HELDERSCHE COURANT. Jïieums- en Zaturdag <flÖoertenUe--(jfaÖ. 26 Junij. UITSLAfi DER H1SÏ11IIM. Kegende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 845. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n 1-5Ö Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco De prijs der Advertentikn van 14 regels is 60 Centen; voor elfcen regel meer 15 Centen. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcnticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zuidhorn. (Aftredend lid Mr. N. Olivïer.) Herkozen de heer Olivier libermet 362 van de 666 uitgebragte stemmen. Haarlemmermeer. (Nieuw district.) Gekozen de heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg [liber.) met 615 van do 1111 uitgebragte stemmen. Leiden. (Aftredend lid de heer P. H. Baron Taets van Amerongen.) Herkozen de heer Taets van Amerongen conserv met 1230 van de 2084 uitgebragte stemmen. Gouda. (Aftredend lid de heer Jhr. Mr. W. M. de Brauw.) Herkozen de heer de Brauw (conserv.) met 1597 van de 2634 uitgebragte stemmen. Roermond. (Nieuwe vacature.) Gekozen de heer H. Pyls (liber.) met 1001 van de 1779 uitgebragte stemmen. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 25 Junij 1869. De laatste vergadering van het collegie Sine Notnitie werd gehouden op den vroeger door ons aangekondigden dag en werd door een vrij aanzienlijk getal gasten, waaronder de burgemeester der gemeente, bijgewoond. De volgende vergadering zal Dingsdag e. k. 29 dezer gehouden worden en wel 's avonds ten half negen ure. Daar zij o. a. gewijd zal zijn aan het kiezen van een nieuw bestuur, worden de leden dringend uitgenoodigd tot eene getrouwe opkomst en tevens wordt hen met het oog op het geheel huishoudelijke dier werk zaamheden gegeven, om voor dien avoud geene gasteu te iutroduceren. Gisteren namiddag omstreeks 6 ure viel een kind, al spelende, in de gracht van 's Rijks werf, aan het havenplein; weinige oogenblikken later passeerde aldaar de muziekant der marine P. Brachthuizer die eenige spartelingeu in het water zagwaarop hij onmiddelijk zijn instrument neder zette en het geluk mogt smaken den knaap van een gewissen dood te redden. Naar wij vernemen is dit reeds het derde geval van dien aard, waarbij menschenlevens door genoemden muzie kant zijn behouden geworden. De luitenant ter zee le klasse A. J. van Mansvelt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en den 15n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den heer J. L. Graaf, adj.-komm. bij het hospitaal der marine alhier, een eervol ontslag met aan spraak op pensioen verleend. Met ingang van 1 Julij is, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot opzigter van den waterstaat 4° kl.de heer C. Clausiug, te Alkmaar. In de Harlinger CL leest men Uit goede brori vernemen wij, dat onze aanstaande hard zeilpartij, die bijgewoond zal worden door Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, opgeluisterd zal worden door vijf oorlogschepen, t. w.door de Tijger (monitor), de Buffel (ramtorenschip), Urania (korvet 2e kl.), Te-mate (schoenerbrik), en Pro Patria (kanonneerboot). Aangaande het Nederl. schip President Bensonkapt. Koning, den 17 November van Monrovia naar Rotterdam vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Gisteren (Donderdag) is inet de behandeling van het hoogst belangrijk proces tegen Jacob de Vletter, voor het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland aangevangen. Heden (Vrijdag) morgen wordt met die behandeling voortgegaan. Uit Breda wordt geschreven, dat de examens voor officieren allerongunstigst zijn afgeloopenmen herinnert zich niet, dat ooit der kadets, zooals thans, is teleurgesteld, en de officiersrang eerst later zal bekomen. Ook over het as pirant-examen zijn de berigten niet gunstig. Dit een en ander verdient opmerking. Men verneemt, dat in de maand Julij a. s. door eenige dames van de aanzienlijkste familiën der residentie, in vereeniging met vele dames van de leden van het diplo matiek korps een //faney-fair" zal gehouden worden op de goederen van wijlen de koningin-weduwe ten behoeve van het fonds van de nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Scheveningen. Het Dagblad bestempelt de liberalen met den naara van geloojsvervolgende guillotine mannen. 't Wordt tijd, dat de heer Wintgens nogmaals een attest afgeeft omtrent den waardigen toon door dit blad in zijne polemiek gevoerd. Men zou geneigd worden zulke uitdruk kingen minder waardig te achten. Of zou in 't president commissarisschap van mr. J. Heemskerk Az. voldoende waar borg voor de waardigheid van dien toon gelegen zijn? De verdedigers van de maatsch. tot Nut van den Javaan geven de redenen op, die de oprigting dier vereeniging wettigenen vestigen daarbij de aandacht op het onregt dat den Javaau wordt aangedaan die als slaaf wordt be handeld, wien men krachtens het regt van den sterkste zijn loon onthoudtwien men zijn beste rijstvelden ontneemt wien men, door de inlandsche hoofden tot onze handlangers en medepligtigen te maken knevelt en uitmergelt zoodat er honderdduizenden van honger zijn omgekomenwien men meer verdruktdan de Nederlander ouder Spanje en Napoleon had te dulden waarop men zich geregtigd achtte tot opstand te komen. Dit alles wordt door den secr. der maatschappij uiteen gezet die ten slotte zegtdat de maatsch. //strijd voert tegen den magtigen invloed der aanbidders van het gouden kalf, die sedert jaren ijverig werkzaam zijn om het eergevoel en pligtbesefde beginselen van waarheidregt en zede lijkheid bij het beter deel van ons volk uit te dooveu het tot hebzucht aan te prikkelen en te verblinden voor het ongeoorloofde der middelendie gebezigd wordenom dien hartstogtten koste van een ander volk te bevredigen. Daarom voeren wij een onverzoenlijken strijd tegen hen die al die verdrukking als regtmatigstaatkundig beleid voorstellen de schraapzucht verheerlijken en haar tot een uitmuntend regeringssysteem en politieke kracht verheffen met een wegslepend talentdat duizenden verbijstert en blind maakt voor den kankerdie aan onze volksdeugd knaagt en zelfs de best gezinden aantast." Uit Wageningen schrijft men Acht en zeventig sollicitanten hebben zich aaDgemeld voor de vijf betrekkingen van directeur en leeraren aan de iu September alhier te openen burgerschool. Eenige visschers te Kampen hebben in de afgeloopen week eene belangrijke karpervangst gehad. Er zijn, die 500 tl 600 van dezen visch daags gevangen hebben welke ver kocht werd voor 11 cent het pond, zoodat er waren, die f55 h f60 in één dag hebben verdiend. Deze visch wordt evenals snoekzeelt en palingdie tegen hooge prijzen worden opgekocht, naar het buitenland verzonden.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1