E1DERSCHE Jïteums- en Zaturdag 27 Februarij. Negende Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. M 809. 1809. Verschijnt D1NGSDAG- eu VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post nu u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post. directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentie^ van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelrégt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcntien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. De Grieksche kwestie is voor 't oogenblik terzijdegesteld. Dat dit slechts eene oplapping is, erkent ieder. De minister Delyannis moet uit Athene aan deu griekschen gezant te Pa rijs. Rhangabë eene nota hebben gezonden, waarin het pro- tokol aan eene scherpe kritiek is onderworpen en de belan gen van Kreta bij vernieuwing aan de welwillendheid der mogendheden worden aanbevolen. Uit Athene is aan 't Dag blad van Moskou geschreven, en in dat schrijven aan de Russische regering het verwijt gedaan, Griekenland te hebben opgeofferd. Het is opmerkelijk, dat het Russ. blad zulk een verwijt durft opnemen, daar de pers in Rusland niet vrij is. Koningin Victoria wenscht de beide pavlements-huizen niet te ontvangende ministers hebben nu aangekondigd, dat het adres in antwoord op de gewone wijze zonder ceremoniëel zal worden overhandigd.De Habama-kwestie zal weldra in 't parlement ter sprake komen. In België is onverwacht een krisis uitgebroken. De wet op de spoorweg-concessiën is afgekondigd, en daarmede heeft de krisis niets te maken. De oppositie in den senaat heeft echter eensklaps, zonder discussie, de begrooting van justitie met 25 tegen 25 stemmen verworpen. De ministers, zegt de Echozullen hun ambtgenoot niet zoo maar prijs geven, en men verwacht dus een ministerie-verandering of ontbinding van den Senaat. In Spanje is het votum van erkentelijkheid jegens 't voorl. bewind nog aan de orde bij de Cortes. De aanneming is echter zeker. TVat de kandidatuur voor de kroon betreft, men zegt, dat Serrano, Topete, Lorenzana en Ayala (allen leden van het voorloopig bewind) voor den hertog de Mont- pensler zijn, en Zorilla, Sagasta, Figuerola en Romero voor Don Ferdinand van Koburg. Omtrent Prim zou men nog in het onzekere zijn. Insusschen heeft Don Ferdinand bij vernieuwing stellig verklaard, dat hij 't kalme burgerleven niet voor een kroon wilde prijs geven. De kandidatuur tot den Spaanschen troon van Ferdinand van Portugal wordt ondersteund door de meest verspreide bladen, die maar niet genoeg kunnen wijzen op de geographi- sche voordelen van de Iberische Unie. In de officiële kringen wint zij al meer en meer veld en dagelijks nemen de voor standers er van toe, onder de leden der Cortes. Die kandidatuur heeft dus groote kaas, ofschoon die van Montpensier nog niet geheel en al is opgegeven. Het voorloopig bewind heeft alle kabinetten van Europa geraadpleegd over die twee kandidaturen. Men weet dat die van Ferdinand de sympathien heeft van Frankrijk en Engeland, men wacht nu het antwoord der andere mogend heden af. De Madridsche Estandartewelke de zaak van koningin Isabella voorstond, heeft opgehouden te verschijnen. In zijn laatste nommer zeide het dat het thans, na kennis van het jongste manifest der koningin gekregen te hebbenhare zaak onherstelbaar verloren achtte. De Isabellisten hebben nu in de Madridsche dagbladpers nog twee organen, namelijk El Siglo, die terugroeping der koningin, en la Ecopa, die de troon beklimming van haren zoon onder een regentschap wenscht. De Italiaansche kamer heeft weder slechts het budget voor 't loopend jaar voorloopig goedgekeurd. Het is minder goed, dat deze onregelmatige toestand zoo wordt volgehoudenhet constitutioneel stelel kan