HELDERSCHE COURANT. Jiteuras- en Woensdag RÖoertentie-fiftti). 5 Mei. M 828. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DTNGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post u u 1-50 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor. eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens ééa dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 4 Mei 1869. De 11. Maandag avond gehouden zitting van het collegie Sine Nomhte was geheel gewijd, aan de bespreking der grond slagen waarop de reglementen behooren te worden opgebouwd. Tot nog toe waren slechts voorloopige reglementen en be palingen van kracht. Eene commissie is benoemd, om in de volgeude vergadering, Dingsdag 18 Mei, omtrent een en ander de noodige voorstellen te doen en een concept reglement voor te dragen. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de achterstaande advertentie der Holl. TJzeren Spoorweg-Maat schappij, waarbij wordt geannonceerd het in werking treden eener gunstige bepaling ten aanzien vau bij 's rijks land- en zeemagt dienende persoueD, nl. het betalen van halve vracht. Deze bepaling strekt zich uit tot officieren, wanneer zij met troepen reizen, en tot alle andere militairen en zeelieden, ook al reizen zij buiten 's rijks dienst, mits in uniform. Heden heeft alhier in het lokaal Tivolide indeeling plaats gehad der militiens, afkomstig uit deze en de omlig gende gemeenten, behoorende tot de ligting van dit jaar. De geldendoor de commissie voor den Helder en omstreken, ten behoeve der weduwen en weezen door de jongste zeeramp op Terschelling, verzameld, zijn dezer dagen door de welwillende tusschenkomst van den heer A. 11. Zwaai, te West-Terschelling, aau die weduwen ter hand gesteld. Als een zeldzaamheid deelt een ingezeten dezer gemeente ons mede, dat door een zijner kippen in acht d3gen vier eijeren zijn gelegd, waarvan het ligtste woog llJNed. lood en het zwaarste 12 lood en 1 wigtje. Na afgelegd examen is, onder meer anderen, toegela ten als surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de heer P. A. Soors d1 Aneona, vau den Helder, en geplaatst aan het station te Eindhoven. Vrijdag avond jl. hebben op het raadhuis der gemeente de navolgende aanbestedingen plaats gehad, als: 1°. het ma ken van riolen in de Nieuwstad, aannemer de heer J. van dertWoude voor f 2047.2°. het bestraten van een gedeelte der Achter-Binnenhaven, aannemer de heer J. van der Woude voor f 2060 8°. het verrigten van eenig verf- en behang- werk aan de gemeentegebouwen, aannemer de heer J. Hoo- gerduijn voor f775. Wij zien ons alweder gedrongen een berigt der //groote bladen," onze gemeente betreffende, tegen te spreken Door verschillende bladen is uit de Amst. Ct. overgenomen, dat Vrijdag jl op een der groote werken alhier, het heijen zoude zijn geslaakt, uithoofde men hooger loon vorderde en de aannemer niet genegen was daaraan te. voldoen, maar ter stond twee stoomheimachines heeft laten komen, waardoor het werk goed vordert en de werklieden thans zonder verdien sten zijn. Wij zijn volkomen ingelicht, om hier te kunnen verzekeren dat bovenbedoeld berigt geheel en al uit de lucht is gegre pen, dat er ten dien aanzien niet de minste schijn of scha duw van waarheid bestaat, dan welligt alleen in de ver beelding van den correspondent van de Amst. Ctnadat hij zich, welligt door een spotvogel, iets op de mouw heeft laten spelden Alleen bij den aanvang van het heiwerk voor de fun dering van het alhier te bouwen Instituut voor de marine, reeds eenige weken geleden, heeft een niet noemenswaardig tumult plaats gehad, sedert dien tijd heeft het werk altijd geregeld plaats gehad, zoodat het heijen thans bijna ge ëindigd is en successivelijk reeds vele werklieden