Zaturdag jl. is alhier met schade als bijlegger bïnnen- geloopen de Duitsche bark Cloarlottekapitein Stief, van Middlesbro naar Newyork bestemd. Door genoemd schip is in de Noordzee een Engelsche vischsloep overzeild ge worden, die waarschijnlijk gezonken is. Met uitzondering van den schipper der vischsloep, van wien men niets ver nomen heeft, is het overige deel der bemanning, bestaande •uit zes personen, op de Charlotte overgesprongen en alhier aangebragt. Z. M. de Koning heeft het tractemeivt van de plaat selijke adjudanten lc klasse (kapitein) verhoogd met f 200, eu alzoo gebragt op f1400. 'sjaars. Door deholl. ijzeren spoorweg-maatschappij (lijn Am sterdam-Rotterdam-Helder zijn gedurende de maand Decem ber 1868 119.759 reizigers vervoerd; opbrengst derzelve 113,167.38; idem aan goederen f 30,648.06^ totaal f 143,815.44^. Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,724,453. en opbrengst der reizigers en goederen f 1,957,655.57. Men schrijft van Wieringerwaard 5 Pebruarij Op den 21 n Ëebruarij zal onze gemeente een hoogst zeld zaam feest vieren. Onze veelgeliefde burgemeester en secretaris hoopt dien dag toch het voorregt te genieten van op een tijdperk van vijftig jaren terug te zien, waarin hij onafgebroken in die beide veelomvattende betrekkingen werkzaam was. Het is te verwachten dat de inwoners van Wieringerwaard den dag vau 21 Pebruarij zullen vieren op eene wijze, die den jubelaris zal toonen, hoezeer zij zijne zorgenvoor hunne belangen dankbaar erkennen en met hoeveel blijde vreugd zij in zijn gouden ambtsfeest deelen, en den wensch koes teren dat het den heer Kaan gegeven zij nog jaren aan 't hoofd te staan der gemeente, steeds bezield als hij blijft met de warmste gevoelens voor de belangen der gemeente, Bij de redactie van de Tijd is, als bijdragen ter vie ring van het gouden jubelfeest van Z. H, Paus Pius IX, reeds ontvangen eene som van f 1482.51. Naar men verneemt is de instructie in zake de on geregeldheden, welke in den nacht van 30 October op 1 Nov. des verleden jaars te Rotterdam hebben plaats gehad, afge- loopen, en zal de raadkamer der regtbank aldaar binnen kort geroepen worden, om te beoordeelen of er al dan niet termen aanwezig zijn, om de beschuldigden naar den heer procureur- generaal te verwijzen. Van Groningen schrijft men 4 Pebruarij: Herhaalde malen is reeds meldiug gemaakt van opligte- rijen door het voorgeven van geld uit loterijen te hebben getrokken. Ook hier heeft zich een zoodanig geval voor gedaan. Een Duitscher, bij een onzer smeden werkzaam, wist, onder het voorwendsel van 34,000 tlialer uit de Brunswijker loterij te hebben getrokken, van verschillende ingezetenen geld ter leen te bekomen, natuurlijk met de belofte van het terug te geven. De getrokken som werd echter niet spoedig uit betaald; de Duitscher werd om terugbetaling aangemaand, maar kon daaraan niet voldoen. Eensklaps heeft hij de stad verlaten, aan zijn verloofde een verzegeld pak toevertrouwende, ffafc hoogstwaarschijnlijk meer defecten dan effecten zal be vatten. Tn 1867 werd in de provincie Gelderland ruim 2* millioen ned. ponden tabak verbouwd, en de opbrengst van de suikerbiet-verbouw bedroeg meer dan 26 millioen ned. ponden. De meening, dat de biet, voor het land, eene sterke, vaak uitputtende kracht bezit, heeft bij de landbouwers dus niet zwaar gewogen. Men berigt uit Kruiningen, dat een klein hondje van den landman W. Nieuwenhuijze aldaar, sinds eenigen tijd dag en nacht onrustig was, tengevolge eener jeukte