COURANT. Jtteums- en Woensdag <fiÖoerteiitie--6fa<). 20 Januarij. M 798. Negende Jaargang 1809. (fëffidcd gcbcdte. J5iet-officiëcl gebreke. Wat de aandacht verdient van onze Orthodoxe Medeburgers. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.30 Franco per post t 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyektentien van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcntien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J B S. BELASTING OP DE HONDEN* De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van dé' Ingezeten, dat in het begin der volgende maand Februarij de beschrij ving zal worden gedaan van de in de gemeente aanwezige HONDEN Voor de belasting van het loopende jaar, bij welke beschrijving ieder ver- pligt is aan de daarmede belaste Ambtenaren do noodigc opgave en inlich tingen te geven. |eder belastingschuldige, die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatstcn dag. der volgende maand ten kantore van den Gemeente ontvanger schriftelijk aangifte te doen. Dë belasting bedraagt voor een losloopehde hond f3.en voor een die Vast ligt f 1.—. Losloopetde honden, moeten een halsbaud dragen, voorzien van den naam des. eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt proces-verbaal op gemaakt en voor de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd den 12 Januarij J869. STAKMAN BOSSE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der aemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het KOHIER DER GRONDBFLASTING op de gebouwde én ongebouwde eigendommen, over bet jaar 1869, den 11 dezer door den Heer Commissaris des Konings in deze provincie invorder baar is verklaard. Helder, De Burgemeerter voornoemd den 15 Januarij 1869. STAKMAN BOSSE. POLITIE. In de grachten van het fort Erfprins zijn gevonden twee NOORDSCHE BALKEN. De eigenaar kan zich aanmelden ten burele van den ondergeteekende. Helder19 Januarij 1869. Be Commissaris van "Politie A. C. BOONZAJER. „Hetzij wij zijn dagbladschrijvers, hetzij wij zijn staatsdienaren, „geleerden of beoefenaren der wetenschap, wij schrijven ons leven „lang en boeken vol; en wij achten ons gelukkig, indien het ons „te beurt valt, eene gedachte of meening in geschrift te brengen, die „waardig is de aandacht van één enkele onzer tijd- en landgenooten „gedurendeeenige korte oogenblikken te trekken. „Wanneer wij spreken van christelijke godsdienst, denken wij aan „eene persoonlijkheid, die nooit iets schreef, die slechts drie jaren „van zijn leven met een klein getal ongeletterden en eenvoudigen „omgihg, en wiens woorden en werken voor een zeer gering ge deelte door zijne vrienden, lang na zijnen dood, in zeer weinige „bladzijden zijn opgeteekend. „Verklaart het raadsel, hoe die weinige bladzijden eene godsdienst „hebben kunnen doen ontstaan, die tegen de eeuwen bestand is, en „thans in ongeveer twee honden talen overgezet, overal haren her- „scheppcnden en heiligenden invloed Lebben uitgeoefend en onder „alle tijden, volken en geslachten blijdschap en vertroosting, kracht „tot lijden en leven, en moed tot drageu en sterven hebben mede- „g eb ragt, „Kunt gij het niet, duldt dan dat ieder, die met u zijne onmagt „erkeht, die persoonlijkheid te voet valle en overal, ook bij de be nhandeling van maatschappelijke vraagstukken, hem belijde als zijn „Heer en zijn God." L. W. C. Keuchenius. Aan de hand van den orthodoxen staatsman mr. L. W. C. Keuchenius, gaan wij voort met het bespreken onzer politie ke kwestlën, vooral met het oog op onze orthodoxe medebur gers, wier godsdienstzin en daaruit voortvloeijende volgzaam heid, voortdurend worden misbruikt, door eenige sluwe aris tocraten, wien het alleen te doen is, om te heerschen, en die ter zinsbegoocheling zich hullen in het kleed der godsdienst en der gemoedsbezwaren. Ieder die eea%zïns bekend is met den stand der partijen in ons vaderland weet, dat dezen kortelijk worden verdeeld in: liberale partij en conservatieve partij. De liberale partij is de groote, de Nationale, de echt Ne- derlandsche partij te noemen, waarom dan ook de heer de Bosch Kemper (redacteur van het Volksblad