J. G. J. Paravicini di Capellivoor de vele moeite en zorgen •door ZWEd.G. gedurende die oefeningen aan dat kader be wezen, de navolgende brief is toegezonden Helder den 25 Maart 1869. "WelEd.Gestr. Heer Paravicini di Capelli, le Luit tyj ltet detachement Vesting-Artillerie alhier. WelEdelGestrenge Heer Aangenaam is het ons, om bij het eindigen van onze the oretische oefeningen voor dit saizoen, een enkel woord van dank tot UWelEd.Gestr. te rigten. Hoewel door uwen chef aangewezen zijnde onze theoretische -oefeningen te leiden, hebt gij evenwel nimmer getoond dat zulks UWelEd.Gestr. eene lastpost was. Het is voorwaar geene geringe taak, om uit zooveel ver schillende elementen een bruikbaar kader te vormen. Yan het begin tot het einde evenwel hebt gij U steeds met het grootste geduld en op eene-allervriendschappelijkste wijze van die taak gekwetenwij bewonderden vaak dat geduld en zeggen UWelEd.Gestr. van harte dank voor het gegeven on- - derrigt en tle bereidwilligheid, die gij steeds getoond hebt tot het geven van inlichtingen en nuttige wenken, welke wij hopen ons bij de ophanden zijnde practische oefeningen ten nutte te maken, en terwijl wij ons bij voortduring in UWelEd.Gestr. genegenheid aanbevelen, uiten wij den wensch, dat wij den aanstaanden winter weder het voorregt mogen smaken om onder UWelEdiGestr. leiding ons verder te kunnen bekwa men, hetgeen ons aanleiding geeft om UWelEd^Gestr. toe te roepen, geen vaarwel, maar tot wederziens." Het kader der dienstd. Artillerie-Schutterij te Helder G. W. L. Bordens, adj .-onder oj/ic.A. G. F. v. Nieuwenhuijse -en G. B. J. de Barbanson, sergt.-majoorsV. F. Pollee, J. Mul ders, S. Schellinger, A. Sok, W. Thie, W. Brouwer, P. J. Berk hout, G. E. Kloosterhuis, J. W. Sterk, P. Verfaille en H. A. Stadermann, sergeantsR. J. Wols en J. A. Verdoorn, fouriers; D. Steeman, G. N. Prins, H. C. van Elburg, G. Smit, C. Mo lenaar, D. Vroom, A. Rijkers, H. B. Roze, A. Tegel, J. Faber, 'C. Boon, H. Brinkman, C. Nclissc, A. Thomasz, P. C. Wouters -en G. Kwast, korporaals. Mogt dit dus van het geheele kader een hartelijk woord van dank zijn aan hunnen onderwyzer, eenige van de leden van dat kader hebben echter gemeend het bij dit enkele schrij ven niet te laten, en, zijn wij wel onderrigt, dan werd door eene commissie uit die leden gepasseeraen Zondag hunnen waarden instructeur voor de zoo belanglooze moeite aan hen ten beste gelegd, een cadeaux aangeboden, bestaande in een fraai bewerkt marmeren inktstel met gouden potloodpen. Het fregatschip Insulinde.kapt. Jollie, aan boord waarvan zich 150 man koloniale troepen bevinden, is Zondag morgen uit de haven alhier vertrokkenmet bestemming naar Java; -doch is wegens tegenwind, heden morgen uit zee teruggekeerd en ligt thans op de reede ten anker. Heden morgen bij het binnenloopen der haven is het Engelsche stoomschip Ino, geladen met graan, komende van Ibrael, in aanvaring geraakt met het ligterschip Liefde yen Eend-ragtschipper D. Duinker, met dien gevolge dat laatstgenoemd vaartuig onmiddelijk gezonken is. Ook eenige 'in de nabijheid liggende vaartuigen hebben ligtere schade bekomen. Naar wij -vernemen is Gp de hoogte van de Zijper- sluis, in het Noordhollandsche kanaal, eene Amerikaansche bark, bestemd naar Amsterdam, in aanvaring geraakt met eene Noorsche brik, naar hier bestemd, welke laatstgenoemde -belangrijke schade heeft bekomen. Naar wij vernemen zal gedurende de zomermaanden, door het stafmuziekkorps der marine, onder directie van den kapelmeester L. W. Weckesser,, muziek-uitvoeringen plaats hebben, bij gunstig weder: des Maandags en Donderdags voor het sociëteitsgebouw //de Marine-clubop eene daartoe ingerigte kanonneerboot, liggende aldaar in de gracht van 1s rijkswerf: en des Woensdag in het boschje achter het directie-gebouw, aan de zijde van de hoofdgracht. De officier van admin. 