ELDERSCHE COURANT. Jlieuras- en Woensdag <flDoertenüe*6faÖ. 12 Mei. [Vegende Jaargang. NIEUWSTIJ DINGEN. <r M 850. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 0 a 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieveu franco. Do prijs der Advertentien van 1—4i regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezeudeu Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Volgens de Correspondan.ee dEspagnezouden de progres sisten nog geenszins wanhopen aan de verwezenlijking van hun plan om een Iberische unie tot stand te brengen. Het zou niet te verwonderen zijn zegt zij dat den een of an deren dag weder aan don Ferdinand de kroon werd aange boden en eene beslissing gevraagd werd van hem persoonlijk, want sedert men in Portugal weetdat hij vreemd is aan de bekende dépêcheis de openbare meening zeer gewijzigd ten zijnen opzigte. Het zou wel kunnen zijndat het ko ningschap van don Ferdinand weder op den voorgrond werd gebragtmaar dan door de Portugezen zeiven. De kandidatuur van den prins van Hohenlohe met zooveel ophef aangekondigd wordt door de madridsche Imparcial besproken. Het blad zegtdat die vorst niet de minste kans heeft. Garibaldi heeft behoefte gevoeld om zich ook in de spaan- sche zaken te mengen. Hij heeft aah den heer Garrido lid van de Cortesgeschrevendat het der spaansche natie wier fierheid spreekwoordelijk is onwaaardig zou zijn om «idch aan de voeten te werpen van den een of anderen pre tendent en zich bloot te stellen aan weigeringen zoo als die welke don Ferdinand haar heeft doen ondergaan dat hij zich verwondertdat de Spanjaarden niet in hnn eigen boe zem een man zoeken aan wien zij de zorg voor hun lot op dragen al moesten zij hem dan ook den titel van koning toekennen. Als zoodanig beveelt hij hem den republikein Castelar aan. Castelar koning van Spanje Wat zal die on wrikbare republikein zelf daarvan zeggen Maar nog meer moet men vragen wat zijne partij er van zeggen zou, die thans te Sarragossa eene reusachtige manifestatie voorbereidt, voor den dag waarop over den regeringsvorm moet worden beslist. Dergelijke manifestatie is ook te Malaga op touw gezet. De madridsche berigtgever der Indépendance verwacht volks oproer in alle steden des lands zoodra het artikel der grond wet betreffende den regeringsvorm zal zijn belist. De repu blikeinen maken zich overal tot den strijd gereedvergeten de dat hunne houding in strijd zou zijn met de beslissing van de meerderheid van de vertegenwoordigingdus van het wettig gezag. Aan de deuren van alle kerken te Madrid worden dage lijks oproerige manifesten uitgedeeld, waarin tot moord en brandstichting aangespoord wordt. Een van die manifesten luidt: "Spanjaarden, het oogenblik is gekomen om tegen de nieuwe ongeloovigen, door de hel uitgestooten, ten strijde te trekken. Vertrouw op Godspaansche kotholieken, broeders, hef de banier op der zeer heilige maagd en de dag zal aan breken waarop wij den naam van den almagtigen God kun nen zegenen en roemen, en tot hooger glorie van het katholie ke Spanje de zegepraal van het Ave Maria kunnen verkon digen. In Rusland worden elke week nieuwe maatregelen genomen om het poolsche element te onderdrukken. Door keizerlijk besluit is de belasting, die sedert 1863 van de poolsche grond bezitters geheven werp, in Lithauen en Reussen tot eene vaste belasting verheven en het bedrag er van van 1870 af op twee en een half millioen roebels bepaald. Het besluit zegt uitdrukkelijk dat de belasting zóó lang moet geheven worden tot de poolsche stam in die gouvernementen is uit geroeid De hongersnood in Lithauen duurt intusschen voort, terwijl onophoudelijk boschbranden woeden, waarvanmenschen vee en gebouwen het slagtoffer zijn 2500 israëliten zijn zon