ELDERSGHE COURANT. J!£855. 31teums= en <flÖoertentte-öfnD. Zaturdag 22 Mei. Negende Jaargang. 8(59. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.30. Franco per post Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is GO Centen; voor eisen regel meer 15 Centen. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezendeu Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. (©jficiccl gebcelte. BEK ENDMAK ING. BURGEMEESTER ca WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter keunis van de daarbij belanghebbenden, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor het jaar 1SG9, gisteren door ben voorloopig vastgesteld, en van heden af gedurende de eestvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor eeu ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd is. Helder Burgemeester en Wethouders vornoerad, deu 20 Mei 1869. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Tot deu Herijk der Maten en Gewigten, io alle Lengte-Maten, Ellen Gevouwen Ellen, Kettingen enz., ijzeren en koperen Gewigten, (de Medicinale tot de 5- grein, de Goud- en Zilver-Gcwigtcn tot de A korrel ingesloten), Brandhoutsmaten of Wissen, Inhoudsmaten voor Granen enz. met derzelver, Strijkels, alsmede de Tonnematen, en de zoo van bout als blik, koper of tin vervaardigde'Vochtmaten, zal voor de gemeente Helder, voor bet loopende dienstjaar, zitting worden gehouden in het Kantoor voor de Gemeente- Werken naast het Weeshuis, op de Kcrkgracht, als: Op Maandag den 31 Mei en Dingsdag 1 Juni] e. k. voor wijk A tot en met wijk H aan het Westpleiu, met inbegrip van Huisduinen Op Woensdag den 2 en Donderdag 3 Junij e. k., voor wijk I, van het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Heldersche Kanaal en den Polder wijk P en Q. Op Vrijdag den 4, Zaturdag den 5 en Maandag den 7 Junij e. k., voor wijk L, bewesten de berastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal, en voor wijk M, bezuiden de berastering van 's Rijks werf, voor- en achterom. Op Dingsdag den 8 Junij e. k. voor wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, en voor wijk O of de Nieuwstad en Op Woensdag den 9 en Donderdag den 10 Junij e. k. voor wijk N, langs de Koopvaarders-Binueuhaven, voor- eu achterom, Op eiken dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nre, en des namiddags van 3-| tot 6 ure. Op Donderdag 10 Julij alleen des voormid dags van 9 tot 12 ure. Bij elke zitting zullen, een half uur voor den aanvang, nummers tot re geling der orde van opvolging worden afgegeven, doch ieder af te geven nummer zal slechts voor ÉÉN PERSOON en voor DIE zitting geldig zijn. Voor dit jaar is als merk voor den IJk en Herijk bestemd de letter A (in den gewonen drukvorm, eenigzins schuin gesteld. En worden bij deze alle winkeliers, neringdoende lieden en andere belang- hehbenben, overeenkomstig de bestaande voorschriften herinnerd,, dat al de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten jaarlijks behooren herijkt te wor den, en dat na gehoudene zitting tot den Herijk, eeu onderzoek in de win kels en werkplaatsen zal worden gedaan ingevolge 's Konings besluit van 30 Maart 1827 (Staatsblad No. 13). De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie-, Kalk- en Teer- maten, behoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder Do Burgemeester der uemeente, 20 Mei 1869. STAKMAN BOSSE. jjgiEt-ofictcct geöeelte. De Tweede Kamer. Het is eene ontegensprekelijke waarheid dat de Tweede Kamer het belangrijkste staatsligchaam hier te lande is eene vergadering waarop de oogen van alle maar eenigzins beschaafde Nederlanders gevestigd zijn. Moge de Eerste Kamer ook al de vermogendste en hooggeborenen be vatten als vertegenwoordigers kunnen zij bij de Tweede niet vergeleken wordèn. Immers de leden der 2de Kamer, worden uit en door het volk gekozen, en zij hebben uit sluitend de magt om de door de