3e ld. P. D. G. Soetbrood Piccardt, dienende op 't wachtschip te Amsterdam, wordt op non-aktiviteit gesteld en vervanger» door den offic. van admin. 3e kl. F. Bamberg. Als leerlingen voor de telegrafie zijn toegelaten, A. v. Marion te RotterdamH. H. G. Aussems te Breda, L. de Veer te Gorinchem, P. F. Tl. Renkens te Beek, D. R. van Wermeskerken te Tiel, A. J. v. van ITam te 's Hage, F. H. Dangremond te Amsterdam, A. C. Hissink te Vianen, J. C. J. C. Wijffelman te Groningen, J. Thie te Helder, G. J. Acket te 's Bosch, H.L. Herckenliofl'te Purmerende, A. Bocm- sma te Hengelo en J. A. Valetijn te Middelburg; benevens de volgende klerken bij de rijka-telegraaf M. W. K. Barner, •G. C. J. Verkerk, G. W. Bretz, -allen te AmsterdamJ. A. Schwaanhuyser, C. W. van Bijlevelt, C. A. Olivier, allen te 's Hage; J. Veldkamp, te Groningen; J. C. van der Wijk, te Dordrecht; C. Schuit Dz., te Hoorn; J. J. du Saar, te Harlingen; P. van Hoolwerff, te Nieuwediep. De heer C- Reedeker, van Terschelling, is tot het nota ris-ambt geëxamineerd en toegelaten. Donderdag jl. had te Kampen de verhuring plaats voor tien achtereenvolgende jaren van 83 boerenerven, behoorende aan Kampen en gelegen op het Kampereiland; de opbrengst der pacht was f305,420 per jaar, f72,550 per jaar ineer dan bij de vorige verhuring. Te Deventer doet zich het niet onaardige feit voor, dat een hoogleeraar aan het athenaeum f 100 minder en een ander slechts f200 meer traktement geniet dan de leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool. Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft twee manspersonen van de Surhuisterveensterheide tot de doodstraf veroordeeld wegens moedwillige brandstichting, waardoor het te voorzien was, dat menscheulevens in gevaar konden wor den gebragt. Onlangs werd door Johannes van Erven, oud 25 jaar, geboren en wonende te Tilburg, aan de politie bekend ge maakt dat hij, als hebbende geen lust meer om te werken, voornemens was zich aan diefstal en brandstichting te zullen overgeven. Den 12n dezer, beleed hij, in den afgeloopen nacht gepoogd te hebben de bouwhoeve van zekeren Matthijs van der Meijs zijnde nagenoeg de grootste hoeve van Tilburg, in brand te steken, doch dat om bet natte weder; die hoeve geen vuur vatte en dat hij den ecrstvolgenden nacht zijn voornemen zou ten uitvoer leggen. Men sloeg deze gezegden niet in den wind, maar de ijverige commissaris en twee agenten van politie hielden zich dien nacht schuil in de nabijheid der hoeve. Toen het bijna middernacht was, kwam werkelijk ge zegde van Erven en eenige lucifers aangestoken hebbende, bragt hij eindelijk vlam in de schuur waarop de politie te voorschijn kwam, den brandstichter arresteerde en niet dan met veel moeite het vuur kon blusschen, waarbij de com missaris en een agent nog brandwonden aan hunne handen bekwamen. De aangehoudene is naar het huis van verzekering te 