[ELDERSGHE GODRANT. Jtieums* en ^<9öoertentie-6foÖ. Woensdag 14 April. M 822. Negende Jaargaug. 1869. NIEUWSTIJDINGEN. 'I Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post. directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 4 regels is CO Genten; voor eiken meer 15 Centèn. Zcgelrëgt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenderk Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 April 1869. De pogingen in den laatsteu tijd aangewend tot oprig- ting van een Burger-Casino-Vereeniging in deze gemeente, kunnen na de dezer dagen genomen proefneming, als gunstig geslaagd worden genoemd. In eene gisteren avond tot deze zaak in verband staande vergadering zijn 21 heeren toege treden en is een definitief bestuur benoemd. Bij de vastgestelde statuten is o. a. bepaald, dat voortaan bij aanneming van nieuwe leden, dezen zich vooraf aan eene ballotage zullen moeten onderwerpen. In de gisteren avond, iu het Bierhuis de Brouwer, eenigzins mysterieus bijeengeroepen vergadering van kiezers voor leden van den gemeenteraad, is niets behandeld gewor den, degene van wien de oproeping is uitgegaan beeft zich niet kenbaar gemaakt. Een 20tal bijeengekomene kiezers hebben zich successivelijk weder verwijderd, even wijs als zij gekomen zijn. Tn de algemeene vergadering van het artillerie-vrijkorps, gehouden Zaturdag avond jl., zijn tot leden van het bestuur herkozen de heeren L. Verhey en T. Mooy en gekozen de heer S. Jaring. Het aantal leden bedraagt thans 196. Aan den heer J. van Herwerden is, na voldoend af gelegd examen, het radicaal toegekend voor de betrekking van Commies bij de Koninklijke Nederlandsche posterij. Te Huisduinen heeft een schaap 4 lammeren geworpen. Men schrijft ons van Terschelling: De lampen van H. M. de Koningin zijn bij de verloting ten deel gevallen aan den heer Cats te Leeuwarden, dezelfde door wien de twee prachtige schilderijen waren ingezonden; deze schilderijen zijn gevallen op het lot van den heer G. Karten, hulponderwijzer alhier, en het canapé-kleed van H.K.H. Prinses Erederik is ten deel gevallen aan P. T. Bakker, ge wezen veldwachter en oud-militair van het jaar 1830. Z. M. de Koning heeft het ontwerp van wet tot af schaffing van liet zegelregt op gedrukte stukken bekrachtigd. Door de vereeniging nde Kiesioette Amsterdam is be sloten, een adres aan de ingezetenen ter teekening aan te bieden, waarbij aan de Tweede Kamer wordt verzocht ver laging van den census voor de kiesbevoegdheid in de groote steden, bepaald in Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Dordrecht; en verpligte herziening van den census telkens na vijf jaren. Het provinciaal geregtshof van Zuid holland heeft drie matrozen van de Cortgenetot 45 dagen correctionele gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij, na wegens den ijver door de bemanning bij stormweer betoond, door de passagiers op sterkendrank onthaald te zijn, in half beschonken toestand een kist met wijn hadden opengebroken en een deel van den wijn opgedronken. Toen de zaak ontdekt werd, had de ka pitein gevraagd, wie het feit hadden gepleegd; de daders hadden zich zeiven dadelijk aangegeven, de kapitein had hun de schade doen vergoeden; de matrozen gaven gedurende de reis geen grond tot aanmerkingen. Te Rotterdam had men echter een overdreven verhaal rondverteld. De kapitein gaf toen de zaak aan, en het hof heeft bij zijn vonnis de meest verzachtende omstandigheden aangenomen. Uit het verslag van het Zeemanshuis te Amsterdam, over het jaar 1868, ons dezer dagen toegezonden nemen wij het volgende over: -cZoo is het Zeemanshuis tien jaren