weder zijn ontslagen, die reeds elders arbeid hebben gevonden, of daar naar trachten. Wat de stoomheijen betreft, die hebben reeds van af den beginne nevens de gewone heijen gewerkt, men heeft tot dien maatregel, die trouwens hier ter plaatse niets nieuws meer is, hoofdzakelijk de toevlugt moeten nemen, uithoofde van de groote spoed die bij dit werk geeischt wordt. Zaturdag morgeu vernam men op 's Rijks werf te Amsterdam een vreesselijke knal, die de glasruiten verbrij zelde en de gebouwen deed sidderen. Een torpedo, welke in de koperslagerij hersteld moest worden, en niet behoorlijk schijnt te zijn ontladen, ontbrandde en barstte los bij de soldering eener buis; vele werklieden kregen min of meer belangrijke wonden, waarvan een doodelijk en twee zorg wekkend. Kapitein Schenk, voerende het Ned. schip Frouwina Flisabeth, rapporteert, dat hij in den nacht van 6 op 7 April op de hoogte van Skagen overzeild is door een bark schip, waardoor liet schip lek werd en de fokkemast verlo ren ging het barkschip zeilde voor den wind en het roepen om hulp was vruchteloos; de kapitein weet niet van welke natie het schip geweest is. Des anderen daags is de equipage door een Noorsch schip opgenomen en te Krageroo aan land gebragt; daar men van de Frouwina Flisabeth niets meer vernomen heeft, is het, vermoedelijk, kort nadat de equipage het verlaten had, gezonken. Uit bet thans openbaar gemaakte arrest van verwijzing van het provinciaal gcregtshof van Zuidholland tegen Jacob de Vletter, blijkt dat de beschuldiging hoofdzakelijk gegrond is op een paar advertentien in de N. Rott. Ct., waarin de V. beweerde//dat men mogt zwemmen waar men wilde" en dat //het baden overal in de gemeente vrij stond", terwijl de politie het baden langs den openbaren weg wilde te keer gaan, tegen welken maatregel hij het publiek ook door re denen op openbare plaatsen had opgezet; op een paar andere advertentien waarin hij tegen het gehoor geven aan de politie, terzake van het lossen van groenten, opzette, onder voorgeven o. a. dat ieder kan lossen waar hij wil, en dat al die parade van de politie onregtmatige //bullebakkerij is", en op eene door hem uitgegeven brochureOpenbare executie of een houd bad voor politie en justitie, door Jb. de Vletter, verkrijgbaar bij Jb. de Vletter, Mannenlaan 13/373, te Rot terdam waarin onder anderen geleerd wordtdat men in sommige gevallen de politie mag dood slaan (bladz. IS), dat bij de politie gruweldaden gebeuren, die de justitie liefst onaangeroerd laat, omdat de gemoederen door de openbare bestraffing zouden gaande gemaakt worden (bladz. 29), dat de souvereiniteit bij het volk moet bestaan en dat de bur gerij waar heerschzucht of tirannie plaats wil maken voor verstandige toepassing der wet, daar hare almagt toonen, en des noods, ten voorbeeld van anderen, kort regt moet doen (bladz. 32), waar gewaagd wordt van de politie alsvreemde opvreters (bladz. 85), het vreemden legioen, waarmede de burgerij door de kostbare reorganisatie is opgescheept (bladz. 37), van het despotisme der dienders (ibid), van de agenten die regenten willen zijn, die men maar moet laten praten als zij niet aantooneu, dat hetgeen door hen wordt verboden op wet of verordening steunt (ibid.), enz enz. en dat de koning zelf geeu souverein is, maar hij (beklaagde) het volk souvereiu zal maken (bladz. 54). Verder wordt opgegeven, dat hij zich op den avond van 30 Oct. aan het hoofd heeft/ gesteld van een joelende volksmenigte van verre over de 20jc personen, die aangevoerd en tot zingen en schreeuwen op* gewekt heeft, en de volksmenigte zoodanig heeft opgewonden^ dat zij tot feitelijkheden en verzet moest overslaandat hij

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1