De luit. t/z 2e kl. M. Rochussen, is op zijn verzoek met den 15 dezer eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. zee dienst, wordende hij bij hetzelfde besluit benoemd tot attaché militaire bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Men schrijft ons van Oude Schild te Texel het vol gende Daar wij vernemen dat 's Konings verjaardag op vele plaatsen in ons Vaderland op de meest gebruikelijke wijze is gevierd geworden, zoo kunnen wij, hoe nederig ons plekje mag zijn, toch vermelden, dat wij met warme geestdrift en vreugde 's Konings verjaardag hebben gevierd. In den vroegen morgen zag men van de toren der Her vormden en van de kerk der R. Cath., benevens van vele particuliere gebouwen, de driekleur wapperen. Des avonds was de sociëteit Neptunus zeer goed geïllu mineerd door de leden der sociëteit waren eenige vrietiden met hunne vrouwen uitgenoodigd, en namen deel aan het feest. Een toast werd uitgebragt op het welzijn en lange leven vau "Willem ITT en dat het Huis van Oranje nog lang moge gespaard blijven voor rampen en onheilen; nog vele andere toasten werden in dien geest uitgebragt. Het feest werd besloten door het afsteken van verschil lende vuurwerken. Van Terschelling 21 Eeb. schrijft men ons het volgende: Op den 29 Januarij 11. had alhier door eenige jonge da mes en heeren eene openbare voorstelling plaats, ten be hoeve der nagelaten weduwen en weezen der in 't vorige jaar jammerlijk: verongelukte Terschellinger loodsen, en wel bestaande in de opvoering van drie tooneelstukjes als Te Rudolf, of Broeder en Zuster. 2e. Hij weet met wat hij wil. en 8e. de Behanger. De uitvoering hiervan liet niets te wenschen over en deed blijken dat de rollen goed bestu deerd waren, een en ander werd afgewisseld door koorgezang 'begeleid door muziek. Plet geheel maakte een goed efFect en verschafte den toeschouwers een waarlijk genotrijken avond. De opbrengst van deze voorstelling is voor deze plaats zeer belangrijk geweest, daar de Directie een netto bedrag -van f76.aan de hier bestaande commissie voor de wedu wen en weezen heeft kunnen ter hand stellen. De op den 10 dezer alhier publiek verkochte Eussische schooner Victoria heeft opgebragt f1150. en is voor eenige dagen door de stoomboot Magnét naar Harlingen gesleept, •waar ze weder voor de vaart in orde wordt gebragt. De gemeente Wieringerwaard heeft een gewigtig en 'zeldzaam feest gevierd. De Burgemeester D. A. Kaan vierde op Zondag dén 21 Tebruarij jl. zijn öOjarige betrekking van burgemeester dier gemeente. De belangstelling der ingezetenen, van authoriteiten en vrienden uit de naburige gemeenten was groot. Alom wap perde de Hollandsche driekleur. De feestviering had onge veer op de navolgende wijze plaats: De schoolkinderen bragten onder de. leiding van hun hoofdonderwijzer, een aubade aan den jubilaris, hun burger vader, tevens president der schoolcommissie. 's Middags werd door gemeente- en polderbestuur den feestvierende een keurig diné aangebodenbij die gelegenheid werd hein een gouden beker met toepasselijk inscriptie en naamlijst der gevers aangeboden. Des avonds ten 6 uur werd aan de feestdisch door een 40tal dames en heeren eene serenade gebragt, en daarna werd de jubelaris uitgenoodigd, door eene commissie uit de burgerij, om zich te begeven naar de feestzaal de kolfbaan, welke toepasselijk en smaakvol was gedecoreerd. Bij het inkomen van den ju'belaris met de verschillende feestcommissien, werd door het zanggezelschap, onder de leiding van den hoofdonderwijzer, den heer Visser, een loflied aangeheven, waarna diezelfde heer, namens de burgerij, het woord tot den jubelaris rigtte; hij schetste in krachtige bewoordingen al het goede, wat den geaenten grijsaard, gedurende een halve eeuw, voor deze gemeente heeft gedaan, en bood hem als een •blijk van erkentelijkheid namens de burgerij, een gouden bril met gouden étui aan, voorzien van eene inscriptie, waarbij was gevoegd eene schilderij waarin denamen der gevers prijken. De blijken van belangstelling waren zeer vehm, en 't was •niet alleen de burgerij die hier de vele blijken van waarde ring gaf maar aan onzen geëerbiedigde Koning zijn de vele goede diensten welke de burgemeester van de Wieringerwaard aan zijn gemeente heeft bewezen, niet ontgaan en heeft hem -benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw, Van Winschoten 16 Eebr. meldt menVolgens brief van D. Oosterval, stuurman aan boord van de kof Bhjhamkapt. Luizing, hier gisteren ontvangen, waren zij den 9 bevorens van de reede van Grimsby vertrokken, om de reis van Petersburg met gerst naar Waterford voort te zetten. L. 1. Vrijdag nacht werden zij door een orkaan uit het N. W. overvallen, en met een loods aan boord gelukte het hen na veel moeite Douvres binnen te loopen, met ver lies van ankers en ketting. Volgens dit schrijven waren er toen wel 3 a 400 schepen in hunne nabijheidverschei den hiervan geraakten op drift, een 20tal op strand; het was hartverscheurend, meldt hij, om de jammerkreten aan te hooren om hulp, daar hun geen hulp kon verleend worden. Slechts van een schip werd de equipage gered; de meeste waren Engelsche en Eransehe schepen, doch hij had ook twee Nederlandsche koffen gezien. Na van een en ander voorzien te zijn, hoopte de kapitein met vier