NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 Febr. 1869. De 52ste verjaardag van Z. M. wordt hier heden ge vierd door het uitsteken van vele vlaggen en wimpels van particuliere en openbare gebouwenvooral aan de haven leveren de marine- en koopvaardijschepen van verschillende natiën een prachtig schouwspel op, waarvan de indruk nog verhoogt wordt door liet ten 11 ure houden van groote gewapende parade aan boord van Zr. Ms. schepen, opge luisterd door de muziek van het stafmuziekkorps der marine. Van het wachtschip en de drijvende batterij Neptunus werden heden morgen ten 8 ure reeds 33 kanonschoten ge lost, die ten 12 ure werden opgevolgd met 35 en ten 6 ure zullen worden besloten weder met 33 schoten uitma kende het koninklijk salut. Ten 12 ure werd op het stations-terrein een groote pa rade gehouden door de militaire van de verschillende alhier garnizoen houdende wapenswaaraan ook door Helders Artillerie-Vrij korps werd deelgenomen. Het Vrijkorps moge in het laatste jaar in kwantiteit verloren hebben liet toonde heden dat dit ten opzigte van de kwaliteit volstrekt niet het geval was. De troep zag er thans, voorzien van leder goed en sabels, flink uit. Voorts worden in de verschillende kazernen, als gewoon lijk, heden namiddag militaire assauts gegeven en worden de brevetten aan de tot meester of prevot bevorderden uitge reikt. De feestviering van dezen dag zal worden besloten door twee militaire danspartijen. Waarvan het eene zal worden gegeven door het gedeelte mariniers in de kazerne van dat wapen en de andere door de leden van het Vrijkorps, in het lokaal Tivoli. De op heden avond aangekondigde voorlezing in het gebouw in de Nieuwstad, is wegens 's Konings verjaardag uit gesteld tot Vrijdag den 26 dezer. Het concertgezelschap Apollo gaf Dingsdag 11. het derde winter-concert en vergastte de leden op de verschij ning van de heeren Giese en Jeltes als solisten. Genoemde heeren hebben zich perfect van hunnen taak gekweten. De heer Giese overtrof zich zei ven. Zijn spel was volmaakter dan ooit. Als lichtpunten van den avond noemen wij het trio (buiten het programma), de variatiën van Servais op het Carneval de .Venise en het aria uit Paulus. Het orchest speelde de symphonie en de ouverture met tact en aplomb. Ook het accompagnement der soli liet? niets te wenschen over. De daverende applaudissementen, die de solisten telkens ontvingen, waren stellig de beste blijken van de innige tevre denheid der leden van het gezelschap. Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad van het arbeidsloon en de gedeel telijke leverantie der materialen voor het maken, inhangen en verwisselen van een paar eikenhouten- en ijzeren vloeddeuren, in de Zeedoksluis alhier. Ingekomen 9 inschrijvings-biljetten, als van de heeren: P. Dekker f4959. Gebr. Janzen f4900. J. de Graaf, te Alkmaar f 3905. J. Galman, te Amsterdam f3860. P. Spruit f3640. Gebr. Korft' f3500. M. Deute- kom, Amsterdam f 3475. A. Vos Rz. f 3214. P. Boon f 2173. Zr. Ms. schroefstoomschip Mamixonder bevel van den kapt.-luit. t/z P. Toutenhoofd, bestemd naar Japan, was. volgens een bij het depart. van Koloniën ontvangen telegram, den 6 Dec. 1868 te Ternate aangekomen. Ingevolge magtiging van den minister van marine is de officier van gezondheid der 2e klasse bij de Nederland- sche marine, J. C. van Dooremaal, provisioneel voor den tijd van een jaar aangewezen als oogarts bij het gesticht te Veenhuizen. In het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen te Rotterdamzal door deti heer J. A. Lamping, predikant alhier, heden avond eene lezing worden gehouden over het onderwerpde godsdienst en de schooltegen eene entree van f 2.50. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer zijn is het hoofdkiesdistrikt Haarlem uitgebragt 1481 geldige stemmen. De heer Mr. C. J. P. Mirandolle is verkozen met 785 stemmen. Op den heer mr. W. Wintgens waren er 610 en op den heer C. T. baron van Lijnden van San- denburg 80 stemmen uitgebragt. In het hoofdkiesdistrict Groningen zijn voor de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer uitgebragt 534 stemmen, waarvan er zich 422 vereenigd hadden op den heer Mr. S. van Houten, die alzoo gekozen is. Op de heeren mr. J. Dirks waren 60, P. A. S. van Limburg Brouwer 18, en van Lijnden 16 stemmen uit gebragt. Woensdag ochtend heeft op de scheepstimmerwerf van den heer Reise, te Kralingen, iemand een geweer afgescho ten en bij ongeluk een aldaar werkzaam zijnde jongen in het aangezigt geraakt, waardoor diens onderkin geheel ver brijzeld is. Een der knechts kreeg hagelkorrels in den arm. De gekwetste jongen is in zorgvolle omstandigheden bij zijne ouders te huis gebragt. Te Amsterdam is overleden de heer Wilhelmus Smits, de man die meer dan 25 jaren zich vol ijver gewijd heeft aau de verbetering van het zangonderwijs hier te lande. Maandag en Dingsdag vertrokken er van Kampen 40 korporaals-titulair van het instructie-bataljon naar de ver schillende