1LDERSCHE Jtteums- en Woensdag flÖoertentie--6fnï). 10 Maart. M 812. NTegende Jaargaug NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post nu n 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post. directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyertextien van 14 regels is 60 Centen voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. GI L T J B S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 Maart 1869. Naar wij vernemen heeft de WelEerwaarde Zeer ge leerde beer Dr. J. A. Lamping, predikant bij de Ilerv. ge meente alhier, gisteren avond in eene vergadering van den kerkeraad mededeeling gedaan, dat hij met 1 April a. s. voor genoemd ambt bedankt en voornemens is het te verwisselen met een emploi aan de redactie van de Nieuwe Rott. Cour. Sedert eenigen tijd is melding gemaakt van het plan der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handswerksnij- verheid in Nederlandom eene algemeene tentoonstelling te houden in het belang van den handwerksman. Het kan niet anders of bij allen, die belangstellen in het lót van dien nij veren, producerenden stand, moet een dergelijk plan bijval en medewerking vinden, zoo als aanvankelijk dan ook reeds gebleken is, door de bereidwilligheid waarmede overal in Nederland de tot plaatselijke coinmissien benoemde heeren zich die taak, waaraan vele zorgen en bemoeijingen verbonden zijn, hebben laten welgevallen; ook te dezer plaatse is eene dergelijke commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. J. van Spall, president; G. Scholten, secretaris en H. J. Janzen Sz penningmeester. Wij twijfelen niet of onze gemeente, die zeer veel kundige handwerkslieden bezit, waaronder vooral ook die van 's rijkswerf mogen gerekend worden, zullen wel genegen zijn tot het inzenden van eenige producten van hunnen vlijt en energie. Men zij echter wel indachtig, dat geene andere voorwerpen kunnen worden aangenomen dan die betrekking hebben op het bedrijf en de huishouding van den handwerksstand. Yan daar zouden wij ieder, die genegen is tot inzending, aanra den, om vooraf bij de genoemde plaatselijke commissie alhier, inzage te nemen van het programma. Daar dit programma te uitvoerig is om in zijn geheel over te nemen, m.eenen wij echter toch te moeten vermelden, dat het verdeeld is in de navolgende rubrieken I. Huisvesting. II Huisraad. III. Klee ding. IV. Voedsel. V. Gereedschappen voor ambachts- en Tuinlieden. VI. Middelen tot zedelijke-, verstandelijke- en ligchamelijke-ontwikkeling. VII. Statuten, reglementen en verslagen van vereenigingen ten behoeve van den handwerksman. Doch er wordt nog iets verlaugt, iets dat men bij elke onderne ming van maatschappelijken aard niet ontberen kan. De kosten inzonderheid van localiteit en nog zoovele andere zijn zeergroot, welligt dat die kosten door de entrees gedekt kunnen wor den, doch het hoofdbestuur begrijpt, en te regt, dat het on verantwoordelijk en niet met de Nederlandsche voorzigtig- heid zou zijn overeentebrengen, om daar geheel en al op te vertrouwen, van daar heeft zij gemeend een waarborg-fonds op te rigten voor welk fonds zij voorloopig alleen slechts eene inschrijving vraagt. Die inschrijvingen moeten strekken om te voorzien in het te kort, dat zou ontstaan, indien de opbrengst van de gelden der Vereeniging niet voldoende waren om de kosten te dekken. Vóór dat dit blijkt, zal over die inschrijvingen niet beschikt worden. Het "Nederlandsche publiek heeft zich den naam verwor ven van mild te zijn. Leniging van armoede liet de wet gever te regt in den regel aan particuliere krachten over. Armoede te voorkomen is geen pligt door onze wetten voor geschreven is het echter niet eene verpligting die op allen rust Te beletten, dat de handwerksman tot armoede ver valt is een probleem, welks