der^ dak, kleeding of voedsel. Gekookt gras is voor velen het eenige voedselde hulp uit het buitenland houdt hen nog in het leven. Toch duurt de politieke gisting er voort, volgeDS de russische politie, die te Shitomir weder eene gegeime za- menzwering moet hebben ontdekt, ten gevolge waarvan velen in hechtenis zijn genomen. De meeste deelgenoten zijn in woners van Klein-Rusland. De sultan van Turkeije heeft bij het nieuwjaarsbezoek ee ne aanspraak gehouden over de buitenlandsche staatkunde. Hij heeft gezegd dat na de onderhandelingen met Grieken land de rust op Kreta volkomen was de vriendschapsbetrek kingen met de buitenlandsche mogendheden waren ongestoord; in het bestuur der finantien zou besparing en hervoaming gebragt worden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Mei 1869. Uit het vroeger geformeerde twaalftal predikanten, is Yrijdag avond jl. door het Kiescollegie der Hervormde Ge- meènte alhier het volgende zestal opgemaaktC. J. van Bem- mel Suyk, teWelsnm; O. Geerts, te de Rijp; J. H. Kreraer, te Aartswoud; ür. W. C. van Manen, te Abbenbroek; L. Mees, te Uitgeest; D. C. NijhofF, te Drimmelen. In de op 7 Mei te Alkmaar gehouden vergadering der Centrale Kiesvereeniging zijn tot leden van het bestuur gekozen de neeren Mr. W. van der KAAY en Mr. J. v, d. DRIFT te Alkmaar, de heer C. v. VEEN" te Helder en als candidaat voor het lidmaatschap van de 2e Kamer der Staten-Generaal de luitenant generaal W. J. KNOOP, be kend door zijne krijgskundige en historische geschriften. Bij Z. M. besluit wordt de luit. t/z. Ie kl. Ii. J. A. Bouricius, dienende in O. I. op zijn gedaan verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen. Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeuskommandant de kapt.-luit. t/z W. B. F. Escher, is Zaturdag middag ten 3 ure ter reede van Hellevoetsluis gearriveerd. Volgens particulier berigfc uit Oost-Indie, was Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Javakommandant de kapt.-luit. t/z C. A. L. H. baron van Heeckeren, den 6 Maart van Amboina naar Nederland vertrokken. De 1° luitenant T. W. J. Buys, van het 7e regiment infanterie, alhier in garnizoen, is overgeplaatst bij het alge meen depot van dicipline te Naarden. Men schrijft ons van Wieringen 8 Mei. Het zachte regenachtige weder oefent een gunstigen invloed uit op veld- eu tuingewassen. De wintergranen staan goed; aardappelen komen hier en daar boven den grond; vrucht- boomen staan in vollen bloei, vooral de peerenboomen be loven een ruimen opbrengst. Het gras wast uitmuntend en het meeste vee is reeds buiten. De toestand van den polder Nieuwland is vrij voldoende. Ook het in dit voorjaar bo ven wal uitgezaaide vlas staat uitmuntend en laat zich aanzien naar wensch te zullen slagen. De prijzen der lammeren zijn van f5 tot f 7de handel begint williger te worden. Men schrijft uit Vlissingen, 6 Mei. Het zal wel niet behoeven vermeld te worden, dat men vooral hier met zeer veel belangstelling en ingenomenheid kennis heeft gemaakt met het door den oud-kapitein der Nederlandsche marine den heer M. H. Jansen, in zijne bro chure: //Een brug over den Oceaan" ontwikkeld denkbeeld, om van Vlissingen eene stoomvaart op Amerika in het leven te roepen. Ter bevordering dezer zóó hoogst gewigtige aangelegen heid is door de kamer van koophandel aldaar een comité benoemd, bestaande uit de heeren H. P. Winkelman, voor zitter; L. de Groot, secretaris; W. C. van Duuren Dutihl, H. J. Kleynhens en F. Wibant. Bij advertentie heeft de heer J. J. Rochussenv aan!" zijne kiezers in het kiesdistrict Amsterdam verzocjit bijv de aanstaande verkiezing, wegens den staat zijner gezondheid, niet meer in aanmerking te komen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1