-Zondag jl. heeft de kommandant der dienstdoende artillerie-schutterij alhier, voor de eerste maal eene revue gehouden over zijne eerst dezer dagen gekleedde en gewa pende manschappen. De gezagvoerder van een Noorsch schip deelt ons als eene groote zeldzaamheid mede, dat in den afgeloopen winter in Noorwegen geen sneeuw gevallen is. Naar wij vernemen vertrekt Zr. Ms. ramtorenschip de Schorpioen, kommaudant de kapitein-luitenant ter zee W. K. van Gennep, thans te Hellevoetsluis gestationeerd» -met 15 April aanstaande naar hier. Volgens berigten uit Batavia loopende tot 23 Februarij zijn aldaar aangekomen de navolgende schepen Anna Sophiakapt. HoekstraDeljt (ex Wilhelmina CatharinaKettel; Electra, Landweer; Eva Johanna Ver steeg; MarieBiesthorst; Presto (ex EmergusTeekens; SchiedamKuipers. Vertrokken zijn: Cheribotikapt. Reiniersen; Petronella (ex Amalia AugustaLeicher; Wijk aan Zee, Looper, q. q. Men schrijft ons van Terschelling dd. 14 Maart het •volgende: "Uit hoofde de koninklijke vergunning voor de door het Dames-Comité georganiseerde liefdadigheids-loterij op heden nog niet is ingekomen, zal de trekking, welke op den 15, ten overstaan van den Notaris N. D. Dijkstra, te Terschel ling zou plaats hebben, voorloopig 8 dagen worden uitgesteld. Zoowel door het inzenden van voorwerpen als de toenemende verzending van loten, waarvan reeds meer dan 900 zijn ver kocht, kan dit werk der liefde worden beschouwd als met een -schitterenden uitslag te zijn bekroond. In de zitting der Tweede Kamer van Zaturdagjl. is met 41 tegen 31 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot afschaffing van het zegelregt op gedrukte stukken en op ge plaatste advertentiën. En daarna in diezelfde zitting met 56 tegen 15 stemmen aangenomen het wetsontwerp, waarbij als equivalent voor genoemde afschaffing wordt bepaald* eene verhooging te heffen van f3 per vat van den accijns op het -gedistilleerd. Bij koninklijk besluit is de vereeniging: de konink lijke schepschutters van de Veluwete Apeldoorn, als regts- persoon erkend. Volgens art. 4 van de statuten zijn eere leden alle leden van het centraal-comité, zoomede de kom- mandauten der bij koninklijk besluit erkende of nog te er kennen scherpschuttersvereenigingen en verder die daartoe door Z. M. zullen worden benoemd. Jl. Zaturdag morgen is door de politie te Rotterdam -in beslag genomen eene vrij aanzienlijke hoeveelheid hammen, stukken gerookt vleesch, boter, enz. die hoofdzakelijk geborgen waren in een kelder aan de. Huydebrug. Een en ander moet uit eene faillieten boedel afkomstig zijn en is naar de griffie van de regtbank overgebragt. Te Kollum is voor f410. een vierjarige stier verkocht, die op eene zwaarte van 1350 halve Ned. ponden werd geschat. Voor eenige dagen meldden wij de aankomst te's Gra- venhage van den heer Meyer en den inboorling Emizang, van de Kust Guinea, ten einde omtrent de belangen dier kolonie met den minister van koloniën besprekingen te voeren De goudkust was tot dus ver voor Nederland een lastkust; zal ze dat verder moeten blijven? Aan de beantwoording dier vraag wijdt het Handelsbleen artikel, naar aanleiding van eene beschouwing van den officier der marine C. A. Jeekel, die aan boord van H Metalen kruisde kust heeft bezocht, om er het traktaat, met Engeland aangegaan, tot uitvoering te helpen brengen. De moeijelijkheden, waarmede ons bewind er te kampen heeft, vloeijen grootendeels uit dat traktaat voort; verschil lende negerstammen toch, vroeger