welks opschrift is: Vreest God, eert den Koning), onlangs vrij kon verkla ren dat 7/8 van het Nederlandsche volk liberaal is. De daartegenover staande conservatieve partij, bestaande uit eenige aristocraten, die zich tegen de verheffing van het burgerelement verzetten, om als vóór 1848 zooveel mogelijk meester te blijven van staatsbetrekkingen en voorname pos ten, in een woord van het gezag, is natuurlijk zeer onbe duidend, te midden van eene zoo burgerlijke natie als de onze is, en zou dus als tegenstander weinig te vreezen zijn. Zij weet dit echter zelf en dit is hare kracht. Door die zelfkennis geleid, is zij zeer waakzaam en laat geene enkele gelegenheid ongebruikt voorbijgaan, waarmede voordeel te behalen is. Daarom ook verbergt zij haar waarachtig ka rakter, haar eenig doel: verovering van het gezag! en spe culeert op het verkrijgen van bondgenooten. En door hare bondgenooten wordt zij in getalsterkte nagenoeg gelijk aan de liberale partij. Wanneer zij nu aan onze landgenooten rondweg zeide helpt ons, aristocraten, weer heer en meester te worden, dan zou geen enkel onafhankelijk burger hen daarin de behulp zame hand bieden. Want ieder herinnert zich, met tranen in de oogen, hoe bont zij het maakten, vóór 1793 en van 1815 tot 1848, hoe zij 's lands geldmiddelen in de war stuur den, zoodat een staatsbankroet slechts kon voorkomen wor den door eene vrijwillige geldleening, hoe zij daarom zich steeds verzetteden tegen de ministerieële verantwoordelijkheid tegen de Oostindische comptabiliteits-wet, enz. hoe zij zelf3 den geëerbiedigden naam des Konings maar al te vaak mis bruikten, om hunne eigene partij bedoelingen te verbergen of te vergoelyken. Zoo als wij zeiden: de consex-vatieve, dat is de aristocraten-partij weet dit zelf en daarom wendt zij het over eene andere boeg. Zij weet dat onze natie eene godsdienstige, eene ernstige natie is, eene natie dus, die, om met den heer Keuchenius te sprekeu nook bij de behandeling van maatschappelijke vraagstukken den Christus wenscht te be lijden als haren Heer en haren God"Zij weet tevens dat slechts weinigen doordringen in den aard der politieke strijd punten. Dat zelfs velen daarvoor onverschillig zijn; eene onkunde en eene onverschilligheid die echter doodelijk wij ken, wanneer er sprake is van godsdienst of van eenig godsdienstig of kerkelijk belang. Daarom is het, dat de aristocraten van zuiver politieke vraagpunten steeds godsdienstkwestien trachten te maken; vooral wanneer het tegen de verkiezingen aanloopt, wanneer zij de hulp behoeven ook van het kleinste burgertje. Een voorbeeld In 1853 wilden zij het ministerie Thorbecke doen vallen. Dit was geene ligte taakopzigtens een ministerie, dat zelfs door den heer Wintgens hemelhoog geprezen was, om zijne degelijkheid en voortreffelijkheid. Zonder de opwinding der godsdienstige gevoeligheid der protestanten wai-e dit onmo gelijk geweest* Aau de orde was het schenken der vrijheid aan de katholieken, tot organisatie van hun kei'kgenootschap; eene vrijheid, die der der katholieke minderheid in ons land evenzeer toekwam als ieder ander kerkgenootschap. De ver- Teu bewijze dat deze beschouwing niet alleen de onze is, halen wij eenige regelen aan uit het werkjeNederlandsche Vredebond, Utrecht J. L. Beijers 186S, dat geschreven is door een oobekeiide, maar geen liberaal. Zij luiden „De kalme Nederlandsche revolutie van 1848 bragt eene verheffing „van deu burgerstand mede. De aristocratie, die vroeger bijna uitsluitend „de hoogerc en voor zoover die haar aanstonden, ook lagere staatsambten „ter harer beschikkiug had, en in wier handen zoowel de centrale als „veelal de locale regering was, werd uit die aaugeuame en voordeelige „positie verdreven, althans zij verloor veel terrein. „Deelneming aan regering en posten èn politieke invloed was het „streven van den burgerstand, behoud of verovering der vroegere stel ling het streven der aristocratie." Men herinuere zich ook de door ons lang voor dien tijd geschrevene artikelen „De strijd der standen!" die destijds zooveel indruk maakten

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1