Naauwelijks is het eerste transport officieren der ma rine en schepelingen van minderen rang per particuliere scheepsgelegenheid van Rotterdam naar Oost-lndie vertrokken of men verneemt dat omstreeks de maand September een tweede transport op dezelfde wijze zal plaats hebben. - Zr. Ms. monitor Heiligerlee is Woensdag jl. te Hel- levoetsluis aangekomen, om aldaar te dokken. Bij de directie der marine te Hellevoetsluis zal in Mei een vergelijkend examen voor machinist-leerling 2e kl. wor den afgenomen; het getal te plaatsen jongelingen bedraagt 21. De heer G. F. van Dommelen, eerste offi. van gezondh. bij het garnizoen te 's Hage, heeft zijn pensioen aangevraagd. Hij heeft het toezigt op zich genomen over de geneeskundige dienst bij het pauselijk leger, en zal binnen weinige dagen de reis derwaarts aannemen. Men schrijft ons van de Zijpe, 16 Maart Zaturdag a. s. zulleu uit deze gemeente 3 huisgezinnen en 2 eenloopende gezellen, te zamen 28 personen, als landverhuizers naar de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika vertrekken. Naar men verneemt, zullen binneu korten tijd alleen uit de gemeente Winterswijk 200 personen de reis naar Amerika aannemeneen beeld van verhuizingsmanie, 't Is jammer dat Nederland zelf geene pogingen aanwendt, om den stroom der landverhuizers, welker toeneming bij de jaarlijk- sche uitbreiding der bevolking als gunstig te beschouwen is, te leiden naar onze eigene bezittingen iu Oost of West, waar op zoo menig eiland eene volkplanting met de beste voor- uitzigten zou kunnen gevestigd worden, zoo tot nut van het moederland als van de kolonie zelve. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag is een ontwerp van wet, tot regeling van het hooger onderwijs ingekomen volgens dat ontwerp zullen er hoogstens drie hoogescholen zijn. De theologische faculteiten worden er in behouden. Z. M. de Koning heeft Dingsdag jl. het korps kon* scherpschutters van de Yeluwe (dat thans geheel van wege Z. M. gekleed en uitgerust is)geïnspecteerd. Het korps heeft onder de bevelen van den kapitein Lafors eenige evolutieën uitgevoerd, waarover Z. M. Hds. tevredenheid heeft te kennen gegeven. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, aan eene com missie, benoemd uit de vijf Amsterdamsche vrijmetselaars-loges, vergunning te verleenen tot het houden eener zeer uitge breide loterij, waarvan de opbrengst strekken zal ten voor- deele der Louise-stichting, een opvoedingsgesticht voor kin deren van overleden minvermogende vrijmetselaren, waarvan H. K. H. Prinses Frederik de bescherming wel op zich heeft willen nemen. Het bestuur der Noord-en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij heeft een jaarverslag openbaar gemaakt waar uit blijkt dat in den Joop van 1868 slechts 8 pogingen tot redding gedaan werden dat echter tot meer pogingen geene aanleiding geweest was. 42 menschenlevens werden, met de werktuigen der Maatschappijdoor de moedige en zelfopofferende kustbewoners gebruikt, van den dood gered; zoodatsedert de oprigting der Maatschappij in het geheel ]82 schipbreukelingen gered zijn. Tot het vernieuwen van een gedeelte van het materieel en tot het onderhouden daarvan werden in 1868 besteed ƒ8410 de uitgaven voor strandingen met de verleende premiën hebben ƒ1091 be- loopen. Voor oefeningen werd ƒ492 uitgegeven. Twee aanzienlijke giften, van 2000 ieder, zijn door de Maat schappij ontvangen. Het aantal der jaarlij ksche contribuan ten is met 16 verminderd. Op verzoek van een der geneesheeren te Goes en ter waarschuwing van het publiek, deelt