gingcsontiin. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING hankelijk zij. Den invloed der golven op het vaartuig meent men door de grootte te kunnen opheffen, waarbij men echter niet uit het oog moet verliezen dat de Great Easlern ondanks zijn ontzettenden omvang, veel van onstuimige zeeën te lijden heeft gehad. Ook is het nog niet uitgemaakt dat de over vaart slechts een uur zal duren, daar de beste stoomschepen zelden onder de 90 minuten dien afstand afleggen. De on derneming International Communication genaamd, moet bin nen drie jaren op zijn hoogst in werking treden, en wordt op 2 millioen pond begroot. Een tunnel zou 10 millioen pond kosten. AI komt ge zegde pont tot stand, het zou nog geen reden zijn om de hoop op den aanleg van een tunnel geheel en al op te geven. Onlangs werd in de bladen gewag gemaakt van de wijze waarop de Engelsche zendelingen in China te werk gaan; de Chinezen hadden op Eormosa het huis der zen delingen vernieldde Engelsche consul riep daarop de hulp in van Engelsche kanonneerbooten, daar gestationeerd. Een Chineesch fort werd ingenomen, een 12tal Chinezen gedood en bovendien van de regering eene groote som als schade loosstelling gevorderd. De Engelsche regering heeft daarop onmiddelijk den consul afgezet, de gevangenen in vrijheid gesteld en der Chinezen regering haar leedwezen betuigd over hetgeen heeft plaats gehad. Jn eene dépêche van Sir R. Alcock wordt ook gezegd, dat de hoofdoorzaak van de feiten, die hebben plaats gehad, gelegen is in het gemis van takt, opvoeding en werkelijke beschaving der zende lingen, terwijl zij bovendieü, steunende op de bijstand van Engeland, de bekeerlingen in bescherming nemen tegen de Chinesche wethet gevolg daarvan is, dat tal van misdadi gers tot het christendom overgaan. Eeu andere reden is nog de hatelijke wijze, waarop de zendelingen tegen de Chine sche godsdienst in woord en schrift uitvaren. Zoo waren te Shanghae onlangs groote biljetten, tegen de Chinesche godsdienst gerigt, aangeplakt; dit kwetst hare belijders en voert ze tot woede in plaats van tot bekeering. De bekende Hamburgscne hovenier John Boot raadt in het botanisch weekblad van dr. Koek, als middel tegen de verwoesting der larven van meikevers het aaufokken vau den spreeuw aan. Opmerkelijk is het hoe de spreeuw alle ouge- dierte verdelgt. Als de meikever uit de aarde komt, of liever komen wil, dan is de spreeuw er bijhij haalt hem er uit, pikt met zijn snavel op den grond en vindt zoo den meikever. EEN ANTWOORD PER TELEGRAAF. De keizerlijke prins bragt dezer dagen, vau zijn gouver neur vergezeld, een bezoek aan het centraal telegraafkan toor te Parijs. De prins vroeg verlof zelf eene dépêche af te mogen zenden, en telegrafeerde naar Lyon: //Wat is het van daag voor weêr? Louis Napoleon." Oogenblikkelijk kwam van den dienstdoenden telegrafist uit Lyon het ant woord: *De zon van Austerlitz beschijnt ons. Leve de keizerlijke prins Ziedaar eene tegenwoordigheid van geest, die den telegrafist geen windeijeren leggen zal. Kinderen zijn in hunne naïve opmerkingen niet zelden heel wreed. De heer B. leed aan eene keelziekte; zijn toestand was tamelijk hopeloos, hij wenschte afscheid van vrouw en kin deren te nemen en stamelde dat zij allen om zijn bed moes ten nederknielen, want dat hij sterven ging. Allen voldeden aan dien weusch; men weende en bad in stilte. Dat duurde eenige minuten. Plotseling verheft het vierjarig zoontje van den lijder de stem, uitroepende //Pa, ik kan dat niet langer uithouden; mijn knieën doen me te zeerals je niet gaauw sterft sta ik op De zieke lachte, lachte luidkeels het gezwel brak door, en den volgenden dag was hij aan de betere hand. Be Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Een Woord over de Politie in het algemeen en de oorzaken harer