ELDERSCHE COURANT. Jiteums- en Zaturdag «flöucrtcntie'öfuö. 15 Mei. Negende Jaargang. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. JVp. 851 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ad vertes-tien van 14 rogcfe is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men do Advertentiën iutezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. op Dingsdag 11 Mei 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bos3e. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 12 leden. Absent de heeren Zur Muhlen, vanStrijen, Boomsma, Janzen en Braaksma. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. lj. Benoeming vaneen stembureau. Daartoe worden gekozen de heeren Werendlijn Smit en de Lange en tot plaatsvervangers de heeren de Breuk en Iiugenholtz. 2). Benoeming van een hulponderwijzer Op de voordragt zijn gesteldJ. Bruin, van den Helder, W. van Twisk, van de Zijpe en R. Braams, van Pijnacker. Eerstgenoemde wordt gekozen met 11 stemmen, een stem werd uitgebragt op van Twisk. 3). Benoeming van een lid der commissie van toezigtmiddel baar onderwijs. De Voorzitter noemt de heeren Heijning, Hellema en Vos; laatstgenoemde wordt gekozen met 7 stemmen; op den heer Heijning worden 3 en op den heer Hellema 2 stemmen uitgebragt. 4). Wijziging inde regelingmiddelbaar onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat door den inspecteur van het onderwijs eenige wijziging is voorgesteld der onlangs door den raad aangenomen regeling, waarop het Dag. Bestuur zich ten dien aanzien in contact heeft gesteld met het Bestuur van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het antwoord van dat collégie wordt aan den Raad medegedeeld en zijn beslissing gevraagd. Uit de mededeeling blijkt, dat 'bedoelde wijziging hoofd zakelijk bestaat in het toevoegen van herhalingslessen in de Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde en voorts het schoolgeld te stellen op f3.in plaats van op f6.—. De Voorzitter deelt mede, dat ter gemoetkoming in de mindere ontvangsten de subsidie der gemeente eene verhoo ging zou moeten ondergaan van plus minus f130. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5). Beleest van slagters om weer vleesch te mogen invoeren. De Voorzitter ondersteund dit verzoek, op grond, dat die maatregel, als van tijdelijken aard, genomen is tijdens de heerschende veepest, dat die ziekte thans geheel geweken zijnde, ook de belemmerende bepalingen ten dien aanzien be- hooren te worden opgeheven. De heer Smit wenscht voorzigtigheidshalve het nemen van een besluit in deze, nog eenigen tijd te verdagen. De heer Maalsteed verklaart er tegen te zullen stemmen, omreden het zeer moeijelijk is gezond van ziek vleesch te kunnen onderkennen. De Voorzitter verdedigt zijne meening, hij huldigt de alge- meene geest van vrijheid en verklaart zich tegen alle belem meringen, wanneer de hooge noodzakelijkheid die niet gebieden. De heer Jelgersma erkent dat er tegenwoordig geene epi demische ziekte onder het vee bestaat; echter vermoedt hij niet alleen, maar heeft de overtuiging dat er veel ziek vee geslagt wordtai is het niet lijdende aan veepest of long ziekte, het is toch ziek vleesch dat dikwijls nog veel schade lijker is, daarom zal hij er tegen stemmen. De Voorzitter zegt dat ook de leveDd ingevoerde koeijen ziek kunnen zijn, dat echter het vleesch van zieke koeijen niet altijd schadelijk is en hij als een vriend van vrijheid er voor is, dat iedere huismoeder zelf toe ziet en niet onder vaderlijk toezigt, worde gesteld. De heer Haagsma vraagt mededeeling van de namen der onderteekenaren van het rekest en meent, dat juist die slagters alleen van de vrijheid tot invoering van geslagt vleesch zullen gebruik maken. Het adres wordt gelezen. De heer Jelgersma wijst op de maatregel die op 's rijks werf wordt genomen ten aanzien van aan de marine te leveren