Over het algemeen was men echter zeer voldaan, en heerschte er een geest van ware belangstelling. Voor bet feest zijn van Amsterdam per trein vervoerd: 1700 personen, van Rotterdam p. m. 1400, van Leeuwarden 1100, van Utrecht tot Arnhem p. m. 500. Centraal en staatsspoorwegen voerden uit alle oorden van ons land zooveel personen aan, dat het gezamenlijk getal p. m. 12 mille kan bedragen hebben, ofschoon van andere zijde het getal aan wezigen op 8 a 10,000 wordt geschat. Bij de corpsen infanterie en het regement grenadiers en jagers zijn thans van de ligtingen 1866 en 1867 al leen opgeroepen die miliciensdie slechts 5 maanden onder de wapenen zijn geweest,.en wel van 11 Augustus tot op of vóór 8 September. De commissie, door den gemeenteraad van Harlingen afgezonden om bij het ministerie aan te dringen op verbe tering der haven, heeft hare taak volbragt, en in den ge meenteraad medegedeeld, een zoo gunstig antwoord te heb ben ontvangen, dat men kan verwachten, weldra den wensch naar havenverbetering vervuld te zien. Uit 's Hage schrijft men dd. 2 Augustus: De dames directrices van den onlangs op Zorgvliet ge houden Bazar //tot ondersteuning van het Fonds voor de nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers," hebben medegedeelddat de Bazar zeven duizend gulden heeft opgebragtbet juiste cijfer, na aftrek van de noodzakelijke onkostenlater te vermelden bij de storting in de kas van 't Fonds. In den Courrier de la Meuse van Dingsdag leest men Zeventien vrijwilligers zijn den 29 Julij weer van Brussel vertrokken om zich naar de pauselijke armee te begeven. Zijnde 3 Belgen en 14 Hollanders. De SchoonhovenscJte courant beschouwt den Zondag als de uitnemendste aller instellingen, maar daarentegen de zondagswet als de onbillijkste en dwaasste aller wetten. Zij acht de viering van den Zondag nuttig en noodigmaar wil nietdat die viering zal worden geregeld bij eene wet van den Staat. De Veend. ct. gaat zoo eens na, hoe onze luidjes van lieverlee den vaderlandschen grond verlaten om op vreemden bodem heil te zoeken. De Auswandering der goede Hollanders, die sinds eenigeu tijd als gebakken schenen op Bato's erf, begint toe te nemen. Alleen uit Drenthe vertrokken in 1865 nit 14 gemeenten 217 personenin 1866 uit 25 gemeenten 705 personen; in 1867 uit 36 gemeenten 1299; in 1868 uit 31 gemeenten 494 personen. Het grootste deel daarvan behoort tot den landbouwstand. Telken jare blijkt dit. En wat is daarvan de reden Zoowel de duurte van den neder- iandschen bodem als het hoog opvoeren der loonen in Ame rika. Dubbele grond tot landverhuizing. Wie eigenaar wil worden koopt daar weergaloos laag; wie daghuurder wenscht te blijvenvindt loon naar werken. Mein Liebchenwas willst du noch mehrP Nu moge er veel te licht gekleurd zijn in de schetsen van Amerika's welvaart en bloei, zooveel is zeker de Veendammer geeft het gaarne toe dat 't verkieslijker is voor hemdie lust en kracht beziteen nieuw leven in Amerika te beginnen dan in 't moederland een ontevredeneen sukkelend bestaan voort te zetten. Of de Teendammer gelijk heeft Ubi bene ubi patria De heer Lamb zal waarschijnlijk op vrije voeten wor den gesteld. Die vrijstelling is echter niet het gevolg van de tusschenkomst der nederlandsche legatie, maar eenvoudig een gevolg van de arrestatie zelvedie volgens de Engel- sche wet onwettig is. A. ct De depêches tusschen den keizer der Franschen en den president der Yereenigde-Staten, door middel van den Franschen telegraafkabel gewisseld, worden