de Goessche Ct. mede, dat dezer dagen weder eene vergiftiging heeft plaats gehad tengevolge vau het gebruik van mosselen. Door spoedige hulp zijn ernstige gevolgen voorkomen. Uit Zwolle meldt men dd. 17 dezer: Heden werd alhier de van ouds bekende wijd en zijd beroemde palm-paardenmarkt gehouden, waarop steeds als altijd een groot aantal kooplieden van heinde en verre, ook uit het buitenland, aanwezig waren; terwijl de aanvoer van paarden, zoowel jongen, werkpaarden als rijtuig- en chais- paarden, ook nu weder aanzienlijk mogt heeten. De kooplust was bijzonder geanimeerd; vooral werkpaarden, beste soort, bragten een stevigeu prijs opde beste werden verhandeld voor f175 h 200 het stuk, chais- en rijtuigpaarden, met behoorlijken aftrek, gingen mede vlug van de hand; enkelen bragten zelfs tot f350 400 op. Enters met ruimen aan voer waren niet minder gezocht. Men besteedde voor de beste soorten f 125 140. Over het geheel was de markt willig. De armoede; welke in Londen heerscht, is op verschei dene vergaderingen van belangstellenden eene schande voor Engeland's beschaving genoemd; en aan den rijken britschen adel, welke de paleizen van het West-End bewoond, werd verweten dat hij niets deed om den nood in het oosten van Londen te lenigen. De Times noemt al de klagten rhetori- sche figuren die niets beteekenen en onwaar zyn en geelt in twee en eene halve pagina, eene lijst van al de londensche weldadigheidsinstellingen die voor de armen zorgen terwyl het blad de onvoldoende hulpwelke de armen ontvangen niet aan gebrek aan geld maar aan eene slechte organisatie wijt. Deze verklaring wordt bevestigd door den bisschop van Londen, die mededeelt, dat in Londen meer dan duizend weldadigheids-genootschappen bestaan, die door elkander ge rekend, ieder ongeveer een jaarlijksch inkomen van 4000 p. st. hebben betgeen te zamen de ontzaglijke som van 4,000,000 p. st.(f 48,000.000) per jaar uitmaakt. Dit is nog buiten de opbrengst van de weldadigheid van bijzondere per sonen. De Times zegt, dat een vierde van de bijdragen van het publiek wordt besteed aan de administratie dezer gelden en het gebrek aan organisatie teweeg brengt dat dui zenden jaarlijks worden verspild. Instellingen van gelijken aard worden tot in het oneindige vermeerderd en behalve dat zij voor een vijfde van het geld zouden kunnen bestuurd worden, zij door zamenwerking aan de bedelaars van pro fessie hunne geldwinning onmogelijk maken. Dezelfde men- schen ontvangen dikwijls hulp van vier of vijf inrigtingen, die niets van elkander weten en dit niet kunnen controleeren. De Times gelooft, dat de ondersteuning, welke aan weezen wordt verleend beter doel zou treffen, indien men geene wees huizen had, maar met kleine sommen persoonlijke en plaat selijke pogingen ten hunne behoeve ondersteunde. Oude lie den worden betrekkelijk in Londen het minst geholpen, de zieken het meest. Meer dan een millioen wordt geschon ken aan personen van middelbaren leeftijd en 250,000 p. st. aan kinderen. Voor militairen wordt 32,000 p. st. en voor zeelieden 157,000 p. st. per jaar besteed. De Daily News en de Morning Star zeggen hetzeltde. De Times beweert voorts, dat er meer dan genoeg is voor al de behoeften van Londen, maar het blad wenscht, dat een gedeelte van dat geld tot iets beters dan tot het geven van aalmoezen worde besteed. Men moet niet vergeten, dat een zeer groot gedeelte van al die ellende en armoede uitsluitend ontstaat door gebrek aan wex'k. Huis vaders, die gedurende hun geheele leven hunne gezinneD hebben onderhouden, zijn sedert