15 a 16,000 bunders land, gelegen tusschen het eiland Wie- ringen en den vasten wal van Noordholland, tot aan Medem- blilc. Deze indijking zal eene uitmuntende gelegenheid zijn tot proefneming voor de gelieele Zuiderzee of van het zuidelijk gedeelte daarvan. In de Arnhemsche Courant leest men het volgende: De reeds zoo rijke litteratuur over de neutrale en bijzon dere school in Nederland is onlangs vermeerderd met twee nieuwe werkjes, het eene getiteld: //De gemengde school in Nederland, practisch beschouwd door J. H. W. Slangen, hoofd onderwijzer te Schagen;" het andere: //Verpligt onderwijs, een woord in 't belang der openbare neutrale school, door J. R. Sikkes, predikant te Bovensmikle." Het eerste kwam uit bij S. Giltjes te Helder, het tweede bij Gratama te Assen. Beide brochures verdienen de aandacht, vooral de laatste, waarin een warm pleidooi wordt geleverd voor het verpligt onderwijs in Nederland. Al zijn wij het geenszins met den schrijver eens, dat //verpligt onderwijs de leus moet zijn van een ieder, die liefde heeft voor zijn land, en in wien 't vurig verlangen leeft dat de maatschappij steeds meer beantwoorde aan het ideaal 't welk zij ter bereiking zich dient voor te stellen," toch verdient liet betoog opmerking in een tijd dat deze vraag tot de //brulantes" mag worden gerekend. Beide werkjes leveren een vernieuwd bewijs van de belang stelling voor het onderwijs die wordt aangetroffen bij dieuaren van kerk en school. Wij juichen dat allezins toe; de natie moet meer en meer begrijpen dat het onderwijs niet slechts eene diepzinnige studie van staatslieden is, maar dat ieder individu daarover zijne meening mag uiten zonder voorbarig te heeten. En zeker voor een groot gedeelte geldt die on derwijskwestie de belangen van kerk en school; wij kunnen het haar niet genoeg herinnerentua res agitur. Van Groningen schrijft menAlhier is een nieuwe liberale kiesvereeniging opgerigt, onder den naam Burgerregt eischt Burgerpligt. Eigenaardig is de bepaling van haar reglement, dat door de vereeniging geen harer leden tot can- didaat voor de Tweede Kamer, Provinciale StateD, noch Ge meenteraad mag worden gesteld. Alleen in het geval, dat een harer leden door eene andere kiesvereeniging kandidaat wordt gesteld, kan van deze bepaling worden afgeweken. (Wij meenen dat bij de kiesvereeniging Burgerpligt aan den Helder dezelfde bepaling bestaat. Red.) De onderofficier M. is in het koffijhuis //de Beurs" te Gorinchem, plotseling en zonder de minste aanleiding in een soort van razernij vervallen, alwaar hij in zijne woede de glaslamp neersabelde, de ronde tafel aan spaanders hakte, alles stuk sloeg wat in zijne nabijheid was, en den bediende, die nog iets van de algemeene vernieling wilde redden, een hevigen houw op het hoofd heeft toegebragt, zoodat ge neeskundige hulp noodig was. Bij zijne aanhouding door de politie en de militaire wacht, is door hem de jas van den inspecteur van politie verscheurd. Uit Hoenderloo schrijft men: De omgeving maakt hier thans een pijnlijken indruk op 'ieder aanschouwer. De rupsen hebben de boomen niet alleen ontbladerd, maar zij vernielen ook het jonge hout. Op som mige plaatsen ziet men, zoo ver het gezigt reikt, geen enkel blaadje aan boom of struik. Bij duizenden ziet men de rupsen aan de hoornen. De bewoners der huizen, in het houtgewas gelegen, hebben behalve de schade, nog grooten last er van. De rupsen kruipen in zulke menigte tegen de huizen op, dat men door vele ruiten letterlijk niet zien kan. Bij hoopen veegt men ze van deuren, vensters en muren. In de gemeente Oreéne (depart Indrehoedde eene vrouw eeue kudde schapen, terwijl hare twee oudste jongens, knaapjes van acht en zes jaar, zich in de nabijheid ver maakten met vogelnestjes uithalen en haar jongste zoontje van vier jaar bij haar speelde. Daar bemerken de kinderen een mooi nestje aan de kruin van een boom, de oudste klautert vlug naar boven, steekt zijn armpje in het nest, zonder er eerst in te kijken, maar trekt het even spoedig terug onder het slaken van een hartverscheurenden kreet: eene adder had hem in den arm gebeten. Het andere kind snelt „dadelijk toe om zijn broeder te hulp te komen en grijpt de adder, die nu haaf- eerste slagtoffer loslaat om ook het tweede kind in het armpje te bijten, voor dat de moeder nog naar de plaats kon snellen, waar zij de kreeten harer ongelukkige kinderen hoort, die een kort oogenblik later den geest gaven. Het derde kind, dat door de vrouw bij een vijver was achtergelaten, valt door schrik bevangen in het water en is reeds verdronken eer men te zijner hulpe toesnelt. De arme moeder heeft dezen verschrikkelijken slag niet kun nen dragen, daar die noodlottige zamenloop van omstandig heden de haar overweldigende smart in zinsverbijstering deed verkeeren. Men is zeer bezorgd over de stoomboot TJnited King- domdie den 19 April tusschen Nicuw-York en Glasgou vermist is; er waren 80 passagiers aan boord. Een schip van gelijke bouw en uitrusting is voor eenigen tijd in gevaar gezien, zonder dat