door de Corres- pondanee Havas medegedeeld. Eerstgenoemde seinde het volgende aan den president der Unie: //Het verheugt mij, van de nieuwe telegraaflijn, welke Frankrijk aan Amerika verbindt, voor het eerst gebruik te maken door u mijne goede weuschen voor u en voor de welvaart der Vereenigde-Staten mede te deelen." De president Graut heeft daarop het volgende antwoord aan den keizer teruggeseind //Uwe wenschen beantwoord ik hartelijk door dezelfde wen- schen van mijne zijde, en ik vertrouw dat de vrijzinnige staatkunde der Vereenigde Staten, onder wier auspiciën deze telegraafkabel is gelegd, er toe zal leiden om talrijke mid delen van gemeenschap van denzelfden aard, vooral tusschen ons land en zijn oudsten bondgenoot en vriend, in het le ven te roepen." De minister van financiën in Amerika, de heer Bout wen, heeft bevolen, dat gedurende Augustus wekelijks voor twee millioen dollars bonds moeten worden aangekocht en dat om de andere week in Augustus bovendien nog telkens voor een millioen dollars bonds moet worden aangekocht ten behoeve van het amortisatie-fonds. Men begroot dat de schuld in Julij met 7£ millioen is verminderd. De Washingtonsche correspondenten van de Heraldde Times en de Tribune bewe ren, dat invloedrijke leden van het congres een wetsvoorstel in gereedheid brengen, om het aan het congres in te dienen wanneer het weder zal vergaderen, strekkende om belasting te heffen van de coupons van bonds, welke in Europa in handen zijn. De Tagetbote meldt, dat de stad Bucharest dezer dagen met verbazing de zekerheid heeft erlangd, dat een harer in woners, de advocaat Czepetin, de vreemdsoortige betrekking bekleedde van kapitein eener goed georganiseerde bende dieven en inbrekers. Sedert lang heeft men pogingen in het werk ge steld, om de bedrijvers van eene reeks van brutale diefstallen op het spoor te komen. Eindelijk is dit gelukt en bij die ge legenheid heeft men zich tevens kunnen overtuigen, dat de werkzaamste leden der bende tot een stand hehooren, waarin dergelijke boosdoeners gewoonlijk niet worden gezocht. Maakt een horlogemaker, wien men uurwerken te re- pareeren geeft en die deze in den lombard brengt, zoodat hij ze op de eerste aanvraag niet kan teruggeven, zich schuldig aan misbruik aan vertrouwen Vormt dit eene ontvreemding, voorzien bij en strafbaar volgens het strafwetboek Het cor- rectioneele hof van Bergen heeft dit ontkennend beantwoord; daar de horologemaker, zegt het vonnis, het inzigt niet gehad heeft, zich de voorwerpen toe te eigenen. Het hof van appèl te Brussel heeft dit vonnis echter gewijzigd, den horlogemaker M. K.van Bergenschuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen, en hem tot 3 maanden gevangenisstraf en 26 fr. boete veroordeeld. Een Amerikaan heeft een nieuw middel uitgedacht om fortuin te maken. Te New-York een hotel restaurant geopend hebbende met het opschriftVan den eenen dag op den ander oefent hij daar de volgende praktijk uit. lederen morgen bij de aanbieding van de nota aan zijne gasten, houdt hij in de eene hand een zak, die zooveel Bummers bevat als er klanten zijn. Hij die het hoogste getal heeft getrokken wordt gratis gevoed, verwarmd en bediend, en ontvangt bovendien nog een dollar. Men zegt dat de kastelein goede zaken maakt. In den staat Massachussetts is een nieuwe matigheids- wet" ingevoerdwaarbij het vervaardigen en verkoopen van sterke dranken (niet alleen gedistilleerde maar ook de door gisting bereide drankenzoo als wijn en bier) aan