die studie niet als afgewerkt geheel, maar slechts als eene reeks van berigten, die hem bij de lectuur zijner bronnen als van zelf toevloeiden, en die hij hoopt dat den toekom- stigen bewerker der toonkunst in ons vaderland eenige dienst zullen kunnen bewijzen. Die geschiedenis toch is nog altijd uitgebleven, niettegenstaande geleerden als Fétis, Kiessewetter, Bann en anderen hebben aangetoond, en ook nu algemeen wordt aaDgenoinen, dat de bakermat der moderne toonkunst niet in Italië maar in Nederland moet worden gezocht. De heer Moll heeft thans door zijne historische bijdragen op nieuw de aandacht op dit onderwerp gevestigd, terwijl zij ook om de bijzonderheden zeiven; die zij mede deelen in hooge mate levenswaardig zijn. Men schrijft uit Luxemburg, dat bij eene wet van den 5 dezer een crediet van 1923 francs is toegestaan voor de werkzaamheden ter slooping van de vesting Luxemburg. Een wiskunstenaar heeft uitgerekend, dat, indien men voortgaat met op deze wijze de slechting te volvoeren, het werk dan bijna voltooid zal zijn in het jaar 2869. Bekend is het, dat de Luxemburgsche gevolmagtigde ter Londensche confe rentie van 1867 heeft verklaard, dat die slechting eenige millioenen zou kosten, en verlangd, dat de groote mogend heden, welke dezen maatregel eisehten, de kosten voor hare rekening zouden nemen. Men weet ook, dat aan dit verlan gen niet is voldaan, zoodat, wat dit punt betreft, het trak taat van Londen waarschijnlijk nooit zal worden uitgevoerd. De Luxemburgers zijn hierdoor zeer teleurgesteld, want, nu zij de voordeelen der Pruisische bezetting niet meer ge nieten, wenschen zij hoe eerder hoe liever die vestingwerken te zien verdwijnen, welke, bijaldien een Europeesche ooiiog mogt uitbarsten, door Frankrijk en door Pruisen tegelijk op nieuw als middel zouden kunnen gebezigd worden ter bevor dering van hare belangen. Intusschen is die begeerte der Luxemburgers zoo sterk niet, dat zij hen kan doen besluiten de sloopingskosten te betalen. Uit Brussel wordt medegedeeld, dat, hoewel de ziekte er minder wordt, de toestand toch nog treurig blijft, treuriger dan bij 't heerschen der cholera. De indruk is te sterker, daar de eerste familiën getroffen wordenin de voornaamste kwartieren, in de prachtigste huizen slaat de engel des doods het meest rondom zich. De koning heeft een uitstekend voor beeld gegeven door, niettegenstaande de ziekte, generaal Renard en den zoon van den grootmaarschalk van 't paleis, van der Straten Pontoz, te bezoeken. Het blijkt meer en meer, dat Brussel ongezond is, welligt de ongezondste stad van Europa; ze staat bij Amsterdam in dat opzigt nog achter. In het Quartier latin te Parijs, heeft men thans een der geheime agenten ontdekt, die voor de politie werkzaam zijn om haar nopens hetgeen daar voorvalt op de hoogte te houden. Deze agent, een Corsikaan van afkomst, is zelf student. Hij had zijne portefeuille verloren, een ander stu dent vond haar en doorsnuffelde ze; bij die gelegenheid ont dekte hij de politiekaart, welke zich daarin bevond. Naar schijnt moeten er zich nog andere agenten onder de studen ten bevinden. In het Quartier latin baart de zaak opzien en naar men zegt, hebben de studenten thans een eontra-politie in 'tleven geroepen, die de verdachten in't oog moet houden. Volgens le Public hebben de Chassepöt-geweren bij het jong ste gevecht in Algerië weer wonderen verrigt. Het effect van het wapen moet verschrikkelijk geweest zijn en de officieren waren verbaasd over de uitwerking van drie achtereenvolgende charges met het nieuwe wapen. Zooals gewoonlijk wilden de Ara bieren, na eerst een of twee charges van de onzen afgewacht te hebben, een charge op onze kolonne ondernemen doch het geweld van de schoten was zoo hevig, dat hun gelederen da delijk in verwarring geraakten en zij hals over kop de