BURGERLIJKE STAÜtD DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. losgeld van 250 frs., voor het lijk van zijnen zoon. De rege- rings-bladen van Algiers en Parijs hebben over deze gebeur tenis een diep stilzwijgen bewaard. De spoorweg van Nieuw-York naar de stillle Zuidzee is sedert een paar weken gereed. De laatste rail werd gelegd op Maandag 10 Mei .en men kan nu, over Chicago, in eene week sporens (nacht en dag) van Nieuw-York naar San Francisco komen. Best is de weg nog niet, gelijk bijna geen enkele amerik. spoorweg onmïddelijk goed kan worden ge noemd. Er zal nog veel moeten worden vernieuwd en her steld en het rollend materiëel moet gaandeweg worden ver meerderd en verbeterd. Op het oogenblik is ook dit nog schraal, en wat het gemak betreft, niet zeer aanlokkelijk. In Amerika gaat men echter uit van den stelregel: maak eerst taliter, qualiter, een weg, en alle verdere dingen'zullen u toe geworpen wordenen in Amerika gaat die stelregel gewoon lijk door. Een Pruïssisch zee-officier heeft voorgesteld de hoofd rivieren van Duitschland door middel van een spoorweg te verbinden welke uit een aantal evenwijdig loopende rails zou bestaan. Over die rails zou men een dok op wielen voor gepantserde riviervaartuigen willen laten loopen om langs dien weg de maritieme strijdkrachten bij het uitbreken van een oorlog snel te concentreren. Dit ontwerp is niet nieuw daar vroeger reeds een Fransch ingenieur een dergelijken spoorweg voor schepen tusschen de golf van Lyon en die van Biscaye heeft willen aanleggen. Onder de vele werken van openbaar nuttevens tot verfraaijing en hervorming van de stad Parijsdie in den laatsten tijd den schuldenlast der Fransclie hoofdstad tot zulk eene enorme hoogte opvoerdenbehooren ook de achttien bruggen over de Seine, die over eene lengte van acht mijlen de oever op de drukste punten met elkaêr in verbinding brengen. Gezamenlijk kostten die bruggen 22 millioen frs., waarvan alleen le pont Napoleon III 2,236,905 frs. Te Parijs zijn sedert eenige dagen twee tentoonstellin gen geopend, de eene van konijnen, de andere van honden en katten. Voor de laatste, waarop een groot aantal dames hondjes in alle rassen, zoo Fransche als uitheemsche, zijn ingezonden, zijn 50 gouden, zilveren en bronzen medailles en 25 eervolle vermeldingen uitgeloofd, die door een speciale jury zullen worden toegewezen. Madlle. Hortense Schneider, de beroemde tooneelspeel- ster, was onlangs te Baden. Op zekeren dag komt een En- gelsche lord haar een bezoek breDgen maar verneemt van den portierdat zij den geheelen dag niet 't huis komt. In plaats van een naamkaartje af te gevensnelt hij naar een juwelier zoekt een bracelet uit en laat er onmiddellijk zijn naam in diamanten inzetten. De lord betaalde den juwelier 36,000, gaf het kostbare kleinood aan den portier en zette met de meeste zelfvoldoening zijne wandeling voort. Toen Hortense 't huis kwam en den in diamanten gezette naam op den armband zagriep zij uit»IIoe jammerdat hij geen Spanjaard is! Zijn naam zou dan toch veel grooter zijn geweest." De geboorte van den prins in België heeft in dat land groote vreugde gewekt. Te Brussel zijn de vlaggen ontrold en is er des avonds geïllumineerd. De koning van Pruisen heeft dadelijk de koninklijke familie per telegram geluk gewenscht. Of er nog iets- van de bijeenkomst der vorsten bij de opening van de Suez-landengte zal komen is niet te zeggen de keizer van Oostenrijk heeft, onder voorbehoud, de uitnoodiging aangenomen. Te Bern is de burgerlijken stand thans bepaald ingesteld. De opgaven van geboorten, huwe lijk en overlijden zullen niet meer bij de geestelijkheid, maar bij het burgerlijk bestuur moeten