HELDERSCHE COURANT. Jlieutös-- en <ftÖoertentie=6faÖ. Woensdag 19 Mei. SCHUTTER IJ. M 852. Negende Jaargang. i 869. <0fficiM gebcclte. P U li LI CA T I E. jgict-nfiriccï ptalte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven frauco. De prijs der Advkktemien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel racer 15 Centen. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men dc Advcrtcnticn intezenJen. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. GILTJES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6, 7, 8 cn -9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 182S, No. 8 J Ij 8 (Provinciaalblad No. 41) omtrent de exe cutie der Wet op de Schutterijen. Rocpcu bij deze op alle Manspersouen, ingezetenen dezer gemeente, ■welke op den eersten Januarij 1869 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo die genen welke in den jare 1S44 zijn geboren, alsmede de zoodanigen welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in dc jaren 1885 tot en met 1S43 ingesloten, de vreemdelingen van denzelfdeu ouder dom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven; tevens te kenuen geveude: Dat dc inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, cn geheel zal moeten zijn afgeioopen den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, voor de inschrijving zal worden ge vaceerd op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1S27 (Staatsblad No. 17), gemaakte bepalingen. Dat een iegenlijk zonder onderscheid of hij mogt vermccnen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooreu, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar cene dienstdoende Schutterij aanwezig is cn bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dieustdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemecute alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Dat degenen welke vaa hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar liet oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschre ven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den ln Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zulleu worden in geschreven, cn in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder lotiug bij dc Schutterij zullen worden ingelijfd, indien liet zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer ge meente welke liet aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien, waardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij do inschrijving zal moeten worden vertoond, alsinedo om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Helder, Burgemeester en Wethouders vornoemd, den 1 Mei 1869. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. POLITIEK OVKKZIGT VAN DEN DAG. De heer Zoriila, een der leden van het voorloopïg bewind ïn Spanje heeft, in de zitting van den 9den een heftigen uitval gedaan tegen de burgerweer, de instelling die wij schutterij noemen. Hij verlangde dat zij minder soldaatje zullen spelen, maar eenvoudig zich zullen oefenen in het schijfschietenuni formen, parades, verkiezingen van officieren enz. leiden hen af van hun waar doel; terwijl zij tevens vergeten, dat zij vóór alles burgers en slechts in de tweede plaats soldaten zijn. Die uitval van den heer Zoriila vindt zijn grond in de om standigheid, dat thans in alle steden talrijke korpsen vrijwillige schutters worden gevonden, die niet staan onder den minister van oorlog, maar onder het civiel bestuur. Bij politieke woelingen zouden deze vrijwilligers, door esprit de corps vereenigd, een belangrijk overwigt op den loop der gebeur tenissen kunnen uitoefenen. Betreffende eene kiezersvergadering gehouden te Parijs, wordt het volgende gemeld In het Thóatre du Chalelet heeft eene kiezersvergadering plaats gehad, die tot woelige tooneelen aanleiding heeft gege ven. Tegen 7 uur was eene ontelbare menigte op de been, het »leve Bancel!" werd door het »leve Olivier!" beantwoord; de Marseillaise werd door den een gezongen, door den ander uitgefloten. Voor degenen wie het om de zaak te doen was, was het moeijelijk in de zaal te komen, waar Olivier tegen 9 uur verscheen, door sommige toegejuicht, door aDdere met vijandige kreten ontvangen. In de zaal was het nog drukker dan buitenhet was er stampvol. Om half elf beproefde de spreker het woord te nemen. In den beginne werden pogingen in het werk gesteld om hem te overschreeuwen. Eindelijk riep Olivierv Indien gij mij verhindert te spreken, verschaft gij mij den schoonsten oratorischen triumf van mijn levenDie inval deed uitwer king, het werd stiller. Daarop vertelde hij eene fabel van Jupiter met de moraal: »Gij maakt u boos, dus hebt gij ongelijk." Vervolgens schetste hij den gang zijner politieke ontwikkeling en karakteriseerde het regt van vereeniging en de drukpersvrijheid. In het tweede deel zocht hij uit de geschiedenis te bewijzen, dat een revolutionaire wijze van handelen de vrijheid nooit bevorderd had, Wat de tegenwoordige regering aangaat, was het valsch, haar oorsproDg af te leiden van den coup d' ótat van 1851, zij dagteekende van den 20 December, van de bekrachtiging door het algemeen stemregt (vreeselijke opschudding). »Het suffrage universel is eene ondeelbare waarheidgij kunt niet een zijner resultaten aannemen, en de andere consequentien afwijzen. Het suffrage universel heeft den coup d' ótat gera tificeerd en gewettigdOnder een vreeselijk kabaal werd de vergadering gesloten. Toen het publiek op de place du Cha- telet kwam, vond het die schoongeveegd en door politiea genten bezet. Tegen middernacht, zette eene groote volksmassa zich naar de Bastille in beweging, de Marseillaise en het vermaarde: »Des Lampions" zingende en leve Bancel! roepende. Een koffijhuis werd aangevallen en de spiegels stuk geslagen. Voor de caserne Napoleon had eene demonstratie plaats van 400 menscheu die levo Bancel! riepen. Op de place de la Bastille had eene zelfde demonstratie plaats; daar werden twintig personen gearresteerd. Er is een geregtelijk onder zoek ingesteld. In het britsche lagerhuis is jl. woensdag weder eene pogin- gedaan om misbruik van sterken drank door verbodsbepa lingen van de overheid te stuitendoch de daartoe strekkende bill van den heer Lawson is met eene meerderheid van 106 stemmen verworpen. Zij werd, ook van de zijde der regering, bestreden op grond dat het onmogelijk was de menschen bij de wet deugdzaam en matig te maken, en dat het aan de meerderheid niet vrijstond haren wil in maatschappelijke, ja huiselijke en op zich zelve geoorloofde zaken op te dringen aan de minderheid. De minister van binnenlaudsche zaken zeide dat onderwijs en beschaving het beste middel tegen onmatigheid was maar dat de werking van dat zedelijke middel zou kunnen worden bevorderd door doelmatige bepalingen op de kroegen, tappe rijen en slijterijen, en dat hij eene hiertoe betrekkelijke bill in het volgende zittingjaar hoopte voor te dragen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 Mei 1869c"" Door eene vriendelijke hand wordt ons medegedeeld* dat door het kader der art.-schutterij alhier, bij het eindigen"vati, de winter-theoretische oefeningen, aan den heer le luitj.'iadj. bij het detachement van het le reg. vest.-artillerie alhier^

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1