«tel van burgemeester en wethouders besloten eene commissie te benoemen, ten einde bij den minister van binnenl. zaken krachtig aan te dringen op de nog steeds hangende verbete ring onzer haven; waartoe door den raad zijn benoemd de heeren baron van Heemstra, J. F. Fontein en Foekeus. Eveneens is er besloten de Prov. Staten met genoemd voornemen in kennis te stellen en hunne medewerking te verzoeken in de voor onze provincie en stad zoo gewigtige zaak. Yan de Groninger scherpschutters zal een peleton, sterk 30 man, aan den te Utrecht te houden wedstrijd deelnemen; dit getal is aanzienlijk, in aanmerking genomen dat met hoogst enkele uitzonderingen, de leden van het corps vaste betrek kingen bekleeden. De leeraren der hoogere burgerschool te Delft hebben onder elkander een klein fonds bijeengebragt, om voorloopig voor efen jongen, wiens ouders niet in staat zijn hem op de hoogere burgerschool te doen, maar die toch den gewenschten «auleg daartoe bezit, de kosten van school en boeken voor 3 jaren te betaleu. (H. D.) Eene reductie van 50 pCt. op den gewonen vracht prijs der plaatskaarten 3e klasse, wordt, voorloopig tot het einde van dit jaar, in lokaal verkeer op de staatsspoorwegen verleend aan vlaswerkers, grasmaaijers en hooijers, mits zij reizen in gezelschappen van minstens 10 personen. Dezer dagen had te Drummen op een landgoed een zeker zeldzaam geval plaats, uamelijk de redding van eenen zwaren grooten hond door een mensch. De hond, wien de eigenaar een bad wilde geven, waartegen dit dier zich ver zette, werd, na gemuilband te zijn, in het water getrokken, •uiet lang echter of het dier zonk in de diepte. Onmiddelijkl werd de knecht geroepen, die, niet aarzelde, te water ging, -om het reeds bewustelooze dier op het drooge te halen; zonder geneeskundige hulp zijn de levensgeesten teruggekeerd. Of de maatschappij ter bescherming van dieren, hem daarvoor de medaille zal toekennen, zal de tijd leeren. In Zuid-Afrika bestaat tegenwoordig eene godsdienstige «ecte, welke zich de gemeente van Jezus noemt en allen, die zich bij haar aansluiten, herdoopen. Het hoofddenkbeeld dezer secte is algeheele gelijkheid, waarvan ook het gevolg is, dat alle goederen en bezittingen van ieder lid in het bijzonder het gemeen eigendom der gemeente worden. Het hoofd dezer secte, zekere Groenewoud, in vroegere jaren te Rotterdam woonachtig, was, zoo als men nader zien zal, als zendeling van hier naar de Kaapstad vertrokken en heeft toen in het drie uur daarvan gelegeue Wellington de bedoelde gemeente gesticht. Het navolgende komt o. a. voor in een in de Kaapstad uit gegeven dagblad >tcle Volhsvrien(V\ hetwelk de N. R. C., ook omdat genoemde Groenewoud in Europa en meer bij zonder in Nederland aanhangers en volgelingen tracht te verwerven, opneemt. De Wederdoopers. Sommigen van laatstgenoemden, die al hunne goederen hadden weggegeven, moesten nu naar hunne vroegere woningen teruggaan met ledige handen. Velen hebben mij verklaard, dat zij geen rust hadden voor hun geweten bij de weder doopers. Zij leggen ook de handen op dooven en zieken, om die te genezen, doch zonder eenig gevolg. Ook hebben zij te vergeefs getracht een dood kind van een hunner levend te maken, door 't de handen op te leggen. Later heeft Groene woud geprofeteerd, dat er oorlog zal komen, en dat Welling ton hun eigendom zal worden en al de ongeloovigen zullen moeten vertrekken. In het begin van December 11. hadden zij eene openba ring des Geestes, om zich geheel naakt aan elkander in hunne vergadering te vertoonen. Vele vrouwen zoowel als mannen heb ben het werkelijk gedaan, twee dagen na elkander op den