BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. In liet dagblad het Vaderland leest men Onder de eerste caudidatcu voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de liberale partij gesteld in een kiesdistrict, voor hetwelk een hoogst achtens waardig lid der ultra-conservatieve richting zitting heeft, begioeten wij met uitstekoud genoegen den luitenant-generaal Knoop. Zooals blijkt uit de vele uitnemende geschriften, waarmede hij onze krijgs geschiedenis en onze militaire wetenschappen verrijkt heeft en uit zijnen geheelcn levensloop, is generaal Knoop een warm vaderlander, een oprecht liberaal en eeu onafhankelijk inan, die gunstbetoon noch onderscheiding na jaagt. In de militaire hiërarchie bekleedt hij een der hoogste raugen, hem ge worden in weerwil van den tegenstand w elken hij zoo vaak in vroegere jaren ondervond van diegeuen, welke het „ongepast" achtten dat de krijgsman een denkend en zelfstandig wezen zon zijn, en „liberale" begrippen bij een oilicier ongeveer gelijk stelden met hoogverraad. Wie eenigzins bekend is met de vroegere loopbaan van deu generaal Knoop weet, hoeveel bij als jong officier om deze redenen te lijden had. JMaar bijbleef kalm zijn weg bewandelen, zelfbewust, standvastig en steeds eeu type van eerlijkheid en echte humaniteit. Deze eigenschappen moesten eindigen met hem die achting te verwerven, welke hij nu zelfs bij zijne politieke tegenstanders geniet. Als algemeen geacht man staat hij waardiglijk tegenover den ook alge meen gcachten van Foreest. Beiden zijn rcjpresentaiive men van lijnrecht tegenovergestelde richtingen. Beiden zijn even humaan; beiden even standvastig in hunne grondbegin selen; beiden even vrij van eigenbaat en van jachtmaken op persoonlijke onderscheiding. De één een voortander onzer openbare school, als de bron van alle liefde tot den naaste en van alle verdraagzaamheid onder Neder lands staatsburgers. De ander een auti-revolutionair, dio de secteschool voor staat; die het openbaar onderwijs slechts daar dulden wil, waar de geeste lijkheid niet bij machte is eeue school te stichten. Knoop een kampvechter voor onze grondwet en voorjde liberale richting; van Foreest verlangende onze grondwet in anti-revolutionairen zin te wij zigen „zoodra bet volk daarvoor rijp zal zijn Kuoop en Fooreest zijn beide mannen die hunne partij evenwel eer aandoen. De écn staat pal, als de sedert jaren beproefde verdediger van een stelsel van behoud en tegenstand aan alle riberale begrippen; als tegenstemmer van alle liberale maatre gelen in de Kamer behandeld, of ooit tot stand gebragt; de ander heeft zijn leven gewijd juist aan de verspreiding en de haudhaving van al die zuiver vrijzinnige grondbeginselen, wanrop onze grondwettige instellingen steunen. Scherper contrast dan tusschen deze twee eaudidaten voor het lidmaatschap der Kamer in het kiesdistrict Alkmaar kunnen wij ons niet voorstellen. De strijd zal zeker hardnekkig zijn; aan welken kant wij de overwinning weu- schen behoeven wij uiet te zeggen. Wij eindigen met de couservatieve kiezers onder het oog te brengen, dat, zooals de Alkmaarsclic Crt. van den Oden dezer terecht opmerkt, zoo de conservatieven werkelijk de openbare school willen handhaven, zij onmoge lijk voor deu heer Foreest kunnen stemmen; „men bedenke wel," gelijk het slot van het bedoelde artikel luidt, „dat de beer v. Foreest recht heeftop de ondersteuning van allen die niet alleen wijziging der schoolwet maar zelfs zooveel mogelijk opheffing der gemengde openbare school verlangen; doch dat niemand die de handhaving dier wet begeert