Er is eene wetsvoordragt ingediend tot wijziging en uitbreiding der wetten regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt. Het voornemen bestaat om den rang van officier van ge zondheid 3e klasse bij de zeemagt te doen vervallen. Het is alzoo de benoeming tot officier van gezondheid 2e klasse die voortaan de rangopvolging zal regelen. De thans dienende officieren van gezondheid 3e klasse, zoo mede de later tot dien rang te benoemen kweekelingen, die voor de invoering der wet van 1 Junij 1865 in dienst zijn gekomen, moeten drie jaren als officier van gezondheid der 3e klasse hebben gediend, alvorens tot het doen van examen en tot bevordering in aanmerking te komen. Bij bevordering tot officier van gezondheid 2e klasse nemen zij rang boven de artsen, die na hen tot officier van gezondheid zijn aangesteld. Bij het vak van administratie wordt de rangopvolging geregeld naar de benoeming tot scheepsklerk en niet naar die tot officier van administratie 3e kl. Voorde apothekers die in de wet van 1851 niet vermeld zijn, regelt de benoeming tot apotheker 3e kl. de rangsopvolging. De verpligting tot het dienen als le officier en kommandant zoowel voor de luitenants ter zee le klasse als voor de hoofdofficieren, alvorens zij tot bevordering kunnen in aan merking komen, zal worden opgeheven. Ook heeft men den verpligten dienstijd in eiken raDg voor de hoofd- en vlag officieren op twee jaren gebragt. Evenzeer is de verpligting opgeheven, aan de luitenants der mariniers gesteldom het bevel te hebben gevoerd over een ingescheept detachemeut, vóórdat zij tot bevordering in aanmerking kunnen komen. Den rang van adjunct-administrateur wenscht meu, als oneigenaardig en overbodig, te laten vervallen. Tegelijkertijd is de diensttijd voor de officieren van administratie 2e en 3e klasse op vier jaren voor eiken rang gebragt. De scheepsklerken zullen van de vier jaren die zij, alvorens tot bevordering in aanmerking te komen, moeten hebben gediend, twee jaren buitengaats moeten doorbrengen.}De verpligte dienstijd om van officier der administratie 3e klasse tot den rang van kapitein op te klimmen, is daarmede gelijkgesteld •aan dien voor de adelborsten en de 2e luitenants der ma riniers vereischt om den kapiteinsrang te verkrijgen. Bevordering tot rangen boven dien van luitenant le klasse, dus van hoofd- en vlagofficieren, geschiedt geheel naar keuze. Een verlof tot het waarnemen van eene lands- of parti culiere betrekking wordt slechts als gunst en dan voor niet langer dan één jaar, met stilstand van tractement en bevor dering, verleend. De sedentaire betrekkingen zullen in den regel (waarop enkele uitzonderingen zijn toegelaten) niet langer dan vier jaren achtereen aan denzelfden persoon worden opgedragen en voortaan waargenomen worden door officieren van het corps. Deze zijn de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp. De al of niet vrijstelling van de krijgsdienst van jon gelieden, die voor den geestelijken stand worden opgeleid, heeft in de belgische kamers herhaaldelijk het onderwerp van discussie uitgemaakt. De gewone argumenten vóór en tegen die vrijstelling worden bij die gelegenheid aangevoerd. Eén grond echter, strekkende -om de aanstaande geestelijken van de grondwettige verplig ting te ontslaan werd bijgebragt van eene zijde, waarvan meu het niet zou hebben verwacht. De heer Muller, tot de liberale partij behoorende, de steller vau het rapport over de militie- wet, dus een man van invloed in de kamer, verlangde de vrijstelling gehandhaafd te zien '/omdat anders de geestelijke «tand in Belgie bezwaarlijk in stand zou zijn te houden.1' Die bezorgdheid doet het hart van den heer Muller eer aan; maar vruchteloos zoekt men in de belgische grondwet een artikel, dat de instandhouding van eenige maatschappe lijke betrekking door previlegie voorschreef. Bovendien, wij zien niet in, dat jongelieden, die zich later willen wijden aan de taak, om hunne naaste tot deugd en godsvrucht aan te sporen, zoo verkeerd zouden doen met zich een tijd lang ouder hunne gelijken te bewegen, om op die wijze men- schenkennis op te doen eu het leven ook van eene andere zijde te leeren kennen dan zoo als het zich in een seminarie of klooster voordoet. Zij zouden na hun tijd te hebben ge diend er niet minder om zijn, tenzij ze zeiven voor de verzoeking mogteD bezwijkenmaar de zoodanige zullen toch op den duur niet de beste herders voor anderen wezen. Dat jeugdige aanstaande geestelijken een afkeer hebben van wapenen en toebereidselen van menschenmoord, is eene loffelijke eigenschapdie zij met de meeste klerken bedien den en beoefenaars van vakken des vredes gemeen hebben en als de gelegenheid zich voordoet de ondervinding ook van onzen tijd bewijst het grijpt de geestelijke even goed naar het geweer als ieder ander. De belgische kamer heeft echter het voorbeeld van Italië niet gevolgd en als regel de vrijstelling van de krijgsdienst voor aanstaande geestelij ken aangenomen maar die vrijstelling slechts eenigerinate