op den rug. Bij onderzoek bemerkte men, dat er iets hards tusschen het haar zat, 't geen later bleek uit twee korrels gerst te bestaan, die reeds op de huid ontkiemd waren en waarvan de kiemen reeds 3 strepen lengte verkregen hadden. Ruim drie jaren geleden werd van een winkelier aan de Hoogstraat te Rotterdam, terwijl hij bezig was de ka lanten te bedienen, eene portemonaie met dertig gulden ont stolen, die hij in de drukte een oogenblik naast zich op de toonbank had nedergelegd. Wien den diefstal gepleegd had, bleef geheim; de bestolene ontving eergister over den post een brief met dertig gulden papieren geld. De geleidende brief luidde, letterlijk gecopiëerd, aldus: //mijn heer drie Jaar geleede toen ik in roterdam was en bij u goet kwaam koopen zag ik een porte menee op de hoebank legen, dien ik dog dat iemant uit de winkel hem hat laate legen en ik behoefte aan geit hat om voor mij kin de re ete te koopen, maar myn heer ik hat er tog geen vreede mee want ik wis tog niet van wie hij was maar nu ik in de geleegenhyt om dat geld weer u ter hant te stellen daar ik tog in roterdam moes weezen, zoo hep ik dit maar op de post, gedaan u zei meschien wel weete wie het toe behoor. //ik hoop u het my vergeeven znl dat ik zulks zoo lang gehoude liep maar ik liep liet zoo benouwd die tyt gehat dat ik hét niet eerder weerom hep kune geeven en hoop dat my heemelse vaader het my mag vergeevent1' Yoor de authenticiteit van de feiten zegt Je Nieuwe Rotterdct. te kunnen instaan. De typhus, thans te Brussel heerschende, begint zich ook in andere steden, alsmede in Antwerpen, hoewel in min der hevigen graad, te openbaren. Daar te Brussel onder het publiek verzekerd werd dat de hospitalen er vol typhus-lijders waren, heeft de burge meester dat verontrustende gerucht Vrijdag jl. openlijk te gengesproken, zijnde er in de twee vorige dagen te zamen slechts vier en twintig personen, lijdende aan de typheuse koortsen, in de hospitalen der hoofdstad gebragt, terwijl er nog plaats was om nagenoeg drie honderd lijders op te ne men. Zaturdag heeft hij in de Kamer van Vertegenwoor digers zijne geruststellende opgaven herhaaldvolgens hem kon de hoofdstad thans gezegd worden van de heerschende ziekten verlost te zijn. Langen tijd werd het onderwijs in Engeland overgela ten aan particulieren. De uitbreiding aan het stemregt ge geven, heeft de noodzakelijkheid doen gevoelen om hunne be- moeijingen van overheidswege aan te vullen. Zelfs begint het beginsel van het verpligte onderwijs, dat vroeger weinig in den smaak viel, een krachtigen aanhang te krijgen. Een na tionaal onderwijs-verbond is door het parlementslid Dixon te Birmingham opgerigt. Het stelt zich ten doel onderwijs te verzekeren aan ieder kind in Engeland en het land van Wa les het programma luidtlo. de wet moet de lokale auto- toriteiten dwingen om scholen te stichten voor al de kinde ren van het district; 2o. de kosten van oprigting en on derhoud der scholen zullen gedekt worden door gemeentelijke belastingen, aangevuld door rijkssubsidien3o. de admini stratie der scholen zal aan de gemeentelijke autoriteiten ge laten worden onder staatstoezigt 4o. de scholen zullen geene secte-scholen mogen zijn, de kinderen zullen er zonder onder scheid van godsdienst in opgenomen worden5o. na de op rigting dier scholen zullen de gemeentelijke autoriteiten het regt hebben de kinderen van zekeren leeftijd te dwingen tot het bezoeken daarvan, als zij geen onderwijs elders ontvan gen. Al de voorstanders van het