HELDERSCHE COURANT. Jïieums- en Zaturdag <flÖoertentte--6faÖ. 10 April. M 821. Negende Jaargang. 1869. <g)fficiccl ge&eclte. Jgiet-nfficiëel gebeeïte. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post. directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zcgelregt voor elke piaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. POLITIE. Op de openbare straat is gevonden een ZAK en een DASJE- Helder9 April 1869. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. op Dingsdag 6 April 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Berghuijs. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Voordrugt ter benoeming van, een Hoofdonderwijzer De Voorzitter deelt mede, dat, na het gehouden vergelijkend examen, door B. en W., in overleg met den schoolopziener, op de voordragt zijn geplaatst de heeren G. E. Kloosterhuis, hulponderwijzer in een der openbare scholen alhier, H. Heijman, hulponderwijzer te Zaandam, A. Daaruhouwer, hulpon derwijzer in een der openbare scholen alhier en J. van der Wondehoofd onderwijzer te PetteD. De heer de Breuk vraagt of de raad ook eene mededeeling zou mogen erlangen van het aantal punten dat ieder der op de voordragt geplaatste candidaten op het vergelijkend examen heeft bekomen. De Voorzitter voldoet aan dat verzoek, door mede te deelen dat zijn be haald door de heeren Kloosterhuis 41^, Heijmans 38, Daaruhouwer 37^ en van der Woude 36-$ punt. Daarna wordt tot de stemming overgegaan. Bij de eerste stemming be komen de heeren Kloosterhuis on Daarnhouwer ieder 8 stemmen, volgens het reglement van orde heeft eene tweede vrije stemming plaats en daarna eene herstemming, beiden met denzelfden uitslag, staking der stemming, zoodat eindeTijk het lot moet beslissen, waarvan de uitslag is dat de heer Daarnhouwer wordt benoemd. 2). Aanbieding verslag van de gemeente over 1868. Wordt besloten het verslag der gemeente en ook het ingekomen verslag over het middelbaar onderwijs bij de leden aan huis ter inzage rond te zenden. 3). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Eene missive van het burgerlijk armbestuur, waarbij wordt verzocht de overschrijving van eenige posten op de rekening van 1868 wordt toe- Missive van den heer dr. J. A. Lamping, waarbij deze wegens vei- trek uit de gemeente zijn ontslag indient als lid vau de commissie voor het middelbaar onderwijs. Wordt voor kennisgeving aangenomen en door den Voorzitter medegedeeld, dat in eene volgende vergadering eene voordragt zal geschieden ter voorziening in de daardoor ontstane vacature. c. Een adres van eenige handelaren in turf waarbij wordt verzocht, dat de Raad terug kome op het in de vergadering van Januarij 11. genomen besluit tot het niet terug geven der betaalde belasting van de nog in voor raad zijnde turf op 1 Mei a. s. wanneer de belasting zal worden afge schaft. Adressanten wijzen op bet geval dat ook door liet rijk bij afschaf fing van belasting restitutie is verleend. De Voorzitter herinnert, dat dit besluit reeds sedert vier maanden bekend is geweest dat de handelaren in turf daarua hunne maatregelen hebben kunnen nemendat het tijdstip waarop de afschaffing ingaat op den 1 Mei is bepaald, wanneer men kan aannemen dat de wiuler voorraad opgeruimd is. De heer Maalsteed komt terug op hetgeen hij reeds in de vergadaring van Januarij heeft aangevoerd, dat het eene groole onbillijkheid zou zijn om geene restitutie te verleenen, daar ook bij de afschaffing van dc belas ting op de wijnen, door de gemeente restitutie is verleend. De Voorzitter repliceert, dat het meermalen bij afschaffing van belasting is gebleken, dat dc in voorraad zijnde hoeveelheid waarvoor restitutie werd verlangd, buitengewoon waren aangegroeid. Wanneer daartoe ook thans zou worden besloten zou het voor de ge meente finantien een hevigen schok kunnen zijn, daar dan ook de billijkheid zou medebrengen dat ook de particulieren restitutie genoten. De heer de Lange zegt zijne adheasie te schenken aan hetgeeu door den heer Maalsteed is aangevoerd en veegt er bij, dat de bundelaars gesorteerd moeten zijn; wanneer zij dezer dagen aan enkele soorten behoefto hebben gehad, dat zij dan niet eene kleine partij hebben kunnen opdoen, maar wel verpligt zijn geweest weder een ucheele lading te ontbieden, zij kunnen ook het inslaan niet uitstellen, want daardoor zou eene stagnatie iu hunnen