ILDERSG COURANT. Jïieums- en Zaturdag 8 Mei. M 829. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DTNGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post u a 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intczcndcn Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J B S. POLITIEK OVEItZIGT VAN DEN DAG. Te Londen toont de pers eenïge onrust over de redevoe ring, door het Amerik. senaatslid Summer gehouden, ter be strijding vah de overeenkomst tusschen Engeland en Amerika, die met eenparigheid van stemmen op een na is verworpen. Enkelen slaan daarbij een zeer warmen toon aan. Men kan echter gerust aannemen, dat de belangen door beide rijken van te hoog gewigt worden geacht, dan dat de taal der bladen de goede verstandhouding zou kunnen verbreken. Uit Spanje verneemt men dat de minister van justitie in de Cortes verklaard heeft dat de Carlisten en Isabellisten niet ophouden zamen te spannen om een burgeroorlog uit te lokken, maar de regering zal krachtdadig handelen. Zij heeft daartoe geen buitengewone volmagt noodig. Op de trouw der troe pen en der vrijwilligers kan men rekenen. Ook zeide de minister, dat eene bende Carlisten in Asturie uiteengejaagd is. De minister van finantien heeft de overlegging beloofd van het contract betrekkelijk de met eenige buitenlandsche huizen gesloten leening. Hij logenstrafte het gerucht, dat de door de vorige regeringen tot onderpand gegeven schuldbrieven aan de markt gebragt waren. Deze schuldbrieven zullen ingelost worden. De coupons van de staatsschuldbrieven, die bij de consignatie-kas gedeponeerd zijn, zullen, even als de overige schulden van den staat, betaald worden. De voorgestelde am nestie voor staatkundige misdrijven is door de Cortes aan genomen. Men verwacht dezer dagen de verschijning eener brochure, waarin de ex-koningin Isabella haar regt op den troon vin diceert en tevens aankondigd, dat zij genegen is de constitutie aan te nemen, welke door de Cortes zal vastgesteld worden. Van abdicatie ten gunste van haar zoon of eene zamensmelting met de carlistische partij, wil zij niets weten. Bij vele boekverkoopers in Spanje hangt thans het portret van Don Carlos te koop even zoo dat van Espertaro be kleed met de insignien der koninklijke waardigheid. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Mei 1869. Z. M. heeft bij het Artillerie-Vrijkorps alhier benoemd tot ln luit. de heer B. Snooy Jr., thans 2® luit.; tot 2e luit3, de heeren J. Schuyt en J. C. J. Graat. Donderdag 13 Mei a. s. zullen de leerlingen van de zangschool r/Buphonia\ weder proeven geven van hunne be kwaamheid in den zang. Zeker voorspelt dit aan ouders en kinderen een regt aan- genamen avond; te meer nog, naardien wij vernemen: dat door een ingezeten dezer gemeente, die van zijne ingeno menheid met deze inrigting blijken wil geven, de zangers en zangeressen feestelijk onthaald zullen worden, waarbij hun ruime gelegenheid zal geschonken worden tot het smaken van dergelijk genoegens en uitspanningen, die, in overeen stemming met den jeugdigen leeftijd, regt schoon en leer zaam zullen zijn. Wij houden ons overtuigd, dat wanneer de toegang, be halve voor de ouders der kinderen ook voor andere belang stellenden wordt opengesteldtegeneen billijk entree, menig kindervriend een kijkje zal komen nemen. De heer de Bosch Kemper verklaart in de Purm. Ct dat hij bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag jl. heeft de heer Heemskerk Az. verlof gevraagd tot het doen van een vraag aan den Minister van Koloniën, betreffende de algemeen in omloop zijnde geruchten, omtrent de onlusten in een plaats op Java. Dit verlof wordt