eu de gemengde school lief beeft, zijn stem kan uitbrengen voor dit aftredend lid der Tweede Kamer, zonder ia strijd te komen met eigen overtuiging, zonder zijn woorden te verloochenen door zijne daden en zich zclven tot een leugenaar te maken. „De candidaat, door de Centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Alk maar gekozen, doet zich in ziju openbaar gemaakten brief daarentegen als een voorstander der gemengde volksschool en der tegenwoordige schoolwet kennen. In dit kiesdistrict is de onderwijskwestie dus zuiver gesteld, eu zijn de kiezers volkomen in staat bij de stembus van hunne meeuiag omtrent de nationale neutrale volksschool te doen blijken." 1) Knoop had onder anderen een leerboek over tactiek geschreven ten gebruike der kadets op de Kon. Mil. Akadcmie. Dit werk bevatte, even als allen van zijne hand, eenige liberale denkbeelden, die „men" gevaarlijk achtte. Het boek werd verboden; de kadets mochten het niet lezen. Maar „magna est ventas," en het spreekt van zelf, dat weldra het bock, dat op den index geplaatst was, niut slechts op de Akadcmie, maar in het geheele leger in aller handen was. Rotterdam, 13 Mei 1869. Heden morgen zijn de leden van het Hoofdbestuur van het Anti-dagblaclzegel-verbond in een der lokalen van het depar tement door den Minister van binantien Mr. P. P. van Bosse, in eene bijzondere audiëntie ontvangen. Bij afwezigheid van den Voorzitter, die verhinderd was werd door den Vice-Praeses Mr. H. J. Bürger, met eene korte toespraak aan Z. Exc.namens het hoofdbestuureen adres van dankbetuiging overhandigd van den volgenden inhoud Aan Zijne Excellentie Mr. P. P. van BOSSE, Minister van Finantien. Het Anli-dagbladzegel-verbond, namens hetwelk wij reeds meermalen de eer hadden tot Uwe Excell. het woord te richten zal overeenkomstig zijne statuten eerstdaags ophouden te bestaan. Immers het doel, waarmede de vereeniging werd in het leven geroepen, is bereikt, nu de zegclbelasting op de dagbladen cn andere drukwerken is afgeschaft. Voor dat wij echter ons mandaat nederlcggen, rekeneu wij ous vorpligt oin U de gevoelens van wezenlijke dankbaarheid te doen kennen, waarmede de leden van ons verbond en mogen wij er zonder vrees voor tegenspraak wel bijvoegen de talrijke voorstanders van den thans tot stand gekomen maatregel jegens Uwe Exc. ziju bezield. De verwachting, bij Uw optreden als Minister van Finantieu door ons uitgesproken, is alzoo niet beschaamd geworden Onder hetgeen sedert werd voorbereid, behoorde al zeer spoedig bet wetsvoorstel tot afschaffing van het dagbladzegel en, wat meer is, wanneer het nu reeds tot wet is verbeven, Uwe krachtige verdedigiug, en het standpunt door U ten aanzieu van het equivalent ingenomen, hebben dien gunstigen uitslag voor een groot deel mogelijk ge maakt. Ernstig vattet gij de zaak op ernstig en volhardend zcltet gij haar door, zonder U door kleingeestige ingenomenheid met oorspronkelijke plannen te laten weerhouden, om de equivalcnts-quaestie te regelen op eene wijze welke ten slotte bijna allen beeft bevredigd. Do toekomst zal moeten leercu of de afschaffing al dat goede zal verwe zenlijken, wat wij en velen met ous voor het heil van het Nederlandscbe volk daarvan tegemoet zien. Maar al mogt dit niet het geval ziju, onze dankbaarheid op dit oogcublik ware daarom niet minder geregtvaardigd. De v;ctgever toch heeft thans gedaan al wat hij voor de vrije drukpers bij magto was te doen. Nog slechts weinige weken gingen voorbij sedert de beslissing genomen werd, zelf is de wet nog niet in werking getreden, cn reeds nemen wij eene