impopulariteit De dagbladen hebben bij gelegeuheid van de rebellie in 't vorige jaar te Botterdam, gesproken over de geringe populariteit die de politie aldaar on dervindt. Dit verschijnsel vertoout zich niet alleen in genoemde stad, maar waarlijk niet minder in de hoofdstad, en ook in vele andere plaatsen even sterk. Daarentegen kennen wij slechts enkele aanzienlijke gemeenten, waar onder wij ook deu Helder rangschikken, maar voornamelijk vele kleine ge meenten, waar de politie of de veldwachter zeer gezien, zelfs bemind is en toch weer in andere kleine gemeenten, waar het omgekeerde het geval is. Wat is de oorzaak van dat tegenstrijdig verschijnsel Niet de wet, maar de uitvoering daarvan door de verschillende personen die daarmede be last zijn. De pditie is ingesteld en bestaat om misdadigers op te sporen, te vat ten en aan de justitie overteleveren. Het groote nut dat daardoor aan de maatschappelijke zamenleving bewezen wordt, ligt voor de hand en in die functie is volstrekt niets gelegen dat verachting, afschuw, of haat bij de tyvelgezinde burgerij kan te weeg brengen. (En waarom vindt de politie, vrij algemeen, dan zoo weinig populariteit. Set is daarin gelegen dat vele plaatselijke verordeningen, aan de dienaren de gelegenheid verschaft tot klcingeestigo vitterijen en bekeuringen, zonder doel en zoodoende de burgers wezenlijk lastig te zijn zonder noodzakelijkheid. Er wordt veelal geloerd op de gelegenheid om eene bekeuring te kuuuen doen. Niet nl de inwoners eener gemeente, vooral niet dezulken welke zich eerst sedert kort daar gevestigd hebben, zijn met de onderscheidene plaatse lijke politie-verordeningen bekend. Eene tekortkoming, ecu verzuim of overtre ding uit onbekendheid, daarmede, wordt derhalve veelvuldig aangetroffen. Om dienstijver te toonen dat is althans de beste uitlegging, wordt hiervan gre tig gebruik gemaakt, om eene bekeuring te kuuueu doen en de onbedachtzame burger moet willende of niet willende bij vonnis van het kantougeregt eenige guldens boete betalen of eenige dagen in de gevangenis zitten. Zulke dingen ziet men al te veel. Dat zoekendat loeren op kleine nietige tekortkomingen, of ligte overtredingen door onbekendheid, dat vitten in het algemeen, maakt de politie bij dc burgerij zoo gehaat. Waarom in zulke gevallen den bur ger uiet eerst gewaarschuwd eu hem met zijne verpligtiug in die zaak be kend gemaakt Dit zou kunuen gepaard gaau met de bedreiging, dat hij op eeu anderen keer, indieu hij zich weer daaraan schuldig maakte, in boete zou vervallen. Waunccr de dienaren werd aanbevolen, om zoo te haudclen eu daar, waar ze met geene eigenlijke misdrijveu, of opzettelijkheid en des bewuste overtredingen te doen hebbeD, beleefd en welwillend te zijn en vooral wanneer hunne chefs ook vau dat beginsel uitgingeü, in plaats van zoo als gansch niet zelden wordt aangetroffen, met zulke dingen gediend te zijn en de bekeurde burgers welke vriendelijk om verschooning verzoeken, daar ze met die verordening waarvoor ze beklaagd zijn, onbekend waren, norsch en alles behalve humaan bejegenen, dan zou de politie niet meer to klagen hebben over gebrek aan populariteit, maar ze zou integendeel al bót afkeer inboezemende wegnemen en bij de burgerij geacht worden, zoo als men in die enkele gemeenten, die wij hier boven op het oog hadden, waarneemt, waar dat beginsel zoo loffelijk gehandhaafd wordt. Dc politie is tot beveiliging en bescherming der welgezinde burgers, tot haudhaving van orde eu om de misdadiger voor de maatschappij onschade lijk te maken, maar niet om goede, vreedzame burgers tot last te verstrek ken en door velerlei kleingeestige vitterijen eu lust tot bekeuringen te be- moeijelijken en zich zei ven gehaat te maken. „Al het goede komt van boven," zegt het spreekwoord, eu wij willen hopen, dat