NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 April 1869. Gisteren avond werd door den heer Zaalberg in het lo kaal Tivoli alhier zijne tweede voordragt gehouden die met blijkbare belangstelling door een zeer talrijk, maar ook zeer gemengd publiek werd bijgewoond. Door een gedetailleerd verslag te leveren van het ge sprokene, zouden wij onwillekeurig in eene herhaling vervallen van hetgeen reeds is te vinden in ons nommer van 27 Maart jl.na het uitspreken van dezelfde redevoe ring door den heer Zaalberg te Schagen. Wij verwijzen belangstellende lezers naar dat nommer. Op Vrijdag den 16u dezerdes voormiddags ten 11 ure, zal door den Majoor-Kommaudant der genie in de 5e stelling alhier, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar worden aanbesteed1. het herstellen van eene draaibrug in het Westoeverfort; 2. het éénjarig ouderhoud van de metsel- en timmerwerken, onder het beheer der genie. In den loop van deze maand zal de hier be staande zangvereeuiging Cecilia, haar tienjarig bestaan her denken, en zal, naar wij vernemen, bij die gelegenheid een buitengewone vergadering houden, waarop gelegenheid ter bij woning zal bestaan, behalve voor de gewone, leden, ook voor hen die de toonkunst beminnen en een geopend oor en hart bezittten voor het schoone en goede, voor al wat liefelijk is en wel luidt. Te dien einde zal door de directie dier zang- vereeniging eene inteekenlijst aangeboden worden en onder onze kunstminnende plaatsgenooten circuleren. Yan onze zijde achten wij het bijna overbodig, tot deel neming in ruimen zin, aan te sporen. De zangvereeniging Cecilia is te over gunstig bekend. Het zoo vaak door haar aangeboden genot der edele tooukunst, ook bij nationale feesten en tot liefdadige doeleinden; het voor deze gelegenheid zoo uitgezocht en gevarieerd programma, zijn vaste waarborgen, dat den leden en inteekenaren, een hoogst genotrijken avond te wachten staat. Er circuleert thans een lijst in de gemeente, uitgaande van het bestuur van het harmonie-gezelschap Concordia. Yoor de som van f2.50 'sjaars, wordt de gelegenheid open gesteld om kunstminnend lid te worden dezer vereeniging, waaraan het regt verbonden is om een bepaald getal con certen en ook repetitien te kunnen bijwonen. Wij hopen dat deze lijst met vele handteekening zal mogen prijken en vele ingezetenen dezer gemeente daardoor blijk zullen geven van hunne genegenheid om de pogingen van deze vereeniging te ondersteunen. Men deelt ons mede, dat bij dit gezelschap ook gelegen heid bestaat voor ambitieuse jongelieden, om voor eenig instrument, kosteloos te worden opgeleid, men beeft zich daartoe te vervoegen bij den directeur, den heer Egbers. Naar wij vernemen is door de onderofficieren en man schappen van het gedeelte mariniers hier in garnizoen, de som van f12, h,fl3.bijeengebragt, ten voordeele van de nagelatene betrekkingen van den marinier, die dezer dagen plotseling is overleden. Door de Eerste Kamer der Staten-Generaal is het wetsontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel aangeno men met 24 tegen 12 stemmen, en dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 31 tegen 5 stemmen. Wij vernemen, dat de tot gouverneur van de Neder- landsche bezittingen aan de Kust van Guinea benoemde heer Nagtglas, den 18n dezer derwaarts vertrekken zal. Tot adjudant bij den directeur-kommandant te ITelle- voetsluis, is benoemd de luitenant ter zee le klasse P. E. Tegelberg. Tot waarschuwing van auderen deelen wij mede, dat door het kantongeregt te Leeuwarden voor eenige dagen twee personen zijn veroordeeld tot geldboete van f 10 of gevange nisstraf van drie dagen, de een wegens het plaats nemen in een rijtuig van een trein der spoorwegdienst, zonder van een behoorlijk plaatsbewijs te zijn voorzien; de ander wegens het verder reizen dan het station eener spoorwegdienst waar van het plaatsbewijs genomen was, zonder daarvan kennis te geven aan den hoofdconducteur, of de bijkomende vracht te betalen. Uit Drenthe meldt men De onlangs hier weder gehouden biddag voor 't gewas, schijnt meest te dienen, oin uit gasten te gaan, te reizen en te trekken. De Groningers noemen hem maldrenthendag; of zulks teregt of ten ouregt geschiedt, laten wij daar. In allen gevalle getuigt de instelling dezer kerkdagen nog al toos in Drenthe en Overijssel van den godsdienstigen zin onzer vaderen. Sedert de staten van dit gewest het provin ciaal reglement dienaangaande ingetrokken hebben, komt de geest des tijds evenwel hoe langer zoo meer tegen de. viering op. Men schrijft van Soerabaya 17 Februarij Naar wij uit geloofwaardige bronnen vernemen zou er onder de Chineschen handelaren niet weinig spanniog bestaan en wel in dermate, dat zij tot het besluit zouden gekomen zijn om in den Chineschen tempel zich bij eede te verbinden tot gezamenlijk failliet verklaren, indien de Europesche han delshuizen blijven volharden