EIDERSCHE COURANT. Jlteuros- en flÖoerteiitic-öfaD. Woensdag 9 Junij, M 858. Negende Jaargang. 1809. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n«1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyertentien van 14 rebels is 60 Centen; voor eiken reuel meer 15 Centen. Zegelregt voor icdeic plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentie» iutezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 8 Junij 1869. Op Vrijdag 11 Junij, des middags ten 12 ure, zal aan het locaal van het Departement van Marine te 's Gra- venhage worden aanbesteed Het optrekken en afwerken van het Gebouw, bestemd voor huisvesting en opvoeding van Adelborsten voo'r de Koninklijke Zeeinagt alhier, op het daartoe gemaakte funderingwerk en trasraam, overeenkomstig de bij het Bestek gevoegde tien stuks teekeningen. Wegens buiten dienststelling van Zr. Ms schroefstoom- schip Leeuwardenworden met den 10n dezer op non-acti viteit gesteld, de koinmandant dier bodem, kapitein ter zee J. W. de Ruijter de Wildt, de luitenant ter zee le klasse C. J. Smith, le officier, de luitenants tir zee 2e klasse J. P. Mercier, D. O. Heldewier en P. G. Biuch; de officier van gezondheid 2e kl. A.Peters, officier van gezondheid der 3e klasse D. Dronkers; de officier van administratie 2e klasse I. Salmon en de adjunct-administrateurs P. Gallas en J. Vasseur. Z. M. heeft bevorderd tot officier van administratie le kl. B. M. E. Crevecoeur, L. M. van Onselen en J. H. C. ten Hove, thans 2e kl.tot offic. van adm. 2e kl. M. D. L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Kruijt, thans 3e kl.; tot offic. van adm. 3e kl. P. D. Clarkson, P. H. A. Pool, G. J. Guichard J. W. Groeueijk en J. P. de Vries, thans adj.-administrateurstot adj.-administrateurs J. A. Sonnenberg, J. A. Torré, A. Ver meulen en M. M. J. van Meeuwen, thans scheepsklerken. Z. M. heeft aan de officieren van administratie le kl. hij de zeemagt, M. J. Duvelaer van Campen, G. H. P. de Jonge en H. J. E. van de Watering, de eerste op verzoek, en de beide andere wegens langdurige dienst, een pensioen toegekend ieder van f1100. Na voldoend afgelegd examen zijn als machinist-leer ling bij de marine geplaatst, onder meer anderen, de jonge lingen H. Prins en A. Boonbeiden in deze gemeente woon achtig. In de Staatscourant van Zaturdag 5 Junij leest men het programma en de nadere bijzonderheden van het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst 3e kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, dat den 2ln dezer te 's Gravenhage zal aanvangen. Den 19 dezer moet van Harderwijk vertrekken om denzelfden dag alhier over te gaan aan boord van het naar Cura9ao bestemde schip Cornelia Catharinakapt. J. W. Merkelbach, een detachement van 40 militairen met een on- derofficier-kommandant. Bij Z. M. besluit is benoemd tot notaris, binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Winkel, de heer A. Sloos, candidaat-notaris, thans te Wieringen. Men schrijft ons van Texel, het volgende: Donderdag jl., des avonds, arriveerde alhier per stoomboot Ada van Hollandkapt. T. Mets, Z. D. Hw. Mgr. G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlem, ten einde het II. Vormsel alhier toe te dienen. De haven leverde een indrukwekkend gezigl op een gecostumeerde ruiter-eerewacht, ruim 40 man sterk, ouder kommando van den heer Eschauzier (outvanger der directe belastingen), geassisteerd door den heer Mutel- man (commies bij de belastingen), als adjudant. Nadat Z. D. Hw. in een rijtuig had plaats genomen, was de eerste togt, vergezeld van genoemde eerewacht en een me nigte toeschouwers, naar de kerk te Oudeschild, die zeer netjes was versierd, en waarvoor een eerepoort