oud geworden, en ware in dat tijdperk de Zeevaart niet achteruit gegaan, voorzeker zou de inrigting een veel hooger cijfer van inwo- nenden kunnen aanwijzen dan nu het geval is. Aan het doel heeft ze volkomen beantwoord, en met het oog op de toekomst zien wij toch bij de veranderingen ön verbeteringen, die thans op groote schaal worden uifcgèvoerd, of die in onderhandeling zijn om te worden aangevangen, een beter verschiet. - Gemiddeld zijn per jaar over de tien eerste jaren, dat het Zeemanshuis bestaat, de volgende resultaten verkregen 146 Stuurlieden, 408 Onderofficieren en Matrozen, 102 Ligtmatrozen en Jongens. Totaal 656. Het getal kostdagen beliep 11,345, dat is per dag 81. Daarvan waren gemiddeld per jaar: 408 Nederlanders en 249 Buitenlanders, terwijl 103 Zeelieden goederen ter be waring achterlieten. Gedurende het jaar 1868 maakten van de inrigting ge bruik: 179 Stuurlieden, 553 Onderofficieren en Matrozen, 56 Ligtmatrozen en Jongens, zijnde een totaal van 788. Het aantal kostdagen beliep 13,184, of gemiddeld 36 per dag. Het aantal Nederlanders bedroeg 455, terwijl het aantal Buitenlanders een cijfer van 333 aanwijst, waarvan 128 kleederen hebben achtergelaten. De spaarbank leverde in 1868 een minder gunstig resul taat dan vroegere jaren36 Zeelieden bragten gelden in, ter belegging in die inrigting tot een bedrag van f3366.12, terwijl het zooveel hooger cijfer van. 3907.12, door 40 Zeelieden werd opgevraagd en alzoo f 541. minder op intrest gedeponeerd bleef. Yoor 237 Zeelieden bleef het Zeemanshuis borg tot de be langrijke som van f9306 en werd door de onedele handelwijs van enkelen hunner, daarop door de inrigting een verlies geleden van f110. dat wij betreuren, omdat er over de eer lijkheid van de Zeelieden in het algemeen niet te klagen valt. Wauneer wij een blik slaan op hare geschiedenis, dan hebben wij reden ons te verheugen en reden van dankbaarheid De uitkomsten toch hebben bewezen, dat de zeeman eene inrigting als deze wenscht te bezitten, want van den be ginne tot den huidigen dag is het getal van iuwouenden steeds toegenomen en kunnen wij veilig aannemen, dat de jaar- lijksche verschillen in opgenomen personeel en in kostdagen alleen hunne reden vinden in den afwisselenden toestand waarin de scheepvaart zelf verkeerde. Niettegenstaande het aantal bodems onzer koopvaardij vloot in de laatste jaren bestendig is verminderd, is toch het aantal zeelieden, dat als inwonenden het Zeemanshuis be zocht, niet minderen dit is het krachtigste bewijs, dat de zeeman hoe langer zoo meer tot de overtuiging komt, dat deze inrigting voor hem een aangenaam verblijf en geze gend //te huis1' is, zoo lang hij zich aan wal bevindt. Wij erkennen dat voorregt en dien zegen, als leidende tot beschaving van eenen stand, die vaak niet genoeg ge waardeerd wordt, maar erkennen tevens met dankbaarheid dat ook velen den Zeeman een warm hart toedragen en ons door hunne gaven, geschenken, bijdragen en hulp op zoo ondubbelzinnige wijze het bewijs leverden, dat zij dien stand in de maatschappij op hoogen prijs stellen. Het is opengesteld voor alle Zeelieden, tegen een te be talen Kostgeld vanper week. per dag. Eerste, Tweede en Derde Stuurlieden en Seheepsdoctersf8.50 f125. Boots-, Timmerlieden en Matrozen //6.50 0.95. Ligt Matrozen en Jongens 5.50 //'0.80. Hiervoor geniet men Kost en inwoning en eene afzonr. derlijke kamer, Dit tarief is echter zoo laag gesteld dat met de qftt-r vangsten op verre na de uitgaven niet bestreden kunnen-'- worden, om daarin te gemoet te komen, bestaat de gele-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1