helde ren middag. Ik zou u des noods hunne namen kunnen noemen, daar ik het van vier ooggetuigen heb, onder anderen van eene vrouw, die zelve zich ook heeft outbloot. Zij beriepen zich op Je- saja XX, alwaar de Heer hun bevel gaf, om naakt en barrevoets te loopen. liet volgende heb ik van iemand, die vijf maanden lid van hunne gemeente en alle dagen bij hun was, doch nu hunne dwaling inziende, tot onze kerk is teruggekeerd. Hij zegt: //De wederdoopers hebben onze kerk verlaten, omdat zij tegen den kinderdoop waren, en nu doopen zij zelve kinderen van 3 maan den tot zelfs van 8 dagen oud; zij herdoopen ook oudere kinderen tot 2 eu 3 malen, en zetten die dan weder af; zij willen nogtans niet den naam dragen van wederdoopers. Diegenen in hunne ge meente, die niet in alles met hen overeenkomen, die hongeren zij bijna uit; die krijgen niets dan brood met koffij. De gemeente wordt bijna alle dagen tweemaal bij elkander geroepen, somtijds duurt de bijeenkomst tot 1 uur in den nacht, tengevolge waarvan zij allen bleek en zwak er uit zien. Hunne godsdienstoefeningen of bijeenkomsten bestaan in het lezen, stilzitten en zingen;onder het zingen valt den een of ander op den grond neder, zijnde in den Geest; dan schopt hij met de voeten en klopt met de haudeu op den grond, en profeteert allerlei leugens. Zoo lag Groenewoud eens op den grond, en zeide: de Geest zegt: ik moet twee zilveren horologien aan den heer Burgers geven. Twee Europeanen gaven toen dadelijk hunne twee gouden horologien aan Groe newoud in de plaats. Dat was een goederuil! Eene dienst meid, die zij van Europa bragten, hebben zij in den nacht ver jaagd, zonder hoofddeksel of goederen, en zij is nu hier in een vreemd land zonder de middelen om naar haar land terug te gaan. Dit geschiedde om geene auderen reden, dan dat Groenewoud eene openbaring des Geestes had, dat zij, nog in Europa zijnde, een groot kwaad had bedreven. Eens op een avond kwam een kaffer aankloppen en vroeg hun om brood. Zij lieten hem binnenkomen en gaven hem brood en toespijzen. Toen hij het voor hen op aten verzadigd was, getuig de hun geest, dat het de satan zelf was in menschelijke gedaante. Want, zeide zij: Broeder Groenewoud heeft gezegd, desatau zal in ons midden komen, in de gedaante van een mensch. Zij dreven den satan toen dadelijk uit, nadat hij gegeten had. De kinderen worden door hen erg mishandeld, en geslagen en vastgebonden, om //hen te bekeeren." Deze zijn eenige daad zaken, die ik met getuigeu kan bevestigen. Indien ik al hunne dwaasheden wilde mededeelen, zou het een geheel boekdeel vullen. Men verneemt, dat Pius IX, door tusschenkomst van den pauselijke internuntius mgr. A. Bianchi, te 's Hage, eene gift van f 500 heeft Jgegeven ten behoeve der hongersnood lijdenden op het eiland Aruba, in onze West-Indische koloniën. De Arnh. Ctna eenige voorafspraak over het in Frank rijk nieuw benoemde ministerie, laat er op volgen Frankrijk is een groot kind, het dreint en schreeuwt en maakt zich boos, wanneer het niet krijgt wat het vraagtnu eens wordt het voor die kuren gestraft en in den hoek gezet, dan weder wordt toegegeven om der lieve vrede wil; een kinderhand is gaauw gevuld en als het maar wat speelgoed of een zoeten appel heeft, is het ook al weêr tevreden totdat het hem verveelt. De gouverneur van dat groote kind kent zijne eigenaardig heden en weet hem te vatten in zijn zwak; maar die gou verneur is gelukkig niet uitsluitend met de opvoeding belast. De edele beginselen, die sluimeren in het binnenste van het kind, worden aangekweekt door de leermeesters die het ge vonden heeft. Frankrijk gaat ter schole bij