IMGERITJKESTAND DER GEMEENTE TE1EL. RURGERL1JKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE WERINGEN. ADVERTENTIES. in de Provincie Friesland, die zich door zijne bekrompen huiselijke omstandigheden had laten verleiden tot het plegen van valschheid in onderhands geschrift. Het provinciaal geregtshof heeft hem deswege veroordeeld tot eenzame op sluiting voor den tijd van één jaar. Van Arnhem berigt men dat aan het veduhuis aldaar verschillende voorwerpen werden verkocht, afkomstig van het geregtshof; daaronder bevond zich een mand met menschen- beenderen, welke tot groote ergernis der aanwezigen, ook ter tafel werd gebragt. ('t Is ongelooflijk). Niemand wildeer op bieden, wijl men het een groot schandaal vond dat zoo iets plaats greep. Eindelijk kocht een der aanwezigen ze voor de som van 10 ct.ten einde ze naar het kerkhof te brengen. Voor een plan om van Parijs een zeehaven te maken waarvan op dit oogenblik weer ernstig sprake is, werd reeds in 1759, dus 110 jaar geleden, door de academie van Rouaan een prijsvraag uitgeschreven. Naar men verhaalt, heerscht op 't oogenblik de grootst mogelijke tweedragt in de ex-koninklijke Spaansche familie. Het plan om Isabella afstand van den troon te laten doen ten behoeve van haren zoon moet de oorzaak dezer oneenigheid ziju. Men verneemt dat in Amerika retourbilletten op de spoorwegen zonden zijn verkrijgbaar gesteld voor hendie de Amsterdamsche tentoonstelling wenschen te bezoeken en dat die kaarten reeds alle zouden zijn genomen. Aan een particulier schrijver uit Chicago dd. 3 dezer ontlèént men het volgende: Wij zijn van Harlingen vertrokken den 3 April's nachts ten 1 ure, zoodat wij den 4 April 's namiddags ten 4 ure te Huil aankwamen. De agent was daar vriendelijk en goed maar hij gaf maar half genoeg eten. Den volgenden dag, 'smiddag3 ten 1 ure vertrokken wij naar Liverpoolwaar wij 's avonds ten 7 ure aankwamen en waar wij weder één nacht logies hadden, maar logies als bedelaars. De meesten moesten over den vloer slapen en al weer half genoeg voedsel. De agent zegtdat men met de kisten niets noodig heeft dan toeverzigt, maar dat komt anders uit. Wij moesten ze zelf naar boord toe verwerken, anders hadden ze zeker staan gebleven. Den 6 April verlieten wy Liverpool, allen nog gezond. Maar owat een tooneel, op de boot met vrouwen en kinderen. Den vol genden avond ten 8 urekwamen wij in Ierlandwaar wij een massa Ieren aan boord namen, zoodat er toen 1200 pas sagiers waren, 's Nachts ten 1 ure gingen wij den grooten Oceaan in. Wij hadden eerst vier dagen voor den wind toen elf dagen tegen den wind zoodat wij 15 dagen op de wereldzee doorbragtenmaar niet 9 dagen en 4 urengelijk de menschen wordt wijs gemaakt. Al die praatjes van de agenten moet men dus niet gelooven. De boot stoomde nacht en dag door. Op de boot was het de beide eerste dagen goed met etenomdat de meeste zeeziek waren. Later kreeg men meer zin aan eten maar er was geen voorraad genoeg en het was zoo slecht alsof het geen eten was en het vleesch zoo zoutdat het meeste niet gebruikt kon worden. De soep was van 99 emmers water en één koolblad en de aardappels zoo, dat wanneer ik te huis wasze liet staan. Het brood was goed, doch de boter sterk, dus zulk een expeditie kan ik niet aanbevelen. Den 21 April kwamen wij