prijkte. Na eenigen tijd daar te hebben vertoefd, werd de togt vervolgd naar den Burg (de hoofdplaats van het eiland). Op den weg daarheen had een zeer lastig incident plaats. Langs een der weiden gaande, springt een jong paard, met een kluister aan de poot, in de scheidingsloot, zwemt ongeveer vijftig ellen lengte met de stoet mede, stapt daarna op den weg en sluit zich bij de eerewacht aan, doch rent zonder stuur, links en regts, dwars door de gelederen, tot groote last der ruiters. Vele pogingen tot verwijdering waren vruchteloos, men beukte er op met karwatsen en zelfs met Neêrlands driekleur en het Oranjevaan, maar ook daarvoor had het dier, dat zich steeds aanstelde als een Javaansche amokmaker, niet de minste respect; hij werkt zich door den stoet heen tot voor het rijtuig van den Bisschop, daar blijft het staan en ver spert den weg, volgens enkelen zou het dier op dat oogen- blik een meewarigen blik tot Z. D. Hw. hebben gerigt, waarin te lezen stond: //ik bid u verlos mij van mijn zwaren kluis ter,1' doch om voor de waarheid hiervan met mijn leven in te staan, dit wil ik maar liever niet, want het is maar een enkel lid der eerewacht, dien het gegeven was oin dit schrift te lezen. Maar dit is zeker, dat de stoet halt moest houden, en het eerst na aanwending van goed beraamde middelen gelukt is, het dier te verdrijven. Daarna werd de togt rustig voort gezet naar de R. C. kerk aan den Burg, alwaar men door honderde toeschouwers werd opgewacht en met vlaggen en eerepoorten ontvangen. Den volgenden dag, des voormiddags, stroomde het van het geheele eiland naar den Burg, om de Sacramenten van het H. Vormsel te ontvangen. Des middags heeft Z. D. Hw. een uitstapje gemaakt naar deOocksdorp, begeleid door de eerewacht, en retourneerde des avonds ten 8|- ure aan den Burg, om aldaar te overnachten. Zaturdag morgen werd Z. D. IIw. uitgeleide gedaan naar de haven en vertrok met de stoomboot Ada van Holland naar Wieringen. Van Terschelling schrijft men ons het volgende: In het afgeloopen voorjaar zijn van hier naar Noord- Amerika vertrokken 45 personen, als: 1 schipper 12 zeelieden, 3 landbewoners, 4 arbeiders en 25 vrouwen en kinderen, allen met het doel hun geluk in de nieuwe wereld te beproeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand Julij gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens bedoeld in art. b der wetter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te 's Gravenhage en te Meppel. Men schrijft uit Rotterdam 5 Junij Onlangs vermiste een schippersknecht van een in de Wijn haven alhier liggend schip zijn overjas, welke hij in het vooronder had opgehangen. Hij doet daarvan aangifte aan de politie, hoewel de dader hem geheel onbekend is en hij zelfs op niemand eenig vermoeden heeft. Twee dagen later op zijn schip staande, ziet hij een arm van een man door het luik van het vooronder van een nabijliggend schip steken, even als of deze man een jas aantrok. Dadelijk komt bij hem het vermoeden op dat deze persoon diefstal pleegde, en wel dezelfde kon zijn die zijn jas ontvreemd had. Hij waar schuwt den schipper, houdt den verdachten aan, en hoewel deze eerst ontkende, blijkt liet daarna, dat ook hij de dief van de bewuste jas is. De persoon, wiens schuld op zulk eene bijzondere wijze aan het licht is gebragt, is gisteren door de regtbank alhier veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijftien maanden. Men schrijft uit Leiden 4 Junij: In zijne vergadering van heden, heeft het leidsche stu denten-korps besloten, dat tot onderwerp de maskerade, in Junij 1870 tc houden, ten einde het 295jarig bestaan der7

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1