ELDERSCHE Jïieums- en Zaturdag <flÖüer(entte--6faö. 6 Maart M 8U Negende Jaargang 1809. <$fftciM gc&eelte. NATIONALE MILITIE. JJiet-nffirtëcl pbeettc. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 0 a 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Do prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticu intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER breDgen ter openbare kennis, dat de Militieraad van bet derde district in Noord- Holland de eerste zitting zal houden te HOORN, en wel zooverre deze gemeente betreft op WOENSDAG den TIENDEN MAART 1869, des voor- middags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; De Lolelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend De Lotelingen in artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der bedoelde wet, MOET voor die zitting verschijnen 1. De Vrijwilligers voor de Militie 2. De Lotëlïng die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 Maart 1869. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Maart 1869. Heden heeft bij de directie der marine alhier, de herbe steding plaats gehad van Het arbeidsloon en de gedeeltelijke leverancie der materialen voor het maken, inhangen en ver wisselen van een paar Eikenhouten- en het verwisselen en weder inhangen van een paar IJzeren Vloeddeuren in de Zeedoksluis alhier. Daarvoor zijn ingekomen 6 inschrijvings biljetten, als van de heeren: Gebr. Korft' f3,500; J. Gal man te Amsterdam f 3,200 ;A. Vos Rz. f3,149; Gebr. Moorman f3,067; P. Boon f2,995; P. Spruit f2,845. Bij Z. M. besluit van den 4den dezer is den kapt.- luitenant D. J. Brouwer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsteu Pebruarij dezes jaars eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij het gedeelte mariniers alhier, is gisteren bij het middag-appel te half vier ure, een marinier uit de dienst ontslagen wegens aanhoudende dronkenschap. De heer Victor Driessens en zijn aanminnige dochter mogten hier Dingsdag jl. weder de oudubbelzinnigste blij ken van toejuiching irioogstenzij zijn reeds, na twee a drie voorstellingen alhier gegeven te hebben, de lievelingen van het publiek, doch zij verdienen het ook ten volle, niemand zal dit betwisten. Onze ruimte laat heden niet toe om uitvoerig den lof van dit gezelschap te vermeldendat ook trouwens na de vele blijken van toejuiching door het publiek gebragt, wel overbodig geacht kan worden. Wij willen er alleen nog aan toevoegen dat de herhaalde terugroepingen den heer Victor Driessens moge in de oore klinken als de uitnoodi- ging tot een //spoedig wederzien." Tegen 27 dezer wordt alhier een detachement mili tairen voor Suriname verwacht om te embarqueren op het schip Albatroskapt. H. H. Koch. Dit detachement zal sterk zijn 50 man, waaronder 2 onderofficieren, van welke een met het kommandement be last wordt. Onze berigtgever van Texel schrijft ons, dat hij in zijn berigtstranding te Texel voorkomende in ons vorig nommer abusivelijk gemeld heeft, dat de reddingboot bemand was met 12 personen, dit moet zijn 13, behalve de reeds genoemden heeft ook Tennis Dogger, het zijne tot het welslagen der gelukkige redding bijgedragen. Men schrijft ons van Terschelling, dat in de verloting door het dames-comité aldaar te houden, reeds 700 loten zijn geplaatst, en dat zeer prachtige prijzen zijn inge komen behalve de vroeger vermelde, noemt men ook o. a. twee uitstekende schilderijen in olieverw van den zeeschilder van Loon, ingezonden door den heer mr. P. Heringa Cats te Leeuwarden. Ouder dankzegging aan de onbekende inzenders van reeds ontvangen prijzen, noodigen wij diegenen, die voor dit edel en menschlievend doel nog eenige voorwerpjes, hoe gering ook, zouden willen afstaan, daarvan ten spoedigste kennis te geven aan, of ze te doen bezorgen, uiterlijk tot Maandag avoud a. s., bij den uitgever van dit blad, bij wien tot dien tijd ook nog loten in genoemde loterij te bekomen zijn. Ook schrijft men ons van Terschelling het volgende: In de vorige week zijn alhier gestrand, ten gevolge van spoedig opkomend stormweder, twee Urker vischschuiten en een Scheveninger bom, beide eerstgenoemden zijn bijna ver brijzeld, doch de bom hoopt men weer vlot te krijgen, de opvarenden van de vaartuigen zijn gelukkig allen behouden aan land gekomen. Nog heeft in de nabijheid van dit eiland een bedroevend ongeluk plaats gehad, daar de schipper Kobus Bakker, van Urk, bïi het naar binnen zeilen, over boord is geslagen en verdronken. Men schrijft ons van Schagen het volgende Gisteren avond werd, ten huize van den Heer A. Knik ker alhier, eene voordragt gehouden door den WelEerw. Heer J. C. Zaalberg, predikant te Gravenhage. Mogt de opkomst der hoorders vrij talrijk genoemd worden, waarschijnlijk ware die nog beter geweest, zonder de teleurstelling twee dagen vroeger door velen ondervonden, die ondanks het gure weder, zich de reis naar Schagen hadden getroost, om, afgaande op de gedane aankondiging, toen den talentvollen spreker te hoo- ren, doch onaangenaam werden verrast door een telegram luidende dat deze te laat voor den spoortrein gekomen zijnde, dien avond niet kon optreden. Wij twijfelen echter niet of zij die gister avond andermaal herwaarts zijn gekomen huDne teleurstelling vergetende ruimschoots voldaan huiswaarts gekeerd zijn vervuld van den wensch, dat deze eerste, ook niet de laatste maal van Sprekers op treden alhier geweest zij. De redenaar, tot onderwerp gekozen hebbende«Strijd en verzoening tusschen Godsdienst en wetenschap, ving na een kort woord van inleiding aan, zijne hoorders terugtevoeren tot de kindschheid des menschdomseene kindschbeid die eeuwen had geduurd, en waarin op aarde nog niet werd ge vonden wat wij nu «wetenschap" noemen, maar waarin reeds bestond eene godsdienst niet in bekrompen vormen en leer stellingen, bestaande, maar die godsdienstontsproten uit de behoefte aan het geloof in eenen hoogeren magt, uit het zelfde gevoel dat thans nog den wilden Indiaan het aange zicht ter aarde doet buigen, wanneer hij in het geruisch der watervallen de stem waant te hooren van den Grooten Geest. Vervolgens betoogde spreker hoe dat geloof alle eeuwen door is geslingerd en bestreden door bij- en ongeloof en hoe naast deze drie zich langzamerhand heeft ontwikkeld de we tenschap. Hoe die wetenschap eerst was geweest de slavin der kerk, niets meer en niets anders mogende leeren aan moedigen en bestrijden, als door hare meesteresse werd ver gund. Dat echter die slavin de kluisters haar door de kerk aangedaan, had verbroken, sterk als zij was in het be wustzijn van haar goed regt, en zij toen gebruik makende

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1