HELDERSCHE COURANT. Jticums- en «jÜLj! Afliiertentie-öfnïl. Woensdag 17 Maart. Negende Jaargaug KENNISGEVING. tAMiin i: voor de zeiiilitii N IEUWSf IJ DIN G E N V M 814. 1889. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1-.30 Franco per post nu n l.öl) Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien vau 14 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve inen de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. (©fftctcel gcbciltc. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente HELDER nóodigén bij deze uit, de Lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóóf den eersten April aan staande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, tusschen des voormid dags van 9 tot l ure. De Zeemilitiens Ontvangen vier jaren na den dag huuner inlijving eeu bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een bekoorlijk, paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede, van de dienst bij de Schut terijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt besterad tót bemanning van de verdedings-vaartuigen voor de biunenlandsclie dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andeve werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe mag- tiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten oefcuingstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger'te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordtin gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Builenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving, bij de Landmilitie, hun beroep van de Ëuiteulandschc Zeevaart maakten, en zich voor de ZeenïiLtie hebben aangeboden doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt,- wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewo -e tijden, vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning be komen tot bet aangaan van een huwelijk, wauueer zij bun derde dienst jaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun' beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is bet alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd wor den en gednrende bun diensttijd geene vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 2 Maart 1869. L. VERIIKY, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare keunis dat de Lijst der Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Proviniale Staten en van den Gemeente raad, door ben op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter iuzage nc- deigelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, 12 Maart 1S69. L. VERHEY, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat van de geldleening, groot f 80,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op den 5 dezer zijn uitgeloot de aan deden' No. 35 en No. 39. Tegen overgifte dier aandeelen en daarbij behoorende coupons, zal de af lossing eu rentebetaling vau den 1 Julij a. s.plaats hebben ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgem'éester. 12 Maart1 1669. L. VERHEY, Secretaris. jQict-offictëcï ïTKbcclte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Ofschoon het nog niet beslist is welken regeringsvorm Spanje zal aannemen, blijft alles aanduiden dat de meerder heid zich voor het koningschap zal verklaren en aan den her tog van Montpensier de kroon aangeboden zal worden. Al gemeen beseft men, dat dit niet alleen de eenïge kandidaat is die kans heeft, maar de eenige kandidaat die bereid zou zijn den troon te beklimmen.' Zoowel de aristocratie als de handelstand en zelfs de burgerklasse is voor deze kandidatuur. De Russische pers beweerde voorheen, dat koning Ge- orgevan Griekenlanddoor toe te treden tot de be sluiten van de conferentie zijne kroon verspeelde en de wes- tersehe diplomatie hem zoo ver gebragt had, dat hij kiezen moest tusschen een oorlog, die zijn land zou ruïneren en eene omwenteling, die zijne dynastie omver zou werpen. Thans blijkt het welke waarde aan die voorspellingen gehecht moet worden. Sedert de Zaïmis, met moed en vaderlandsliefde bezield, een kabinet heeft zamengesteld dat zijne goedkeuring aan de besluiten der conferentie durfde geven, is Grieken land geenszins in den afgrond der regeringloosheid gestort integendeel begint het de weldaden van orde en vrede te ge nieten en de rust is in die mate hersteld dat de koning een reis heeft kunnen ondernemen, wat voor de koningen van Griekenland altijd eène gevaarlijke zaak was. De politieke hartstogten zijn in Hongarije zoo heftig, dat de verkiezingsstrijd daar vaak aan een wezenlijken burgeroor log doet denken. In de twee laatste maanden heeft de Hön- gaarsche pers reeds veie bloedige botsingen vermeld tusschen de aanhangers der verschillende kandidaten en het gouverne ment is verpligt geweest om krachtige maatregelen te nemen ter voorkoming van diergelijke ongeregeldheden. De ex-koning George van Hanover heeft weder een pro test uitgevaardigd tegen de verbeurdverklaring van zijne goederen, voornamelijk strekkende om tegen de mededeelingen van graaf von Bismarck, die volgens hem onjuist zijn, op te komen. De Hanoveranen toonen tot dusverre nog weinig toe nadering tot Pruisen; graaf Stolberg Wernigerode, die naar Hanover was gekomen om deze toenadering tot stand te brengen, ondervindt zelfs geene beleefdheden van de aristo cratie en zou reeds gevraagd hebben om van zijne betrekking te worden-ODtheven. De burgerij houdt zich eveneens op een afstand. De jongelieden die in de krijgsdienst vallen verla ten in groot aantal het land; men schat die deserties op '25 pCt. Generaal Voigt-Retz zou naar Berlijn voorstellen heb ben gezonden, om met kracht deze deserties tegen te gaan. Aan de Indcyendance wordt het volgende uit Parijs geschreven: »In de politieke en de diplomatieke kringen alhier, gelijk iü die welke aan handel en speculatie gewijd zijn, heerscht de meening dat het uitbarsten van eenen oorlog in Europa meer en- meer waarschijnlijk wordt, tenzij er eene onverwachte wending in de staat- der zaken komen mogt. De Fransche minister van marine heeft bevel ontvangen om al de trans portschepen, vooral die voor kavallerie, tegen April gereed te hebben. De minister van oorlog is gereed en heeft bencodigd- heden in voorraad voor een leger van 600,000 man." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Maart 1869. Gister avond gaf de familie Praeger een vocaal- en instrumentaal concert in de zaal Musis Sacrim alhier. Deze familie bestaat uit vader, moeder, twee zoons en twee dochters. Onder de instrumenten die zij bespelen ziju er van zeer bijzonderen aard, daartoe, behooren de melo- phone en de strijk-cit'her. Het programma bevatte ouvertu res, instrumentale en vocale solo's, duetten en quartetten. De uitvoering mogt over het geheel de goedkeuring der aanwezige beminnaren, waaronder ook vele beoefenaren, der muziek ten volle wegdragen, enkele nommers werden met enthusiame toegejuicht. Voor hen die nog niet in de gelegenheid waren geweest dit gezelschap elders te hooren was het dan ook niet alleen een genoegen iets goeds, iets schoons te hooren, maar ook iets nieuws. Het doet zich aan bet gehoor voor als of dit gezelschap de gave bezit zich te veelvoudige» door 5 per sonen worden stukken uitgevoerd op eene wijze als of zich een weibezet orchest doet hooren. Niet minder in de solo voordragten toonden de leden niet alleen hunne zeldzg maar ook dubbelvoudige bekwaamheid. Mogt dit gezelschap zich te dezer plaatse anderm^fFdöen hooren, dan bevelen wij onze lezers bijzonder aan dez£ bierk-v waardige uitvoeringen eens te gaan bijwonen. -■■Mf

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1