zoovele edelen in den lande, die meer ontwikkeld en door ondervinding wijs geworden zijn, en onder hunne verstandige leiding wordt het opgevoed tot een man die zieh bij alle zijne handelingen laat leiden door een gevoel van eigenwaarde en zelfstandigheid. De gouverneur mag wel voorzigtig zijn dat hij die gevoelens niet onderdrukt bij zijn pupil; eenmaal ontwaken zij te krachtiger en wenden zich dan met verontwaardiging tegen dengene die hun geweld wilde doen. In Spanje zijn zamenzwerïngen tegen Serraro, Prim en Rivero ontdekt, verschillende hooge militairen zijn gearresteerd. Een later berigt uit Madrid meldt Een luitenant generaal, twee brigade-generaals en twee kolonels zijn gearresteerd en zullen naar de Kanarische ei landen getransporteerd worden. Door het Engelsche ministerie van koloniën wordt eer daags bij opbod voor 20 jaar verhuurd het eiland Auekland (180 mijlen van Nieuw-Zeeland), dat geheel onbewoond, maar zeer vruchtbaar en tweemaal zoo groot als Wight is. De huurder, die vorstelijke regten zal hebben, moet er minstens een 50tal landbouwers en werklieden doen wonen en in het bezit zijn van een stoomboot. De Iersche bladen verrassen geheel Engeland door de mededeeling, die op goede gronden rust, dat koningin Victoria over eenige maanden lerlahd zal bezoeken, en daar eenige weken zal vertoeven. De Shipping and Mercantile Gazette wijst op het betreu renswaardige feit, dat het zoo goed als gedaan is met de oes ter- en mosselen-visscherij in de baai van Wash, die aan Engelandsch Oostkust, tusschen de graafschappen Norfolk en Lincoln gelegen is. Duizenden vonden tot voor weinige jaren een ruim bestaan door deze visscherijen, die thans door te groote hebzucht vernietigd is, aangezien men de jonge oesters en mosselen met karrevraehten wegvoerde om te dienen voor bemesting. Een zekere heer A. Cameron heeft zich tot de Eügel- sche regering gewend, om eene subsidie te verkrijgen in het belang eener expeditie, die hij naar het eiland Borneo wil ondernemen, aangezien hij de zekerheid heeft verkregen, dat op dit eiland een ras van menschen leeft, dat van staarten voorzien is, en dat met geen enkelen anderen stam in verkeer is. Cameron verlangt Biet veel, namelijk, slechts goederen om den ruilhandel te drijven en ver-dragende geweren, voor namelijk ter verdediging, en ook om, indien het niet gelukt een paar exemplaren van dit ras levend in handen te krij gen, toch eenige doode exemplaren naar het moederland te kunnen overbrengen. Een Franschman, Jean Robert, oud 27 jaren, stond verleden week teregt voor een der Londensche regtbanken. Hij was gearresteerd, terwijl hij zijn hand stak in den zak van een dame en verontschuldigde zich met te zeggen, dat hjj meende dat het de zak van zijn eigen overjas was, dien hij over zijn arm droeg. De echtgenoot dezer dame vond deze vergissing echter te vreemd en liet hem oppakken. In het politiebureau bleek dat hij vier heele en drie halve souverei- nen in zijn mond verborgen had. Dat was, naar zijn zeggen, een middel, hem door een vriend aan de hand gedaan, tegen de tandpijn, waaraan hij gewoonlijk leed. Deze belasterde onschuld werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Sicilië is door den heerschenden veetypus de vee stapel met ruim 300,000 stuks verminderd. Dientengevolge ontbreekt het er aan de noodïge mest voor deli landbouw en is de prijs van het vleesch tot eene buitensporige hoogte ge stegen. Te Palermo, eene stad van 200,000 zielen, worden naauwelijks 20 ossen daags geslacht, waarvan nog een ge deelten voor de troepen en de hospitalen bestemd is.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2