C. baron van Isselmuden, ordonnans-officier, en den luitenant ter zee le klasse A. F. B. E. baron van Haersolte van den Doorn, adjudant van den prins van Oranje. De audiëntie Woensdag door Z. M. verleend, was druk bezocht, ze hield tot 3 uur aan, daaraan is ook deelgenomen door het korps officieren der artillerie-schutterij alhier. Te 6 ure was er diner ten hove, waaraan o. a. is deel genomen door den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeckdi recteur en kommandant der marine alhier. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hare werkzaamheden gister hervat. De geloofsbrieven van Mr. Olivier, zijn ingekomen en naar de commissie verzonden. Al de reeds bekende ontwerpen van wet zijn ingekomen. Tot voorzitters der afdeeliugen zijn benoemd de heeren Dullert, Kransen van de Putte, Storm van 's Gravesande, van Poreest en Bochussen; tot onder-voorzitters de heeren Westerhoff. Blussé, Jonckbloet, Taets van Amerongen en de Bosch Kemper. Daarna is de vergadering gescheiden. Woensdag avond ten 5 ure barste boven Arnhem een onweder los en viel ongeveer uurs een zwaren, aanhou denden regen. Te Botterdam sloeg de bliksem in een koren molen, zonder brand te veroorzaken en bij Amsterdam is een zaagmolen getroffen, die vernield is; ook te Amsterdam in Eelix Meritis is de bliksem geslagen, doch zonder schade te veroorzaken. De vereeniging tot bevordering van Pabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland, heeft het reglement uitgegeven voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, te houden te Amsterdam in het paleis voor Volksvlijt, van 15 Julij tot 4 October a. s. Zij, die voorwerpen wenschen in te zenden, moeten daar van vóór 1 Junij franco kennis geven aan de regelings commissie te Amsterdam. Na bekomen vergunning van Z. M. den Koning, zal binnen veertien dagen na de sluiting eene verloting van voorwerpen, door de rcgelings-commissie aangekocht, plaats hebben. Van de Overijsselsche zeekust meldt men: Dagelijks komen hier schuit bij schuit vol haring aan. Tegen ongehoorde lage prijzen wordt ze hier opgekocht en naar verwijderde plaatsen getransporteerd, of gedroogd en ge rookt (gestoomd noemt men het in deze environs), om later als bokking tot versnapering te dienen. //Overvloed brengt weerzin voort,1' zegt het spreekwoord; 't welk zich, bij de gegoeden althans, ook weder met dit kostelijk zeebanket be vestigt. Te goedkoop vindt de man der negentiende eeuw niet lekker. Zaturdag 11. is te Amsterdam op ruim 60-jarigen leef tijd een in de geschiedenis van de hoofdstad merkwaardig man overleden, namelijk Jakobus Mens, bekend onder den naam van Bokkebek of burgemeester der Willemstraat. Deze man, die in de Willemstraat een aantal perceelen in eigen dom bezat, oefende op de bewoners dier achterbuurt een overwegenden invloed uit, welke bij menige gelegenheid is gebleken. Hij liet er zich dan ook zeer op voorstaan, dat de voormalige burgemeester Messchert van Vollenhoven hem menigwerf raadpleegde. Hij verhaalde, dat hij tot gemelden magistraatpersoon altijd den toegang had en wel zonder klop pen. Onder het bestuur van den heer Messchert van Vol lenhoven werd dan ook wel gesproken van twee burgemeesters in Amsterdam, den door den koning benoemden, en dien van de Willemstraat. De burgemeester Pock, hoewel even als tegen een ieder, ook tegen hem hoogst minzaam, scheen echter minder gediend te zijn van liet overleg met dien zoogenaamden collega. Men verhaalt dan ook dat deze door de burgerij geachte burgervader, toen de Bokkebek hem wilde dwingen in den choleratijd de kermis te doen door gaan, op de woorden: //ik sta anders voor niets in," het energieke antwoord zou hebben gegeven //gij hebt ook voor niets in te staan, ik ben voor alles verantwoordelijk." Tusschen Eindhoven en Breda had een passagier 3e klasse geen kaartje tegen afstand van zijn pantalon bezorgde de conducteur hem er een. Te Breda ging de sansculotte naar een logement, waar men zijn positie niet bemerktehij nam een goed avondmaal, den volgenden morgen bragt hij het logement in opschudding; hij beweerde dat ziju pantalon met f 25 gestolen wras, en begeerde nu een nieuwe en de f25,om gerucht te vermijden voldeed de logementhouder aan den eisch; later vernam hij, dat hij bedrogen was. Aan kapt. Goodburn, van het Arnerik. fregat Mortha Bowker is door assuradeuren te Amsterdam een prachtig zil veren theeservies aangeboden, omdat hij, van Java op Am sterdam door storm overvallen, met moeite Engeland bereikte, en, hoewel deskundigen hem raadden het schip daar te lossen, het al pompende te Nieuwediep binnenbragt, met even lpCt. kosten. Bij gelegenheid van zijn vijftig-jarig jubilé zijn aan Pius IX, zoo uit den Kerkelijken Staat als uit alle andere oorden der catholieke wereld, ongeveer vijf millioen francs in geld aangeboden. Sir Ed. Cuuard, de beroemde oprigter der eerste En- gelsch-Amerikaansche stoombootdienst, is dezer dagen in den ouderdom van 66 jaar plotseling te New-York overleden. De