regimenten infanterie, om aldaar in de effectieven rang van korporaal over te gaan. Door genoemd j,vertrek dezer korporaals verwacht men spoedig weder eene oproeping van een groot aantal jonge lingen tot dienstneming bij genoemd bataljon. Naar wij vernemen zijn de onderhandelingen, die sedert lange jaren tusschen de regeringen van België en Nederland zijn gevoerd, over de uitvoering van artikel 12 van het trac- taat van scheiding van 19 April 1839, tot beslissing gekomeu en is door onze Regering aan die van België toegestaan het maken van een spoorweg van Antwerpen naar Duitsch- land over Nederlandsch grondgebied, met een brug over de Maas. Door dezen weg zal de kortste verbinding tusschen Parijs en Duitschland worden tot stand gebragt, terwijl hij teveus zeer in het belang vau den Antwerpschen handel op Duitschland te achten is. V Ami du Limbourg vestigt de aandacht op de veel vuldige benaderingen, welke op de grenzen door de ambte naren der belastingen worden gedaan, niet zelden tot zulke hooge prijzen dat zij bij verkoopen in het groot er niet kunnen worden uit gehaald, maar daartoe de benaderde goe deren stuksgewijs door uitventers langs de deuren moeten worden aan de man gebragt, zeer ten nadeele van de ge patenteerde winkeliers. De Belgische dagbladen zijn vol met bijzonderheden omtrent den storm, die in den nacht van Vrijdag op Zatur- dag op de Vlaamsehe kust heeft gewoed. Men herinnert zich niet zulk een hevigen orkaan te hebben bijgewoond. De schade daardoor te weeg gebragt is dan ook zeer groot. Een Parijsch correspondent der Neue Ireie Presse schrijft»Als Frankrijk zich niet met de grootste energie, op de ondubbelzinnigste wijze, naar aanleiding van de aan staande verkiezingen, tegen den oorlog verklaart, zal de zomer van dit jaar nog getuige zijn van bloedige dagen in Midden- Europa. Het besluit, om den strijd met Pruisen aan te vangen, staat zoo vast, dat men ook zonder Oostenrijk daar toe wil overgaan. Honderden verschijnselen verraden het, de geheele houding van het hof ën de officiële Werield" .wijst er op, dat Napoleon niet voor niets een leger heeft van won derdadige chassepots. En verder: Rusland is er ernstig op uit om met Frankrijk een bondgenootschap aan te gaan. De heer van Jominide diplomatieke penvoerder van prins Gortschakoff, is thans te Parijs en maakt in de Parijsche salons propaganda voor deze alliantie met Rusland, Hij laat zich over Pruisen en Duitschland uit zoo als men dat anders alleen van Panslavisten verneemt." Zeker is het, dat de thans in Rusland heerschende oud- Russische partij eene voor Pruisen alles behalve vriendelijke taal voert. Te Parijs heeft eene vergadering plaats gehad van het Yredes-verbond, onder voorzitterschap van den heer Labou- laye, die op zijne bekende heldere, eenvoudige en geestige wijze de barbaarschheid en nutteloosheid van oorlog voeren aan toonde. Het verbond wenscht de theorien van den Abt de St. Pierre, door den kardinaal Dubois nde droomerijen van een braaf man" genoemd, in prijktijk te brengen. In deze "droomerijen" stelde hij zich voor een wetboek van interna tionaal regt te vervaardigen, en alle twisten door een geregtshof, (uit alle natiën zamengesteld) te doen beslechten vóór dat het tot oorlog kwam. De heer Laboulaye zeide, dat de oorlog in zijne eerste kindschheid was, toen Kain Abel vermoordde. Zijne jeugd dagteekent uit den tijd van het bestaan der groote rijken, die Rome's wereldheerschappij voorafgingen. Onder de Romeinen, die het vroeger zoo zeer de mode was te bewon deren, bereikte de oorlog den mannelijken leeftijd. Tegen woordig echter is hij afgeleefd en op zijn ouden dag. Als een oude fat doet hij nog wel alle mogelijke pogingen om zich jeugdig en krachtig voor te doen, en met getrokken ka nonnen, achterladers, bommen, torpedo's en gepantserde schepen tracht hij nog wel, »des ans 1'irróparable outrage" te ver bergen, maar hij verschrikt niemand, men ziet zijne rimpels en hij kan niet lang meer leven. De mogelijkheid alleen, dat twee legers elkander tegenwoordig kunnen doodschieten zonder elkander zelfs te zien, bewijst dat de oorlog weldra van deze aarde zal moeten verdwijnen. De Parijsche correspondent van de Times brengt bij gele genheid van deze redevoering in herinnering, dat juist 19 jaar geleden een dergelijk vredes-congres werd gehouden in de Salie Paganiniop hetwelk de heeren Yictor Hugo, Athanase Coquerel, Cobden en Emile de Girardin met elkander in wel sprekendheid wedij verden, om de afschuwelijkheden des oorlogs en de zegeningen van de vrede af te schilderen. Hij hoopt dat deze vergadering een beter gevolg moge hebben dan haar voorgangster en dat, over 19 jaren, de droomerijen van brave mannen hare verwezenlijking naderbij mogen zijn dan thans. Wij hebben in te langen tijd geen aankondiging gehad van een nieuw geweer, dat nog moorddadiger uitwer king had dan dc vorigen, om niet weer eens verheugd

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2