vlugt namen. De verschrikkelijke vijand was hen echter op de hielen, en tot op zeven a acht honderd pas troffen de Chassepóts en bragten den dood in de gelederen der vlugtelingen. De in druk, die het op de met ons marcherende Arabieren maakte was niet minder groot en herinnerde hen aan den schrik, die de aanvallen met de bajonet onder de troepen van Abd-el- Kader te weeg bragten. Te Parijs trekt de kwestie der prijzen van het vleesch en de daarmeê verbonden organisatie van het slagtersbedrijf de algemeenen opmerkzaamheid Er bestaat namelijk eene soort van verbond tusschen de groote slagters, welke e/z gros inlcoopen doen op de aanzienlijke veemarkten en dan aan de kleinhandelaren natuurlijk aanmerkelijk duurder verkoopen. De regering, deze wanverhouding inziende, verplaatste de grootste veemarkt, die van Poissy, welke te ver verwijderd was, om door de kleinhandelaren bezocht te worden, naar de voorstad La Yilette, maar te vergeefs, daar het laatstgenoemden hoofdzakelijk aan kapitaal ontbrak. Daarentegen steeg het getal der groote slagters van 40 tot 80, die nu den kleinhan delaren de wet voorschreven. Nu hebbende kleinhandelaren zich in de zalen der Redoute vereenigd om te beraadslagen over de oprigting van een slagtersbond met een kapitaal van drie millioen fres, waartoe de regering bereidwillig hare toestemming heeft gegeven, 't Spreekt van zelf dat de commissai'is van politie die de be raadslagingen surveilleert, hier veel beter behandeld wordt dan in de andere meetings. De vergadering gaat gewoonlijk uiteen met den kreet: »Leve de Keizer!" Op dit oogenblik wordt voor de assises van Nancy de zaak behandeld van zekeren Jeanson, een kweekeling van het seminarie van Pont-è,-Mousson (in het departement der Meurthe niet ver van Metz), die, uit wraakzucht over zijne aanstaande wegzending, welke hij zich door het herhaaldelijk insluiken van verboden boeken (laatstelijk van eene komplete uitgave van den Griekscben blijspeldichter Aristophanes) op den hals gehaald had. het seminarie in brand heeft gestoken, en die bovendien, uit spijt over de verwijdering, die èn wegens zijne wegzending èn wegens zijne nieuwe misdaad ontstaan moest tusschen hem en een zeventienjarigen medeleerling (Jouatte), dien hij zeer overdreven lief had, dezen, te midden van den brand, met een scheermes, in den slaap, de keel heeft afge sneden. Er bestaat geen twijfel aan de voorbedachtheid der eerstgenoemde misdaad, maar wel over de vraag, of de be klaagde niet geacht moet worden tot op zekere hoogte in zijne geestvermogens gekrenkt te zijn. Men doet zich die vraag zoowel met het oog op het door Jeanson vermoorden van zijnen meest geliefden makker, als op verscheidene ante cedenten van den beklaagde, ofschoon deze daarentegen van eene zelfs vroege verstandelijke ontwikkeling blijk heeft ge geven, en zijne onderwijzers verklaren, dat zijn werk wel van opgewondenheid, maar niet van verstandverbijstering ge tuigt. Uit een ten processe voorgelezen brief, dien de be schuldigde kort voor het begaan zijner misdrijven aan zijne bloedverwanten geschreven heeft, blijkt niet slechts, dat hij dezen een diepen haat toedroeg, en dat hij over 't geheel een even hartstogtelijken als zonderlingen aard had (hij onderteekend zich Mis. Alc.y de misanthroop Meestemaar ook dat den jeugdigen seminarist alle godsdienstig geloof ontbrak. De ge- tuigenverhooren zouden Donderdag jl. worden voortgezet. Voor eenige dagen maakten wij melding van een plan tot vergiftiging van den hertog de Bauffremont, door den poolschen graaf Kzidniakowski met behulp vnn een student in de medicynen, eveneens een pool, Massonwelk plan ver raden was door eene dame van den demi-monde mejufvr. Bel val. Het parijsche publiek spitste zich reeds op de be handeling van deze cause célèbre voor den regter. Het is daarin