HELDERSCHE COURANT. Jlieums* en Woensdag <flÖoertentie*öfaÖ. 14 Julij. M 848. Negende Jaargang. S C H U T T E R IJ. Het Strooibillet. 1800. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post »l-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentikn van 14 regels is 60 Centen; voor elfcen regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve •men de Adverteutiën ir.tezenden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. G IL T J E S. #jfitiëri gcbcctte. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan het raadhuis op Vrijdag den Zestienden Julij e. k., des namiddags ten Zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijsteling van dienst, die bij de onlangs gehoudene loting en naloting zijn ingediend zoomede tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling of uitsluiting die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voortedragenen tot onderzoek van hen, die bij nummerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat degenen wel Jee voor die Commissie niet verschijntgehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Helder, 7 Julij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAIvMAN BOSSE, Burgemeester. L. VEKIiEYSecretaris. J5lct-o(f riëel geöicïtc. In het Dagblad van 9 Julij vinden wij een hevigen aanval op de kiezers van het district Alkmaar. Wij hadden dien al vroeger verwacht, en meenen daarop niet te mogen zwijgen. Om echter niet in herhalingen te vervallen van hetgeen wij in onze vorige nommers hebben gezegd zullen wij slechts enkele punten aanstippen. Het geheele stuk ademt de grootste verbolgenheid. De blijkbare wrevel wordt uitgedrukt in een toon, die ons on willekeurig doet denken aan de kermistenten dezer dagen alhier, voor welke de een den ander overschreeuwende om publiek te lokken. De inhoud komt hierop neder: het arme kiezersvolk is bedrogen door politieke sluipmoor denaars, waaiwan reeds een op de vlugt is gegaan; de luit.-generaal Knoop kan als loijaal en ridderlijk krijgs man de zegepraal niet aannemen de radicale partij wordt gesommeerd nu nogmaals den strijd te aanvaarden over de beginselen, maar met eerlijlce middelen van weerszijden. Als aanleiding tot deze uitbarsting worden wij gewezen op het beruchte strooibillet, waaraan volgens een berigt uit Alkmaar(*) alléén de niet-herkiezing van den heer v.F. toe te schrijven is, daarbij voegende, dat de radicalen dan ook den onhandigen vriend reeds hebben laten vallen. In één opzigt zijn wij liberalen(de benaming radicalen la ten wij voor rekening van het Dagbladdat zoo gaarne krach tige woorden kiest om op effect te werken) in één opzigt zijn wij het geheel eens met het Dagbladwij keuren het strooi billet af. Maar wij ontkennen met nadruk, dat het van de liberale partij afkomstig is. Heeft zich een persoon daarmede ingelaten, die den naam van liberaal voerde, dan is de daad zelve een duidelijk bewijs, dat hij dien naam niet verdiende te dragen. De liberale partij heeft daarom niet den onhan- digen vriend laten vallen maar zij heeft hem uitgestootenen daardoor bewezen, dat hij in hare gelederen niet tehuis be hoort. De verrader Judas maakte toch de andere leerlingen niet tot verraders Wij zouden het Dagblad kunnen vragen, of bij de conservatieven het goud zonder schuim is Wij ra den het echter aan met het antwoord behoedzaam te zijn. Bovendien blijft er bij dat strooibillet nog altijd veel raad selachtig. Waarom werd het alléén en op geheimzinnige wijze bij de Katholieken aan huis bezorgd Dat kon toch van de liberale partij niet uitgaan. Maar was het dan niet geoorloofd, dat deze, die de openbaarheid liefheeft, het algemeen bekend zocht te maken Is dat sluipmoord te noemen Dat echter dc Alkmaarsclie correspondent vau hel Dutjb'.ad niet \oor zijne rekening schijnt te willen nemen. Dat de niet-herkiezing van den heer v. F. echter alléén door het strooibillet is teweeg gebragt, moge het Dagblad met zijne