handel ontstaan. De heer Zar Muhlen geeft dc vrees te kennen, dat de turf, na de afschaf fing der belasting, niet goedkooper zal worden. De heer de Breuk verklaart zich ook voor het verleenen vau restitutie zoo wel aan particulieren als handelaren, spreker meent dat het niet meer dan billijk en regtvaardig is cn stelt voor om den voorraad die zich in de gemeente bevindt, eens te doen opnemen, om te weten hoe groot de schok voor de gemeente-finantien zou zijn. De heer Bakker zegt, van den heer Maalsteed te hebben gehoord, dat het niet verleenen van restitutie onregtvaardig zou zijn, dat de gemeente geen onregtvaardig geld mag nemen, dat wij een zachte winter hebben ge had, dat het dus wel mogelijk is dat er turf is overgehouden, hij zou dus sin vredes naam" voor het verleenen van restitutie zijn. De heer Boomsma wil in omvraag gebragt hebben of de raad bet besluit van Januarij 11. zal handhaven, ja dan neen. De Voorzitter voldoet daar aan, en met 10 tegen 6 stemmen wordt be sloten het besluit te handhaven, alzoo geen restitutie te verleenen. Tegen stemden do heeren de Breuk, Jelgersma, do Lange, Bakker, Maal steed en Janzen. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Smit bet woord en vraagt of voortaan bij voordragten de namen der voorgedragen personen niet eenigen tijd vooraf officieel aan de leden zou kunnen worden kenbaar gemaakt. De Voorzitter antwoordt daarop dat volgens het reglement van orde de convocatie tweemaal vierentwintig uren vóór de te houden vergadering moet worden gedaan, dat dit is opdat de leden gelegenheid zullen hebben vooraf al de stukken én bescheiden, die betrekking hebben op de te behandelen punten, aan de secretarie te kunnen inzien. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Het is nog altijd onzeker wie koning van Spanje zal zijn; ofschoon het agentschap Eabra een telegram uit Lis sabon openbaar maakt, houdende, dat het Portugesche kabi net zijn gezant te Madrid heeft gemagtigd aan de Spaan- sche regering te verklaren, dat don Eerdinand de Spaansche kroou zal weigeren, zelfs indien hij door de Cortes wordt gekozen, kan men nog niets met zekerheid voorspellen, want het is best mogelijk dat die tijding slechts eene politieke manoeuvre is. Te Madrid zou echter die weigering in de regeringskringen verwarring hebben gebragt, en de telegraaf spreekt van niet min der, dan dat de heeren Serrano en Topete hun ontslag zouden willen nemen. Deze beide ministers stonden de candidatuur voor van den hertog de Montpensier en waarom zij zouden af treden nu de kansen voor dezen beter staan, is niet te begrijpen. Keizer Napoleon bestrijdt den hertog wel met alle mogelijke middelen, en door Erankrijk wordt daarom de candidatuur van den prins der Asturiën begunstigd, met Girgentis of Prim als regent, terwijl de uit Weenen gepatroniseerde candi datuur van den hertog van Aosto ook genade zou vinden te Parijs. Maar juist Erankrijks wenscb staat bij de Spanjaar den niet hoog aangeschreven, en al heeft de hertog de Mont pensier ook bezwaren gemaakt, men denkt dat zijne scrupules ook wel te overwinnen zouden zijn. Hoe het zij, de meerderheid der Cortes zal op een en denzelfden kandidaat stemmen; want al de voorstanders der monarchie zijn overeengekomen in een voorloopige stemming hunne verschillende kandidaten te stemmen, en zich onder eede verbonden om op den dag van de defmitive stemming hunne stemmen te vereenigen op den kandidaat, die dan de meeste stemmen zal verkregen hebben. Op die wijze zal de meerderheid ééndragtig tegen de re- publikeinsche minderheid overstaan. De republikeinsche partij daarentegen werkt in dien troebel met hernieuwden moed voor haar droombeeld. In de zitting der Cortes heeft de heer Castelar op dat droombeeld weder geha merd, en den progressisten verweten, dat zij zich niet van don Eerdinands besluit hadden verzekerd, alvorens zich voor het koningschap te verklaren. Serrano heeft hem daarop bondig geantwoord. Don Carlos schijnt nog niet aan zijne zaak te wanhopen. Men zegt dat hij, sterk door de toezeggingen uit de bas- kische provinciën en Navarra, zal wachten tot dat de Cort een koning zullen gekozen hebben, om dan over te gaan de beweging, welke hij reeds zoo lang voorbereidt. A: re bladen beweren dat de carlistische beweging dezer dji^< moet uitbreken.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1