W. J. KNOOP, nTëïjw s t ij d i n g e n. BI. 149 zegt hij »De ware welsprekendheid komt uit het hart voortzij bestaat niet in eene kunstige plaatsing en zamenvoeging van uitgezochte woordenmaar is alleen het natuurlijke gevolg van rigtig denken en van edel gevoelen." BI. 153. «De officier behoort zijn vaderland en niet een stamhuis niet een mensch." BI. 158. »Het regt is gelijk voor allen." BI. 157. »Wij vallen hen niet aan die een tegenoverge steld gevoelen zijn toegedaan: het verketteren valt niet in onzen smaak wij eerbiedigen elke gemoedelijke overtuiging." BI. 159. nZoodra de officier de wapens niet voerttreedt hij in de regten en vrijheid van ieder ander burger." BI. 160. »Het leger is niet iets vreemds, iets vijandigs aan het volk." Dit weinige moge voldoende zijn. Men leze zijne werken en elke bladzijde zal ons den man doen kennen als een eerlijk soldaatals eene specialiteit in alles wat het krijgswezen betreftmaar niet minder als een burger die zijn vaderland opregt lief heeft. Een man van zulk een karakter kan men geen vreemdeling noemen zonder zich aan bekrompenheid schuldig te maken. Is de keuze tusschen beiden dan zoo moeijelijk Zij kan welligt sommigen zwaar vallendie zich hebben gewend aan den leiband van anderen te loopen of aan een wachtwoord te gehoorzamen zonder te bedenkendat men zijne overtuiging niet kan prijs gevenzonder zich den naam van burger onwaardig te maken. - Zij kan moeijelijk zijn voor hen die zich laten wegslepen door beloften, die doorgaans spoedig vergeten zijn al het doel bereikt is. Zij is zeer ligt voor den onbevooroordeelden vrijen Nederlander, die zijn vaderland lief heeften gevoeltdat alleen verdraagzaamheid en eensgezindheid het kunnen behoudenvoor hem, die over tuigd is dat godsdiensthaat en tweedragt het ten val brengen en het welligt al te spoedig ten prooi zouden doen strekken aan hebzuchtige naburendie over onze dwaasheid zouden lagchen. Kiezers! wij roepen het u nogmaals toe bedenkt wel wat gij doétStelt alle kleingeestige overwegingen ter zijde en oordeelt onpartijdig over de beide kandidaten. Doet het vooral met het oog op ons dierbaar vaderlanddat voor een groot gedeelte van de opleiding onzer kinderen afhangtStelt het algemeen bélang boven het belang eener partij en stemt met ons eenparig op: Luit. Generaal bij het Nederlandache leger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 4 Junij 1869. In de Diugsdag jl. gehouden vergadering van de kie- zersvereeniging -Burgerpligtte dezer plaatse, ook toegankelijk gesteld voor niet-leden dezer vereeniging, was de opkomst zeer talrijk, hetgeen hoofdzakelijk was te danken aan de monde linge mededeeling, die zich kort vóór het houden der verga dering in de gemeente verspreidde, dat de heer mr. W. van der Kaay, voorzitter van de Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar, de vergadering zoude bijwonen. De aanwe zigen werden niet in hunne verwachting teleurgesteld. Nadat door den tijdelyken president, den heer S. Th. Beets, de vergadering was geopendde candidatuur voor het lid- maadschap van de Tweede Kamer ter sprake bragt en ver zocht daarover van gedachten te wisselen, vroeg de heer van der Kaay het woord en hield eene met regt welsprekende Tede, waarin hij zijne, in de laatste dagen reeds in de Alk- maarsche Courant ontwikkelde denkbeelden over de kwestie van den dag, //de gemengde school", zeer duidelijk en bevat telijk uiteen zette en nader toelichtte voor de vele aanwezige kiezers, die helaas met zijne artikelen in de Alkm. Courant nog te weinig bekend zijn. Zeer wenschelijk ware het dat van tijd tot tijd een dergelijk begaafd redenaar het woord tot de kiezers rigtte, ter opwek king van meerder politiek leven onder de ingezetenen te dezer plaatse. Na genoemden spreker werd het woord gevraagd door den heer W. J. Hiade Bok, die mede in sierlijke taal zijne ad- haesie schonk aan de woorden van den vorigen spreker. Op het herhaalde verzoek van den heer van der Kaay aan de aanwezigen, om van gedachten te wisselen, ten einde onder ling elkanders bezwaren zoo mogelijk weg te nemeu, werd door den heer P. Snel eenige inlichtingen gevraagd. De heer M. J. Manheim verzocht den heer Snel zijne mee ning eenigzins duidelijker te formuleren. Nadat hieraan door den hr. Snel was voldaan en 't bleek, dat ze daarin bestond, dat spreker nog eenige meerdere bijzonderheden omtrent den heer Knoop verlangde te weten, werd daaraan door den heer van der Kaay, ten genoege van den heer Snel en van alle aanwezigen voldaan. Niet alleen bleek dit uit de herhaalde toejuichingen, maar vooral uit het resultaat der vergadering, daar de heer Knoop bij acclamatie werd gekozen tot candidaat van de kiezersvereeniging Burgerpligt alhier. Door den president werd den heer van der Kaay, namens de vereeniging, dank gezegd voor de eer van zijn bezoek. Wegens het vergevorderde uur, werd goedgevonden om het stellen van candidaten voor de gemeenteraad te verdagen tot eene volgende vergadering. Ten slotte werd overgegaan tot de verkiezing van een Bestuur. De beide aftredende leden de heeren S. Th. Beels en G. Spigt werden herkozen en daaraan toegevoegdden heer W. J. Hidde Bok ge noemde heeren lieten zich de keuze welgevallen. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij koninklijk besluit is wegens verandering van woon plaats eervol ontslag verleendaan den heer Mr. S. P. J. Kros, als auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier, en in diens plaats benoemd de heer A. van Yoornveld. Kapt. Walquist voerende het noordsche brikschip Tvende Brödrein Brouwershaven binnenrapporteert den 30 Mei op 55° 5' N.B. 4° 181 O.L. gezien te hebben 2 visschers vaartuigen op sleeptouw hebbende de met hout ge laden fransche schoener Perle de Nantes. Genoemde schoener is gisteren alhier binnen gebragt door de Nederl. stoomboot Urania, kapt. Böncker zijnde masteloos en door het volk verlaten gevonden 20 mijlen op zee N.O. van Texel. De israëlitische school alhier, onder de leiding van den godsdienst-hoofdonderwijzerden heer M. Heertjewerd voor eenige dagen, in tegenwoordigheid van H. H. schoolbe stuurderen, geinspecteerd door den WelEerw. heerB. S. Bee- renstein, Opperrabijn der Ned. Isr. Hoofdsynagoge te 's Gra- veuhageinspecteur der Israëlitische scholen des Rijks Z. H. Ew. betuigde zijne bijzondere tevredenheid over de vorderingen door het degelijk gegeven onderwijs in het algemeenen in het bijzonder over de voortreffelijke prak*- tische bedrevenheid in de Hebreeuwsche grammatika. Na een hartelijke toespraak verliet Z. Ew. hoogst voldaan de school. Woensdag avond ten 7 ure kondigde het luiden der klok van de R. C. kerk en het uitsteken van de Nederlandsche vlag van den toren dier kerk, de aankomst in de pastorie aan van Z. D. Hw. Mgr. Gerardus Petrus Wilmer, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Bisschop van Haar lem en Assistent-Bisschop bij den Pauselijken troon, vergezeld van den Deken in het noorderdistrict, residerende te Schagen, en de beide Secretarissen van het bisdom. De reden van dit bezoek was gelegen in het toedienen van het H. Vormsel. Dit PIoogEerw. gezelschap heeft o. a. een bezoek gebragt aan de nieuw gebouwde bewaarschool in de nieuwstad, al waar het door een aantal jeugdige kinderen, in feestdosch getooid, met gezang en het bestrooijen van bloemen is ver welkomd. Donderdag avond ten 7 ure kondigde het luiden der klok en het inhalen der vlag, het vertrek aan van hier naar Texel, om' na aldaar het genoemd H. Sacrement te hebben toegediend, ook tot dat einde het eiland Wieringen te bezoeken. Aangaande den marinier die Dingsdag bij het schijf schieten ernstig verwond is geraakt, (waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten) kunnen wij thans berigten dat hij heden morgen tot bewustzijn is teruggekeerd en zijne familiedie inmiddels was overgekomen kerkende. Men heeft thans zeer veel hoop op zijn behoud en herstelling, dank zij de zorgvuldige verpleging, waarmede hij door de officieren van gezondheid in de garnizoens-infirmerie wordt behandeld. De offic. van gez. J. P. Manikus, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip de Rijnliggende te Hellevoetsluis, wordt overgeplaatst aan boord van het kostschip de Lynx en zal worden belast met de dienst bij het gedeelte mariniers, thans in garnizoen te Rotterdam. Men schrijft ons van Enkhuizen 2 Junij. Zoowel van de zijde van eenige onzer ingezetenen, in ver eeniging met de kiesvereeniging Burgerpligt" te Hoorn alsmede van verschillende kiezers, wordt tot lid voor de 2e Kamer aanbevolen jonkhr. mr. D. van Akerlaken. Men verneemtdat eerstdaags een ingrijpende veran dering in het personeel der belastingen zal geschieden. De- bestaande vijf groote directien vervallen, en negen provinciale inspecteurs worden benoemd. Voorts worden geen visiteurs meer benoemd en de betrekking van hoofd-verificateur en commies-verificateur ingevoerd. Ook in de werkzaamheden, worden eenige wijzigingen gebragtveeldat thans aan de= directien verrigt werden waarvoor deze grootendeels als trechters dienden, zal voortaan aan het departement van finantien geschieden. Woensdag nacht is ten huize van baron van Nispen,^ te 's Heeren berg (Gelderl.), een brutale diefstal gepleegd!. Maandag was aldaar naar den vogel geschoten. De zoon van: baron van Nispen werd koning van het feest en de baron gaf daarop een algemeen feest, waaraan behalve de familieleden, alle dorpelingen en de bedienden deelnamen. Een door 2 meiden aangenomen man zoude op het huis van den baron passeu. Deze nam echter de gelegenheid waar en ontvreemde voor p. m. f4000 aan goud en juweelen; hij is voortvlug-» tig; de politie doet onderzoek. Men schrijft uit Zaandam 2 Junij het volgende: Binneu deze gemeente doen zich van tijd tot tijd, op eenige veestallen, gevallen van longziekte voor. Zoo men verneemt zijn er reeds eenige koebeesten om die ziekte afgemaakt. Onlangs is meldiüg gemaakt van een hoofdonderwijzer

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2