ELDERSC COURANT. JlietttDs- en Zaturdag <EÖoertentie--6faÖ. 17 Julij. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 8-19. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Frauco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eliccn regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelicvo men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J B S. Officieel gcöccïtc. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: een Notitie-Boekje en een stuk van een Gouden Oorbel. Helder, 16 Julij 1869. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. ïSiEt-nficiëcI gEbiEÏte. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz, 16 Julij 1869. Aan de plaats gehad hebbende oproeping van kiezers ter bijwoning een er vergadering op gisteren avond in het lokaal *de Brouwer," met het doel om eene nieuwe liberale kiezers- vereeniging op te rigten, is door 42 personen gehoor gegeven. De heer C. Sipkens deelde aan de vergadering mede, dat de oproeping was uitgegaan van een 12tal leden, wier namen hij mededeelde. De vraag werd gesteld of alle aanwezigen wil den medewerken tot het beoogde doelhiervan verzekerd, werd overgegaan tot benoeming van een voorloopig bestuur, bestaande uit drie leden daartoe werden gekozen de heeren F. X. J. van Opdorp met 34 en S. Th. Beets met 15 stem men, terwijl de heeren C. Sipkens en W. C. M. van Bruggen ieder 13 stemmen hebben bekomen de heer van Bruggen verklaarde liever buiten aanmerking te blijven, -en verzocht de vergadering het mandaat aan den heer Sipkens op te dra gen. Daaraan werd voldaan. Het voorloopig bestuur, zitting genomen hebbende, werd onderling goedgevonden de leiding der vergadering aan den heer v. Opdorp op te dragen. Deze verklaarde zich die keuze voor dieu avond te laten welgevallen, en stelde als programma der werkzaamheden liet volgende: 1. de vereeniging een naam te geven; 2. eene commissie te benoemen tot het ontwerpen van een regle ment dat over 14 dagen in discussie kan worden gebragt; 3. het stellen van candidaten voor de ophanden zijnde ver kiezing van leden voor den gemeenteraad. Daartoe overgaande wordt op voorstel van den voorloo- pigen voorzitter door de vergadering met 26 stemmen besloten dat de naam zal zijn »de kiezersvereeniging Helder". Het tweede punt, het ontwerpen van een reglement, werd aan het voorloopig bestuur opgedragen. Ten derde werd overgegaan tot het benoemen van candi daten. Op dat oogenblik waren nog 33 leden aanwezig, en werden bij volstrekte meerderheid gekozen de heeren B. R. DE BREUK met 23, R. BOOMSMA met 22, S. BRAAKSMA met 20, D. DE LANGE met 19 en W. J. IilDDE BOK met 19 stemmen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het is een verblijdend verschijnsel dat tot deze liberale kiezersvereeniging dadelijk zoo een groot aantal leden is toegetreden waarbij zich stellig nog vele leden van "Burgerpligt", die op deze eerste vergadering niet tegenwoor dig waren zullen aansluiten. Dat het liberale element in deze gemeente meer en meer geheel de overhand krijgt, moge uit dit teeken des tijds blijken. Het is de innige wensch van zeer velen, met ons, dat de heer van Opdorp zich blijvend belasten wil met het presidium dezer kiezersvereeniging. Onder zijn bestuur zal zij stellig bloeijen. Zijn uitstekende tact om eene vergadering te leiden, en zijne ongemeene welsprekend heid, maken hem daartoe boven elk ander geschikt. In de algemeene vergadering der Centrale Kiesvereeni- ging van het district Alkmaar, gepresideerd door den heer mr. W. van der Kaay, gisteren middag te Schagen gehou den, waren 43 leden tegenwoordiger werd goedgevonden het doen van rekening en verantwoording te verdagen tot eene volgende vergadering. Vervolgens