HELDERSC COURANT. 3ïieutos= en Woensdag <flÖoedentie--6faÖ. 28 April. M 826. Negende Jaargaug. 1869. (fèjftciëel geöeete. AANBESTEDING. jStet-offiriëel geberïtc. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Ahounementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per po6t u u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyektentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden 6tukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Op Vrijdag den 30 April 1869des avonds ten half zeven urezalaan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed 1°. 2°. 3°. Het maken van RIOLEN in de Nieuwstad; Het BESTRATEN van een gedeelte der Achter-Binnenhaven met het maken van een GEMETSELD RIOOL; en Het verrigten van eenig VERF- en BE HANG WERK aan Gemeente-Gebouwen. Alles met bijlevering van Materialen De bestekken liggen op de gewone kantooruren ter le zing aan de Secretarie der Gemeente. Nad&re inlichtingen worden door den Gemeente-Bouw meester gegeven op Woensdag den 28 April aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, aan het bureau van gemeente werken. Helderden 24 April 1869. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Beider STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Verkeert Spanje in een schijnbaar wanhopenden toestand nu het geen koning kan vinden, tot troost kan liet strekken dat die toestand niet zonder voorbeeld is. Bij de vestiging van het koningrijk Belgie deed zich hetzelfde verschijnsel voor. De omwenteling brak uit in September 1830. Vier maanden later, in Februarij 1831, verhief het congres tot koning den hertog van Nemours met 97 stemmen, tegen 74 die aan den hertog van Leuchtenberg en 21 die aan den aartshertog Karei van Oostenrijk ten deel vielen. Men weet dat de toen pas opgetreden koning van Frankrijk, Bodewijk Filips, tegenover de oppositie der vreemde mogendheden den troon voor zijn zoon niet wilde aannemen. Toen benoemde het congres een regent, namelijk zijn president baron Surlet de Chokier. Eerst den 22 April ontving prins Leopold van Saksen Coburg te Londen de deputatie, door het Belgisch congres naar hem afgevaardigd, om met hem over de aanvaarding van de kroon te spreken alvorens nog het votum had plaats gehad. Eerst in Junij 1831 werd hij met 157 tegen 39 stemmen tot koning gekozen, en den 24 Julij legde hij den eed op de grondwet af. Spanje verkeert in onafhankelijker toestand dan Belgie want voor Belgie was het Europaeene conferentie van vreemde mogendheden, die het een soort van prefect gaven, terwijl Spanje geheel vrij is van dergelijke inmenging. De Figaro trekt weder te velde voor don Carlos. Ditmaal zegt het blad, is alles gereed, en «onder de hooggeplaatste mannen zijn er die erkennen, dat de eenige mogelijke oplos sing de terugkeer is tot de ware monarchie." «Indien don Carlos", sprak een dier mannen, een verstan dig liberaal programma aanneemt, zijn wij gereed de monarchie en de eenheid van godsdienst te proclameren, en zijne regten te erkennen." Men vraagt wie toch wel die groote man mag zijn, die ook namens anderen zoo stout spreekt. De constitutie is niet alleen verstandig liberaal in Bour- bonschen zin, maar zij is democratisch en bekrachtigt de vrijheden van hen, die werkelijk regten hebben de Spanjaar den. Zij proclameert juist de vrijheid van godsdienst, enz. Volgens berigten uit Mons (Belgie) duurt de werkstaking der arbeiders in de kolenmijnen voort. In het geheim is eene proclamatie verspreid geworden,waarin een zich noemend «re volutionair comité van Brussel" de republiek uitroept«de heeren, de geestelijkheid en de kapitalisten" met den dood dreigt en den arbeiders wapenen belooft. De troepen, die» de hoofdpunten der Borinage bezet hielden, zijn daar nog steeds aanwezig en zelfs versterkt. De arbeiders zijn overi gens rustig; maar ze verteren hun laatsten penning, en, als die besteed is, loopen ze langs den weg te bedelen. Men is dus niet zonder reden voor de gevolgen beducht. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 27 April 1869. Door den majoor-kommandant der genie in de vijfde stelling te Helder, is gisteren bij inschrijving en opbod aan besteed le. het eenjarig onderhoud der kazerne-gebouwen vijf inschrijvingsbilletten zijn ingeleverdals van de heeren H. J. Lippens, f2400; Gebr. Janzen, f2500 J. van der Woude, f 2600Gebr. Moorinau, f 3100A. Vos Rz., f 5000. Het werk is aangenomen door de heeren Gebr. Janzen, voor de som van f 1850. 2®. Het eenjarig onderhoud der aardewerken; zes in schrijvingsbilletten zijn ingeleverd, als van de heerenJ. Oldenburg, f4300; H. J. Rippens, f4800; Gebr. Moorman f4S00; A. Vos Rz., f4900; Gebr. Janzen. f5000; J. van der Woude, f5000. Het werk is aangenomen door den heer Jacobus Oldenburg, voor den som van f4180. Zondag jl. hebben de militaire en burger leeraren en de overige aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier geattacheerde officieren eene afscheidspartij gegeven aan hun nen kommandant en chef den kapt. t/z F. A. A. Gregory die met 1 Mei a. s. in die betrekking wordt vervangen door den kapt. t/z J. P. G. Muller. Door den luit.-kolonel D. Vreedenbergkommandant van het gedeelte mariniers alhier, is Zondag jl. op de middag parade, na het houden eener gepaste toespraak, uitgereikt: aan den marinier le kl. J. Springer de gouden medaille voor 36 jarige trouwe dienst, met de daaraan verbonden gratificatie van f 50.aan den marinier le kl. A. Coret de zilveren medaille voor 24 jarige trouwe dienst en aan den marinier 2e kl. J. de Vriend de bronzen medaille voor 12 jarige trouwe dienst. De heer J. van de Ven, adjunct-commies bij de directie der marine alhier, is overgeplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. De heer H. Eibrink, telegrafist, is van hier overge plaatst naar het bureau te Amsterdam. De heer P. van Hoolwerff, benoemd klerk bij de telegrafie, is geplaatst aan het telegraaf-bureau alhier. Bij beschikking van den 23 April 1869, heeft de Minister van Biunenlandsche Zaken tot klerken bij den Rijkstelegraaf benoemd: H. Pauwels te Sas van GentF. K. C. Kahle te 's HertogenboschC. van der Nagel te *s Graven- hage, C. A. Spruyt te Woerden G. J. Falk te Amsterdam, D. E.de Rapper Jr. te Amsterdam, J. P. Noordberg te. Amster dam, J. II. L. Offerhaus te Nijmegen, F. W. Brug te Ballin gen, B. van der Meulen te Bolsward, W. P. van West te Vlaar- dingen, C. M. Stilkenboom te Amsterdam, C. Schwaanhuyser te 's Gravenhage, R. Nicolai te Amsterdam, H. Moll te's Gra- venhage, G. W. Bretz te 's Gravenhage, J. J. de Regt te Leiden, J. C. van der Wijk te Dordrecht, II. Groevendijk, te Amsterdam, A. J. Ruiter te AmsterdamP. van IJbol— werft' te Helder, W. H. Grashuis te Groningen, P. IL Groenemeijer te Amsterdam en O. A. van Devoter 4e Delfshaven.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1