Loten Volksvlijt. (1869). BURGEBL1JKE STAND DER GEBEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE WIER1NGEN. ADVERTENTIES. De Makelaar S. Th. DEETS als de Engelsche dagbladen eischen, dat de regeringen van beide landen krachtige stappen doen, om dergelijke gruwelen Voortaan onmogelijk te maken. Nooit was het getal der landverhuizers naar Amerika in Duitschland zoo groot als dit jaar, met name in de voorgaande week. Dingsdag avond zijn met den Postdam- mer spoorweg (via Breinen) ongeveer 1500 en den volgen den avond over de 2000 personen vervoerd. Het zijn meest Pruisen, voor het grootste gedeelte uit de provincie Prui sen, welke volgens hunne eigen verklariug door den steeds aanhoudenden nood in verschillende deelen van Pruisen tot landverhuizing gedwongen worden. Nergens in Europa zijn de kosten voor de politie zoo hoog als in Rusland en de daaraan onderworpen landen. In de twee hoofdsteden des rijks verslinden die kosten de grootste helft van de gemeente-begrooting, zonder dat daar voor werkelijke diensten gepresteerd worden. Te War schau wordt tegenwoordig, door invoering der bepalingen van Berg, van het vorige jaar, het getal der politie-beamb- ten verminderd. 140 soldaten die daarvoor gebruikt wer den, zijn naar hunne regementen teruggezondennu be staat de politie daar uit 200 beambten en een gelijk aan tal hulpbeambten en 160 mindere agenten. Men hoopt zoo doende 22,000 roebels te besparen. Voor spionering heeft men verder slechts 3 0,000 roebels over, derhalve 5,000 minder den vroeger. Doch ondanks deze bezuinigingen zal de politie altijd nog 90,000 roebels kosten, d. i. de helft van de gemeentebegrooting. De regering betaalt bovendien nog 387,000 roebels en de stad nog 20,000 roebels voor huis vesting. Men pleegt te zeggen dat vrijheid duur is, doch de schijnbare orde van het despotisme is nog veel duurder dan eene vrije zelfregering. Weder komt de industriële wereld met een nieuw voertuig voör den dag en ditmaal met een vélocifère, in deu vorm van een phaéton, waarin twee personen plaats kunnen nemen, terwijl het paard door een vélocipédist wordt vervan gen. Die rijtuigen zullen bijna met de spoorwegen kunnen concurreren, daar zij gemiddeld vier mijlen in het uur door- loopen. In Rusland wordt door de geestelijkheid en de re gering de opmerkzaamheid gevestigd op de onder het volk toenemende verslaafdheid aan den sterken drank. De Pe- tersburgsche Nordpost zegt, dat het draukverbruik en de dronkenschap in Rusland sedert 1863 101 pet. grooter zijn geworden. 3|nge3oniJEn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Eedacteur I Schrijver dezes bevond zich uit eenvoudige belangstelling in de behande ling vau eeu zeer belangrijk beschrijvingspuutonder de toehoorders bij de Eaadsvergadering te Helder, gehouden op Dingsdag 6 dezer. Het gold hier de benoeming van een hoofdonderwijzer, en na herhaalde stemmingen moest eindelijk het lot beslissen. Eeu der raadsleden (ik meen dat het de heer Smit was) merkte aan dat, volgens Art. 36 van het Reglement vau Orde de namen van hen tusschen wie het lot moet heslissen, omtrent de benoeming van een hoofdonderwijzer in deze gemeente, in de plaats van wijlen den heer Jb. van der Haar, niet door den heer