HELDERSCHE COURANT. 3Iieums= ea Woensdag dilurrtcnüe'fifnö. 30 Junij. Berigt. M 844. [Vegende Jaargang. 1800. Verschijnt DINGSDAG- cu VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post. u n 1.50 Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveu-Tisktiun van 1—4 regels is 60 Centen;, voor cl<cen regel meel'. 15 Centen. Zegelregt voor- iedere plaatsing 35 Centen. Voor dés Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutïéu intczeudeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J BS. Door met 1 Julij mannen van talent en erkende capaci teit aan de Redactie van dit blad te verbinden, zal de ge halte steeds in degelijkheid toenemen. Door uitbreiding van het aantal Correspondenten zal de rubriek A-nieuwstijdingen" eene merkbare verbetering Hierbij gevoegd de toezegging van een aantal ingezon den stukken over de aangelegenheden van den dag, en tevens eene overeenkomst tot de plaatsing van eenige originele novellen als feuilletonziet de uitgever zich als het ware gedrongen om het formaat van dit blad te vergrooten, waardoor moeijelijk tot eene prijsverlaging zou kunnen worden overgegaan. Daar echter prijsvermindering meer dan vergroo- ting van formaat in de bedoeling ligt der wet tot af schaffing der zegelregten, meent de ondergeteekende voor alsnog aan den aandrang tot vergrooting van formaat niet te moeten toegeven, maar het blad zoo compres mogelijk te drukken en den prijs te verminderen tot op /l.OO per kwartaal ƒ1.25 franco per post. Wanneer echter de toevloed van artikelen en advertentiën deze laatsten als een gevolg van de afschaffing van het zegel regt, de ruimte zal overtreffen, dan zal de ondergeteekende daaraan voorloopig te gernoet komen door liet kosteloos toevoegen van een Bijvoegsel, om met den nieuwen jaar gang 1870 het blad te brengen in dat formaat, dat door de omstandigheden zal wenschelijk geacht worden. S. GILTJES. Officieel gcöcelte. POLITIE. Dezer dagen is op de publieke straat gevonden, eene VROUWENZAK waarin eene Portemonnaie beuevens eenige kleinigheden. De regtmatige eigenaar kan zich ter terugbe- komïng aanmelden ten Burele van den ondergeteekende. Melder29 Junij 1869. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Jgiet-officiëel gebeeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN OEN DAG. Meer dan eens moet men het in twijfel trekken of de Spanjaarden nog wel een juist begrip, of liever eenig begrip hebben van den toestand van vrije burgers in een vrij land. Zij hebben daarvan bet voorbeeld gegeven bij de bepaling der grondwet omtreDt de vrijheid van geweten. Dat regt om te denken en te gelooven wat men wil was in Spanje zulk een vreemd en ongehoord regt dat zelfs leden der Cortes huiverden om het te erkennen. Een ander bewijsdat zij nog geen begrip hebben van gelijkheid van regten leverden de Spanjaarden door hunne mani- festatien tegen het verblijf van den hertog van Montpensier in Spanje. Niet slechts te Sevillamaar in vele andere steden hebben er talrijke zamenkomsten plaats die besluiten, dat de hertog niet in het land mag blijven en met dat doel zenden zij adressen in aan de vertegenwoordiging. Daarin deelen zij mede dat de hertog eerzuchtig is, dat hij gehuwd is met eene dochter van Ferdinand VII, dat hij zamenspant wat niet bewezen is enz. en zij schijnen geheel te verge ten datalle andere hoedanigheden daargelaten de hertog is spaansch onderdaan en generaal bij het spaansche leger. Hij heeft dus hetzelfde regt als ieder ander ambtenaar of particulier, om in het land te blijven; want het ostraeisme is bij de spaansche grondwet zoo min als bij eenige andere uit onzen tijd aangenomen. De duizende Spanjaarden die aan deze beweging deelnemen zien niet in datwanneer heden de hertog van Montpensier voor hen het land moet ruimen er een tijd kan komen dat hij of eenige andere partij, die aan het bewind komtop zijne beurt de uitzetting van de meeting-mannen en petionarissen kan verlangen. Zoo langde hertog van Montpensier niets doet in strijd met 's lands wet ten is geen gouvernement bevoegd om hem uit Spanje te verbannen en men moet zich inderdaad verwonderen dat niet slechts het volk maar zelts staatslieden althans leden van de Cortes welke hiervoor doorgaan het dwaze verzoek on dersteunen om den hertog uit het land te verwijderen. In de Donderdag door de Cortes gehouden zitting is, met 121 tegen 74 stemmen, het voorstel tot opheffing der personele belasting verworpen. Het officiële blad van Rome, van 27 Junij, maakt de allo cutie bekend, welke de paus in het jongste consistorie heeft gehouden en waarbij hij zijn leedwezen uitdrukt dat te Flo rence eene wet is aangenomen, waarbij ook de geestelijken aan de conscriptie worden onderworpen. Na zoovele vijandige handelingen tegen de kerk, ontbreken den paus woorden om dezen nieuwen maatregel te laken. Hulde wordt slechts ge- bragt aan de Italiaansche bisschoppen die geprotesteerd hebben. De paus verklaarde verder dat het katholicisme ook in Oos tenrijk en Hongarije veel te lijdeu heeft. Evenzeer gaat Rus land voort met zijne vervolgingen tegen de kerk. De gemeen schap der getrouwen met Rome wordt steeds moeijelijker gemaakt. Een troostgrond vindt de paus in de vastberadenheid, waarmede de bisschoppen het katholicisme tegen deze on barmhartigheid verdedigen en hij drukte de hoop uit, dat de lagere geestelijkheid het voorbeeld van het episcopaat zou volgen. Ten slotte waarschuwt de paus de vijanden der kerk dat Gods oordeel over hen eenmaal vreeselijk zal zijn. Hij beveelt voorts aan, God te #bidden de verdoolden op den goe den weg terug te brengen en de zegepraal aan de kerk te verschaffen. TUEU W STIJ DINGEN. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 29 Junij 1869. Gisteren avond werd door de kiezersvereeniging Burger- pligteene vergadering gehouden in het Bierhuis //de Brou wer," hoofdzakelijk tot het stellen van candidaten voor de verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad, die op Dings dag den 20 Julij a. s. moet plaats hebben. Van de bestuursleden zijn tegenwoordig de heeren S. Th. Beets, president en W. J. Hidde Bok, secretaris; afwezig de heer G. Spigt. Bij het openen der vergadering betuigt de president zijneu dank aan den beer Carel J. Möller, voor het aanbieden aau de vereeuiging van eene presidentshamer. Daarna vraagt de heer Bok het woord. Hij deelt de ver gadering mede, dat hij, na de verkiezing van- den Luitenant- Generaal Knoop tot afgevaardigde ter Tweede Kamer, Z.Exc. per 'brief met die benoeming heeft geluk gewenscht en daarop een antwoord van den heer Knoop heeft ontvangen met verzoek aan den heer Bok om bij de kiezers de tolk te willen zijn zijner gevoelens. Het is daarom dat de heer Bok de beide brieven aan de vergadering voorleest, die door de aanwezigen luide worden toegejuicht. Alvorens tot het stellen van candidaten voor den gemeente raad over te gaan, leest de president het reglement van. de vereenigiug aan de vergadering voor. Waarop de heer Bok het wenschelijke betoogt, om betrof glement te doen drukken en in handen te stellen var/alle^! leden. Enkele stemmen uit de vergadering verklaren®^; mede voor het doen drukken.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1