De verschillende nommers van het programma werden allen •zeer toegejuicht, inzonderheid de nommers 3. Barcarolle, Solo violoncello; 5. Traumbilder, met solo-viool en no. 8 Duo concertant pour deux violons. Naar men verneemt zal, bij gunstige gelegenheid, Zondag a. sdes namiddags van 5 tot 7 ure, door het muziekgezelschap Concordiaonder de leiding van den heer Egbers, plaatselijke muziek-onderwijzer alhier, op het sta tionsterrein, eenige muziekuitvoeringen plaats hebben. Dingsdag jl. geraakte een knaapje van 3 jaren, dat zich al spelende te digt bij den waterkant bevond, ter hoogte van de Bakkersteeg, tegenover de stoom werkplaats der marine alwaar iu het rasterwerk eene kleiue opening was, in het water, en zou voorzeker aldaar den dood gevonden hebben, indien niet een werkman van 's rijks marine-werf nog tijdig een voorbijganger aan de overzijde opmerkzaam maakte op het gevaar waarin het kind verkeerde. Na eenige inspan ning mogt het aan de heeren P. Vlaming, P. Verfaille en J. Betlehem gelukken, het kind, dat zich reeds vrij ver van den wal bevond, aan de zijnen weder te geven. Een waarschuwend voorbeeld voor ouders, om over hunne kinderen een wakend oog te houden. De luitenants t/z 2e kl. G. Eek, J. E. M. Lange en jhr. H. M. van derWijck, worden met den laatsten dezer 'op non-activiteit gesteld en vervangen door de luits. t/z 2e kl. D. L. M. E. Keus, H. H. Hora Siccama en J. P. Wesselinck. -r- De luitenant t/z 2e kl. W. E. Hazenberg wordt met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Men schrijft ons van Amsterdam het volgende: Met den 16 Junij a. s. zal bij de marine alhier in dienst ■worden gesteld Zr. Ms. monitor de Tijger Tevens vernemen wij dat den 15 Jnnij a. s. te Willems oord buiten dienst zal worden gesteld Zr. Ms. raintorenschip •Prins Hendrik Men schrijft ons van "Wierragen 12 Mei: Sedert hel begin dezer week, kruist hier in den omtrek een stoomboot tot het doen van peilingen en boring van Jen grond, met het oog op de inpoldering en droogmaking van de Meer bezuiden dit eiland. Wij vertrouwen dat dit onderzoek, wat betreft het leggen der dijken en kwaliteit van •defls grond, niet dan gunstig kan zijn en hopen dat dit groote en nuttige werk met goed succes zal worden aangevangen en voltooid. Het Nederl. schip Roelfina Alidakapt. J. Stientjes, van Amsterdammet Beenderen naar Huilis in den nacht van 3 dezer in de Noordzee door het Noord-Daitsche schip Venuskapt. Stegensoverzeild en gezonken het volk ismet uitzondering van des kapiteins vrouw gered en te Bremerhaven aangebragt. Door de firma H. Regenboog te x^msterdara is het prospectus verzonden van een Algemeen Dagblad van Ne derland. Het zal aan staatkunde en weienschap zijn gewijd; 30 vierkante palmen oppervlakte beslaan voor 2500 abon nementen; voor elke 2500 meer met de helft worden ver groot, f 4.50 franco p. p. in de driemaanden kosten. De politieke rigting van het blad is niet juist aangegeven. Alleen zegt het prospectus, dat het een zelfstandig, onaf hankelijk orgaan zal vormen. Het Utrechtsch Dagblad meldt: //Men zegt, dat te Leeuwarden weldra een nieuw blad zal worden uitgegeven ouder den titel van het Noordenen bestemd om in de Noordelijke provinciën het radicalisme te bestrijden." De heer de Bosch Kemp er beveelt in de Purm. Ct. den heer mr. E. H. 's Jacob aan de kiezers in het distrikt Hoorn aan ter verkiezing als lid der Tweede Kamer. Te Koog a/d Zaan en Zaandijk noemt men weder Mr. A. S. v. Nierop als kandidaattegenover den heer Mi- randolle. Te Rotterdam stelt het bestuur der vereeniging het //x\lgemeën stemregt" voortegenover de uitvallende leden Blom en Virulg aan te bevelen de hh. Douwes Dekker en de gemeente-raadsleden de Bruijn en Dincoffs. In het district Tiel worden als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer genoemd de generaal Knoop en de officier-ingenieur Stieltjes. Door den Minister van Einantien is bepaald dat den 14deu Junij e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage ver gelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster. De commissie tot afneming var. dat examen bestaat uit de heeren k. Bevers ingeniêur-verificateur van het kadas ter, voorzitter H. L. Staal, C. J. Genet, C. Schüller, landmeters, en W. Blümdirecteur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs te 's Gravenhageleden. De kans, om tot het onderwijs aan de kon. milit. akademie te Breda te worden toegelaten, heeft zelden zoo 1 gunstig gestaan als voor de aspiranten van dit jaar. Voor de 8S vakante plaatsen, zijn 91 kandidaten opgekomen.Handbl. Bij de evang. luth. kerk zijn thans vier vacatureseri slechts twee proponenten, terwijl er in 't volgend jaar nog slechts een proponent kan bijkomen. In de gemeente Vries had de 17jarige dochter van een kastelein teedere betrekkingen