Voorzitter, noch door een der heeren XVethoudcrs behoorden te worden geschreven, maar door één der stemopnemert. Daar die aanmerking van dat raadslid juist scheen te zijn, werden dan ook pe briefjes, inmiddels door den heer Wethouder Graat geschreven, vernie tigd en de namen van de heeren Kloosterhuis eu Daarnhouwer, tusschen wie de bovenbedoelde benoeming moest geschieden, door het raadslid eu stem-' opnemer, de heer Boomsma, op afzonderlijke briefjes geschreven, daarna ge vouwen en in de daarvoor bestemde bus gestoken, waarop de Voorzitter, de heer Stakman Bosse het raadslid, den heer Hugenholtz, (het jongste lid uitnoodigde om één der briefjes uit do bus te trekken. De heer Hugenholtz voldeed aan de uïtuoodiging des Voorzitters en begaf zich tot het bovenbedoelde einde naar de bus, aan het hoofd der tafel, alwaar de Voorzitter, vóór de trekking openbaar verklaarde «dat de naam die uit getrokken werd zou zijn die van den benoemde hoofdonderwijzer." De trekking («uitneming") volgde daarop en werd uitgetrokken of uitge nomen het briefje met den naam van deu heer Daarnhouwerdie dan ook tot hoofdonderwijzer werd benoemd. Toevallig in het bezit zijnde van een Reglcmenl van Ordegearresteerd door den Raad der gemeente Helder, in zijne vergadering van den 14 Nov. 1854, en dat stuk inziende, ontmoette ik ook het bewuste artikel 36 en vind daarin, in het laatste gedeclto, letterlijk het navolgenden„Deze „briefjes, op gelijke wijze in vieren gevouwen, worden in de bus gedaan en „orageschud. baarnet wordt één der briefjes door den secretaris er uiir/e- nomenHij wiens naam op het brielje staat is de verkozene." Mijne vraag is enkel om te weten of dit Reglement van Orde (dat de gehcele Raad m. i. behoorde te kennen) nog van kracht is of wel dat er een later Reglement van Orde bestaat waarbij aan een Itaadslid (zoo als nu is geschied door den Heer Hugenholtz,) de bovenstaande uitnemiug wordt opgedragen Met de opname dezer regelen zult gij Mr. de Redacteur verpligteu. Eeu vriend vau Orde eu Wet. Helder, 8 April 1869. Van 2 9 April 1869. ONDERTROUWD: Jan Kuiper en Antje Drijver, woueude to Terschelling. GETROUWD: Jan Kok en Rempje Bruijn. GEBORENJan, zoon van Jacob Eelman en Marijtje Hemelrijk. Grietje, dochter van Cornelis Krijuen en Antje List. Jacob Jan, zoon vau Simon Wuis Jz. en Elizabctli Remmers. OVERLEDEN Betje Hopman, 43 jaren, gehuwd met Willem Maas. Jacob Visser, 37 jaren. Antouie Amersfoort, 64 jaren, gehuwd met Fenna Cents Hoving. Een levenloos. Gedurende de maand Maart 1869. ONDERTROUWD P. Smit met Antje de Haan. W. Snooij en Geer tje Kcijzer. A. Koorn, weduwnaar en Hcndrikje Klein. GETROUWD Geene. GEBOREN Cornelis, zoon van S. Wighout eu Hilgonda Wagemaker. Jan, zoon van Sijtje Zomerdijk. Mietje, dochter van D. ton Bokkel en Neeltje Dovis. Simon, zoon van C. Veerdig en Grietje de Boer. Geertje, dochter vaa J. Kooij eu Grietje Rotgans. Aaltje, dochter van D. Mulder, en Antje Kroon. Sijije,-dochter van S. Smit en Guurtje Mulder. Teunis Adrianus, zoon van E. A. dc Lint en Teuntje Visser. Heudrika, dochter van G. Engel eu Engclina Mekken. Antje, dochter van Neeltje Veerdig. Jan, zoon vau A. Hntuian en Haartje Hutmau. Dicuwertje, dochter van A. Stadig en Neeltje Bakker. OVERLEDEN: Lijsabet Rortgans,49 jaren, echtgeuoote van N. Zomerdijk. Betje Wagemaker, oud 7 jareu dochter van Elijsahet Wagemaker. Jannetje Annetta van Harteveld, 33 jaren, echtgenoolc van Anthouie Slaman. 