HELDERSCHE COURANT. Jlteums- en Zaturdag <ftÖoertentie-6toÖ. 17 April. M 823. Negende Jaargang. 1869. XVAA RSCHUWING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.80 Franco per post u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. ©ffictëel scheelte. Be Commissaris van Politie te Helder, waarschuwt de kooplieden en winkeliers tegen het ter bezigtiging afgeven van goederen aan onbekenden of minder soliede personen, daar eene strafvervolging niet kan worden ingesteld wanneer van het vertrouwen misbruik wordt gemaakt. Helder15 April 1869. He Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIE, Gevonden een Koralen ARMBAND en een OMSLAG DOEK. Helder 16 April 1869. He Commissaris van politie A. C. BOONZAJER. i|5tet-offiricel gcbedtc. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Zij die koning willen zijn hebben geen kans, en zij, die men het maken wil, wijzen de kroon af. In dien moege lijken toestand verkeert thans Spanje. De prins van Asturie en don Carlos dingen naar den scepter, die hun ontnomen werd; don Ferdinand, de hertog van Montpensier en zelfs de hertog van Aosta zijn niet geneigd de plaats in te nemen van de verdreven koningin. Besloot een van de beide laat- sten er al toe, dan was nu reeds diens gezag ondermijnd: de kroon, die men eerst een ander aanbood en thans hun zou willen geven, past hun niet. Zij zouden koning zijn, faute de mieuxniet de verkozen der meerderheid, maar de aan gewezenen door de noodzakelijkheid. Een koning moet er zijn, bepaalt de grondwet, en wanneer men nommer één niet krijgen kan, zal men zich met nommer twee vergenoegen of, des noods, nommer drie nemen. Het is een treurige toestand, waaruit van zelf op nieuw partijschap, burgertwist en revolutie moeten ontstaan. De schuld van dien toestand is aan niemand en aan iedereen te wijten. Men heeft de omwenteling gemaakt zonder te weten hoe men haar eindigen zou. Eerst nadat men Isabella had verdreven is men gaan overwegenwie men in hare plaats zou verheffen. Aanvankelijk sprak niemand over den opvolger, maar weldra werd de vraag wie koning zou wor den de hoofdvraag en, zoowel in de volksvertegenwoordiging als in de dagbladen en in het dagelijksch gesprek werden alle kandidaten beoordeeld en veroordeeld en geen enkele van hen, die voor den troon in aanmerking kwamen, kwam on gedeerd uit het politiek examen, dat het publiek hun afnam. Voor Spanje stonden na de revolutie slechts twee wegen open terstond een koning te benoemen of de feitelijke re publiek, die uit de revolutie voortsproot, te handhaven. Het eerste is niet geschied. Zullen thans de Cortes tot het laatste besluiten en het beginsel der ontworpen grondwet, waarbij de monarchale regeringsvorm wordt aangenomen, verwerpen Na al hetgeen voorafgegaan is, zal zelfs dit besluit tot groote moeijelijkheden leiden. Noord-Amerika toont zich tegenover Europa hoe langer zoo forscher, nu de wonden, door den burgeroorlog geslagen, heelen. De senaat te "Washington heeft de overeenkomst door Johnson in zake de Alabama kwestie getroffen, met 54 tegen 1 stem verworpen. Dat is een nederlaag voor de politiek van den N. Amerik. gezant, die zijne vervanging doorMotley reeds kon doen vermoeden. Motley wordt met ingenomendheid in Engeland ontvangen. Of hij echter gelukkiger zal wezen dan zijn voorganger, en een voorstel tot schikking in dat moeijelïjk vraagstuk zal vinden, dat beide partijen voldoet, is de vraag. Uit Japan is nu berigt, dat dc strijd er nog niet is op gegeven. Dit was intusschen door de gezanten officieel be kend gemaakt. van het kiescollegie der hervormde 'e heeren C. Boon met 227 en Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 April 1869. Door den majoor-kommandant der genie iu de vijfde stelling alhieris heden bij inschrijving en opbod aanbesteed 1°. het herstellen van eene draaibrug in het Westoeverfort te Helder; 2°. het eenjarig onderhoud van de metsel- en timmerwerken, onder het beheer der genie. Voor 1° minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, f2150.en aangenomen door denzelfden voor f1970. Voor 2° minste inschrijver de heer J. Oldenburg, f5200. en aangenomen door de heeren Gebr. Moormau voor f 4680. Vergadering van het collegie Sine Nomine, op Maandag a. s., 's avonds half acht urein Musis Sacrum. Heeren candi- dateu worden verzocht zich een kwartier later aan te melden. Ter aanvulling gemeente, zijn C. Meijers met 227. Door den heer Victor Driessens wordt geannonceerd, dat hij Vrijdag a. s., alhier zijn laatste voorstelling zal geven in dit saizoen. Van al de op te voeren stukken moet Martin de Kruijereen der schoonste zijn van zijn repertoir en de heer Driessens in de opvatting en uitvoering der titel-rol, die hij daarin vervuld, on overtref baar zijn. Evenals overal elders zal hij, inzonderheid door dit stuk, de herinnering achter laten aan een zeer groot tooneelspeler. Het nastukje Hen Tooneelspel op den Buitenis de vrucht der studie van den heer Driessens zei veil, wij mogen ver wachten dat het werk van den ervaren en in alle deelen geroutineerden tooneelspeler wel iets meer dan alledaags zal zijn. Het is dus te voorzien, te meer daar de heer Driessens en ook zijne dochter, inheide stukken optreden, dat dé op komst van het belangstellend publiek Vrijdag a. s. weder zeer groot zal zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeusonder bevel van den kapitein luitenant ter zee W. B. E. Escher, blijkens een vroeger berigt den 20 Eebruarij jl. uit Oost Indië in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen, heeft den 27sten dier maand de reis naar Nederland voortgezet. Z. M. heeft met ingang van den 16n April bevorderd: tot luit. t/z. Ie kl., de luit. t/z. 2e kl. L. G. C. van Wa- chendorlF van Rijn en tot luit. t/z. 2e kl., de adelborsten le kl. W. J. Struick en R. C. van der Meulen. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje, vergezeld van HDs. gevolg, zijn Dingsdag namiddag ten half 3 ure te Amsterdam aangekomen, en hebben zich on- middelijk na aan het paleis te zijn afgestapt op het balkon vertoond, waar zij door een zeer talrijk toegestroomde volks menigte met hartelijkheid verwelkomd werden. De koning droeg de uniform van admiraal der vloot, de prins van Oranje die van generaal der huzaren. Het ge volg, dat de vorstelijke personen vergezeld, bestaat uit de heeren: H. W. baron van Ayiva van Palland van Waarden burg en Neerijnen, opperkamerheer; den adjudant-generaal J. A. van den Bosch, E. W. J. baron van Aylva van Pallandt, kamerheer ceremoniemeestermr. W. E. baron van Doorn van Westcapelle en mr. E. II. 11. R. baron Fagel, dienstdoende kamerheerenden kolonel A. E. MansfeldJ,-- Zr. Ms. adjudant en particulier secretaris; W. C. baïonj Snouckart van Schouburg, ritmeester le klasse bij deiL-ge^ neralen staf, eerste stalmeester in gewone dienst; jhr. /Jj,-~ H. van Capellen, kapitein ter zee, dienstdoend adjudant; II.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1