Haar man was opgestaan en had haar eensklaps een slag met het scherp van den bijl midden voor het hoofd, en boven dien een met den rug meer ter zijde toegebragt. Hij had reeds meermalen gedreigd haar met dien bijl te zullen om brengen. De vrouw was als weduwe met kinderen met hem ge huwd, in weerwil zij herhaaldelijk daarvoor gewaarschuwd was. Te Medemblik is den 18 Mei jl. eene kiezersvereeni- ging opgerigt onder de zinspreuk //Eendragt maakt magt," onder het bestuur van de heeren P. Leenderts Wz., H. J. Bakker, R. Loots, G. op 't Land en H. Lindeloo. De keus van eenen kandidaat voor de aanstaande verkiezing zal eer lang plaats hebben. Als zoodanig zijn in een der eerste ver gaderingen aanbevolen de heeren dr. J. A. Lamping te Rot terdam en mr. E. II. 's Jabob te 's Gravenhage. Te Rotterdam openbaart zich bij de raadsleden eene bijzondere neiging om zitting te nemen in de stembureaux. Yerscheidene leden hebben Donderdag jl. weder op zichzelf gestemd, hetgeen daaruit blijkt, dat zij met 26 stemmen verkozen werden, terwijl niet meer dan 26 leden present waren. Dat moge eene kleine onregelmatigheid zijn, het pleit niettemin voor bijzonderen ijver en belangstelling in het verkiezingswerk. Thans is in het licht verschenen het eerste gedeelte der aangekondigde brochure Bij de stembus" van mr. Groen v. Prinsterer. De schrijver komt volgens de E. C. daarin op tegen het van conservatieve zijde tot hem gerigte verwijt, dat hij tweedragt zaait, terwijl veeleer van hem zou moeten worden gezegd, dat hij door het verstoren van eene valsche eensgezindheid naar eendragt streeft. Nogmaals houdt hij zich bezig met de ovatie der gewezen ministers v. Zuylen en Heemskerk op 9 April jl., ten einde in 't licht te stellen, dat de conservatieve partij, indien zij zamenwerking begeert, geen met de heeren Kempenaer of Yreede homogeen can- didaat mag opdringenbeiden toch behooren tot de conser vatieven, welke //de eigenaardige wegbereiders en baanbrekers van de radikalen en modernen zijn." Daarbij komt, dat zij het vorige kabinet //met overmaat van bazuingeschal" ideali seren. De heer Groen weet zeer wel, dat hij door hen ge rangschikt wordt onder de tot de anti-nationale factie be- hoorende niet-goede burgers; hij wil dan ook niet ontkennen, dat zijn oordeel over het vorige ministerie //zeer ongunstig" is; wat echter wordt beweerd, dat genoemd kabinet eerst na de motie-Keuchenius bij hem in blijvende ongenade zou zijn geraakt, is ongegrond, daar zijne oppositie reeds dagteekent van de kabinets-formatie, tegen de zamenvoeging der namep v. Zuylen-Heemskerk, ook als verloochening zijner beginselen en het prijsgeven der onderwijskwestie. Nog doet de heer Groen uitkomen, dat hij door Vreede of de Kempenaer aan bevolen kandidaten niet mag bijvallen, omdat uit alles blijkt, dat het doel is, //de herovering van het gezag voor het ge vallen kabinet." Alzoo //heden of morgen een tweede mini sterie v. Zuylen-Heemskerk". De heer Groen komt er on verholen voor uit, dat hij bij de stembus niemand mag on dersteunen, //voor wieu dergelijk da capo de hoofdgedachte van staatsbeleid is." Te Amsterdam zijn door burgemeester en wethouders als directeur-geneesk. der beide gasthuizen aanbevolen dr. v. Hees, dir. officier van gezondheid te Amsterdam, dr. Thijssen, chef van de geneeskundige armenzorg en dr. v. Wessem, offic. van gezondheid bij de marine. De arrondissementsregtbank te Middelburg heeft in hare zitting van Donderdag jl., den heer A. P. Abrahams, drukker en uitgever der Middelb. Otbeklaagd van in het nummer dier courant van 7 Maart jl. te hebben opgenomen en gedrukt een correspondentie-artikel, waardoor de heer C. C. E. d' Engelbronner te 's Hage, zou zijn gehoond en be- leedigd, van alle regtsvervolging ontslagen. Uit Goes wordt dd. 22 dezer aan de N. R. Ct. geschreven Gisteren had de aangekondigde verkooping plaats van den te Borsselen aangespoelde noórdkaper of walvisch. De heeren van de Vrede en van der Bentte Neuzen zijn daarvan eigenaars gewordeu voor eene som van ƒ500, hetgeen een aardig sommetje is te noemenwanneer men in aanmerking neemtdat de visch reeds in vergevorderden staat van ont- biuding verkeerdemen kon hem ten minste op geen be hoorlijken afstand naderen wegens den hoogst walgelijken reuk. Nog schijnt er kwestie te zijn wie de regthebbende is op den vischof liever op de koopsomde vinder schipper Leunis Rottier die hem doodgeschoten, of de burgemeester van Borsselendie hem bewaard heeft, zoodat met zekerheid reeds kan gezegd worden dat advokaten en procureurs ook een mootje van den visch zullen bekomen. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld, dat op de weekmarkt van Vrijdag jl. te Arnhem, anders altijd zoo druk, een hoogst gering aantal zakken koren was, die allen door één persoon zijn gekocht en naar Zutphen opgezonden. An ders wordt op dien dag bijna altijd veel graan van Arnhem naar de Utrechtsche markt op Zaturdag gezonden. Of er weinig graan meer in den omtrek was, dan wel, of men hoogere prijzen verwacht, en daarom de markt zoo slecht voorzien was, weet men niet. Omtrent het midden der maand April, nam eene schoone, elegant gekleede dame haren intrek in een voornaam loge ment te V. bij Zutphen. Nadat zij daar een week was ge huisvest geweest, verzocht zij den heer H. voor haar eene advertentie in de courant te doen plaatsen, waarbij de jonge vrouw een echtgenoot vroeg, en opgaf f 40,000 te bezitten. Nu regende het aanbidders, en daar de aandrang der trouw lustigen haar te lastig werd en de keuze haar uiterst moeije- lijk viel, besloot zij de vorige week er een einde aan te maken, dooreensklaps te verdwijnen. Logementhouder en annoncebezorger wachten nog steeds op de betaling hun ner rekeningen. Haar signalement is opgegeven en verspreid, en de politie stelt alles in het werk, om die liefdelijke ver schijning op het spoor te kunnen komen. Het veevervoer gaat steeds met groote hoeveelheden van Duitschland naar Engeland voort. Voor 8 dagen liep o. a. een extratrein met 49 wagens; Donderdag jl. een met 50 wagens, waarop en 7 duizend stuks tegelijk meestal in dubbele wagens werden vervoerd. Met de Pinksterdagen hebben de Antwerpenaars met de telegraaf boot een pleiziertogt naar Zeeland gedaan en Vlissingen en Middelburg bezocht. De Antwerpenaars zijn zeer erkentelijk voor 't gul onthaal in Nederland ondervonden. Te Queenstown is het berigt ontvangen dat het En- gelsche klipperschip Blue Jacketkapt. White, te Londen te huis behoorendeop zee op de hoogte van de Kaap de Goede Hoop verbrand is; van de 77 aanboord zijnde per sonen worden 35 man van de bemanningnog vermist 42 ziju door een Hamburger schip the Byrmont opgenomen, die allen, behalve een passagier, die kort nadat hij was op genomen is overledeute Queenstown zijn geland. De Blue Jaelceteen fraai houten schip, is den 12 Eebr. 11. van LyttletonNieuw-Zeeland naar Londen vertrokken, met een rijke lading aan boord 34 passagiers en 60,000 p.st. aan goud. De tweede en derde stuurlieden de hof meester en 31 man der ekwipaadje zijn in de beide reddings booten gegaan en hebben in ieder der booten 4000 p. st. in specie geladendeze beide booten met de ekwipaadje worden nog vermist. Men onderstelt dat de beide booten koers naar het land hebben gezetom de aan boord zijnde specie buit te maken. Bij de plegtige inwijding van het kanaal van Suez zullen alle natiën door eskaders vertegeuwoordigd zijn. Uit iedere Fransche zeehaven zullen een of meer schepen naar Suez vertrekken en te New-York hebben reeds vele personen passage genomen op de stoombooten. Te Parijs worden reis- togten van eene maand georganiseerd: 2000 fr. voor de eerste, 1500 fr. voor de tweede en 1000 fr. voor de derde kl. De Keizerin van Frankrijk zal zich tusschen den 25n en 27n December te Marseille inschepen voor de reis naar Egypte ter bijwoning van de plegtige opening van het kanaal van Suez, die op den 6n October is vastgesteld. Te Shoeburyness zijn op nieuw proeven genomen met de kanonnen Woolwich en andere vreeselijke werktuigen van jongste vinding. Men staat verstomd bij het vernemen van de resultaten dier proefnemingen. Van tien stukken geschut op een afstand van 1000 yards (914 meters) gerigt tegen een blokhuis waarop 24 poppen die het garnizoen voor stelden gerangschikt stondentroffen er zes het doel on gemeen juist en rigtten een verschrikkelijke verwoestiug aan ónder de ledepoppen. Zoo deze levende wezens waren ge weest, zouden acht gedood, een gelijk getal ernstig en de overige ligt gekwetst zijn geworden. Een Engelschman heeft huizen doen bouwen van een zeer vreemde grondstof. Het zijn goedkoope arbeiderswo ningen. Hij maakt stroo-platen digt ineengewerkt en geperst doopt ze in een kiezel-oplossingom ze voor het vuur be stand te maken bestrijkt de beide zijden met een soort van cement en bouwt er vervolgens huisjes van. Door ver nuftige vindingen is het werk van den uitvinder zeer eenvoudig gemaaktterwijl de schoorsteen van de huisjes zoo is zamengestelddat de warmte er niet door te loor gaaten hij tevens strekken kan als een droog-werktuig. Zoo'n woning kost met al zijne gemakken waarbij de gezond heidsleer in acht genomen is, omstreeks 220 gulden. In het jaar 1860 werd te Liverpool eene bedelares in beklagelijken toestand opgenomen door eene dame die haar in een restauratie het noodige voedsel liet geven.. Plotseling miste zij de bedelares en haar eigen tweejarig kind. Nu, negen jaren later, heeft zij te Manchester dat kind teruggevonden in een verbeterhuis voor jeudige mis dadigers. De kinderroofster had het meisje door bedreigingen en bestraffingen tot onderscheidene diefstallen verleid. De landloopster heeft nu hare regtmatige straf ondergaan. Tijdens de gevangenschap van Keizer Maximiliaan te Queretaro zijn erzooals met weetverscheidene pogingen tot zijne bevrijding beproefd. De gewezen Minister van den ongelukkigen Vorstdon Navarra bragt onder anderen tot dat einde bij den Pruisischen gezantden heer von Magnus,

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2