al de in gezetenen wordt verboden met uitzondering van een zeker aaDtal door den gouverneur van den staat en door plaatselijke overheden aan te wijzen. Ook deze zullen echter slechts eene bepaalde hoeveelheid sterkedranken in den staat mogen in voeren en op den verkoop in het groot hoogstens 5 op den verkoop in het klein hoogstens 7 pCt. winst mogen nemen. De officieel aangestelde slijters zijn aan vele voorschriften in het belang der matigheid gehouden. Zoo is het hun verboden sterken drank te verkoopen aan iemandvan wien door zijn naaste betrekkingen of voogd schriftelijk verklaard isdat hij aan het misbruik daarvan verslaafd is. De emancipatie der vrouw maakt groote vorderingen in Edinburg het is volstrekt niet vreemd meer vrouwen, in halfslachtig costuum, als koetsiers te zien fungeeren verschei den omnibussen worden zelfs door haar bestuurd. De eigenlijke oorzaak van deze moderne innorratie is minder een gevolg van de volhardende pogingen van den heer en mevrouw Mill dan wel van de wetdie belasting legt op coachmen maar natuurlijk niet op coachwomenzoodat zoo'n vrouwelijke koetsier eene groote besparing daarstelt. Het sedert kort bij het Engelsche leger ingevoerde systeem dronkenschap te straffen door het opleggen van geld boeten blijkt voorloopig althans de best mogelijke gevolgen te hebben. Te Chattham, een der grootste garnizoensplaatsen neemt dit kwaad beduidend af en bedroeg het totaal der in elke compagnie slechts weinige shillings. Hetzelfde stelsel zal nu algemeen toegepast worden. Bij de vrouwelijke bevolking van den minderen stand in Frankrijk ziet men thans meer dan vroeger de hoofd doeken in gebruiken de reden hiervan is eenvoudigdat de arme meisjes en vrouwen haar eigen haar te gelde maken. Het wordt zeer goed betaaldwant daar de tegenwoordige kapmode bij de voorname dames en de dames van de demi- monde zeer veel haar eischt, is dit aanmerkelijk in prijs gestegen. Ten vorigen jare kostte het ons haar gemiddeld 1 fr. 60 c.thans wordt voor dezelfde hoeveelheid 4 fr. 50 c. betaald. Voor een modisch kapsel moet het haar minstens 50 centimeters lang zijn, en voor elke 5 centimeters meer lengte geeft de kapper 1 franc. Eene curieuse schakerij wordt uit Cork (Ierland) ge meld. Een boertje had een hengstveulen verkocht en daarvoor 45 p.^ st. baar geld gekregen. Hij borg de penningen echt boerseh in een wollen kous en legde ze in een kist. Toen hij den volgenden Zondag na den kerkdienst te huis kwam en zich wat amuseeren wilde met eene stichtelijke beschouwing der sovereigns, vond hij wel de kous, maar plat, niet gezwollen. De goudstukken waren vertrokken en hadden 's mans dochter met zijnen knecht meegenomen. Dat de man ontzetboos kwaadnijdig was, laat zich begrijpen maar veel erger nog was dit het geval bij zijnen oudsten zoon. Deze was een welberaden jongen en hij liet er geen gras over groeijen. Dadelijk de zondagschoenen aan en zoo snel mogelijk den wind in om de schakers der sovereignsop te sporen en zich op hen te werpen de geschaakte zuster ging hem min der aan. Te Cork snapte hij zenamelijk het resteerende maar tevens twee pasagekaarten naar Amerika. Het meisje weigerde naar huis terug te gaan. De boer schreef alzoo aan vaderdat hij zelf diende te komen om haar te overtuigen van zijne ongekrengte vaderliefde en vergevensgezindheid. In tusschen moet hij zeker begrepen hebben dat eene zoo schoone reisgelegenheid niet alle dagen voorkwam. Hij maakte

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2