vleesch, alwaar de aannemer verpligt is het vee levend te leveren en onder toezigt te slagten. De Voorzitter antwoordt den vorigen spreker dat er myste riën zijn. Hoewel de aannemer verpligt is best vleesch aan de marine te leveren en aan hat strengste toezigt onder worpen is is de aannemingsprijs slechts 52 centen per kilo terwijl de burger 80 centen moet betalen. De heer Maalsteed vraagt of de keurmeesters in hunne functie gehandhaafd worden. Waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer de Breuk zegt aandachtig naar de discussien te hebben geluisterd, waardoor hij tot de conclusie is gekomen het met den Voorzitter eens te zijn nu de veeziekte gewe ken is, behooren ook de belemmerende bepalingen te worden opgeheven. Spreker verlangt echter een behoorlijk toezigt en strenge keuring. Het verzoek wordt daarna in omvraag gebragt en aange-» nomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren. Jelgersma, Smit en Maalsteed. 6). Voorstel tot geldelijke regeling dienst 1868. Het voorstel inhoudende de af- en overschrijvingen van eenige posten wordt voorgelezen en daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. 7). Besluit tot regeling der jaarwedden van onderwijzers. De Voorzitter deelt mede, dat op de door den raad on- laugs vastgestelde jaarwedden voor de hoofd- en hulponder wijzers, door den inspecteur van het onderwijs de bemerking is gemaakt, dat het minimum voor hoofdonderwijzers te laag gesteld is. De inspecteur, in overleg met den schoolopziener, stelt voor, het minimum te stellen op f1200.Het Dag. Bestuur stelt voor: handhaving van net vroeger genomen be sluit, waarbij het minimum op f1000.is gesteld. Na de lezing van de ingekomen missive van den inspec teur en een door B. en W. opgemaakt concept-antwoord in bovengenoemden geest, wordt door den Voorzitter herinnerd, dat bedoeld minimum niet uit zuinigheid, maar mot wijze bedoelingen niet hooger dan op f 1000.is gesteld. Met algemeene stemmen wordt besloten het vroeger genomen besluit te handhaven en het concept-antwoord goedgekeurd. 8). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat door B. en W. de kas van den ontvanger is op genomen en in orde bevonden. Aanwezig de som van f21,047.13. b. Een rekest van den heer A.van den Heuvel, inhoudende eene sollicitatie naar de betrekking van gemeente-ambtenaar ter vervanging van Nieuwenhuijsen, onlangs overleden. De Voorzitter deelt mede dat het D. B. voorstelt, om die vacature niet weder aan te vullen. De leden nemen daarin genoegen. c. Aan de leden wordt ter inzage aangeboden eene teekening van een nieuw te bouwen school in het Koegras. Op de vraag van den heer Jelgersma hoeveel kinderen die school zal kunnen bevatten, antwoordt de Voorzitter: voor 100 kinderen. Geene verdere bemerkingen gemaakt wordende zegt de Voorzitter zich thans te zullen wenden tot den heer Loopuit, eigenaar van het Koegras, en tot de gemeente Callantsoog, om eenige subsidie, omreden het eene school is geheel buiten de gemeente, alleen ten dienste van kinderen wonende op het Koegras, waarvan een deel behoort tot de gemeente Callantsoog. Later zal worden besproken de plaats wakr de school te plaatsen. d. De Voorzitter stelt voor, om aan den hulponderwijzer G. Boldewijndie tijdens de ziekte van den hoofdonder wijzer van der Haar en gedurende de vacature, aan het hoofd dier school heeft gestaan en die betrekking met veel ijver heeft waargenomeneene gratificatie van f 100.— toe te staan. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Niemand verder het woord verlangende wordt de vergade- Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Mej'18£9. Het groot instrumentaal concert, onder de l«ding van den inuziek-directeur A. Otto, van Alkmaar, Woensdag avond jl. gegeven iu de zaal Musis Sacruni, was zeer ve^iens^elijk V O

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1