bij het tegenwoordig aangenomen stelsel van precautie en het minder verleenen van uitstel tot betaling. Door de invloedrijke bemoeijingen van het hoofd van het gewestelijk bestuur, die bij monde van den kapitein der Chinezen den zonen van het Hemelsche rijk liet herinneren aan de onschendbaarheid van zulk een eed, waarvan de stipte nakoming nog wel eens oogenblikken van spijt zou kunnen opleveren, zouden zij voorloopig hun plan hebben laten varen. SoerCourt.) NB. Naar aanleiding van bovenstaand berigt schrijft Een Handelaar aan het Soerab. Handelsblad: *Nu de Soerab. Crt. plubliciteit geeft aan het feit, dat enkele Chinezen het plan gevormd hadden, om bij gelegenheid van het Chineesch nieuwjaar in den tempel te zweren, dat zij zich gezamenlijk, ingeval een hunner door een handelshuis lastig gevallen werd om betaling van schuld, failliet zullen verklaren, gebiedt de eerlijkheid te vermelden, dat dit plan niet doorgegaan is, omdat het stuitte op de tegenwerking en verontwaardiging vau Cbinesche handelaren zeiven. Hunne vertoogen hebben den invloed gehad, dat de ontwerpers van het plan van hun voornemen hebben afgezien. Trouwens zal het nu wel een maand geleden zijn, dat deze zaak gebeurde." In eene correspondentie uit België in de Midd. Ct. waarin het bekende spoorweg-geschil wordt besproken, komt het volgende voor: nLaat ons hopen, dat er eens een tijd zal komen, waarin geheel Europa, krachtens een nieuw en door alle natiën gehandhaafd internationaal regt, iederen despoot, wien 't lust om of door list, of door geweld, zooals Napoleon III, een vrij volk ouder het dwangjuk te brengen, zal kunnen dwingen van den troon afstand te doen en nergens in eenig maag delijk woud zijne talenten als menschenherder te gaan uit oefenen. Waarlijk, het despotisme treft niet alleen de natie die er onder gebukt gaat, het treft ook bovendien alle volken, welke middelijk of onmiddelijk eenigszins een gemeenschap pelijk belang hebben met den verdrukten staat. En nu juist, omdat ik geloof aan die groote wet van solidariteit onder menschen en maatschappelijke toestanden, zie ik met leed wezen, dat verscheideue onzer jonge advocaten van de Brus- selsche balie zich niet alleen met het socialisme inlaten, maar ook hals over kop de internationale arbeidersvereeniging te Londeu volgen en zich op den voorgrond plaatsen op de meetings der werklieden, om tweedragt te zaaijen tusschen de fabriekanten en de werklieden, en de klove, die reeds tusschen kapitaal en arbeid bestaat, tot een afgrond te maken. In plaats van solidariteit is bij die apostelen van een valsch eu gevaarlijk socialisme, dat eigenlijk communisme verbergt, slechts sprake van haat en wraak in het leven te roepen." Een der bedienden van de Greal Central Gas-Company te Londen, heeft die maatschappij voor een bedrag van f 600,000 bestolen. Higgs leefde sedert geruimen tijd op weelderigen voet, ofschoon hij slechts f2160. per jaar ver diende. Hij liet eene villa bouwen, gaf schitterende partijen, zonder tot verdenking aanleiding te geven. Bij het nazien der boeken ontdekte men evenwel het misbruik van vertrouwen. In het huis der gemeente in Engeland is bij de be- haudeling van de begrooting der marine met 122 tegen 46 stemmen verworpen een amendement, om het bouwen van twee groote torenschepen, zonder masten, voor verre togten geschikt, gelijk de regering wil, tegen te houden, wel heeft het gouvernement als bezuinigings-maatregel aangekondigd, dat het eskader, dat ter kuste van Afrika, tegen den sla venhandel waakt, zou worden teruggeroepen. Het onderhoud van dat eskader is voor Engeland te kostbaar, en tegen woordig erkent elkeen, dat, in weerwil van den ijver door de marine betoond, de slavenhandel niet alleen niet belet wordt, maar dat die thans wordt gedreven onder voor de slaven nog ongelukkiger omstandigheden. Dat arme emigranten naar Amerika, die per zeilschip de reis aanvaarden, soms onbeschrijfelijke allende doorstaan, kan blijken, uit het reisverhaal van het schip John Forter Jr.y d&t 15 December van Liverpool vertrok en 9 Maart in Nieuw-York aankwam. De bijzonderheden nopens de wreed heid en barbaarschheid, waarmede de ongelukkige emigranten werden behandeld, zijn bijna ongelooflijk. De levensmiddelen waren veelal oneetbaar, werden ongekookt aan ieder ter hand. gesteld, en zoo slecht, dat de passagiers, hoe hongerig zi] ook waren, ze heimelijk over boord wierpen, omdat; wanneer de stuurman zag, dat de levensmiddelen niet werden gegeten de passasiers met een eind touw werden geslagen. De over- togt was lang en gedurende de hevige stormen, welke het schip te verduren had, was de toestand in het tusschendek zoodanig, dat men slechts in beschrijvingen van pest en hongersnood dergelijke tooneelen kan vinden. Zestien der opvarende stierven op de reis, en de Amerikaansche zoowel

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2