onder Engelsch gezag, thans onder het onze, weigeren zich onder ons gezag te voegen, uit vrees, dat zij meer dan vroeger zullen bloot staan aan de willekeur van hun erfvijand, Ashanthijn, 't welk Neder- landsch bondgenoot is. Hoe die verwikkelingen tot een einde te brengen, is de taak der regering. Een belangrijker vraag is het echter, of bij een inkomst van f 17,000 de kolonie altijd f 145,000 moet blijven kosten, liet bestuur is zeker niet te weelderig ingerigt, als men bedenkt, dat slechts weinige beambten met een karig loon de kolonie besturen, en de geheele bezetting bestaat uit 102 soldaten, onder twee officieren. Dat is weinig genoeg, want wij hebben er volksstammen te beschermen, die twee eeuwen lang op ons hebben vertrouwd, en die men niet op eens aan hun lot kan overlaten. De handelsmarkt moet echter worden uitgebreid; Engelsch Guinea bewijst dat zulks kan; de kolonie immers, die in geene deele zoo ongezond is, als het veroordeel wil, noch geele koorts, noch cholera komt er ooit voor is voor Europeanen zeer geschikt, mits die om de drie jaren met verlof naar Europa kunnen gaan, men moet de ambtenaren daarom behoorlijk betalen. De heer Jeekel meent, dat het bewind van Elmina naar Axim verplaatst moet worden, meer in 't midden der kolonie, terwijl een weg naar Commassie moet gelegd worden. De natuur is rijk; de tropische ge wassen tieren er welig. Milhio (maïs) en rijst groeijen als van zelve, de palmboom levert smakelijke wijn, rundvee is er bij de goede zorg voortreffelijk; visch, wild, gevogeltje is er in overvloed; voor rijstvelden, suikerriet, koffij, katoen, en geneeskrachtige planten is de grond voortreffelijk; palm- olie5 limoensap, malaguetpeper, hout en goud brengt de kust op. Welk een overvloed, mits er krachten zijn, om dat alles voor den uitvoer gereed te maken. En de neger wil werken. Een onderzoek naar de hulpbronnen en de middelen ora die te ontwikkelen, is nuttig. Het kan de gelukkigste ge volgen leiden, als de noodige maatregelen later dan ook worden getroffen. Dan kan Guinea in waarheid voor Nederland nog een goudkust worden. De tweede Duitsche noordpool-expeditie zal in de eerste dagen van Juny a. s. uit Bremerhaven vertrekken. De togt zal ondernomen worden door twee schepen, een schroefstoom- sehip van 120 tonnen en 30 paardenkracht en het zeiljagt van 80 ton, dat tot de eerste expeditie was gebruikt. De eerste bodem zal Germania, de tweede Groenland heetten. Bevelhebber zal zijn kapitein A. Koldewey, die reeds getoond heeft voor zulk een taak volkomen te zijn berekend. Een eerste en een tweede stuurman, een machinist, een stoker, een timmerman, een kok, een hofmeester en vijf matrozen vormen de bemanning van de Germania. Twee natuur- en sterrekundigen (dehh. Borgen en Copeland, werkzaam bij de koninklijke sterrewacht te Göttingen), een geoloog (de Oostenrijksche luitenant-kolonel Julius Payar), en een genees- en heelkundige, tevens geoloog (nog niet gekozen), maken aan boord van het stoomschip den togt mede, welke, gelijk men weet, ten doel heeftontdekking en nasporing van de noord- poolstreek, te beginnen bij 75 gr. n. br., op den basis der kust van Oost-Groenland. In Frankrijk zoekt Gustave Lambert ook weder het publiek te overtuigen van het doeltreffende van zijn plan; de noordpool door de Behringstraatvolgens de eenig mogelijke weg, te bereiken. Vroeger is medegedeeld, dat de bijdragen ter bestrijding van de kosten dezer onderneming wel aanzienlijk waren, doch niet