daarbij slechts verliezen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Febr. 1869. Bij de heden te 's Hage plaats gehad hebbende aanbe steding van het maken der fundering, enz., voor het Ko ninklijk Instituut op 's rijks werf alhier is de minste in schrijver bevonden te zijn, de heer M. Deutekom, te Am sterdam, tegen de som van f47,700. Sedert eenige dagen is men van wege de marine reeds om het terrein bestemd voor bedoeld Instituut, van boomen, enz. te ontdoen, ook zal de zich daar bevindende amusements-zaal Maandag a. s. door de adelborsten ontruimd worden, aan wie voor dat doel thans tijdelijk de receptiezaal in het Directie-huis wordt afgestaan. Z. M. heeft, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan mr. S. P. J. Kros, als plaatsverv. kantonr. alhier. Bij Z. M. besluit van den 25 dezer is met ingang van den 1 Maart a. s., de adelborst der le kl. L. P. D. Op ten Noort bevorderd tot luit. t/z. 2e kl. Z. M. heeft den luit. t/z. lc kl. jhr. W. F. van Spengler, met ultimo April, eervol ontslagen als inspecteur over het loodswezen enz.te Brouwershaven. De geuoemde betrekking wordt met 1 opgedragen aan den luit. t/z. Ie kl. P. Roodzant, insp. over het loodswezen enz. te Hellevoetsluis, die alsdan met de beide betrekkingen zal zijn belast. Tevens worden met Mei de navolgende commissarissen der loodsen in hunne betrekkingen overgeplaatst, als: naar Brouwershaven de heer H. N. HissTug, thans te Hellevoet- sluis naar Arasterdam de heer J. J. den Herder, thans te Brouwershaven; naar Hellevoetsluis de heer E. Verschoor, thans te Rotterdam, en naar Rotterdam de heer L. van Kes- teren, thans te Amsterdam. Met den laatsten Maart aanst. wordt de lieer J. R. van Duynen, op zijn verzoek, eervol ontheven van de be trekking van visiteur der quarantaine op Schiermonnikoog. Men schrijft ous van Texel dato 24 Februarij het volgende Gisteren had alhier een treurig sterfgeval plaats. De heer J. Vis, voornaam graanhandelaar, woonachtig te Zaandijk, bezocht ons eiland als naar gewoonte ter uitoefening van zijn bedrijf. Met de stoomboot Ada van Holland te Oudeschild aankomende, meende hij met de diligence naar den Burg te rijden, hij vond echter de wagen reeds vol en besloot te gaan wandelen; de Schans passeerende gevoelde hij zich niet wel en verzocht aan een hem ontmoetend jong- mensch, de zoon van den landman J. Zeegel, of er ook gelegenheid was hem per rijtuig naar den Burg te brengen. Genoemde persoon biedt zich daartoe aan en verzocht den heer V. in het naastbij gelegen huis een oogenblik te willen vertoeven tot hij het rijtuig inspant. Daar gekomen gaat de heer V. zitten en na weinige oogenblikken toevens valt hij van de stoel, men schiet hem te hulp, doch het leven heeft hem reeds verlaten het ligchaam dat men opbeurde was een lijk. Hij had zich door een edel en braaf karakter, gepaard aan een aangenamen omgang, hier op het eiland vele vrienden verworven, die hem met weemoed nastaren. Zijne familie verliest in hem een braaf echtgenoot en vader, en de maatschappij een edel mensch. Lang zal de nage dachtenis aan hem bij velen in eere blijven. Jl. Dingsdag had op het Noordhollandsch kanaal, nabij de Burgerbrug, een droevig ongeval plaats. Terwijl het Nederl. brikschip Alidakapt. Dijker, komende van Am sterdam, door een stoomboot gesleept, in volle vaart was, geraakte een vlet, bemand door een der matrozen van ge noemd schip en den sjouwerman H. Veenstra, dwars voor de boeg waardoor dit ranke vaartuig omsloeg en onder het schip doorging. De matroos greep nog tijdig de sleper van de boot, doch genoemde Veenstra vond, helaas, op die plaats zijn graf. Hij laat eene weduwe na met 6 kinderen, woonachtig te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1