HELDERSCHE COURANT. Woensdag 24 Maart. M 816. Negende Jaargang. 1869. Jtieuras» en A,JlÖoertenUe--6faÖ. (fëffitiËEÏ gcöeclte. AANBESTEDING. jSict-offiCiM gcöEcttc. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijut DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n n n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 1 4 repels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverténtien iutczenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. G IL T J E S. Op Vrijdag den 2 April 1869, des avonds ten half zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alléén bij inschrijving, worden aanbesteed. 1. Het jaarlijkscli onderhoud der ge- ■Bieeiite-gebouwcii, bruggen, enz. 2. Het driejarig onderhoud der straten. De bestekken liggen op de gewone kantooruren ter lezing aan de Secretarie der gemeente, terwijl nadere in lichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester, door wien op Woensdag den 31 Maart e. k. aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen bij het bureau van gemeentewerken, voormiddags ten 10 ure. Helderden 20 Maart 1869. Burgemeester en Wethouders der Gemeente STAK MAN BOSSE, Burgemeester. LYERHEY, Secretaris. ovkuzk;t vak wf.n dag. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft Vrijdag officieel aan den Franschen gezant, den heer de La- guéronnióre, medegedeeld, dat het Belgische Gouvernement het voorstel van de Fransche Regering heeft aangenomen. De grondslagen, waarop dat voorstel rust, zijn de volgende: overweging van de oeconomische vraagstukken tusschen beide landen; onderzoek van overeenkomsten tusschen de spoorwegmaatschappijen aangegaan." Onjuist is 't dat de Engelsche regering in deze hare goede diensten zou hebben aangeboden; de zaak is regtstreeks tus schen Frankrijk en België behandeld. De Moniteur Beige zal weldra een nota openbaar maken, omtrent welker redactie het Belgische Kabinet zich met den gezant heeft verstaan. In Spanje was men eerst van plan de constitutie geheel en al af le handelen voordat men overging tot de kwestie van den regeringsvorm. Nu schijnt men deze afzonderlijk en vóór het constitutie-ontwerp te zullen behandelen, aangezien zij in verband met de verhouding tot het buitenland al ge- wigtiger wordt. Dat is althans de meening van de ern stigste staatslieden van het schiereiland; de leidende commissie der meerderheid van de Cortes moet zich reeds met deze belangrijke vraag hebben bezig gehouden. Van haar kant is de republikeinsche minderheid van plan om een voorstel in te dienen, houdende verzoek dat de Cor tes verklaren of de te benoemen koning een Spanjaard of vreemdeling zal wezen. Het wordt trouwens hoog tijd dat Spanje eene beslissing neme, want de strijd tusschen de bladen wordt met zulken schijn van gezag gevoerd, dat de openbare meening en de buitenlandsche pers op het dwaalspoor gebragt worden. Zoo vernemen wij heden dat de hertog van Montpentsier nooit koning van Spanje zal zijn, dat het niet kan, of dat hij niet wil; terwijl het morgen de beurt is van Ferdinand van Portugal om onmogelijk te worden ofschoon hij nooit de kroon heeft aangenomen of geweigerd, welke hem overigens nooit officieel is aangeboden. Onafhankelijk van deze tegenstrijdige geruchten, die vol strekt niets bewijzen, is er eene nieuwe combinatie ontstaan, welke nog niet door de Spaanscbe pers is behandeld, 't Is alweêr de Iberische Unie, maar ditmaal zonder koning. Men wil dat de Portugezen eene federale republiek willen oprigten met twee provinciën welke Lissabon en Oporto tot hoofdste den zouden hebben en dat zij aan Spanje voorstellen, om met hen vereenigd denzelfden regeringsvorm te kiezende groote re publiek van het schiereiland zou dan den naam verkrijgen van Vereenigde Staten van Iberie. De Italiaansche kamer van afgevaardigden, heeft een wets voorstel van een katholiek lid, den heer.d'Ondes Reggio, strekkende tot invoering van volledige vrijheid van onderwijs, in comité-generaal onderzocht, maar bij dit voorloopig on derzoek het voorstel afgewezen. Er bestaat daar te lande beduchtheid voor den invloed van het door geestelijken ge geven onderwijs. De strijd tusschen de geestelijkheid en den staat is in Italië zoo levendig, dat vraagstukken van dien aard er niet kalm en bezadigd kunnen worden overwogen. De linker en de regterzijde slaan de handen ineen om alles tegentehouden wat invloed aan de clericale partij zou geven. De in Amerika door den heer Schenck voorgestelde en door de beide huizen van het congres aangenomen bill betrekke lijk de nationale schuld der Vereenigde Staten is thans door den president Grant GZ"d;-i,iQlr«nd en als wet uitgevaardigd. Zij heeft, gelijk men weet, de strekking om de schuldeischers der Unie tegen kwijting in gedeprecieerd papiergeld te waar borgen. ITelder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 Maart 1869. Gisteren avond heeft de heer dr. J. C. Zaalberg Pz., pre dikant te 's Gravenhage, de vooraf geannonceerde voordragt alhier gehouden in het lokaal Tivoli. Ente oordeelen naar de vele blijken van goedkeuring en sympathie zeer ten ge- noege van zijne, vrij talrijke en zeer aandachtige hoorders en hoorderessen. Sprekers onderwerp: Strijd en verzoening tusschen Gods dienst en Wetenschap had gewis reeds de algemeene belang stelling opgewekt van allendie in den strijd onzer dagen op het terrein der godsdienst naar eene broederlijke verzoe ning haken. Die belangstelling en ingenomenheid met het onderwerp werd nog zeer veel verhoogd door het oratorisch talent van den spreker en door zijne beelden en tegenstel lingen zeer oordeelkundig gekozen en op eene zoodui- delijke en populaire wijze voorgesteld, dat zijn auditorium geheel gehoor en als het ware aan zijne lippen bleef hangen. De heer Zaalberg heeft ons in de geschiedenis der godsdienst een blik doen slaan, aanvangende met de kindschheid des menschdoms, toen de wetenschap nog sluimerde, ons daarna voorgesteld hoe bij de ontwaking der wetenschap zij dienstbaar werd gemaakt aan de toen nog alles en allen beheerschende kerk, dat de kerk echter, hetgeen te bejammeren is, aan hare oude traditie» te veel gehecht, zich met de. telkens en telkens meerdere ontwikkeling der jeugdige wetenschap niet heeft kunnen vereenigen; maar, integendeel heeft zoeken te beheerschen en zedoorhare alinagt uit die dagen, heeft trachten te niet te doen. Ziedaar de oorsprong van den verwoede strijd, die tot zooveel verdeeldheid en bitterheid heeft aanleiding gegeven en nog dagelijks geeft. Die strijd, zegt de heer Zaalberg, ze kan, zal en mag niet voortduren, er moet een einde aankomen doch niet op de wijze zoo als men in Duitschland dat wil, door de over winning van de eene en totale vernietiging van de andere partij; neen, door verzoening der beide partijen. Til dien geest werkzaam te zijn, dat is de taak die de heer Zaalberg zich op de schouders heeft gelegd wij wenschen hem van harte moed, kracht en volharding en steeds een talrijk gehoor niet alleen uit alle standen der. maatschappij, maar ook vooral uit de beide partijen in kwestie. Wanneer wij binnen kort het genoegen mogen hebben den

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1