NIEUWSTIJDINGEN. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. De spaansche Cortes hebben de nieuwe grondwet in haar geheel aangenomen. Nadat de bepalingen omtrent de godsdienstvrijheid en den regeringsvorm waren aangenomen, was de eigenlijke strijd volstreden, en had de discussie haar groot gewigt verloren. De republikeinsche leden hebben zit ting blijven nemen, en, mits hun volledige vrijheid van handelen worde gelaten, zullen zij zich ook verder niet aan den politieken strijd onttrekken. Dit zal wel onder het koningschap moeijelijkheden opleveren, maar zoolang de repu blikeinen zich binnen de grenzen der wet willen houden, is het terrein van hun arbeid ruim genoeg. Wanneer de vorstenkeus zal plaats hebben, is nog onbekendmen beweert eerst in ''t najaar, terwijl dan inmiddels het lang besproken regentschap zou worden opgerigt. De wanordelijkheden, na afloop der verkiezingen in Erankrijk .plaats gehad, hebben te St. Etienne een vrij ernstig aanzien aangenomen, waar, bij de poging tot brandstichting van het Jesuiteuklooster, de troepen hebben moeten tusschen beide komen. Ook te Amiens heeft men eene fabriek aangevallen en barrikaden willen opwerpen. Eukele personen zijn hier •en daar gekwetst, maar nergens hebben de militairen krachtig behoeven op te treden. De regeringspers meldt, dat het gou vernement uit het voorgevallene geen reden zal putten, om eene reactionaire politiek te volgen. Dit zou, na den uitslag der verkiezingen, trouwens zeer gewaagd mogen heeten. De öfficieuse pers schijnt dat minder goed in te zien; althans, zij toont zich verheugd, dat de banken der linkerzijde nu door oproermakers zullen worden gevuld; en dit kan niet zijn, omdat de regering in de aanwezigheid dier omwente- lingsgezinden aanleiding kon vinden, de wenschen der vroegere gematigde oppositie te vervullen. Men berekent intusschen, dat de oppositie in het wetg. ligchaam tot 50 60 leden zal kunnen rijzen, behalve de hulp, die zij nog nu en dan van de leden der tiers-parti of van de onafhankelijke dy nastieke leden zou kunnen erlangen. De herstemmingen zul len den 6 of 7 Junij plaats hebben, en dan zal welligt den •22 eene korte zitting worden gehouden tot het onderzoek der geloofsbrieven. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 Junij 1869. Door het kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier is gisteren avond met 29 van de 52 uitgebragte stemmen beroepen tot predikant bij genoemde gemeente ds. J. H. Kremer, thans predikant te Aartswoud. Heden morgen is bij het schijfschieten der mariniers in de duinen, een droevig onheil gebeurdeen der mariniers, die zich in de observatie post bevond, had de onvoorzigtig- heid om het hoofd buiten den wal te steken op hetzelfde oogenblik valt een schot op een afstand van 600 passen en treft den ongelukkige in het voorhoofd. Men heeft hem op genomen en naar de garnizoens-infirmerie vervoerd, alwaar hij door de officieren van gezondheid der landmagt in verpleging is genomen; zijn toestand is hopeloos. Aangaande het treurig uiteinde van den luitenant kolonel Hoffman, van het O. I. leger, waarvan wij in ons vorig nommer van 26 Mei melding hebben gemaakt, worden wij thans door eene welwillende hand in de gelegenheid ge steld een meer volledig verslag te leveren. Op den 9° Maart 1869, des namiddags omstreeks 5 ure, op 34° 2" ZB. en 38° 36" OL., zat de kolonel achter op de leuning van het campagne-dek van het Nederl. fregatschip Philips van Marnix. Het was schoon weder, bij ligte vijf mijls koelte, doch een moeijelijke zee, waardoor het schip nog al stampte. Op eens zag de opperstuurman dat door een hevige schok de kolonel het evenwigt verloor en over boord viel. Onmiddelijk liet de kapt. het schip in den wind loopen en werd de reddingboei over boord geworpen, terwijl de matroos Daniël Dorsan, zonder zich te bedenken, over boord sprong om zoo mogelijk redding te verleenen. Het mogt den flinken en moedigen matroos dan ook ge lukken den kolonel meester te worden en hem zooveel mo gelijk boven water te houden, na een zeer geruimen tijd in dien hagchelijken toestand in ruime zee te hebben rondge dobberd, naderde de sloep, die inmiddels buiten boord was gebragt, bemand met de le stuurman en 4 matrozen, waarin de kolonel met zijn redder werden opgenomen. Aan boord gekomen werden alle middelen der kunst aangewend om den kolonel te behouden. Aanvankelijk, vooral in de boot, had men alle hoop van te zullen slagen, men kwam echter hoe langs hoe meer tot de treurige ervaring dat men zich met eene ijdele hoop gevleid had. De ongelukkige gaf den geest omringd door zijne eehtgenoote en acht kinderen. Zr. Ms. instructie-vaartuig TJraniaaan boord waarvan zich de adelborsten van het laatste studiejaar bevinden, is heden morgen tot het doen van een oefeningstogt naar de Zuiderzee vertrokken. De luit.t/z2° kl. C. A. Woldringh, behoorende