beperkt. Arnh. Cé. De Tijd bevat thans eene aansporing tot de neder- landsche jongelingschap gerigtom bij de zouaven dienst te nemen. Het blad zegt dat Rome in dringend gevaargroo- ter dan twee jaren geleden verkeert. Het meldt verder dat de tallooze zouaven die toen naar Rome logen thans hun diensttijd geëindigd zijnde, naar huis verlangen en het korps zeer gedund zou worden. Nog één jaar slechts zalvolgens het zeggen van de Tijd die hulp noodig zijn: dan zullen de groote moeijelijkhedeu zijn doorgeworsteld en overwonnen. Het aantal kandidaten, om als kweekelingen geplaatst te. worden aan de kweekschool voor onderwijzers te Gro ningen bedraagt 38. Hiervan kunnen 0 worden geplaatst. De Arnk. Ct. ontvangt uit 's Hage berigt, dat er wel is waar weder geruchten loopen omtrent ministeriële wijzi gingen, maar dat deze geen grond hebben. De briefschrijver drukt evenwel de meening uit, dat een vice-president van den raad van Iudië moet benoemd en de heer Mijer moet worden teruggeroepen, terwijl na den gunstigen afloop der verkiezin gen in het ministerie de eminentste leden der partij moeten zitting nemen en dan gedurende een 10 a 12 tal jaren een liberaal ministerie zou kunnen aanblijvenmits men slechts eensgezindheid bewaarde. De briefschrijver stelt ook de vraagwaartoe de Kamer nu is bijeengeroepenzij is nu niet meer te beschouwen als de juiste uitdrukking der mee- ning van de natie; de een zegt, dat daarom alleen de spoor wegaansluitingen te Rotterdam en Amsterdam moeten worden afgedaanandereu daarentegen beweren, dat er geene reden isom niet alles af te doen wat daarvoor vatbaar is. Te Rotterdam hebben de bakkersknechts eene bijeen komst gehouden, die door ruim honderd van hun werd bij gewoond. Een paar sprekers ontwikkelden hun gevoelen in verband met het doel waarvoor men zamen was gekomen. Er werd aangetoond dat de bakkersknechts voor 100 uren arbeid in de week slechts 8^- ct. per uur genieten, en in overweging gegeven oui de bakkers te verzoeken het brood met 1 ct. op te slaan, waardoor het loon van de knechts 12^ cent per uur zou bedragen. Aan zeer enkelen, die werkstaking aanraadden, werd door de overgrootte meerder heid het stilzwijgen opgelegd. Omtrent de aanstaande internationale tentoonstelling te Amsterdam, wordt het volgeude medegedeeld Voor Nederland is door de inzenders eene ruimte gevraagd van 2200 vierk. meters. Uit VBosch alleen worden omstreeks 100 inzendingen verwacht. Behalve de reeds in vroegere op gaven vermelde rijken, hebben thans ook Pruisen, Oostenrijk, Baden, Wurtemberg, Beijeren, Zwitserland en Italië ruimte gevraagd. Uit Pruisen verwacht men 69 inzendingen; uit Oostenrijk 52. Onderscheidene bezendingen zijn reeds aan gekomen. Het meest zullen waarschijnlijk de belangstelling trekken de inzenders, die niet slechts voorwerpen ten toon stellen, maar die ook op de tentoonstelling zelve vervaardi gen. Zoo zal de firma Ziegelaar eene schoenenfabriek inrig- ten; eene andere firma eene fabriek van kleine kettingen; een groot aantal naaimachines zal in werking zijn en de mattenvlechterij te Noordwolde zal door een paar personen worden vertegenwoordigd. Jl. vrijdag is in het Mainsion House te Londen on der het voorzitterschap van den lord-mayor een vergadering gehouden van het londensche comité voor de internationale tentoonstelling in het Paleis van "Volksvlijt te Amsterdam. Zij werd o. a. bijgewoond door de heeren baron Mackay, voorzitter der hoofdcommissieEverwijn zaakgelastigde en Mayconsul-generaal van Nederland te Londen. De sub commissie berigttedat zich bijna 200 engelsche inzenders, de voornaamste takken der britsche industrie vertegenwoor digende, hadden aangemeld. Te Harderwijk bevindt zich een 24jarige chinees, om het horologiemaken te leeren. Hij heeft beschaafde manieren, groote intellectie en spreekt vrij goed Hollandsch. De ortho- doxgereformeerde kerk heeft zich bereids van ziju godsdienstig gevoel meester gemaakt. Na een tweejarig verblijf zal hij repatriëren. Van Cura<?ao dd. 22 Mei schrijft men "De gezondheidstoestand is hier gunstig, maar de droogte blijft aanhouden en doet ons zeer veel nadeel. Men schat het verlies daardoor ontstaan op minstens 2 millioen. Het geld is dan ook alweer zeer duur geworden 'zoodat men 8 a 9 pet. rente moet betalen. De doorvoerhandel is leven diger dan het vorige jaar, als ook de handel in maïs en andere voedingsartikelen voor de consumptie op dit eiland benoodigd. Den 26 dezer is van hier vertrokken naar Nederland het schip Gouverneur de 'Revilleaan boord bevindt zich de heer de Hofiman, gouvernements-geneesheer op Aruba, met echt genoot en kinderen en 27 militairen, die wegens expiratie van hunnen diensttijd, naar het vaderland terugkeeren. In een der Engelsche steenkolenmijnen heeft weer een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Eene gasontploffing ïii eene der rijkste mijnen van Zuid-wallis, die van Ferndale bij Merthyrtydwilheeft aan 76 personen het leven gekost.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2