oplossing in de eerste plaats van hem zeiven moet worden verwachtvan zijne mede burgers kan gevorderd worden, dat zij hem in het volbrengen dier taak de behulpzame hand bieden. De Nederlandsche handwerksman onderscheidt zich door naauwgezette pligtsbetrachting en door gehoorzaamheid aan 's lands wetten. Zullen de meergegoeden dan ook niet van hunne zijde een bewijs willen geven, dat zij die houding waarderen Wij mogen er niet aan twijfelen; vol vertrouwen rigten wij dan ook tot U het verzoek ter ondersteuning van dit streven. Binnen en buitenlands zal men dan getuigen van de eendragtige zamenwerking, die in ons Vaderland tus- schen de verschillende klassen onzer maatschappij bestaat. Aanvankelijk was het plan deze internationale tentoonstelling te Utrecht te houden thans vernemen wij, dat wegens gebrek aan de noodige localiteit aldaar men het Paleis van Volksvlijt tot dat einde gehuurd heeft. Wie gisteren avond in het lokaal Tivoli het con cert bijwoonde, gegeven door het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, met welwillende medewerking van eenige hee ren artisten, heeft gewis een genotrijken avond doorgebragt. Voorspelde het programma reeds iets schoons, de ver wachting van liet aanwezige publiek werd ten volle bevré- digd. Van de ensemble nommers, waaronder de bekende, maar altijd sehoone ouverture Guillaume Teil en Der Frei- schützvoldeed wel het meest de fantasie uit de opera Marco Viscontigearrangeerd door den heer Weckesser. De ap plaus, zelfs onder de uitvoering van dit uommer, gaven hiervan een sprekend bewijs. Niet minder dan vijf solo's werden voorgedragen en ieder solist heeft zich van zijne taak flink gekweten, zoodat allen door het publiek luide werden toegejuicht. Inzonderheid viel dit het spel van den heer Kartering ten deel, die de moeije- lijkste passages, welke voor fluit geschreven zijn, met eene be wonderenswaardige bedaardheid, gepaard aan een talentvolle voordragt weet weder te geven. Het geheele concert was schoon en een talrijker bezoek overwaardig, - Naar- wij vernemen zal op 1 April a. s. door de vereeniging Eensgezindheid, bestaande uit de onderofficieren van het Se bataillon, 7 regement Infanterie, alhier in garni zoen, eene tooneelvoorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli, waarvan de netto opbrengst zal strekken ten voor- deele van de algemeene armen der gemeente. Wij bevelen deze liefdadige poging dezer vereeniging onzen lezers bij zonder aanen herinneren hun de vele genoegelijke avonden die dergelijke militaire voorstellingen hun meermalen verschaften. Naar men verneemt zal dit jaar een escader van ge pantserde schepen onzer marine eenige buitenlandsche havens bezoeken en zal Zr. Ms. ram toren schip Prins Hendrik daarbij als vlaggeschip dienst doen; verder worden nog genoemd de monitors Heilig er leede Buffel en het ramtorenschip de Schorpioen. Zr. Ms. schroefstoomschip 1 kl. de Leeuwardenkom. de Ruyter de Wildt, is, naar men verneemt, half Bebruarij jl. van Batavia vertrokken met bestemming naar Nederland, met een transport officieren en manschappen, die repatriëren. Wij hebben vroeger reeds vermeld dat de order is gegeven om hier binnen te vallen. r- Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie, bij het derde regiment, tot ln luitenant (naar ouderdom van rang) den 2n luitenant J. Klasing, van het 7e regiment. De uitslag der te Schagen op heden gehouden opening der stembiljetten ter verkiezing van een lid voor de pro- vinciale-staten van Noordholland, is als volgt: Geldig uitgebragte stemmen 478, waarvan de heeren C. Boonacker 176 en K. Breebaart 147 stemmen hebben beko men. Alzoo herstemming tusschen beide genoemde lieerem De stembus van Warmenhuizen was niet ingekomen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1