plaatshebben. Dit is voor andere kantons een goed voorbeeld. De broeder van den prins Kung in China heeft den secretaris van 't fransch ge zantschap een klap gegeven, 'tls te verwachten, dat het hof van China de door de gezanten gevorderde voldoening zal geven, en de zaak dus tot geen verwikkelingen zal leiden. Men meldt uit Batavia, dat de feesten ter gelegenheid van 't 250jarïg bestaan van Batavia er in de war loopen. De Bekassiezaak heeft dienen indruk gemaakt, er rijzen andere kleine moeijelijkheden, en omdat men tegenover de bevolking toch iets moet doen, zal er een concert en eene bloementen toonstelling plaats hebben. Volgens de romeinsclien cor respondent van de Monde bedraagt het geldelijk verlies, door de pauselijke regering bij het vergaan van de Abbatuccie ge leden, naauwelijks 50,000 frs., en niet lf millioen frs. 3inge3onbai. Een paar wenken en raadgevingen bij de VARKENSZIEKTE. Onlangs heb ïk in de Groninger Ct. een paar malen eenige regelen gelezen betreffende voorbehoedende behandeling der dus genoemde varkensziekte. Dat gaf mij aanleidingom mijne ondervinding in dat opzigtten nutte van belangstellenden hier even eens met een paar woorden mede te deelen te meer, daar het nadeel, dat door bedoelde ziekte in sommige streken bijna jaarlijks veroorzaakt wordt belangrijk genoemd mag worden. Bij den meestal ongunstigen uitslag der geneeskundige be handeling dezer ziekte, in de hevige gevallen blijft het altijd de hoofdzaakom de dieren voor het aantasten van de ziekte te beveiligen deze voorbehoedend te behandelen en zooveel doenlijk ze gezond te houden dat bij behoorlijke opmerk zaamheid en oplettendheid van het navolgende ook meestal gelukken zal. In die streken, waar de bedoelde varkeDziekte zich gedurig pleegt te vertoonen, worden in heete zomers gemeenlijk vele dieren spoedig achter elkander daardoor aangetast. Wanneer nu de ziekte begint uit te breken en in den omtrek hier en daar enkele varkens schielijk stervenmen bij de opening des diers een zwarteteerachtige bloedmassa vindtdan haaste men zich, om al de nog gezonde varkens, in den ge heelen omtrek, voorbehoedend te behandelen. Ik heb ten dien aanzien steeds de gunstigste gevolgen ge zien door ze eerst een braakmiddel te doen geven van den braakwijnsteen wanneer dat middel uitgewerkt heeft dan geve men dagelijks ongeveer drie malen eene kleine hoeveel heid salpeter en eene dubbele quantiteit Glauberzoutb. v. men neme lè oud lood salpeter en 3 lood Glauberzout, losse de beide zouten in eene genoegzame hoeveelheid water op en meng drie malen 's daags een twaalfde gedeelte van die oplossing in goed zuur karnemelk en zet den dieren het te drinken voor. Mogt na eenige dagen misschien de mestafgang wat te dun worden, dan houde men een paar dagen met het ingeven van Glauberzout op en vervolge daarna weder met eene eenigzins verminderde hoeveelheid. Tot het toedienen van een braak middel neme men van zes tot tien grein braakwijnsteen rigtende zich daarbij natuurlijk naar de grootte des diers losse het poeder in zuiver regenwater open diene het varken die oplossing in éénmaal toedoe dat echter vóór en niet na het voederen. Blijft de zomerhitte onverminderd voortduren en de ziekte evenzeer heerschendan herhale men het braak middel nu en dan eens weder, telkens na verloop van eenig' dagen. Overigens zette men de dieren veelgoed zuur karnemelk voor en begiette ze menigvuldig met koud water. Het zindelijk houden der dieren en hunne hokken is mede zeer raadzaam. Wanneer men op zulk eene wijze handelten daarmede blijft aanhouden tot een blijvendekoele luchtsgesteldheid is inge treden en de ziekte heeft opgehouden te woeden, dan zal men