tot nu toe ongekende werkzaamheid waar op het gebied der journalistiek. Dat is wel in staat om de verwachting te versterken, dat de heilzame vruchteu niet uit zullen blijven en dat het tijdstip niet meer verre is waarop ook is Nederland do drukpers nu van alle fiscale banden ontslagen, een krachtig middel zal zijn voor do ontwikkeling der staatsinstellingen, en gelijk elders veel zal bijilraycn tot de intellectuele en politieke opvoeding van ons volk. Dan zal voorzeker tijdgenoot nu nakomeling met dankbaarheid terug zien op den maatregel die tot deze vreedzame omwenteling de naaste aan leiding gaf, cn ecu reden te meer hobbeu van erkentelijkheid jegens den gc- eerbiedigdeu Koning, ouder wiens regering de gelukkige gebeurtenis plaats greep. Wees gij bij Zijne Majesteit de tolk onzer opregte overtuiging, dat dezo regeringsdaad Hem nieuwe aanspraak geeft op de liefde zijner onderdanen. Uwer Excelledtie geven wij de' verzekering dat wij niets liever wcnschcn, dan dat weldra met het oog op deze wet, allen van den voortvarenden Mi nister, aan wiens beleid w ij haar te danken hebben, eenstemmig mogen ge tuigen „Hij beeft zich jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt. De Minister heeft daarop het volgende geantwoord: Uwe Vergadering, mijne Heercn, heeft krachtig medegewerkt tot het be reiken van het goede doel, dat alle vrienden van vasten en gematigden vooruitgang voor oogen hadden: afschaffing van liet zcgclicgt op drukwerken. Die belasting is een kwaad. Vooral in den tijd, die wij beleven het zij mij vergund die mcening nog eeDS uit te spreken waarin de gewig— tigste vraagstukken op godsdienstig, op staalkundig, op maatschappelijk ge bied met zooveel warmte wordcu behandeld. De giootst mogelijke vrijheid in de uiting der geducliten is liet eenige uiiddcl, dat met vrucht kan wor den aangewend om eeu goeden uitslag van dien strijd te verzekeren. Meu verspreide overal licht en de waarheid zal eindelijk zegevieren. Daarom paste die belasting liet minst vau allen in liet land, dat zich beroemen mag de bakermat van godsdienstige cn staalkundige vrijheid te zijn; zij paste niet op den grond, die de eerste drukpers droeg. Reeds eeuwen geleden was het vrije woord bij ons geen schrikbeeld, maar werd het beschouwd als het beste middel vau ontwikkeling ten goede. Onze vereende pogingeu hebben den laatsten slagboom doen vallen, dica de bezorgdheid van vroegere dagen had opgesteld. Ook nu had vereeniging van krachten heilzame govolgon. Moge men het grootc belang van eendrachtig zauicnwerkcti na dien uitslag wederom leerea waarderen. Waar de regering steun vindt bij het verlichte deel der natie, dat zijn gevoelen op kalme en redelijke, maar daardoor zooveel te krachtiger wijze openbaart, wordt het algcmceu welzijn beter bevorderd, dan door een beroep op hartstogt cn nationale zwakheden of vooroordeclen. Zeer gaarne zal ik de tolk van uwe gevoelens zijn bij onzen gecerbiedig- den Koning, onder wiens regering reeds zoo menige stap in eene goede rig- ting is gedaan, en aan w ïcn daarvoor eer cn lof moet wonion gebragt. Voor het bewijs van grootc welwillendheid, dat ik hedeu ontvang, heb ik hoogst gevoelig cn erkentelijk. Met warmte beaam ik de wenschen door U geuit: dat in de gevolgen de afschaffing van het drukperszegcl in volle mato moge beantwoorden aan het doel, dat ous bij bet ontwerpen en bevorderen van den maatregel voor oogen stond. Van 7 -- 14 Mei 18G9. ONDERTROUWD J. Kastelijn, smid, 32 jaren en E. Geus, 24 jaren. P. Jongbloed, besteller, 34 jaren en J. Selderbcck, 32 jaren. J. Drïessen, oppasser, 