HE1DERSG0E COURANT. Jlteums» en Woensdag <ftÖoertentie--6faÖ. 23 Junij. M 842. Negende Jaargang. 1869. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.30 Franco per post n1.50 Mén abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentikn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens ééa dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. (©fficiëri gedeelte. POLITIE. Op de Texelsche Stoomboot is achtergelaten eene PARA- PLUIE. De eigenaar vervoege zich ten burele van den ondergeteekende. Helder, 22 Jünij 1869. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Jgtet-nfficiëtf gedeelte. POLITIEK OVERZIGT VAIV DEN DAG. Bij de behandeling van de wet op het regentschap in Spanje is weder de hoofdkwestie, die nogtans beslist was, of Spanje eene monarchie of eeue republiek zou zijn door on derscheidene leden besproken. Die kwestie, meende men, dat eerst weder ter sprake zou komen in October, bij de ver kiezing van een koning. Het regentschap is bestreden zelfs door léden van de meer derheid, onder anderen door Carlos Novarro, een vriend van Serrano. Deze beweerde dat het benoemen van een regent slechts het uitstellen zou zijn van eene moeijelijkheid, die er niet door zou verminderen. Hij verklaarde zich voor het koningschap van den hertog van Montpensier. Dezelfde afgevaardigde heeft zich ook ongunstig uitgelaten over de Mexiaansche republiekgeneraal Prim heeft haar ver dedigd en verklaard, dat Spanje onmiddelijk de betrekkingen met dien staat weder zou aanknoopen. Uit Rome wordt aan de Pall Mali Gazelle als stellig geschreven, dat de Pransche bezetting in den Romeinschen staat allengs zal worden verminderd, en wel zoo, dat het ge- heele bezettingkorps nog in den loop van dit jaar dat grond gebied zal verlaten. De eerste vermindering van het occupa- tieleger zal den 15 September plaats hebben. De correspon dent berigt verder, dat het pauselijk grondgebied, na de verwijdering der Pransche troepen, welligt door eene Puisi- sche krijgsmagt zal worden bezet. Het kabinet te Berliju zou daartoe allezins geneigd zijn, niet zoozeer om het pau selijk gezag tegenover Italië te handhaven, als wel om het kabinet te Plorence gelegenheid te geven, zich van Prankrijk los te maken. Doch, kan men vragen, wat zou het pauselijk gouverne ment aan eene Pruisische bezetting hebben, wanneer dit laatste de bedoeling is De correspondent oppert voorts, en teregt, de vraag: Zou Prankrijk lijdelijk toezien, dat zijne troepen in den pauselijken staat vervangen werden door Pruisische? Bij de op 8 Junij te Washington gehouden gemeen telijke verkiezingen zijn acht negers tot leden van den raad benoemd. Maar voor dat het tot deze beslissing kwam, is er een verwoed straatgevecht geleverd tusschen de menigte en de politie, die van de revolvers gebruik moest maken, zoodat een neger gedood en verscheidene gewond werden. De ineensmelting van beide rassen op maatschappelijk en politiek gebied ligt dan ook nog in de toekomst. De voor standers van de toekenning der staatkundige regten aan de vrouwen zijn wel eenigzins teruggedeinsd voor het argument dat onlangs door de Newyork-Trïbune werd verkondigd, te weten dat volgens hun stelsel eene negerin tot presidente van de Yereenigde Staten, kon verkozen worden. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 22 Junij 1869. Naar wij vernemen zullen de muziekuitvoeringen vóór het gebouw van de sociëteit de //Marine-Club," door het staf- muziekkorps der marine, voortaan plaats hebben des Maan dags en Donderdags avonds, van 7 tot 8 *- uurin plaats van des middags. De ophanden zijnde kermis te dezer plaatse, aanvan gende 5 Julij a. s., beloofd weder zeer druk bezocht te zullen worden, door verschillende soorten van openbare ver makelijkheden, de aanvragen om standplaatsen zijn zeer tal rijk. Wij zullen er echter geene gedetailleerde opsomming van geven, want zonder twijfel zal er zich een groot deel terugtrekken wanneer men zal ontwaren dat de concurrentie nog al extra is. De kosten van het afbrengen van het Engelsche fre gatschip Dunedinkapt. Mc' Millan, van Sourabaija naar Amsterdam bestemd, en bij het binnenslepen alhier vastge raakt, bedragen, behalve die voor het opvisschen van anker en ketting, slechts dubbel sleeploon; het schip heeft niets geleden. Z. M. heeft na afgelegd examen, benoemd tot surnu merair bij het vak der posterijen, de heerenJ. R. Gostelie, te 's HertogenboschN. Schuit, te Hoorn; J. ten Cate, te Hoogezaud; J. Esser, te Tilburg; C. van Ghert, te Nijmegen; W. P. Yiëtor, te Leerdam; C. C. Yrendenberg, te TexelA. Burkens, te Leerdam J. A. H. A. Jansen, teSittart; W. E. Carp, te Middelburgjhr. H. M. E. baron van Asbeck, te Loenen; en G. IJssel de Schepper, te Deventer. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der rigistratie en domeinen van de tweede klasse bij het Departement van FinautieD, de heeren A. M. van de Laar en O. M. J. Moorrees, thans inspecteurs der registratie en domeinen van de derde klasse, werkzaam bij genoemd Departement. Bij koninklijk besluit is aan IT. Pokke, vuurstoker der 2°kl. op Zr. Ms. schroefstoomschip Marriix, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een ligt matroos uit zee ter reede van Yokohama, op 7 April jl., toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift. De hulde, welke 's jaarlijks zoo getrouw deu 18 Junij aan het standbeeld van Koning Willem II wordt gebragt, heeft zich ook dit jaar hernieuwd. Een fraaije bloemenkrans werd reeds vroeg in den morgen op het voetstuk van het standbeeld neergelegd. Omtrent het verblijf van H. M. de Koningin te Pa rijs deelt de Holl. Illustratie de volgende bijzonderheid mede. Op het paleis der Tuileriën werd te harer eere een groot dinee gegeven en daarna tooneel-voorstelling. Bij die gelegenheid werd er een alleraardigst tooneelstukje in verzen van den dichter Coppée, getiteld le Passant, 'opgevoerd. De eerste actrice, MUe. Agar, was blijkbaar zeer verlegen, toen zij voor dat aanzienlijke gezelschap optrad, en na afloop der voorstelling vroeg de koningin haar, waarom zij in het begin zoo konfuus geweest was. //Wel, mevrouw de koningin, het is de eerste maal, dat ik voor Majesteiten optreed. Mejufvrouw, antwoordde onze koningin met de gevatheid en innemendheid, die haar in zoo hooge mate eigen zijn het talent is ook een Majesteit, wij kunnen elkander dus de haud reiken. Er is weder een plan ontworpen tot herovering van verloren grondgebied op de zee, namelijk de aanwinst van

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1