teleurgestelde geestverwanten beweren, wij houden ons van het tegendeel overtuigd. Wij maken het Dagblad op merkzaam op de gevolgtrekking, die noodzakelijk uit die be wering voortvloeitdat de conservatieven, die zich alléén door het strooibillet hebben laten overhalen om den heer van F. te laten vallen toch zeer weinig overtuiging moeten hebben bezeten maar geen goud zonder schuim. Wanneer het strooibillet enkel in handen der katholieke ware gekomen hetgeen aanvankelijk de bedoeling scheen te zijnen de heer van F. ware gekozenzou het Dagblad als dan ook van sluipmoord hebben gesproken Of het overigens humaan of het christelijk mag genoemd worden een zoo groot aantal geachte kiezers als oneerlijk te signaleren moge onze lezers zeiven beoordeelen. Het strooibillet moge eenige kiezers tot andere denkbeelden hebben gebragt, dat is niet onmogelijk, zelfs is het zeer waar schijnlijk maar dat daardoor alléén de heer Knoop eene zoo aanzienlijke meerderheid heeft verkregen gelooven wij niet. Reeds bij eene vorige verkiezing bleek het duidelijk dat de heer van F. een aantal stemmen had verloren. Zijne bekende gevoelens over het gemengd onderwijs moesten dat getal noodzakelijk sterk doen toenemen. Wij zouden eene plaats kunnen noemen waar de kiezers algemeen zeer Fo- reest-gezind waren doch door het lezen der brochure over de gemengde school geheel van inzigt zijn veranderd. Wij houden ons dus overtuigd, dat de heer van F. toch niet zou herkozen zijn. Dit nu is ons gevoelen tegenover dat van het Dagblad en wij hebben daarvoor vrij wat betere gronden dan het ellendige strooibillet. De conservatieve partij moet toch zeer arm zijn in degelijke argumenten daar zij toch zulke arm zalige middelen hare toevlugt moet nemen. Verder kan (volgens het Dagblad) de heer Knoop de zege praal als loijaal en ridderlijk krijgsman niet aanvaarden. Maar zou het dan voor den krijgsman ridderlijk zijn een post te verlaten waarop hij overtuigd is nuttig te kunnen zijn in den te verwachten strijd? Alleen het Dagblad kan zulke eischen doen. Maar wat is er te Breda geschied? Was het walgelijk bij voegsel van de lijd een edeler partij-manoeuvre dan het strooibillet? Waarom ook daar niet van politieke sluipmoord gesproken? Zeer naïef antwoordt het Dagblad van de N. liott. Ct.«omdat wij van ons standpunt daarvoor geene reden zienhetgeen zooveel beteekend als «omdat het in onze kraam niet te pas komt." Als dit niet is meten met twee maten, dan weten wij het niet. Hoe men na zulk eene bekentenis nog van eerlijkheid durft spreken is ons een raadsel. Het Dagblad daagt de liberale partij uit tot een nieuwen strijd. Die uitdaging is curieus, maar belagchelijk. Het Dag blad weet zelf maar al te goed dat die sommatie niets anders is dan blufomdat het in de verste verte niet te wachten isdat de heer Knoop daartoe aanleiding zal geven. Overigens hebben wij genoegzaam getoond den strijd met de conservatieven niet te schuwen en wij zullen het blijven toonen. Wij zullen dit doen met open vizier, eerlijk, zonder schelden om onze lezers voor te lichten niet om hen tegen andersdenkenden te verbitteren. Wij zullen het doen om aan onze bekende beginselen getrouw te blij venniet om het Dagblad te overtuigen, want dat is eene onmogelijkheid. Wanneer het laatste ons hoofddoel was zouden wij ons op groot e teleurstelling moeten voorbereiden, want waarschijnlijk zou het Dagbladbij gebrek aan degelijke argumenten den schijn aannemen van uit de hoogte op ons neder te zien hetgeen dan ook zeker de gemakkelijkste wijze is om zich van de zaak af te maken. Het Dagblad blijft immers voort durend ijveien tegen de vrije pers en de kleine bladen. Alsof de waarheid per vierkante palm moest afgemeten worden Hiermede stappen wij voor dit oogenblik van de zaak af, want wij willen onze lezers niet langer dan noodig is vervelen met het marktgeschreeuw van het Haagscho Dagblad.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1