onderwijs worden uitge- noodigd tot deze beweging meê te werken, welke door een ijverige propaganda zal gesteund worden. In het westelijk en zuidelijk gedeelte van Engeland en langs de kust van Ierland heeft een vreesselijke ox-kaan ge woed, die zeer veel verwoesting heeft aangerigt. Te Plymouth stond het water veel hooger, dan het in de laatste dertig jaren geweest is. Op vele andere plaatsen moesten de be woners met booten uit hunne huizen gered worden. Te Gal- way drong de vloed in een der huizen met zulk een geweld naar binnen, dat de bewoners onmogelijk een trap konden bereiken, zoodat zij slechts met veel moeite onttrokken wer den aan het gevaar van ïn de kamer te verdrinken. Te Youghall, is oen gedeelte van het station door het zeewater vernield terwijl een aantal wagons over het land wegdreven en uit den spoorweg geheele stukken werden weggeslagen. Er zijn slechts een paar personen omgekomen, doch overigens vindt menin weerwil van de groote uitgestrektheid der ramp, geen gewag gemaakt van het verlies van menschenlevens. Zoo als vroeger de telegraaf reeds meldde heeft de ko ning van Portugal zijne civiele lijst verminderd, om aan de finantiën des lands te gemoet te komen. In den brief aan den president van den ministerraad, waarvan nu de text be kend is, zegt hij afstand te doen van 36,000 mil reis, zijn zoon van 4000 mil reis en zijne gemalin van een tiende van haar inkomen. (Mil reis f2.85). Een gerucht wil, dat de ex-koning van Hannover zij nen officieren, die te New-York verblijf houden, belangrijke sommen gelds heeft doen toekomen, om een vx-ijkorps te vor men, en verder, dat die officieren hunne bijeenkomsten te Philadelpkia houden en de gelden deels in Veuve Cliquot, deels in andere merken Champagne beleggen. Gedurende het jongste verblijf van den onderkoning van Egypte te Konstantinopel, hebben de dagbladen gewag gemaakt van ïn het serail gehouden gezellige bijeenkomsten» waarbij zoowel de vrouwen van dien vorst als van den sultan Abdul-Aziz zich ongesluijerd in de tegenwoordigheid van Turksche en andere mannen vertoond hadden. Thans wordt door de International gemeld, dat de harem van den onder koning dagelijks ïn verscheiden coupe's uitrijdt en de drukst© wyken der Egyptische hoofdstad bezoekt, terwijl het gelaat der vrouwen nog wel met een ligt gaas bedekt is, maar zoodanig, dat hare trekken zich zeer wel laten onderscheiden. Volgens genoemd blad, wil de onderkoning, dat zijne vrouwen zich over een jaar naar de wijze der Europesche vrouwen, in het publiek zullen vertoonen en bewegen, en niet slechts zijn zijne vrouwen, maar ook die zijner massa's. Parijs is thans vol van eene poging tot vergiftiging die de Poolsche gx-aaf Z. zou beraamd hebben om den hertog de B., met wiens vx'ouw hij ïn ongeoorloofde betrekking stond, van het leven te berooven. Als het beste middel koos hij daartoe vei-gift. Dit wex-d bereid door een Poolsch student in de geneeskunde, en zou in den vorm van honbons aan den hertog wox'den aangeboden, bij gelegenheid van een gemas kerd bal. Als tusschenpersoon wendde zich de gx-aaf tot eene vrouw van verdachte zeden, wie hij 20,00.0 francs beloofde, wanneer zij, als domino vex'monxd, deze bonbons het slagtof fer aanbood. De graaf gaf voor, dat het slechts eene scherts was en alleen moest strekken om dén hertog spoedig van het bal te verwijderen. De vrouw kreeg echter achterdocht, waarschuwde de politie, en toen graaf Z. bij haar kwam met

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2