teleurgesteld, want de bonbons, die tot volvoering van de misdaad moesten strekken, waren niet vergiftigd. Zij be vatten slechts inkt- en gomde student had op dio wijze slechts in schijn gehoorzaamd aan den eisch van den graaf. Mejufvrouw Belval had dus de 20,000 francs zonder gevaar kunnen aannemen. De Agence Havas bevat nader nieuws omtrent de voor bereidselen tot het oecumenisch concilie De halve cirkel, ge vormd door de zitplaatsen der aan het concilie deel nemende bisschoppen, is reeds afgebakend Er worden 900 zetels in- gerigt, een estrade voor de sprekers en een getralide tribune voor de geestelijken, die zullen stenograferen. Die stenografen zullen uit alle natiën genomen worden, hetgeen noodig is om de latijnsche redevoeringen, met zeer verschillende uitspraak te houden, te kunnen weêrgeven De paus zal de kardinalen aan zijne regterhand hebben, aan zijn linker de gezanten, als er ge zanten komen. Men rekent op 700 bisschoppen; er zijn er ongeveer 850, de bisschoppen in partibus niet meêgerekend. Den 5 Februarij had te Petersburg op de Andreas- markt een groot ongeluk plaats. Daar bevindt zich een soort van trottoir met een houten vloer, waarop digt op elkander eene reeks van kramen staat. Daaronder loopt de gasleiding en reeds sinds verscheidene dagen hadden de kooplieden naar men beweert, een sterke gaslucht waargenomen en daarop de aandacht gevestigd. Op den genoemden dag nu had hier eene gasontploffing plaats. De houten vloer met de zich daarop bevindende menschen sprong in de lucht en verschei dene werden gedood. Behalve degenen, die gekwetst naar hunne woningen werden overgebragt, heeft het Maria-Mag- dalena-hospitaal twaalf verongelukten opgenomen, waarvan er reeds verscheidene gestorven zijn. In Polen en Litthanen moet thans een hongersnood heerschen, veel grooter dan ten vorigen jare in Pruisen maar terwijl daar overheid en particulieren wedijverden in het verleenen van hulp, wordt in de Russische gewesten niets gedaan om de ramp te lenigen. Er zijn dan ook trouwens geene overheden die met den toestand des lands zijn bekend, omdat de staatsdienst er zeer slecht georganiseerd is, terwijl zij die weten wat er omgaat niet bij magte zijn hulp te ver leenen. De eenigen die nog worden bijgestaan zijn de Israë liten, omdat deze van hunne geloofsgenooten in Pruisen on derstand genieten; de Cristenen daarentegen ondervinden die hulp niet en vaak wordt hetgeen men hun toezendt door de ambtenaren van het gouvernement aan zijne bestemming ont trokken. Tengevolge van den hongersnood is nu ook de typhus uitgebroken, en het getal zieken is zoo groot dat de hospitalen geen lijders meer opnemen. Gelijken tred met de toenemende ellende houdt de misdaad en dagelijks hoort men van diefstal, roof en moord. In plaats nu van maatregelen te nemen om deze ramp te lenigen, gaan de Russische beambten voort met de toepas sing der strenge bepalingen omtrent het gebruik der Poolsche taal. Wat deze bepalingen betreft, de boeren willen er zich niet aan onderwerpen; ze houden liever hunne kinderen te huis om op het vee te passen dan dat zij hen naar school zenden. Zij hebben daarvoor ook nog de reden, dat de on derwijzers even onzedelijk als onbekwaam zijn voor hunne taak. Daar de buitengewone belasting van 25 pCt. voor de Pool sche grondeigenaars ook thans nog wordt gehandhaafd, niet tegenstaande de algemeene ellende, heeft dit den ondergang van menigen landbouwer ten gevolge, wiens eigendommen in 't openbaar aan de meestbiedende worden verkocht, maar bijna voor niets overgaan. De vélocipède, het nieuwe voertuig, dat men ook reeds hier te lande begint te gebruiken en te Parijs vooral bur- gerregt heeft verkregendeelde zoo wat een zestig jaar geleden reeds in de gunst der toenmalige incroyables. Toen echter

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2