ge noeg opgeleverd hadden. Thans berigt het Jo/'rnal Officiel dat een groot gedeelte der kosten door nieuwe inschrijvingen gedekt is en in het financiële punt geen ernstig bezwaar meer ligt. De Fransche expeditie zal binnen kort zee kunnen kiezen, en het schip is door Lambert reeds aangekoeht. Bedoelde bodem, een driemaster van 1000 ton, is in Kanada gebouwd, met bestemming voor de vaart in de IJszeehij is thans le Boréal genoemd, ligt in de haven van Havre en wordt daar uit gerust. Sedert eenige maanden ziet men te Marseille ter markt komen partijen nagemaakte Edammer kaas, die in Frankrijk en wel bepaaldelijk in het departement de 1'Aix, wordt ge fabriceerd. De kwaliteit, die in het eerst te wenschen over liet, wordt hoe langer hoe beter en kan reeds met de goede soorten van Holland vergeleken worden. De hertog van Somerset, die onder de vroegere libe rale regering minister van Marine was, hield in de zitting van het Engelsche hoogerhuis den 9 Maart eene philippica tegen de zendelingen, welke andere volken onnoodig in rep en roer brengen en hun land internationale onaangenaamheden op den hals halen. Als een prediker in Birmingham optreedt en zijne meemng over catholicisme of protestantisme openlijk verkon digt, dan werpt het gepeupel vensters in, klopt elkander bont en blaauw en het Christendom wordt zeer weinig gebaat men denke aan Murphy. Zullen wij nu, vraagt de hertog, hoogere eischen van beschaving en gematigdheid tot de Chinezen stellen? Een Chinesche minister sprak tot de Fransche en Engelsche gezanten »Daar staat gij als vertegenwoor digers der magtigste en wijste volken der wereld. Gij zijt hierheen gekomen als vrienden in al het andere, alleen niet in uw Christendom. Daar gij nu zoo wijs en goede vrienden zijt, waarom kunt gij het niet eerst met elkander over het ware Christendom eens worden, voordat gij over ons land de kie men van uwe tweespalt uitstrooit De Chinezenging spre ker voort, hebben inderdaad even weinig op met de Fi'an- sche zendelingen, als met de Engelsche. Wel is waar is er eene zekere klasse onder hen, die men gemakkelijk voor een paar dollars tot het Christendom kan overhalen. Maar men moet dan ook de resultaten van de nieuwe Godsdienst zien; men ga naar Shangae, het voorname verzamelingspunt van de Chinesche en Europesche Christenen. Nergens zal men zulk een poel van ongerechtigheid vinden als in die ha venstad. En hoe zouden de Chinezen ook eene Godsdienst leeren liefhebben, welke met kanonneerboten en Armstrongs wordt uitgebreid Lord Clarendon was het met de practische eonclusien van den hertog eens, al vond hij het oordeel wat scherp, en hij verklaarde dat de zendelinggenootschappen het eens en vooral moesten weten, dat hunne zendelingen in China slechts daar op bescherming konden aanspraak maken, waar een Engelsch consul resideert, en in geen geval op de Engelsche vloot kon den rekenen. Blijkbaar zijn de Engelschen in Abyssinie wijzer geworden. Te Carpentras zal Paaschmaandag een wedstrijd voor vélocipèdes zijn, de hoogste prijs in 30ü fr. De Mom. Post meldt, dat zekere Jon es tegen den tol gaarder Edw. Andreas heeft geprocedeerd tot teruggave vam 3 cents, voor het doorrijden met zijn vélocipède geëischt. De tolgaarder is veroordeeld tot terugbetaling der 3 cent, tot boete van 6 cents en in de kostenhij zal de zaak in hooger beroep brengen en weigert inmiddels den doortogt aan velo- cipedisten, dan tegen 3 cent.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2