is eene wijziging gebragt in art. 9 van het reglement, tengevolge waar Tan is besloten het reglement te doen herdrukken. Daarna heeft de verkiezing plaats gehad van twee leden van het bestunr, ter vervanging van de heeren van der Drift en van Eeden. De heer P. Hulst, notaris te Zuidscharwoude, werd benoemd met 37 stemmen en de heer dr. A. T. van Aken, directeur der hoogere burgerschool te Alkmaar, met 30 stemmen. Bij de gewone rondvraag werd door een der leden voorge steld om den heer v. Eeden een eervol ontslag te doen toe komen; door het bestuur werd dit voorstel overgenomen en er aan toegevoegd dat bedoeld eervol ontslag namens deze vergadering zal worden uitgereikt. Met acclamatie werd dit voorstel aangenomen en daarna de vergadering gesloten. Met den 21 dezer wordt geplaatst op het Wachtschip alhier, de luit. t/z 2e kl. W. J. P. van Waning. De Internationale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman werd gisteren middag om 12 ure, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, geopend door Z. ,K. H. prins Heudrik. Bij de aankomst van Z. K. H. rigtte de heer mr. D. J. baron Mackaij voorzitter van het hoofdbe stuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks en hand- werks nijverheid in Nederland, in prachtige bewoordingen een welkomstgroet tot Z. K. H. Z. K. H. beaotwoorde die rede met niet minder sierlijke en hartelijke taal en be sloot zijne belangrijke rede met de volgende woorden Na mens Z. M. den Koning verklaar ik de Internationale lentoonstelling van voorwerpen voor huishouding en het bedrijf van den hatuhoerkstnan geopend. Daarna voerde de Burgemeester van Amsterdam het woord. Nadat de plegtigheid was afgeloopen, werd Z. Iv. H. een collation aangeboden in een op het terrein van het Paleis tentoongesteld model eener goedkoope en goed in- gerigte arbeiderswoning. In den namiddag is er in het park feestdiné van 200 couvert en des avonds, muziek uitvoering en vuurwerk op het terrein van Volksvlijt. In eene particuliere correspondentie, zoo deelt men ons van geachte zijde, mede, per jongste gelegenheid van Elmina ontvangen, wordt onverholen geschreven, dat het Nederlandsch prestige onder de Afrikaanse!)e bevolking ter kuste van Guinea totaal vernietigd is. De algemeen geves tigde meening, zegt de briefschrijver, is dat Nederland //op" is. Het heeft, zoo beweert de Afrikaan, zelfs geene marine meer. Om den scliijn van hot tegendeel aan te nemen, huurt het een schip van Engeland, waarop dan de Nederlandsche vlag geheschen wordt. Maar daarvoor zelfs heeft Nederland geen geld genoeg meer. Daarom moest het grootere schip //Het Metalen Kruis' weer naar Engeland terugkeren en kon hut daarvoor slechts een kleiner scheepje //de AmsleV in de plaats krijgen. Dezelfde briefschrijver vraagt: waartoe moeten toch de 250 achterlaad-geweren dienen, die hier sedert langen tijd zijn aangevoerd Manschappen toch, die er de behandeling van kennen, die ze gebruiken kunnen, zijn er niet. Tevens geeft hij als zijn gevoelen te kennen, dat die 250 wapenen aangenomen dat zij goed bruikbaar zijn, waaromtrent eenige twijfel schijnt te bestaan, en als zij in goede handen werden gesteld voldoende zouden zijn om den toestand aan de kust binnen zeer korten tijd te verbeteren. Deze mededeelingen behoeven waarlijk geen kommmentaar. ÏDagbl. v. Znidh. Van de 100 jongelingen die tot dienstname waren opgeroepen voor het Instructie-bataljon te Kampen, zijn er 70 opgekomen van deze zijn er tien om verschillende re denen afgekeurd, zoodat er 60 zijn ingelijfd. De arrondissements-regtbank te Amsterdam zal eer lang te beslissen hebben over het volgende feitOp 9 Dec.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1