dagen de reis voort te zetten; daar het schip digt was gebleven. Men leest in het Eotterd. Zondagsblad Amice 1 Hebt gij gezien dat ze van Zuylen naar Eusland zenden Quelle méchanceté! Waarom hem maar niet in eens naar Siberië getransporteerd Ik verneem dat de Koning zelf het verlangen heeft te kennen gegeven om van Zuylen naar St. Petersburg te doen vertrekken, waar hij zich in de oud- conservative kringen tamelijk op gijn gemak zou gevoelen. De gansche handeling moet van de zijde van Z. M. eene acte de courtoisie zijn jegens het Russische hof, dat om den graaf moet gesmeekt en gebeden hebben niet omdat de be trekking van gezant te St. Petersburg niet even goed door ieder ander wel opgevoed en intelligent mensch zou kun nen waargenomen worden, maar omdat men den redder van Europa's vrede eens van nabij in Eusland wilde bekij ken en dan liever had dat van Zuylen naar St. Petersburg kwam, dan zelf met de gansche hofhouding van St. Peters burg naar den Haag te moeten komen. Ik verneem tevens dat het hof te St. Petersburg ook vues heeft op Heemskerk. De veeziekte heeft zich in sommige streken van Rusland ge openbaard; mogt de ziekte eene meer ernstige wending ne men, dan zou men het afmakings-systeem van Heemskerk onder zijne eigene hochlobliche leiding in Rusland wenschen toe te passen. Men is reeds nu sourdement in de weer om de kiezers te Gorinchem voor te bereiden op eene nieuwe keuze in radicaal orthodoxen zin. Men dicht aan van Zuy len en Heemskerk het voornemen toe, om Hasselman op den kruiwagen te zetten, dien zij, als minister voor de aangele genheden van den Kaukasus, in het Russische ministerie ho pen binnen te smokkelen. De Czaar zal echter wel wijzer wezen en zal voor het overige door de openbaarmaking van dit schrijven in het Zondagsbladbij tijds gewaarschuwd zijn. Zend s. v. p. voor alle zekerheid een nummer van uw blad, waarin dit stukje voorkomt, aan den gezant van Rusland alhier. Al het voorgaande is uit bronnen geput die verreweg de voorkeur verdienen boven die van het Dagblad. Neem dit schrijven in uw weekblaadje op, hetzij als «correspon- dentie uit den Haag," of, indien die rubriek ten uwent te vervelend toeschijnt, dan liever als ingezonden stuk. Later meer andere staatsgeheimen. *s Hage den 17 Februarij Tot in den dood uw des jaren 1869. DIPLOMAAT. De Fransche officieuse pers sloeg in den laatsten tijd i een toon aan, alsof de Belgen voornemens waren Frankrijk te apnexeren, en alsof een ooi-log tussehen het kleine en wëër- looze Frankrijk en het magtige Belgie onvermydelijk gewor den was De fondsen ter beuze daalden, De pessimisten ver kondigden het einde van de wereld. En dat alles waarom? Omdat Belgie meester wilde blijven van zijn spoorwegen, en niet dulden wilde dat de spoorwegen aan derden (in casu aan eene Fransche maatschappij) werden verhuurd of verkocht, zonder toestemming van de Belgische regering. Het Oostenrijksche fregat Radetzky is bij Lessina in de lucht gesprongen. De bemanning kwam grootendeels om. De verhouding van Turkije tot Griekenland en omge keerd, werd door Stop, den politieken caricaturist, in den Charivari aldus voorgesteld Twee hanen, waarvan de eene de Grieksche muts en de andere den Turkschen tulband met de halve maan draagt, staan op één poot tegenover elkaar, van kop 'tot sporen gewapend en in de meest martiale positie tussehen hen beide staat een bak met voeder, waarop wij lezen: Kreta, en de plaat heeft tot onderschrift: Handhaving van het statu qou. De ex-keurvorst van Hessen heeft als kersgeschenk van zijne voormalige onderdanen een fraai ge werkten troon ont vangen. Dezer dagen heeft hij daarvoor eene dankbetuiging aan de gevers gerigt, waarin hij dit gsschenk eenepractische kersnacht-gift noemt. Dit karakter zou men zeker niet zoo spoedig daarin erkennen, maar de ex-keurvorst houdt het, blijkens den verderen inhoud zijner dankbetuiging, voor vrij zeker, dat hij met der tijd weder als vorst zicli op den troon zal kunnen nederzetten en acht dan ook dit geschenk eene profetie van de verwezenlijking dier hoop. Onlangs waren te Leipzig op een openbare plaats vau uitspanning aangekondigd comïsehe voordragten van den eou- pletzanger H. en zijne echtgenoot. De vrouw verscheen op het bepaalde uur, doch haar man niet en zij zag zich dus tengevolge van zijn wegblijven genoodzaakt alleen het pu bliek bezig te houden en de lachspieren harer hoorders op te wekken, hetgeen haar ook zeer goed gelukte. Maar waar om was haar man niet gekomen? De ongelukkige overmees terd door wanhoop, daar hij in het onderhoud voor zich en de zijnen niet kon voorzien, had zich opgehangen, terwijl zijne vrouw comische liederen voordroeg! Vier kinderen zijn nu der moeder alleen tot last. Verschrikkelijk contrast in het leven. Onlangs kondigde een regter in een der westelijke pro vinciën van de Vereenigde Staten, bekend wegens zijne bui tengewone beleefdheid, in de volgende bewoordingen een misdadiger het doodvonnis aan "Beschuldigde mijnheer D ik verzoek u vriendelijk u wel de moeite te willen getroosteu op te staan. Indion deze formaliteit niet door de wet was voorgeschreven, zou ik mij niet verstouten u dit te verzoeken. Gij zijt van eene misdaad beschuldigd, die, naar ik meenf

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2