te New-Tork aan wal. Den 22 vertrokken wij 's avonds per spoor en kwamen ein delijk den 27 April 's morgens ten 10 uur te Chicago. Van ons gezelschap stierven 4 personen tengevolge van uitputting, enz. Drie dagen later kwamen onze kisten alles is echter goed ter hand gesteld. Bij den boer is nog niet veel werk wordt over 't algemeen gezegd en de verdiensten klein. Ik weet ook nog niet waar ik mij vestigen zalik heb echter werk tegen li doll. per dag. Alles is waarheid wat ik U ge schreven heb. VARIA. Voorbeelden ter waarschuwing en navolging. Voor eenige jaren kwam te Steenwijk een school voor christelijk nationaal-onderwijs tot stand. In den aanvang bloeide deze school. Zij toch genoot niet alleen eene belangrijke on dersteuning van de hoofdcommissie tot bevordering van het onderwijs te 's Gravenhage; maar had ook dat in haar voordeel dat het onderwijs in een der openbare scholen en het gedrag van den hoofdonderwijzer dier openbare school veel tewenschen overliet. De nieuwheid der zaak bragt ook het hare bij en verwekte veel geestdrift. Sedert eenigen tijd is de zoo evengemelde gebrekkige school opgeheven, de onderwijzer ontslagen en het onderwijs beter georganiseerd. Niet lang daarna is de christelijke nationale-school te niet gegaan, na dat drie bekwame hoofdonderwijzers dierrigting, achtereenvolgend, hunne beste krachten hadden aangewend om haar in stand te houden. Nutteloos echter waren de door hen aangewende pogingen tegen de kracht van het openbaar onderwijs. De predikant der afgescheiden gemeente aldaar, een man vol verdraagzaamheid en liefde, die de vrede zoekt te bevorderen, heeft, door uitbreiding te geven aan het godsdien stig en leerstellig onderwijs, veel gedaan tot bevordering der goede zaak en nu bezoeken de leerlingen zijner gemeente weder de openbare school, zonder eenige aanstoot of ergernis, en zoo groeijen ze met die van een zestal andere rigtingen op godsdienstig gebiedbroederlijk en eensgezind op. "Waar zulke voorbeelden spreken behoeft de gemengde school wel geene verdere aanbeveling. In de te Amsterdam op den 1 dezer gehouden vergader ringvan de Maatschappij tot Exploitatie van staats spoor wegenis de heer Es. Jacob benoemd, tot Dierecteur Ge neraal op eene bezoldiging van f 18000. De benoemde, die ter vergadering tegenwoordig was verklaarde de benoeming aan te nemen, doch verzocht met het oog op een zuinig beheer, zijne bezoldiging vast te stellen op 8000. Van 27 Mei 3 Junij. ONDERTROUWD Pieter Bruijn en Catharina Mojen. GETROUWD; Jan Vlas en-Hiltje Bakker. Gerrit Hogerheijde en Necltje Koopman. Hendrik Koopman en Klaasje Hendrikje Bruin. Pieter Kuiper, weduwnaar, van Pietertje Mulder en Martje Mulder. GEBORENJan, zoon van Cornelis Smit en Immetje Reij.Vrouwtje, dochter van Pieter Kalis en Grietje Bakker. OVERLEDEN; Cornelia Schoenmaker, 2 j., dochter van Jan Schoenmaker en wijle Ariaantje Mulder. Van 15 tot 31 Mei 1869. ONDERTROUWDTcunis Langedijk en Trijntje Bruineman. GEHUWD: Jacob Schrickeu, weduwnaar, en M. Bregman. Bart Cor- nelissen en Adriana van Weelde. Jan Hoep, en Margaretha Rijkers, te Helder. GEBOREN: Jan, zoon van J. Volder en A.' de Vries. Catharina, doch ter van C. A. van der Waal en A. M. Schenk. Catharina, dochter van Cornelia Blom. Pieter, zoon vau J. v. d. Oord en G. Delver. Neeltje, dochter