Pransche regering is eene zeer philanthropisehe regering. Maarschalk Niel heeft in de zitting der kamer medegedeeld dat Prankrijk meer dan een millioen chassepot- geweren had. Dit is dus twee per man ongeveer. //Nog- tans, zeide de maarschalk, gaat men voort met geweren te maken ten einde niet verpligt te zijnde werklieden gedaan te geven? Thans worden er echter maar 30,000 in de maand gemaakt." Alzoo na verloop van twee en een half jaar heeft men weder een millioen geweren eu er is geen reden waarom of men dan zal eindigen, want over twee en een half jaar zul len de werklieden die ontslagen worden evenmin vau hunne renten kunnen leven. Zoo langzamerhand zal Prankrijk, dat, volgens den minister Lavalette niet voornemens is oorlog te voeren, dus een vrij aanzienlijk kapitaal in chassepot-geweren hebben. Belangrijke rente werpen oorlogsmagazijnen intus- schen niet af en wordt het kapitaal weder in baar geld ge converteerd dan zullen de winsten ook niet groot zijn. De maarschalk toch heeft in dezelfde redevoering verklaard, dat geweren van oud model, en ook daartoe zullen de chasse- pots spoedig behooren niets waard zijnmen kan ze niet eens verkoopen. Uit loutere philauthropie alzoo voor de arbeiders in de geweerfabrieken, ten einde deze niet zonder werk te laten, schenkt de Pransche minister van oorlog jaarlijks aan zijn vaderland 360,000 geweren voor een leger, dat reeds een millioen geweren bezit, in een tijd dat er geen vooruitzigt bestaat op een oorlog, in een tijd waarvan de maarschalk zelf zegt, dat het leger in den normalen staat van vrede verkeert. De leden van de wetgevende inagt hebben des maarschalks rede herhaaldelijk toegejuicht. De franscbe regering weet, wanneer het de verkie zingen geldt, partij te trekken van hulpmiddelen, waaraan een ander gouvernement zoo spoedig niet denkt. Zij heeft thans de onderwijzers tot hare agenten gemaakt. De in specteur van het lager onderwijs in het departement der Isère heeft bij circulaire de onderwijzers van zijn district uitgenoodigd om naar de hoofdplaats te komen bij de keuring voor de militie //aan het hoofd der lotelingen, die zij aan de onwetendheid hebben ontrukt." //Wij zullen dan," zegt de inspecteur, //wel een oogenblik vinden om over de be langen van de dienst te spreken." Het verband nu tusschen het brengen van lotelingen naar de hoofdplaats, en het aandeel dat de onderwijzers in de opvoeding van deze jongelieden gehad hebben is zeker niet veel grooter dan dat tusschen deze extra taak, welke hun opgedragen wordt, en de strekking van de instructie die zij van den inspecteur ontvangen moeten. Niet twijfelachtig toch is het dat hier onder de belatigen van de dienst ver staan wordt het mededeelen en aanhooren van de namen der kandidaien voor de kamer welke de regering verkozen wil hebben. De onderwijzers worden tot kiesagenten gemaakt en om hunne instructie te ontvangen draagt men hun het geleide van lotelingen op: men zal erkennen, dat voor het fransche gouvernement het ouderwijs nog iets anders is dan een middel tot opvoeding der jeugd. De onmenschelijke gewoonte, om pas geboren kinderen aan voedsters uit te besteden, begint in Frankrijk ruim veld te winnen. In de voorgaande eeuw was het schier onwel- voegelijk zelve de moederpligten te vervullenmen liet zulks over aan voedsters op het land, die 2, 3 of meer malen daags naar het huis gingen, waar de zuigelingen geborgen waren. In den tusschentijd hingen ze gewoonlijk in een zak gepakt, met het hoofd er uit, langs den wand. Het aantalslagtoffers dezer mode was legio. Na hevigen strijd, vooral doorBous- seau, tegen deze gruwel gestreden, was op het einde der 18® of begin der 19e eeuw deze wijze van straffeloos kinderen te vermoorden verdwenen en kwam zij niet weder te voor schijn, dan onder de regering van eenen Bodewijk XVIIT. Tegenwoordig echter heeft dat kwaad met vernieuwde woede den kop opgestoken en gaan jaarlijks uit Parijs naar de departementen 20,000 zuigelingen, waarvan er naauwelijks 5000 terug keeren, de overigen sterven eu hun is geen tijd gegeven zich met verontwaardiging over de onnatuurlijkheid hunner ouders te beklagen. Van kinderen, die bij hunne ouders blijven, sterft 17°/0 in het eerste levensjaar; van die bij voedsters verpleegd van 3490%, naarmate zij in dit of dat departement teregt zijn geraakt. Men kan veilig aanne men, dat de Parijsche moeders uit den zoogenaamden fat soenlijken stand, 12,000 kindermoorden plegen, die niet straf baar zijn, omdat de wet hierin onmagtig is. Op eene zeer toevallige wijze is men dezer dagen te Petersbnrg de daders, of althans de verspreiders van aldaar sedert eenigen tijd circulerend valsch bankpapier op het spoor gekomen. De koerier der Pransche ambassade bij het Bus- sische hof, de heer Aubry, had bij zijn vertrek uit Parijs eene groote doos ontvangen, gevuld, volgens opgaaf, met goederen- stalen en vau inkomend regt vrijgestelde manufacturen, met

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2