HE1DERSCHE COURANT. Jlieuras* en ^<flöoertciitie-6faÖ. Zaturdag 20 Maart M 815. Negende Jaargang. 1869. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post nu n w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenïien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcntien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Naarmate de hertog van Montpensier meer kans op den troon van Spanje krijgt, wordt hij door de republikein - sche dagbladen van Spanje des te heftiger aangevallen. Een van die dagbladen verlangde dezer dagen dat er vijf hon derd hoofden zouden vallen, daar dit noodig, maar ook toe reikend zou zijn, om elke monarchale kandidatuur te doen schipbreuk lijden en om de oprigtiog eener republiek in Spanje te verzekeren. Een ander republikeinsch dagblad vereenigde zich met dat denkbeeld, onder bijvoeging, dat het gaarne een millioen menschenhoofden zou zien vallen, zoo dit noodig ware, om Spanje voor het juk van een eenhoofdig en erfelijk oppergezag te behoeden. Een derde dagblad, El Pueblo Beij\ hetwelk onder de leiding van den republikeinsqhen generaal Pierrad staat, verscheen den llden met een nog boosaardi ger artikel; het zeide daarin: «Indien don Antonio van Or- leans komt, zal hij eenen tweeden Martino Merino (dat is de naam van den priester die eenige jaren geleden eenen moord aanslag op koningin Isabella II heeft gepleegd) op zijnen weg ontmoetenen de achtenswaardigste van alle Spanjaarden, de minst bloeddorstige, welke nooit vroeger een moordtuig heeft gehanteerd, zal het zijn die de rol van Martino Merino weder opneemt." Dit artikel is door al de Madridsche Dag bladen, behalve die de zaak der Isabellisten toegedaan zijn, afgekeurd en gelaakt: zoo zeide de Iberiaeen orgaan der Progressistenpartij«Voor de eer der drukpers, wier -roe ping het niet is het volk tot misdaden aan te sporen, maar het te onderrigten en voor te lichten door kalme beschou wing der politieke vraagstukken, protesteren wij met allen nadruk tegen die taal. Terwijl de uit vijftien leden der Cortes bestaande commis sie, waarover de eindelijk te Madrid aangekomen Olozaga het voorzitterschap heeft aanvaard, bezig is met de beraad slagingen over het constitutie-ontwerp en inderdaad een prij- zenswaardigen ijver aan den dag legt, nemen de verschijn selen van ontevredenheid in het land toe. De ontvangers der belastingen kunnen niet zonder de gewapende magt hunne dienst verrigten; te Malaga zijn weder onlusten uitgebroken wegens de beperkingen van den verkoop van tabak, waarin overigens spoedig zal voorzien worden. Die onlusten moesten met geweld van wapenen onderdrukt worden. Te Sevilla heeft de gemeenteraad, hoewel republikeinsch gezind, een der eerste resultaten der jonge vrijheid prijs gegeven door de belastingen op de consumtie weer in te voeren, en deswegens wordt bij door zijn eigen partij, door Republikeinsche afgevaardigden, met verwijtingen overladen. Ook te Cadix zou hetzelfde plaats hebben. Nog gewigtiger is de beweging der republikeinen voor de afschaffing der conscriptie en het staande leger, en als de Cortes zich ook tegen dien maatregel verklaren, zal de partij in die beslissing niet berusten. Zij heeft onlangs eene groote volksvergadering te Valencia en daarna eene kleinere in de hoofdstad zelve gehouden. Het bevestigt zich dat de groote kazerne te Madrid met opzet in brand is gestoken de regering zou eene zamenzwe- riug hebben ontdekt, ten doel hebbende om al de kazernen van Madrid in brand te steken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 Maart 1869. De heer dr. J. C. Zaalberg, die bij zijn optreden reeds in verschillende gemeente van ons vaderland, overal met zeer veel succes wordt gehoord, zal volgens achterstaande adver tentie Maandag a. s. alhier en Dingsdag daaraanvolgende te Schagen eene voordragt houden. Het is te voorzien dat de belangstelling in deze gemeente zeer groot zal zijn om den gevierden spreker te hooren. Heden morgen is door de politie alhier een matroos gearresteerd, die ten laste wordt gelegd eene poging tot moord te hebben aangewend op zijn beminde en wel door middel van een revolver, waaruit hij één schot op haar zoude hebben gelost, dat echter miste. De zaak wordt nader on derzocht. De kommandant der genie in de vijfde stelling alhier, .zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, op Woensdag den 31 dezer, des voormiddags ten 11 ure, in de directie-keet binnen het fort Erfprins, in het open baar aanbestedenhet maken van een ingang in het reduit van het fort Kijkduin. Dingsdag avond jl. hadden wij het genoegen, in het vierde winter-concert van Apollo, de heeren Völlmar Senr. en Junr. op te zien treden. Was de verwachting van beide solisten groot de uitslag overtrof die nog verre. Zulk een edel tweetal is in staat om ons avonden ja dagen te boeijen. Wie bewon dert niet de schoone toonen van de solo clarinet met de moeijelijk passagps en variatiën die de heer Yölmar Senr., echter zonder inspanning, meesterlijk weet te overwinnen. Hij is een artist op zijn instrument, die gerust plaats kan nemen naast de beste van zijn tijd. Niet minder genoegen verschaftte ons de jongeheer Volmar de vaardige violist en pianist. Zijn spel op beide instrumenten is geacheveerd en degelijk. Opvatting en techniek, ook in de zwaarste passa ges, zijn meesterlijk. I)e Symphonie (ditmaal in twee afdeelingen) en ouverture door het orchest ten gehoore gebragt werden met aplomb gespeeld en door de leden even als de soli met luid applaus begroet. Door den brandraadin deze gemeente werdjl. Dingsdag avond den 16 dezer eener vergadering gehouden. De op perbrandmeester, de heer K. J. Krul, opende als voorzitter deze vergadering met een korte toespraak waariu hij zijne tevredenheid uitdrukte over heeren brandmeesters en adsistent- brandmtesters wegens de goede diensten zoo van tijd tot tijd door hen bewezen. Tegenwoordig: 16 leden, afwezig de heer Ks. Lastdrager. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd werd overgegaan tot de gewone werkzaam heden. Ter voldoening aan Art. 10 der nieuwe verordening op het brandvvezen, werden de lijsten opgemaakt, der in dienst gestelde personen. Door de directien der verschillende spui ten werd verslag gedaan aan den opperbrandmeester, be treffende de opneming der spuiten en gereedschappen, waar toe zij volgens Art. 13 der bovengenoemde verordening verpligt zijn. De uitgebragte verslagen luiden allen zeer gunstig zoo dat de verschillende brandblusehmiddelen zich allen in goe den staat bevinden. Nadat de opperbrandmeester den leden had herinnerd eenige zaken bij het blusschen van brand en na het be handelen van aangelegenheden den brandraad betreffende werd de vergadering met een woord van dank aan de leden gesloten. Z. M. heeft den kapt. ijz II. Kemper eervol ontheven als directeur en kommandant der marine te Ilellevoetsluis en die betrekking opgedragen aan den kapt. ijz .T. van der Meersch voorts worden de kapt. t/z E. A. A. Gregorij en 's Konings adjudant in buitengew. dienst de kapt.-luit. t/z J. E. Koopman, eervol ontheven, de eerste van liet bevel over het Wachtschip en over het Kon. Instituut voor de Marine alhier en de laatste over het raderstoomschip de Valkwordende zij vervangen door den kapt. t/z J. P. G. Muller en den kapt.-luit. t/z. N. M. J. Kroef.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1