"De minister van marine heeft ter algemeene kennis gebragt, dat in de tweede helft van Julij te Amsterdam een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen jonge lieden die bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam, in ver band met het onderwijs aldaar aan het Athenaeum Illustre gegeven wordende, wenscheu te worden opgeleid tot officier van gezondheid bij de zeemagt. De aspiranten moeten den ouderdom van zeventien jaren hebben bereikt, en niet ouder zijn dan 29 jaren. De heer H. W. Bruno Bok is, onder de gewone be palingen van onderhoorigheid, toegelaten als consulair-agent van K-uslaud, voor de eilanden Texel en Vlieland. Te Texel is een kind van 4- jaren doodelijk getroffen door een der wieken van een molen, terwijl de moeder daar binnen werkzaam was. Algemeen is de deelneming die deze treurige omstandigheid bij de ingezetenen verwekt. Van Brielle, dd. 26 April meldt men: Een kindje van eenige weken is door eene treurige omstaudigheid ge storven. Bij afwezigheid van de moeder sprong de kat in de bedstede, waarin het kindje te slapen lag, en legde zich op den hals van het kind ter ruste, met het gevolg dat de kleine gestikt is. Batavia 6 April. Aangekomen schepenChristina Mariade Veer. Ver trokken: Drie Gezusters, Eischer; Haemstede, Geerling. Te Bekasi, bij Buitenzorg, hebben ongeregeldheden plaats gehad. Er zijn 6 personen vermoord. De Kamer van Koophandel en Eabrieken te Haarlem heeft, in vereeniging met de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar, Helder en Zaandam, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, inhoudende het verzoek om het door de Regering ingediende wetsont- ontwerp, betreffende de spoorwegverbinding te Amsterdam, te willen aannemen. Zaturdag is verschenen het rapport van de heeren Fynje, Froger en Stieltjes, leden der commissie door den raad der gemeente Amsterdam benoemd ter beoordeeling van het regeringsplan over de spoorwegverbinding (de heer Caland is sedert overleden). De commissie acht de door staats-ingenieurs aangevoerde bezwaren tegen de spoorwegverbinding langs de zuidzijde der stad oplosbaar. Bij het rapport zijn gevoegd aanschouwelijke oplossingen door den heer Fijnje, waarin het centraal-personen-station geplaatst is tusschen de overtoom- sche vaart en de wetering, met een ceintuurbaan om de stad. De behandeling van het tweede regtsgeding der Rofc- terdamsche ongeregeldheden is Zaturdag jl. voor het Prov. Geregtshof van Zuidholland afgeloopen. De uitspraak heeft heden namiddag plaats. De behandeling der derde zaak, van de beschuldigde Jonas Melhado is bepaald op Donderdag a.s. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tegen aanstaanden Vrijdag ter vergadering opgeroepen. Bij de redactie van de Tijd is reeds ontvangen een bedrag van f58,489.39 als bijdragen ter viering van het gouden jubelfeest van paus Pius IX. Z. M. heeft het costuum vastgestelddoor de wet houders, de raadsleden en den secretaris van 'sffage, bij plegtige gelegenheden, te dragen. Voor de wethouders bestaat het costuum in een zwart lakenscheu rok met witte knoopen, waarop het gemeente wapen of de burgerkroon, de kraag en de opslagen in het zilver geborduurd; de kraag aan weerszijden met een hoek- bouquetvoorts zwarte broek, staande degen, driekante hoed met zwarte liggende pluimen, zilveren lis en knoop als aan den rok en oranje cocarde. Het costuum voor de raadsleden is gelijk aan dat der wethouders; alleen zullen de opslagen van den rok een hoek- bouquet hebben van mindere breedte en lengte. Voor den secretaris is het kostuum gelijk aan dat der wethouders; alleen zullen de opslagen van den rok niet in zilver geborduurd zijn. Uit Schermerhorn meldt menOnder deze gemeente bij den landbouwer P. v. d. Horst, is dezer dagen door on bekenden de schuur geopend en werden daarin drie rijtuigen geheel en ai onbruikbaar gemaakt, de kussens vernield, schroe ven afgenomen, enz. Men schrijft uit Leeuwarden, 21 April. Gisteren mid dag kwam bij den heer de V. manufactnrier alhier, eene vrouw, die zeide des morgens bij hem een rol wollen rokstreept te hebben gestolen, hetgeen zij bereid was terug te geven, echter op voorwaarde, dat hij daarvan aangifte moest doen bij de politie. Zij gaf voor slechts gestolen te hebben om in de ge vangenis te komen, hetgeen men haar had aangeradenom dat er geen plaats was in de koloniën. Na vele pogingen gelukte het eindelijk den heer de V. een agent van politie te vinden, die met de ongelukkige vrouw medeging naar eene woning, waar zij werkelijk, zonder voorkennis der bewoners, het gestolene geborgen had. Zij is in verzekerde bewaring genomen en uit Groningen afkomstig. Van Alblasserwaard, 25 April schrijft men Onlangs werd door iemand aan den Kinderdijk een portefeuille ver loren, o. a. inhoudende eene nog al belangrijke som aan bank- en muntpapier. Die portefeuille werd gevonden door den zoon van de wed. Beenakker aldaar. De knaap gaf de portefeuille aan zijn moeder een arme vrouw met 4 kinderen, en het besluit werd genomen het gevondene te bewaren