2G jaren en G. van der Liuden, 29 jaren. D. Goos, stuurman bij de marine, 2G jaren eu J. Kunst 17 jaren. GEHUWD: D. Blokziel eu J. M. Zussen. P. J. de Ridder eu J. C. Stellens. R. Dninker cn S. Kok. J. Collet en G. A. Labrand. BEVALLEN: A. Slijkerman gcb. Stokmau, D. H. Br usscr gcb. Tim mer, Z. A. van Willigen gcb. Mens, Z. M. G. Terbeek geb. Witte, D. M. Blokker geb. Bood, Z. A. J. ^naphaan geb. de Haas D. E. W. Tukke gcb. Avontuur, Z. T. de Wijn geb. Kruk, D. T. van Leeuwen geb. Dijkstra, D. S. F. Ebbiukholl' geb. Verboom D. E. de Vries geb. Muije Z. C. Ummels gcb. Ripnens D. J. P. Geevcrs geb. de Mul, Z. OVERLEDEN: A. Band, geb. van Maaren, SO j. II. Meijer, 8 m. J, Gelein, geb. de Vries, 69 j. W. H. Meijer, 2 m. W. van Eekeres, 4 m. II. Verhanren, 3 w. D. Meercus, 15 w. C. J. Iiorn, 7 j. en 5 ra. F. H. Verstijnen, 28 j. Levenloos aangegeven 1. Van 1 14 Mei 1SG9. ONDERTROUWD Bart Cornelissen en Adriaua van Weelde. Jacob Schrïeken, weduwnaar eu Me. Brcgmau. Jan Hoep eu Margaretha Rijkers, te Helder. GEHUWD: Aric Geel en Anlje Rietvink, te Wierïngerwnard. Pieter Floor eu Maarljc Roosch. Gcrrit Boontjes en Necltje Jougejan. Cor- nelis Boontjes cn Christina Hagen. Arie Schager en Aagje Muijs. Aris Zwaag en Trijntje Krabinan. Klaas Lcngcrs, tc Callantsoog, eu Auua de Wit. Jan Geel cn Necltje Kosseu. Arie Dekker en Antjc Zeeman. Jan Vink en Trijntje Boerman. Hendrik Cornelissen en J.Crum GEBOREN: Aagtje, dochter van M. Scliclliugcr cn M. Admiraal. Martine Hendrica Arnoldina, dochter van P. Langevcld en G. Bakker. Taniis, zoon van G. Rampen en M. Nicuwlaud. Dirk, zoon van P.Voort- huijsen en M. de Graaf. Jan, zoon vau C. Schenk eu P. Blokland. Neeltje, dochter van G. de Koning cn M. Slommer. Jacob, zoon van J. Stins en E. Geel. Anna, dochter van C. Dalciibcrg cn K. Hoogvorst. OVERLEDEN Pieter Bruin, 58 jaren, echtgenoot van T. Gootjes. Gcrrit Blaaubocr, 38 jaren, echtgenoot van D. Dekker. Haartje Blaau- bocr, 58 jaren, eelitgenootc van J. Lanser. Willem Stuivcubcrgcn, 31 jaren, eahtgenoot van A. Buttcr. 1 Levenloos aangegeven. MARKTBERIGTE N. ALKMAAR, 15 Mei. Aangevoerd 7 Paarden f 35 a 140, 20 Kocijcn fllOa 190; 65 Nuchtere Kalveren f5 ik 12; G62 Schapen f8 u 32; 1070 Lammeren f 4 a 13; 16 Geiten f 5 ik 8, 18 kleine Bokken 0.50 a 1, 210 Magere Varkens 1'22 ik 32; 380 Biggen f 10 a 16, Boter pel' kop f 0.57^ a 0.G7£. Hoorn, 13 Mei. Kleine Kaas f32.aangevoerd 206 Stapels wegende 49103 Nedcrl. pond. HOORN, 15 Mei 4 mud garst f 6 ik 7, 17 mud Haver f 4.75 ik 5, 3 mud Groene Erwteu f 13.50, 3 mud Graauwe Erwten f 16.50, 3 mud Vale Erwten f 11 a 14, 16 mud Bruine Boonen f 11 a 14, 8 mud Paardenbooncn f9.50, alles per mud; 13 Paarden f50 ii 200, 30 Koeijeu f 130 a 250, 1320 Schapen f20 31, 15 Kalveren f 5 ik 13, 1735 Lammeren f 7 a 12, 220 Varkens f 17 ii 24.50, 7 Zeugen f 30 ik 52, 455 Biggen f S ik 12.50, 23 Bokken f 0.90 a 5, 20 Geiten f l a 6, 35Kippcn f0.90 a 1.60, alles per stuk; 21000 Kip- eijeren f 2.40 ik 2.G0, 9200 Eendeijercn f3.70 ik 3.80 per 100 stuks; 2300 kop Boter f 0.57^ a 0.65 per kop. STAAT van BRIEYEN, geadresseerd aan onbekenden gedurende de le helft der maand April 1869. K. Zweeren, Alkmaar; Jacob Schuijt, J. P. Alenander, Leentje van Veen, H. de Veer, mej. J. Bakker, J. P. Wuste- nink, B. C. Engelberts, Jacoba Moerbeek, mej. S. J. Koch geb. van Duin, N. Beijere, A. Vorrips, Amsterdam Cranen- felds, 's Gravenhage; W. v. d. Kuilt, Hellevoctsluis; W. Nouta Eijerland; T. LutsoDaar, Rotterdam. De Directeur van bet Postkantoor DEKET H.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3