verleend, waarna de heer Heemskerk hervat dat er particuliere telegrammen zijn omtrent ongere geldheden op Becassie. Het is niet denkbaar dat de Begering daaromtrent geen officiële berigten zou hebben ontvangen. Intusschen heeft de Staatscourant nog niet gesproken. En nu acht hij het in 's lands belang, dat het publiek worde, inge licht, omdat bij alles wat onrust kan veroorzaken, overdrij ving mogelijk is; en zijn de berigten gunstig, dan is het ook wenschelijk dat daarvan iets blijke. Spreker vraagt dus of er bezwaar bestaat tot openbaar- baarmaking der berigten uit Becassie, hetzij in de Kamer, hetzij in de Staatscourant. De heer de Waal, Minister van Koloniën, antwoordt dat de Begering inderdaad een telegram omtrent dit onderwerp heeft ontvangen. Hij meent echter reden te hebben daaraan vooreerst nog geen openbaarheid te moeten geven. Hij is even wel bereid op de gedane vraag te antwoorden, dat het Be- gerings-telegram in de Engelsche taal is vervat en dat daarin o. a. de volgende woorden voorkomenTroubles at Becassie. Troops employed. Disorders fmished. De heer Heemskerk Az. dankt den Minister voor het gegeven antwoord, dat van dien aard is dat het voorbarig zou zijn thans omtrent de zaak zelve in discussie te treden. Hij berust in de gegeven inlichting. Wij vernemen, dat door de regering een telegram is ontvangen, behelzende het berigt, dat de onlusten, te Be cassie uitgebroken, door de militaire magt zijn bedwongen. Dagbl. Met genoegen maken wij melding, dat voor den in de nabijheid der stad Utrecht te houden 2en nationalen scherpschutters wedstrijd in Augustus e. k. zijn toegezegd als premiën tien new riflemen telescopes door Z. E. graaf Schimmelpenuinck van Nijenhuis, Z. M. commissaris bij den ned. weerbaarheidsbond, en een gift van 100 gulden door Jhr. J. Mock te 's Hage. Wij herinneren, dat er enkele bladen zijn geweest, die hebben gemeld, dat deze wedstrijd niet bij Utrecht, maar weder bij Waalsdorp zou plaats hebben. Dit is officieel weersproken. Die bladen hebben echter niet allen het door hen zoo onjuist in de wereld gebragt berigt weersproken. Is dit eerlijk En zelfs, zou men werkelijk hebben gedacht, dat uadat de voor Utrecht op touw gezette tentoonstelling, door toedoen van liet Haagsche hoofdbestuur naar Amsterdam is verlegd, het bestuur vau den weerbaarheids-bond ook den wedstrijd naar 's Hage zou hebben overgebragt, zonder, in dien het noodig ware, een ernstig beroep te doen, op het eergevoel van Utrechts burgerij Wij hebben geen oogenblik aan zoo iets kunnen denken. Maar ook Utrecht zou zeker niet hebben geduld, dat in één jaar twee zulke belangrijke zaken, uit gebrek aan energie of belangstelling, naar elders waren gebragt. Utr. Dagbl. Omtrent het finantieele van de nu te Amsterdam te houden tentoonstelling de Utrechtsche Tentoonstelling, die te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt zal plaats heb ben, hoorden wij iemand zeggen vernemen wij, dat aan de directie van het Paleis voor huur moet betaald worden f 40,000 en zij voorts bedongen heeft2/3 van de ontvangen entrees. Te 's Hage moet ongeveer f22,000 verzameld zijn aan inschrijvingen voor het dusgenaamde waarborg (liever de tentoonstelling mogelijk makend) fonds, en daaronder 10 van f 1000. Te Amsterdam moet men ook zoo ongeveer f22,000 bijeen hebben. Daarbij komt het subsidi^/'van de gemeente Amsterdam, zijnde f 3000, de inschrijvingen hier en daar in Nederland, en als de le Kamer het goedkeurt, de f15,000 van den staat. Hoe men de zaak nu \ook keert of wendt, verlies en denkelijk aanmerkelijk verlies/ zal de

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1