zich daarbij buiten twijfel goed bevinden door de meeste varkens gezond te houden. Is echter een varken werkelijk reeds door de ziekte aange tast en wil men de genezing beproevendan opene men de behandeling met eene aanmerkelijke bloedaftapping uit de ooren en den staartna eene korte rust geve men het varken een braakmiddel in, als boven opgegeven is; heeft dat middel uit gewerkt en volgt nu beterschap, of blijft tenminste de ziekte op gelijke hoogte zonder bemerkbare toenemingdan zette men goed zuur karnemelkwaarin salpeter en Glauberzout (meer dan de dubbele hoeveelheid als bij de voorbehoedende behandeling opgegeven is), opgelost is, te drinken voor, zoo lang de beterschap voltooid en het dier hersteld is. Kan het dier niets meer door den hals krijgen, of gebruikt het althans zelfs geen drinken meerdan onthoude men zich de zieke varkens de geneesmiddelen met geweld in te gieten, daar deze handelwijze den ongunstigen afloop der ziekte eerder bespoedigtdan terughoudtalleen de noodzakelijkheid van de bloedaftapping regtvaardigt bij deze ziekte het aangrijpen en vasthouden der patiënten. Amsterdam, SingelG. 343. BAVINK, Veearts. Vau 28 Mei 4 Juuij 1869. ONDERTROUWD R. J. Mooij, werkman, 26 jaren en T. de "Wit, 24 jaren. M. Muller, werkman, 26 jaren en A. Vijselaar, 21 jaren, wonen de ie Wormervecr P. J. Grooil', metselaar, 25 jaren en A. Duijts, 23 jaren. C. van der Made, slagter, 25 jaren en A. H. Buijs, 26 jaren. GEHUWD T. Smit eu E. de Jong. C. Reijnen en C. A. Schorstj. A. W. Pcnninkhoir en J. M. vau der Linden. ECHTSCHEIDINGEN 1 BEVALLEN D. Penuik gcb. Koning, Z. N. Brect geb. London, D. H. Perwitz geb. Baaae, D. W. J. van Vliet gcb. Tegel, D. M. 13oll geb. Edcius, Z. N. Bommels gcb. Kraak, D. M. M. Schnitzel- huber, Z. C. M. Huijcr geb. Deimeman, D. A. van der Haagen gcb. Koomen, D. E. Duivetter, Z. N. Brouwer geb. Selver, Z. J. M. BïscholT gcb. Poppe, Z. C. C. Riemcrs geb. Klooster, D. C. J. Veen geb. Heijdenrijk, D. T. Vos geb. Buijs Zaatmau, D. A. do Vroomo gcb. Schelliuger, D. N. de Leeuw geb. Biesboer, Z. J. Geus geb. Veuendaal, D. OVERLEDEN; C. Remert, 8 maanden. R- Smit 11 maauden. C. Caarls, circa 14 maanden. J. de Vries, 74 jaren. Ambtshalve inge schreven 1. Levenloos aangegeven 1. van 10 Mei 5 Juuij 1869. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. GEBOREN Willem, zoou van Reltje Aues Bakker cn Stijntjc Znnderdorp Gerrit, zoon van Jacob Drijver eu Grietje Molenaar. Pietcr, zoou van Hcudrik Oepkcs eu Tietje Cupido. Christiaan Lodewijk, zoon van Willem Johaunes vau der Werff en Picterke Bruins. Sjoerd, zoon van Sjoerd Douwes de Jong en Aafje Poulus Slnijk. Leendert, zoon van Andries Teunis Bloem en Antje Rotgans. Josephine, dochter van Pieter Alberts Kaale en Wiemkje Hendriks Schroor. Cornelis, zoon vau Gerrit Lieuweu en Trijntje Schaap. OVERLEDENGrietje Cornelis Boer, gehuwd met Johaunes Bernardus de Graud, oud 50 jaren.Nceke Pieters Bos, gehuwd met Teeke Jaus Bloem, oud 69 jaren. Cornelis Cornelis Boune, weduwe van Nceltje Kok, oud 52 jaren. Emke Bos, oud 6 jaren. Marij Klaas Pais, weduwe van Pieter Arieus Mier. oud 50 jaren. Pieter Wijbrands Rotgans, oud 57 j. lttAKKTBEUlGTEN. AMSTERDAM 5 Junij. Zeeuwscho jammen 90 ets. en 13.Friesehe jammen f 2.S0 a 3.50, Limburgers f 2.50. Ruimere aanvoer: 4000 mud. Prijzeu daleude. Handel zeer levendig. ALKMAAR, 5 Junij. Aangevoerd 11 Paatden f 40 a 180, IS Koeijeu f130 a 170, 26 nuchtere Kalveren f 8 h 17, 236 Schapen f 8 a 28, 401 Lammeren f 5.10 a 12, Geiten f 4 a 8, 12 kleine Bokken f0.80 a 1.10, 10 magere Varkens f 18 u 30, 120 Biggen f 13 a 15, Boter per kop f 0.62^ a 0.70.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3