van J. Schouten en T. Bakker. Hendrik, zoon van A. Volder en M. J. Albers. Aafje, dochter Aafje Roos. Gerritje, dochter van E. de Vries en P. M.Kwantes. Pieter, zoon van P. Dekker en T.StofFcl. OVERLEDEN: Jan de Wit, 76 jaren, echtgenoot van C. Molenaar. Marijtje, Tol, 54 jaren, echtgenooto van P. Sint. Aafje, 3 maanden, doch ter van T. Ott en J. Vries. Aafje Keizer, 63 jaren, echtgenoot van G. Ningsen. Antje Grootes, 31 jaren, echtgenoote van J. Blom. Jannetje Sfcipkes, 33 jaren, echtgenoote van P. Bakker. Gedurende de maand Mei 1869. ONDERTROUWD Nan Rotgans en Neeltje Strand. GETROUWDNan Rotgans en Neeltje Strand. GEBOREN Sijtje, dochter van D. Waker en Jantje Stam. Antjo, dochter van J. Bakker en Antje Dekker. Cornelis, zoon van S. Bakker en Aaltje Zout. Antje, dochter van Geertje Kuijt. Trijntje, dochtor van P. Wagemaker en Maartje Dóvis. Sij brand, zoon van S. Bakker en Dieuwertje Ruijter. Meijert, zoon van V. Heijblok en Maartje Maars. OVERLEDENMavrtje Vergat, 6 jaren, dochter van H. Vergat en Maartje Kuijt. Elisabeth de Vries, 8 jaren, dochter Tan wijlen D. do Vries en Maartje Schurwe. MAUKTBERIGTEN. SCHAGEN, 3 Junij. 2 Stieren' f 80 a' 120, 12 Kalf-koeijen f120 a 180, 6 Vanrsen f80 a 120, 3 Gras Kalveren f40 a 60, 14 Nuchtere Kalveren f5 a 12, 250 Magere Schapen f8 a 25, 100 Vette Schapen f22 a 27, 1850 Lammeren f 3a 12, 5, Bokken en Geiten f 0,75 a 7, 25 Magere Varkens f 16 a 25, 80 Biggen f10 a 13. Konijnen 15 a 60 ets., Kippen 40 a 70 ets., Boter 77^ ets. per kop of f 1.03 per Ned. pd. Kaas 15 a 22| ct. per NP. Kipeijeren f2.60 Eendijeren f3.60 a 3.70 per lOOstuks. PÜRMERENDE, 1 Junij. Aangevoerd 119 stapels kleiue kaas, 1 middelbare. Boter. Van f 1.05 tot 1.15 per Ned. pd. Aangevoerd 200 runderen. In vette koeijen was de handel weder eenigsints hersteld, ofschoon niet zoo duur als voor een maand. Gelde koeijen gaan uithoofde van het koude weder niet zoo vlug van de hand. Kalf- koeijen dito. 31 paarden. 127 vette kalveren. Prijs: van 55 van 75 ct. per Ned. pd. Handel vlug. 94 nuchtere kalveren. Prijs van f 5 tot 14 per stuk. Handel matig vlug. 73 vette Varkens, van 50 tot 58 Cents per Ned. handel matig vlug. 14 magere varkeus, van f 19 tot 28, en 213 biggen van f8 tot 14. Handel matig vlug. 1151 schapen en lammeren. Vette schapen duur, ofschoon zulke buitengewoon hooge prijzen niet meer besteed worden Melkschapen duur. In overhouders is de geest flaauwer, zij worden ovenwei nog duur betaald, in lammeren gaat het iets stugger. Kipeijeren f 2.70, eend- eijeren f3.80 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 3 Junij. Kaas aangevoerd 47 stapels, wegende 13663 NP. hoogste prijs f 32.25 laagsts f28. LONDEN, 3 Junij. Ter veemarkt waren aangevoerd 1190 Runderen, 12,240 Schapen en Lam meren, 527 Kalveren, 5 Varkens. Prijzen Beste Runderen 6/, Schapen en Lammeren 5^ 10, Kalveren 5/8, Varkens 5/6. Getrouwd: A. C. KLOK en N. de WIJN. Helder5 Junij 1844» Heden overleed ons geliefd jongste Dochtertje CATO, in den onderdom van ruim 1 jaar. HelderJ. CAARLS. 2 Junij 1869. A. CAARLSSteeman. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij onze onlangs gevierde 25-jarige Echtvereeniging. J. BREEBAART. M. BREEBAART. Helder4 Junij 1869. Geb. Breebaart.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3