tot dat de eigenaar bekend zou zijn. Eenige dagen later vernamen zij, dat de eigenaar aan den vinder f 50. zou geven. Onmiddelijk werd de portefeuille terugbezorgd en het eerlijk gezin ontving de f 50.en bovendien nog eene belooning. Het Handelsblad geeft eene beschrijving, overgeno men uit een particuliere brief uit de Oranje vrijstaat, dat aldaar in een bosch zoude zijn gevonden en medegenomen twee jonge leeuwen van nog geen dag oud, die van dat oogenblik af, aan eene vrouwen borst worden gezoogd. Zoo spoedig ze krachtig genoeg zijn om de reis te kunnen ma ken zullen ze worden opgezonden aan het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Uit Groningen 26 April meldt men Uit deze provincie neemt de landverhuizing naar Noord- Amerik zeer toe. Dezer dagen zijn weder een 7Otal per sonen derwaarts vertrokken, waarvan een, die vergeten heeft zijn vrouw en drie kinderen mede te nemen. De Weelcly Register zegt op gezag van een particulieren brief uit Rome, dat door liet oecumenisch concilie, wanneer het in December zal bijeenkomen, slechts een politiek vraag punt zal worden behandeld. De paus namelijk zou eene po ging doen om als hoofd der kerk, de verschillende volken van Europa te bewegen hunne kostbare legers en vloten te ontwapenen en de geschillen door eene scheidsregterlijke uit spraak te doen beslissen. De catholieke mogendheden zullen even als de niet-catholieke worden aangespoord om den vrede niet te verbreken en de hoofden der staten zullen eene gelofte in dien geest moeten afleggen. De geregtelijke statistiek van Engeland doet zien, dat tegen de joden aldaar betrekkelijk veel minder strafvonnis sen worden uitgesproken dan tegen de belijders der christe lijke godsdienst. Wat is daaruit te bewijzen dat zij beter en zedelijker zijn of dat zij slimmer en meer gevat zijn om zich aan de straf te onttrekken Zonderlinge wetten geven vaak aanleiding tot rare in cidenten. In Engeland bestaat nog altijd de zonderlinge wet dat eene zwangere vrouw geen eed behoeft te doen. Nu deed zich te Liverpool het geval voor, dat twee weduwen als getuigen waren geroepen in eene zware misdaad en dat de schuld van de beschuldigde zonder haar getuigenis niet te bewijzen viel. Beiden hoewel sedert eenige jaren zonder echt genoot levende, beriepen zich op hare zwangerschap, van welke niet de minste schijn noch schaduw was. Zij werd dan ook niet aangenomen en de beide vrouwen moesten zwee- renmaar juist hare te voren gedane valsche beweringen, gaven den verdediger een goed argument aan de hand, om de geloofwaardigheid van deze getuigen in twijfel te brengen. Op een liefhebberij-tooneel te Weissenfelds is onlangs een geheel onwillekeurige moord gepleegd. Een der acteurs die zijn tegenstander met een pistoolschot moest dooden, ver keerde in noodlottige dwaling, dat het vuurwapen, dat hem een geweermaker van de plaats voor de voorstelling had ge leend, werkelijk slechts met los kruid was geladen. Maar ongelukkig was er een kogel op de pistool en de persoon, die de rol van het slagtoffer speelde, werd dit in den waren zin des woords, daar hij levenloos van het tooneel werd weggedragen. Do schuldige wapensmid is door het geregts hof van Naumburg tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het groote probleem van de blaauwe tulp is nog steeds aan de orde van den dag. Jaren lang werd reeds in Frank rijk, Nederland en Belgie door het kruisen van allerlei soor ten de bereiking van het levensdoel der Tulpmannen be proefd, en reeds zijn verscheiden liethebbers te Parijs aange komen om het resultaat, den bloei van die tulpen te aan schouwen, die met een zekere vloeistof besproeid zijn. Men verzekert dat de bloembol van de eerste blaauwe tulp, die bloeijen zal, niet minder dan drie millioen francs zal op brengen. De bol van de beroemde tulp la Brussevie werd met 100,000 francs betaald en de gelukkige bezitters ver dienden er millioenen mede. De bijen, welke gaandeweg verminderen naar mate de woeste akkers meer bebouwd worden, geven sedert jaren reeds geen was genoeg om aan de vraag er naar te kunnen vol doen. Van daar, dat men heeft omgezien naar surrogaten, vooral plantenwas. In Louisiana groeijen was-myrthen, welke zooveel opleveren, dat uit de bessen van eiken boom dage lijks (in den pluktijd) ruim kilo bereid wordt. Dit product is harder dan gewone talk en verschilt weinig van de Ja- pansche was, terwijl de prijs lager is. Een gewigtige ontdekking op het gebied der cosmo- graphie heeft de wijzen van het observatorium nog al in opschudding en hun theoriën aan het wankelen gebragt. De afstand van de aarde tot de zon is met 200 mijlen vermin derd onze planeet heeft dus een belangrijke schreede tot de zon gedaan, die evenwel slechts een bagatel is, wanneer men de zaak op de keper beschouwt. In afwachting dat de we tenschap de onvoorziene afwijkingen van onze planeet zal hebben verklaard, kan het niet ondienstig zijn den afstand in herinnering te brengen, die ons van de zon scheidt. Een 24

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2