's Hertogenbosch overgebragt. Naar men verneemt moet deze handelwijze van den verdachte niet aan onnoozelheid worden toegeschreven, maar is hij werkelijk te lui om te werken. De 'lieer (B., den 8 dezer uit het dorp Bemmel, huiswaarts keerende, wilde voor eene opkomende bui in eene herberg schuilen en stond voor het raam der gelagkamer, toen hij door een bliksemstraal, die naar binnen drong, werd getroffen, zoodat hij bewusteloos neder stortte. Zwaar verwond werd hij naar zijne woning gebragt; men vreest voor zijn leven. De ligchaamsdeelen, die door de elektrische vonk zijn geraakt, zijn zwart geworden. Een slimme bakker te Zwolle liet onlangs bij om roeping bekeud maken, dat hij 200 vierstuivers witte- broodeu had gebakken en in vijf daarvan een tienstuiverstuk had gedaan. Voor de avond verstreek, was onze man niet alleen de 200 brooden kwijt, maar had bovendien al zijn winkelvoorraad verkocht, want men hoopte ook daarin ver borgen schatten te zullen vinden. De beloofde zilverstukken werden werkelijk gevonden, gelukkig-alle door meuschen uit de schamele klasse. In de kerk voor de hervormde gemeente te Windschoten was op den 9" dezer jl. ouderling noch diaken. De predikant liet een der diakens halen. Uit de Oost-Indische berigten, loopende tot 6 April, blijkt thans dat bij de onlusten te Bekassie de strijd vrij hevig is geweest, en waarbjj de opstandelingen de onzen terugdre ven en geheel verslagen hebben. De assistent-resident van Meester Cornelis, mr. de Kuijper, en de schout van Bekassie Maier, behooren tot de om het leven gebragten. In het geheel zijn van beide partijen 10 personen gedood. Door een ter hulp toegesneld detachement militairen is het gelukt 165 man der oproerlingen (nagenoeg de geheele bende) gevangen te nemen. De ware oorzaak dezer bloedige wanordelijkheden ligt nog in het duister. Godsdienstijver schijnt niet in het spel ge weest tc zijiievenmin zucht tot persoonlijke wraakoefening ten aanzien van deu heer Kuijper. Deze gebeurtenis heeft op Java een pijnlijken indruk ge maakt. In een schrijven van een zeer geachte hand uit Ba tavia, wordt, na de vermelding der feiten, het volgende aan- aangemerkt: //Het is te hopen dat eindelijk de oogen der Hollanders zullen opengaan en aan dat "lamme en tevens kwistige bestuur zonder karakter, zonder energie, een einde worde gemaakt. God geve dit Eene reis om de aarde, die in in het eerst driejaren duurde en waarvoor men tot nog toe ongeveer een jaar stelde, zal bij voltooijing van den Pacific railway, die geheel Noord- Amerika doorsnijdt, en waarvan de bladen de voltooijing berigten, niet meer tijd dan 75 dagen vorderen. Van Parijs naar NieuwYork per spoorweg en stoomboot vordert 10 dagen; de reis van NieuwYork naar San Francisco de hoofdstad van Californië, vereischt slechts 7 dagen, alle ongelukken of overvallen van Indianen natuurlijk buiten rekening gelaten; van San Francisco kan men per'stoomboot in 20 dagen naar Hongkong in China gaan; van daar naar Suez duurt de reis 32 dagen en eindelijk is men van Suez in 6 dagen te Parijs. In het geheel heeft men dus 75 dagen werk. Te Londen is het berigt ontvangen, dat de koningin van Madagascar, benenevens eenige vau hare hooge staats dienaren, tot de christelijke godsdienst zijn overgegaan en onlangs door anglikaansche zendelingen zijn gedoopt.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2