men hulp kon aanbrengrn. In de jongste meeting van het Eranklin-iustituut in Amerika werd eene heimachine aan de leden tentoongesteld, welke door de ontploffing van een poeder, bestaande uit chloorzure potasch, geel bloedloogzout en suiker, gedreven wordt. De resultaten, welke men met dit werktuig verkreeg, waren hoogst gunstig. Met een half grein van dit poeder werd een heiblok of ram van 1.5 kilo tot een valhoogte van 2.4 el opgeheven, terwijl met 14 grein van hetzelfde poeder een ram van 33 kilo ruim 6 el geligt werd. Het eigenaardige van deze inrigting is de bijzonderheid dat de val van het heiblok hier geene dienst verrigt;opde paal die ingeheid moet worden plaatst men een cilindertje dat het ontplofbare poeder bevat, en waarin eene cilindrische pen van het heiblok zuiver past, zoodra men nu een pal los gooit (technische uitdrukking) valt de pen op het poeder, dat ontploft en daardoor den hamer naar boven werpt. Deze laatste wordt in zijn val opgevangen, terwijl de paal door de reactie van het ontwikkelde gas wordt in den grond gedreven. Proeven hebben aangetoond dat men op deze ma nier, met achtmaal meer kracht heide, dan men door den val van het blok op de paal ontwikkelen kon. De heer Ellerhausen in Pittsburg (Ver. Staten) heeft eene voor de ijzer-productie hoogst belangrijke ontdekking gedaan. Door toevoeging van poeder van ijzererts heeft hij den overgang van ruw gietijzer in staftjzer verkregen op het oogen blik, waarop het ijzer uit de smeltoven stroomt. Vele in dustriëlen in Pittsburg volgen dit proces als zijnde veel goedkooper dan andere wijze van bewerking. Een nieuw Eransch zilver, uit 70 deelen roodkooper, 20 deelen nikkel, 5^ deelen zink en 41- deelen cadmium bestaande, trekt aller aandacht; het is een schoon zeer blin kend wit metaal, dat een geduchten concurent voor het Berlijnsch zilver dreigt te worden. De hertog van Sutherland een van de rijkste grond eigenaren van Engeland, heeft op een zijner bezittingen van het Vereenigde Koningrijk eene goudmijn ontdekt. Binnen kort zal te Londen eene tentoonstelling plaats hebben van kinderen en zuigelingen. De hoogste prijs be draagt 1000 pond sterling. 700,000 inenschen werken in Europa in de kolenmij nen: in Engeland 300,000in België en Frankrijk 120,000; in Pruissen 80,000 en in de overige gedeelten van dit we relddeel 200,000 personen, die deze brandstof uit den schoot der aarde halen. De abt Liszt heeft 20,000 fr. aan den Paus doen toekomen, de gedeeltelijke opbrengst van een concert, dat de beroemde maestro onlangs te Regensburg heeft gegeven. Een van de geregtshoven van Greenburg (Indiana) leverde onlangs het volgende curieuse schouwspel op. Voor den regter Bonner werd een eisch tot echtscheiding bepleit. De advocaat van den beleedigden echtgenoot voerde het woord en gebruikte een taal, die niet zeer vleijend was voor de tegenpartij. Ook de eerbiedwaardige regter scheen hevig verbitterd over de onstuimige taal van den advocaat, maar in plaats van hem tot de orde te roepen, waartoe hij het regt had, stond hij plotseling driftig op en overlaadde den Demosthenes van Greenburg met vuistslagen. Deze liet zich dezen aanval natuurlijk niet welgevallen en het ging er weldra zoo warm toe, dat zonder de tusschenkomst van de aanwezigen die dit grappige tooneeltje eerst rustig hadden aangezien de regter waarschijnlijk den advocaat zou vermoord hebben. Voor de stierengevechten in Spanje hebben de Engel- schen sedert lang de hanengevechten, maar eerst sedert eenigen tijd de vlooijengevechten gekregen. In Maddox-street laat een zekere mijnheer Kitchingham eenige van die springlustige insecten alle mogelijke exercitiën verrigten. De vlooijentemmer verklaart dat de vlooijen uit België en Rusland wel het leerzaamst zijn, maar daarentegen de vloo van inlandsch ras, de echt Engelsche, na een vrij langdurig vasten en een aanhoudend onderrigt de meeste waarde verkrijgt. Wanneer zij goed gewerkt hebben, plaats hun meester ze op de keer zijde van zijn hand en verzadigt ze met zijn bloed. Som migen hebben reeds een verwonderlijk hoógen ouderdom bereikt; zoo zijn er verscheidene reeds negen maanden oud, in onze schatting gelijk staande met negen eeuwen. De heer Spurgeon, de populaire Engelsche predikant, heeft een boek uitgegeven onder den titel van Jolm Plough- mans Talieor Vlain Advice for Plain Peoplewaarin vele practische spreekwoorden voorkomen, o. a. de volgende: //Wanneer iemand veel godsdienst in zijne winkelkasten uit stalt. dan kan men er op rekenen, dat de voorraad bitter klein is." '/Begin geene processen tenzij gij niets te verliezen hebt: de fondamenten van advocaten-paleizen zijn andermans dwaasheden." //Vrees niemand meer dan u zelf: onze ergste vijanden dragen wij in ons mede." Magendie was zeker de geneesheer die het minst aan geneesmiddelen hechtte. Eens toen zijne leerlingen den meest ziedenden ijver ontwikkelden om hunne zieken met allerlei geneesmiddelen vol te stoppen, zei Magendie: //Ik zie wel

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2