regering aangebodene ontwerpen van wetten goed- of af te keuren, niet alleen, maar ook om die ontwerpen te wijzigente verkorten uit te breiden te amendementeren; welk regt niet aan de leden der 1° Kamer is toegestaan. Bij allen eerbied die wij onze geëerde Ministers dienen toe te dragen, zij zijn be last met de uitvoering der wetten welke na rijp beraad en ernstig overleg door de volksvertegenwoordiging zijn aange nomen. Van daar, dat onzens erachtens de ministers aau de 2de Kamer onderworpen zijn. Zij immers dienen bij de be handeling van zaken en wetten tegenwoordig te zijnom hare bezwarenvoor zooveel dit hunne krachten toe laten uit deu weg te ruimenalle inlichtingen te geven nopens vragen en interpellatiën. H.H. E.E. de Ministers moeten een juist en helder denkbeeeld hebbenvan dat belangrijke rader werk waardoor de Staat met zijne gansche omgeving in beweging wordt gebragt. Het is eene waarheid dat de Tweede Kamer eene slagtplaats voor de Ministers kan zijn daar worden zij be- eu veroordeelddaar wordt hun de kroon van en op het hoofd gezetdaar moeteu zij rekening en verantwoording geven van hetgeen zij niet eu wel gedaan hebben en onbeschroomd en onbewimpeld ja ongekunsteld wordt daar door onafhankelijke mannen de sluijer opgeligt van geheimen die soms voor het Nederlandsche volkde kiezers van hunne regtsbepleitershadden geheim gebleven. Daar vernam men indertijd, dat van een vorig Minister een burgerlijk ambtenaardie in geenerlei betrekking tot de regering staatvrije overtogt voor zich en zijn gezin naar Indië verkreegdaar kan men vernemendat een vorig Minister meer gelden voor decoratiën uitgaf, dan door de volksvertegenwoordiging bij de begrooting is vastgesteld daar kan men vernemen hoe de door de burgers in het zweet huns aangezigts verdiende penningen als betaalde direkte en indirekte belasting goed besteed of verspild worden. De gemeentelijke zoowel als de lands-belangen worden bestuurdgeleid en waargenomen naar aanleiding van wetten door de Tweede Kamer vastgesteld. Geen woudef dus, dat van eiken staatsburger met regt verlangd wordtnaauwkeurig toe te zien wieu hij afvaardigen zalom zijne dierbare belangen te behartigen. Jammer datdat edel regt zoo slecht begrepen eu zoo bitter in toepassing wordt gebragt. Beklagenswaardig dat égoisme soms eene niet eerlijke rol daarin speeltdat men door geld en invloed een plaats op de banken der vertegenwoordigers ziet meester te worden en beginselen worden opgeofferdom zijne kiezers te believen. Gelukkig dat men in ons land niet even als in Engeland, in Amerika en ook thans in Erankrijk, bij de verkiezing menschen- levens heeft te betreuren. Gelukkig dat de ziekenzalen niet geopend moeten worden om de kiezers op te nemen, die naar hun geweten openlijk hun gevoelen aan anderen mede deelden, eu door hen mishandeld werden omdat zij in ge voelen verschilden. Toch wenschten wij dat de kiezers hier te lande hunne regteu beter begrepen, dan tot nu toe het geval was POLITIEK OVERZIGT TAN DEN DAG. Aangaande de kwestie der regeringsvorm in Spanje is de waarschijnlijkste oplossingreeds door de meerderheid in hare voorloopige bijeenkomsten aangenomende instelling van een regentschap; aan Serrano alle regten toekennende, welke art. 33 aan den koning van Spanje zal toestaan. Die oplossing is voor het oogenblik de beste, want, het monarchaal beginsel erkennende, verdeelt zij de verschillende fractiën der meerderheid niet door de keuze van eeu titularis. Het zal een koningschap zijn zonder koning, zonder hof maar ook zonder kosten want Serrano zal een betrekkelijk' matig jaargeld genieten weinig of niet drukkend voor Spati- jes budget. Het regentschap zal echter niet van prestige ontb zijndoor de voornaamste persoon van Spanje te word verandert Serrano's toestand niet aanmerkelijkhij 7,v~~ ntbloot orden

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1