een paar jaar tot den bedelstaf ge- bragt, omdat Engeland en vooral Londen ovex*bevolkt zijn. Die mannen, die in den verschrikkelyksten van alle toestanden verkeeren, omdat zij werken willen, maar niet kunnen, moeten voordat de aalmoezen bun alle selfrespect ontnemen, het eerst van allen worden geholpen. De Times doet een hartelijk beroep op het Britsche volk om te helpen, niet met geld, maar met tijden inspanning, ten einde die mannen in staat testel len naar de Engelscne koloniën te verhuizen. Doch deze be weging moet met groot beleid worden bestuurd, want handen arbeid wordt gevorderd tot het ontginnen van land en het drijven der Australische kudden. Kantoorklex-ken en werk lieden, als: horologiemakers, hoedenmakers of vervaardigers van artikelen van weelde, die arbeid zoeken en aan zwaren arbeid niet gewoon zyn, moeten niet naar de koloniën gezon den woi'den, want deze verruilen zekere ellende hier tegen zekere ellende daar. Louis Ulbach is door de regtbank te Pary s tot 300 francs boete en de uitgever en drukker van de Cloche tot 100 en tot 25 francs boete veroordeeld wegens een artikel van eerst genoemde. Naar aanleiding van het etymologisch woordenboek van eigennamen van mannen waarin de naam van Napoleon afgelegd wordt van Nai en apoleonen dus de aartsverwoe- ster beteekent, had Ulbach het geval gesteld dat een nako meling des kiezers, niet op den troon gezeten, vexlof verzocht om zijn naam te veranderen. Dit beschouwde de regter als majessteitsschennis te ooi'deelen naar de boete van ligten aard. Wat het bock betreft, het is goedgekeurd door den minister van onderwijs. De New-York-Times meldt, dat onlangs te Brooklyn, eene stad, gelegen vlak tegenover Nieuw-York, waarvan zij door de East-River wordt gescheiden, sedert eenigen tijd twee ini'igtingen bestaan, waar ondei'wijs gegeven wordt in de kunst om met vélocipèdes om te gaan, en die, behalve door een groot getal leergierigen, eiken avond door tal van toeschouwers worden bozocht. In eene dezer inxdgtingen wordt ook op be paalde uren aan dames onderrigt gegeven. »Nimmer te voren (zegt de New-York-Times), heeft de geschiedenis der nijver heid hier te lande een tijdperk gekend, waarin zooveel vraag naar een bepaald artikel geweest is. 1000 vélocipèdes worden thans elke week vervaardigd. In deze week is een contract gesloten omtrent het vervaardigen van 5000 vélocipèdes met twee wielen voor knapen. Te Mai'ienbux'g had den 8 Maart in het gymnasium gebouw de volgende droevige gebeurtenis plaats. Aan een der leerlingen der tweede klasse, die reeds vroeger uit Marien- werder verwijderd was, werd in tegenwoordigheid der klasse wegens zijn slecht gedrag ook hier zijn consilium abeundi gegeven. Hij stond op, boog voor den dix'ecteur en schoot zich in den gang voor de deur der klasse dood. Koningin Isabella heeft dezer dagen drie spoorwagens vol kleederen uit Madx-id ontvangen. Reeds in Pau had Isa bella hare vriendin Eugénie verzocht om in zake harer gar de-robe te interveniëx-en. Eugénie, van het groote gewigt dezer aangelegenheid doordrongen, liet door den franschen gezant de betrokken commissie herhaaldelijk daarover onder houden. Maar andere zorgen gingen voor. Een nieuwe stap van den baron Mei'cier had ten gevolge, dat de ministerraad zich met de zaak bemoeide. Men liet de kleederen taxeren, hetgeen op 4 millioen realen geschiedde en stelde de geheele garde-robe ter beschikking van den franschen gezant, welke ze naar Parijs zond. Twee groote kisten met parasols en

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2