aangeknoopt met een ge huwd koetsier van den diligence-ondernemer H. De ouders wisten daar niet van en van hunne afwezigheid maakten de beiden gebruik, om naar Harlingen en van daar naar Engeland te vertrekken, nadat de voerman eerst te Gronin gen zijne paarden had verkocht. Hun plan was zich te zameu naar Amerika te begeven; toen de vader te huis kwam en zijne dochter miste, wendde hij zich tot het expeditie kantoor te Groningen; daar vernam hij dat zijne dochter en haar geleider een plaatsbiljet naar Amerika hadden genomen. Oniniddelijk werd door het expeditie-kantoor naar Liverpool geseind tot terugzending der minderjarige en spoedig was zij dan ook reeds weder in het ouderlijk huis terug. De Friesche Cour. wijst er op dat in Amerika de vrouw verschillende betrekkingen vervult en geene klagten over slechte vervulling worden vernomen. In Nederland is de vrouw genoegzaam uitgesloten van haar passende bezig heden die namelijk welke minder ligchaamskracht verei- schen dan anderede vergelijking van de positie van de vrouw ten onzent met die in andere lauden valt zeer teil nadeele van ons land uit. De aanleg van de vrouw daar is niet grootermaar de gaven der natuurin haar gelegd,, worden er minder verstikt dan in Nederland. Hoe zedelijk onbeschaafder de mannen zijn op des te lager standpunt plaatsen zij de vrouwen. Om verbetering te brengen in. dien toestand is een eerste vereischtedat de wetten van den staat het niet onmogelijk maken dat de vrouw de plaats inneemtdie haar in de maatschappij toekomtdan zal zij van zelve wel de gelegenheid aangrijpen om die tot haar nut en tot handhaving van haar regt aan te wenden. De ministeriele crisis, die sedert eenige dagen het voor- loopig bewind in Spanje met oudergang bedreigd heeft, zal eerst eindigen na afloop der stemming over art. 33 der ont- werp-constitutie betrekkelijk den regeringsvorm. Ofschoon de uitslag der stemming nog niet bekend is, kan nu reeds uit de gevoelens van de meerderheid worden afgeleid, dat er voor ditmaal nog geen sprake zal zijn van een monarchie, maar van een voorloopigen maatregel van overgang. Er zou namelijk een regentschap of een luit.-generaalscbap voor maarschalk Serrano worden ingesteldmaarschalk Prim zon president van den ministerraad en minister van oorlog worden, terwijl ook admiraal Topete de portefeuille van marine te behouden Zorilla, binnenl. zaken of finantienSagasta, openbare werken of gelijk tot heden binnenl. zaken Tot de overige ministeriën zouden nieuwe mannen worden geroepen uit de drie fractiën van de meerderheidmen spreekt reeds van de heeren Beccera, Moncassi, Martos en Balaguer. Op den 9 der vorige maand werd te Havannah het doodvonnis voltrokken aan twee insurgpnten, Erancisco Leon en Augustin Medina; bij die gelegenheid had eene botsing plaats tusscheu de spaansche vrijwilligers en het volk. Even voordat eerstgenoemde zijn vonni3 zou ondergaan, riep hij uit: //Leve de onafhankelijkheidLeve het vrije CubaLeve Cespedesde aanvoerder der insurgenten." Dit wekte de woede der vrijwilligers en zij losten geweerschoten op den veroordeelde. Hunne woede keerde zich echter tot het volk, toen het vivats ter eere van Leon deed hooren. Elf personen werden gedood en dertig gewond. Het doodvonnis werd evenwel voltrokken. De heer Hambro, lid vad het lagerhuis in Engeland zal dezer dagen den postmeeeter-Generaal in overweging geven of het geene wenschelijke bezuiniging zou zijn om daar, waar het mogelijk is, de brievenpakketten te doen vervoeren door vélocipèdes, in plaats van door postkanen. De vice-kanselier James heeft beslist, dat de ex-koning en de ex-kroonprins van Hanover twee gevolmagtigden zouden benoemen, om op bevel van het hof de overdragt van 600,000 p. st. 3 pet. Cousols ten behoeve van genoemde hooge personen te bewerkstelligen. In 1867 had de pruis- sische regering er beslag op gelegd, doch dit beslag werd nu onlangs, ten gevolge der conventie, opgeheven. De maatschappij van kunsten te Londen heeft een gouden en een zilveren medaille uitgeloofd voor de twee. best gekeurde ontwerpen voor den bouw van een stoomboot: voor de dienst over het kanaal, die op het dek het meeste gemak aanbiedt voor de reizigers. De ontwerpen moeten voor 1 November bij de maatschappij zijn ingekomen. Omtrent een verschrikkelijke ramp op de Missouri leest men, dat het stoomschip //Uselda'' den 24 April op 30- mijlen van Sioux-City tegen een boomstam aangevaren en ten gevolge van den schok omgeslagen is. De stoomketel ia gesprongen en vele personen zijn gedood of gewond. Vijftig passagiers zijn vermist. Door het verongelukken van de Radetzky, de on bruikbaarheid van den Schwartzenberg en den mislukten bouw van de Helgoland, die aan den meestbiedende zal worden

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2