tot de rol van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunuswordt met den 1 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. Wachtschip alhier en met den 6 dezer op eerstgemelden bodem vervangen door den luit. t/z 2° kl. W. C. P. E. de Klopper. - Z. M. heeft bij de zeemagt bevorderd tot offiic. van gez. le kl. den offic. van gez. 2e kl. N. C. Slegt; tot offic. van gez. 2e kl. de ofiic. van gez. 3e kl. G. L. Aalbertsberg en J. Keyser. Het hier achter aangekondigde werkje: De Hondsbos- sehe en Duinen tot Pettenvoorzien van een zeer net uit gewerkt kaartje, is vooral voor de bewoners van dit gedeelte van Noordhollaud, zeer belangrijk en eene nadere kennisma king overwaardig. Het heeft zijn oorsprong te danken aan een door heeren gedeputeerde staten van Noordholland ontworpen reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap van de Hondsbos- sche en duinen te Petten. Mogt dat ontwerp worden aangenomen, dan zou eene groote wijziging komen in het dragen van de kosten dier zeewering. De heer Eaber, door belanghebbenden uitgenoodigd en met vele bescheiden toegerust, wenschte de publieke opinie in te lichten over de gevolgen van den voorgestelden maatregel. Daartoe gaf hij een geschiedkundige beschouwing over de vorming van den tegenwoordigen toestand, doet de voorge stelde wijziging nader kennen, overweegt de vermoedelijke gevolgen en geeft zijn oordeel over de wijze waarop de schuld- pligtigheid voor het vervolg zal behooren te worden geregeld. Zonder twijfel zal dit werkje met graagte gelezen worden. Voor de dienst in Ned. Iudië zijn benoodigd 8 on derwijzers, bezittende den rang van hoofdonderwijzer. De Staats- Ct. deelt daarover nadere bijzonderheden mede. Door de regering is aan den heer Pollen, hon. as sistent bij 't museum te Leidenopgedragen een onderzoek omtrent de natuurlijke geschiedenis van den zalm, enz. Daartoe wil hij St. Jacobszalmen en naar zee gaande jonge zalmen van een merkteeken voorzien, een ijzeren plaatjemet het woord Nederland en een koninklijke kroonop het plat van de staart, en de aldus geteekenden de vrijheid hergeven; de visschers worden verzocht bij de vangst van zulke zal men dit jaar hun de vrijheid te hergevenop te geven waar zij ze hebben gevangenen in 't volgend jaar op te geven waar zulke visschen gevangen wordentevens met zwaartelengtekleur enz. De Tijd verhaalt uit 's Bosch, dat aldaar een min derjarig jongetje, wettige zoon eener weduwe, in het prot. weeshuis wordt gehouden, niettegenstaande de moeder haar kind herhaaldelijk heeft opgeëischt. Zij zou nu eene klagt hebben ingediend bij het openbaar ministerie, daar het ont trekken van een kind aan het ouderlijk en voogdelijk gezag, strafbaar is. Men ziet belangstellend nadere bijzonderheden omtrent dit geval te gemoet. Donderdagmiddag had een jongeling, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerleete Hellevoetsluis, het on geluk over boord te vallen het gelukte niet hem te redden; Uit Gelderland schrijft men: Wij mogen ons in een beteren toestand verheugendan uw beiigtgever uit Leeuwarden. Het goede vooruitzigt en het overvloedige gras heeft boter en melk en andere levens middelen aanmerkelijk doeu dalen. Beste grasboter koopen wij hier te Zevenaar voor onze huisgezinnen voor f 0.45 't beste rundvleesch voor f 0.35rundvet f 0.30 eijeren 4 voor 10 ct., en zoo vervolgens meerdere zaken voor dage- lijksch gebruik. Wat betreft de vruchtboomen, het is nergens aan te bespeuren, dat ze door de nachtvorsten geleden heb ben en ze beloven veel. Doch de landman maakt zich hier wel beangst over zijn buitengewoon zwaar koren (rogge), dat grootendeels door den aanhoudenden regen tegen den grond ligt. Men schrijft uit het Westland: Van tijd tot tijd wor den bij de vrachten aspergies, die geregeld verzonden worden» enkele mandjes nieuwe aardappelen gevoegd. In het begin der volgende maand zal echter de verzending der nieuwe aardappelen grooter en daarna met een uitgebreid vervoer, ook voor buitenlaudsche rekening, dagelijks voortgezet wor den. Niettegenstaande de weersgesteldheid zeer afwisselend en soms niet vrij van nachtvorst is, staan veld- en graan gewassen gunstig en veel belovend. Te Sneek vond een boerin een knipje met geld op de weekmarkt; zij stak het in den zak. Die het verloren had werd hiervan onderrigtde politie ontdekte de vindster,, maar deze weigerde het beursje terug te gevenvoor dat zij haar man er had over gesproken. De politie dacht er anders over en de gelukkige vindster staat nu wegens diefstal teregt. Een schrijnwerker te Esseg, Ignatius Walkavic heeft te Ofen een toestel tentoongesteld, waaraan hij met volle- regt den naam van dievenvanger zou kunnen geven. Het be staat uit een 3 voet 6 duim lange schrijftafel, die wel is waar, slechts van hout vervaardigd is, maar ondanks zijn ligt

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2