dit ook bier bewaarheid worde, d. i. dat de boogere autoriteit bare aan dacht daarop gelieve te vestigen en iustructién moge geven, die eeno zoo zeer gewenschte verbetering in dezen toestand zouden kunnen breDgen. A. 7 April 1869. X. Van 2 9 April 1869. ONDERTROUWD P. Hofman, kleedermaker, 2S jaren en T. Bicren- broodspot, 27 jaren. GEHUWD W. M. Bommels en N. Kraak. BEVALLEN T. Lijding, geb. Erkamp, Z. M. Meurs, geb. Stragbout, D. A. Bruin, geb. Booa, D. M. Ham, geb. Veen, Z. M. Collct, geb. Scbatteliju, D. M. Bosch, geb. Zutt, Z. V. Pekel, geb. Korper, D. C. P. Salvesen, geb. Walgreen, Z.M. vau Rosendael, geb.Rooijen, D. A. E. Groot, geb. Dienst, Z. W. Knol, geb. Bender, D. E. Spigt, geb. Rijkers, D. A. Dalmeijer, geb. van der Veld Tjebbes. D. OVERLEDEN II. J. Nijhuis, 41 jaren. A. Veltman, 5 jaren en 8 maandeu. P. A. Biersteker, 2 jaren en 4 maanden. C. W. do Vries, 7 weken. W. van IJzeren, 29 jaren. Levenloos aangegeven 2. Ambtshalve ingeschreven 4. van 1 Maart 10 April 1869. 'ONDERTROUWD Gcrrit Lieuwen, landbouwer, 19 jaren en Trijntje Schaap 19 jaren. Cornelis Docksen, landbouwer, 21 jaren eu Jctsko Spaujer 22 jaren. GEHUWDPieter Kramer en Antje Zwaai. Cornelis Boune en Grietje Bakker. Reltje Ruige cn Martje Bakker. Tjebbe Swart en Trijntje Dekker. Gerrit Lieuwen en Trijntje Schaap. GEBOREN Eoppe. zoon van Mattheus de Graaf en Tettje Jans Groen- dijk. Louisa Hubertina, dochter vau Jacobus Broers en Coraelia Hubertina Giedenbroek. Boudewijn, zoon van Lïeuwe Albertus Faber en Barbertje Bakker Sombeek. ï^jebbe, zoon vau Teeke Ree en Japke Rotgans. Martje, dochter van Pieter Cornelis Bos en Neeke Cornelis Swart. Cor nelis, zoon van Cornelis Gaauwes Spanjer en Marij Willems Smit. Cornelis zoon vau Jau Foppes Fries en Trijntje Cornelis Schaap. Maria Hendriua, dochter van Dirk Reedeker en Maria Hendriua van der Veur. Tekele, zoon van Rijer Anes Zwaai en Neeltje Pieters Koudenburg. Sieke, doch ter van Arie van der Meulen en Antje Kolle. Trijntje, dochter vau Alexandcr Dekker (overleden) eu Elisabeth Mulder. Willemtje, dochter van Willem Bakker en Trijntje Groendijk. OVERLEDENBoudewijn Faber, oud 7 uren. Jan de Zeeuw, oud 20 jaar. Trijntje Starrenburg, oud 2 jaar. Gaauwe Agcs Boot, oud 66 jaar. Gerrit Gerrits Rotgaus, gehuwd met Grietje Jaus Swart, oud 54 jaar. MARKTBEKIGTEN. ALKMAAR, 10 April. Aangevoerd 5 Paarden f 35 a 200; 12 KocijcnfllOa 180; 107 Nuch tere Kalveren f4 a 10; 368 Schapen f6 a 26; 10 Lammeren f 5 a 6; 4 Geiten f 3 a 5; 104 Magere Varkeus f 20 a 30; 160 Biggen f8 a 12 Boter per kop 0.62^ a 0.72£ Cts. HOORN, 8 April. Kleine Kaas f 34.aangevoerd 38 Stapels, wegende 8370 N P. 10 April. Aangevoerd 10 mud Tarwe f 10.75. 38 mud Garst f6 a 7.50, 62 mud Haver f 4.50 a 5.25, 11 mud Vale Erwten f 10 a 12, 7 mud Bruine Booneu 1'11.75 a 12.alles per mud; 27 mud Mosterdzaad, 21 mud Kar- woizaad, 16 Paarden f 60 150, 250 Schapen f 18 21.50, 125 Kalveren f4 a 12, 135 Varkens f 18 a 30, 9 Zeugen f30 ïi 55, 225 Biggen f 6 a aa 15, 130 Kippen f 0.85 a 1.75, alles per stuk; 25,000 Kipeijcren f2.50 2.60, 9,700 Eeudeijeren f3 a 3.30 per 100 stuks; 2500 kop Boter f0.55A 0.62^ per kop. STAAT van BRIE YEN, geadresseerd aan onbekenden, gedurende dele helft der maand Maart 1869. F. Meijer, Zweeris, A. J. Harens, H. Burgers, Wed. Linnenkamp, W. Swedenburg, Mej. J. E de Meijer, C. de Graaff, te Amsterdam; Gorter, te Groningen; Raven, te 's Hage; I). van Drooge, te Langcudijk; R. R. Gomes, te Nieuwedicp; Zemmcvkerk, te Schiedam; Elisabeth de Groot, Wieringer- waard; Klaas Mossel, Idem. De Directeur van het Postkantoor DEKETH. 269ste STAATS-LOTERIJ. Eerste klasse. Eerste Trekking. No. 9603 f5000; no. 10331 en 13803 ieder f400; no. 1640, 14081 ea 19815 ieder f200; no. 17490 f100.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3