1MARKTBERIGTEN. SCI-IAGeN, S April. 7 Panrden 130 a 150, 1 Stiel' ISO, 10 VetlcKodjen f100 a 200, 10 Kaltkoeijen f 140 a 190, 4 Vaarsen f60a 80, 20 Nuchtere Kalveren f 3 a 6, 346 Magere Schapen f 12 a 22, 3 Bokken en Geiten f 1.50 a 6, 10 Magere Varkens 1 14 a 30, 60 Biggen f8 a 14, Konijnen 15 a 65 ets. Kippen 40 a 100 ets. Duiven 15 a 40, Boter 75 ets. per kop of fl.00, per NI'. Kaas 17-§ a 22-£ ct. per NP. Kipeijcrcn f2.50. Ecndijeren f2.75 a 2.80, per 100 stuks. PURMERENDE, 6 April. Vee. 23 Paarden. 103 Rundereu; vette Koeijcn door ruimen aanvoer iets minder en haudel traag, in Melk- en Kallkoeijen was verbetering in han del en prijs. Gelde Koeijeu redelijk vlug. S2 Vette Kalveren 60 a 85 ct. per NP. eu 153 nuchtere Kalvercu f5 a 10; handel vlug. 564 Schapen en Lammeren; vette Schapen even als den laatsten duur. Ovorhouders iets beter. 36 vette Varkens 54 a 56 ct. per NP.; 33 Magere Vaikens fl6a 26 en 115 Biggen f 7 a 11; handel vlug. 46 stapels Kleiuo on 1 stapel Middelbare Kaas; Kleine f 32 eu Middelbare f 28 per 50 NP. Boter 1' 1 a 1.10 per NP. Kipeijereu f2.75, Eeudeijcren f 3.10 on Kievitseijereu f 10 per 100 stuks. Woensdag 14 April vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Bevallen van een welgeschapen ZOONmijn geliefde Echfcgenoote C. TUSSEN geb. de Cock. Allernaar4 April 1869. J. TIJSSEN. Alle degenen, die nog niet het door hen verschuldigde aan de Boedels van wijle M. E. VOORTHUIS en J. van ROOZENDAAL, beiden ten vorigen jare te Helder overledenhebben voldaan, worden beleefdelijk, maar dringend uitgeuoodigd, het door hen verschuldigde alsnog vóór 15 April a. s. aantezuiveren ten kantore van den Notaris W. J. BI I I> D E B O H. De ondergeteekende zal op MAANDAG-12 APRIL 1869 namiddags van 1 tot 3 ure, ten zijnen huize in ontvang nemen tegen re(?u, «Ie voorloopige fLoteu Volks vlijt 1809 en op nader te publiceren tijd en plaats", die resus verwisselen tegen definitive Loten. Niemoediep, 9 April 1869. S. Til. BEET8, Ma/celaar. De ondergeteekende zich alhier gevestigd hebbende als ZAI>E!iMA04.IKR, neemt bij deze de vrijheid, zich als zoodanig beleefdelijk in de gunst zijner plaatsgenooteu aan te bevelen, belovende door eene prompte en civiele bediening, zich ieders vertrouwen waardig te zullen maken. Texel aan den Burg), 10 April 1S69. L. ROGGEVEEN O. zal, op Maandag 28 April 1869, des avonds ten 7 ure, in liet Bierhuis BE BROUWERte Nieuwediep ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT, in het openbaar verkoopen le. Twee aaneen verheelde stukken uitmuntend WEILAND, gelegen in den Helderschen Polder gemeente Heldernabij den Spoorweg, Kadastrale sectie A, Nutnmero's 4160 en 4161, te zamen groot 1 Bunder 17 Roeden 64 Ellen. Verhuurd tot Kerstijd 1869 aan W. C. Thijssen voor ƒ160.per jaar. 2C. Eene OBLIGATIE ten laste der gemeente Heldergroot in kapitaal ƒ1000.rentende 5 ten honderd 'sjaars welke ter inzage ligt ten kantore van genoemden Notaris en Makelaar te Helder.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3