HELDERSCHE Jlieums- cn Woensdag 11 Augustus. M 856. Negende Jaargang. 1869. (pfficiëcï gebcelte. BEKENDMAKING. .Cict-nffiiicd gcbccïtc. Uitgever S. GILTJBS. Verschijnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post B i» 1 -25 Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ad vertes tien van 1—4 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcutiëu iutezenden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen bij deze ter kennis van de leden der Schutterij dezer gemeente, dat bij be sluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, van den 4 Aug. 1869, No. 24, is vastgesteld het Tarief van regtskosten in Schutterijzaken, lui dende dit besluit aldus Gedeputeesde Staten der Provincie Noordholland: Gezien liet Tarief van Regtskosten in Schutterijzaken, door den Raad der gemeente Helder, in overleg met deu Schuttersraad al daar, in zijne vergadering van den 27 Julij 11. ontworpen. Gezien het Kon. besluit van den 27 Dcc 1835, (Staatsbl. No. 40.) Hebben goedgevonden Voor de gemeente Helder vast te stellen het volgend Tarief van Regtskosten in de Schutterijzaken. TARIEF van de Geregtskosten in Schutterlijke zaken voor de dienst- doende Schutterij te Helder, bedoeld bij Zijner Majesteit besluit van den 27 December 1835, (Staatsblad No. 40). De bode van deu Schuttersraad zal mogen vorderen en in rekening brengen, voor de volgende diensten, hem opgedragen bij de Wet van 11 April 1827, eu bij Zr. Ms besluit van 25 Mei 1829 Voor iedere dagvaarding voor den Schuttersraad 0.15 Voor de beteekening vau een vonnis0.15 Voor de beteckening van iedere aanmaning of insinuatie. 0.15 Voor de aanzegging van een bevel tot provoostarrest 0.15 Voor de uitvoering van een bevel tot provoostarrest zonder medewerking der politie0.25 Voor de uitvoering van een bevel tot provoostarrest met medewerking der politie0.60 Voor de uitvoering van een bevel tot medebrenging van na latige getuigen „0.50 Aldus afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE Burgemeester, 9 Aug. i 869. L. VERHEY, Secretaris. De Grèves. ii. Wij hebben in een vorig nummer aangetoond dat de ver houding die er bestaat tusscben den ondernemer en den werkman dikwijls verre van goed is. Het is niet altijd ge makkelijk de juiste oorzaken aan te geven. Ook daarover wordt zeer vex'schillend geoordeeld. Als wij den werkman in ons vaderland beschouwendan is hij zeer zeker niet wat hij behoort te zijn noch wat lig- chaamskracht noch wat oordeelnoch wat ijver aangaat. In die opzigten moet hij voor dien van vele andere landen wijken. Mr. de Jong van Beek en Donk zegt niet ten onregte van hem: wOnze werkman is niet veel meer dan eene machine: hij behandelt de stof maar beheerscht ze niethij slaaft maar hij werkt niet hij laat zich bewegen uit noodzaak maar beweegt zich zeiven niethij laat zijne krachten ge bruiken maar hij organiseert ze nieter gaat kracht van hem uitmaar hij weet het niethij is naijverig op zijne kameraden maar niet op zijn werk hij is geld- en goed- zuchtigmaar niet op zijne eer; de meesten zelfs zijn onbe kwaam voor sjouwen." Het beeld is waarlijk niet vleijenden toch is het in de meeste opzigten niet tegen te spreken. Wel is hij minder aan zedeloosheid overgegeven dan in sommige andere landen en minder geneigd tot oproerige bewegingen dewijl hij trager van aard is, doch als wij daartegenover stellen het onmatig gebruik van sterken drank dan valt ook daar weinig op te roemen. Met korte woorden de gebreken, die het maatschap pelijk leven van den werkman ontsieren zijn groot. Voor zooverre nu de werkman die gebreken bezit en te traag of te onverschillig is, zich daarvan te zuiveren heeft hij geen regt zich te beklagen noch over het weinige loon, noch over eene minder welwillende behandeling van den patroon. Maar bestaan er middelen om die gebreken weg te ruimen Wij gelooven het weldoch dat de werkman zelf daartoe geheel allée'n in staat zou zijn gelooven wij niet. Napoleon schreef vroeger »La classe ouvrière ne passide rien il faut la rendre propriétaire. Elle n'a de richesse que ses brasil faut donner a ces bras un emploi utile pour tous. II faut lui donner des droits et un avenir et la relever ses propres yeux par 1'association et l'education." [De arbeidende klasse bezit nietsmen geve haar iets in eigendom. Zij heeft slechts armenmen moet haar gelegenheid gevendie nuttig te gebruiken. Men geve haar regten en eene toekoms't, en verhejfe haar in haar eigen oogen door maatschappe lijke vereeniging en opvoeding.) Geschiedt dat altijd Tracht men den werkman in zijn eigen oogen te verheffen Is het afhankelijk van den werk man zeiven? Jules Simon zegt»Le peuple qui a les meilleures écoles est le premier peuples'il ne 1'est pas aujourd'hui il le sera demain." [Het volk dat de beste scholen heeftis het eerste volk is het dat niet hedenhet wordt het zeker morgen.) Zijn onze scholen zoodanig ingerigtdat zij den werkman behoorlijk voor zijnen stand vormen Wij meenen het te mogen betwijfelen. Het zou dus onbillijk zijn de schuld alleen bij den werkman te zoekenmaar evenmin zouden wij willen beweren dat hij geene schuld heeft. Hij doet nietwat hij kan hij is maar al te vaak onverschillig jegens het onderwijs zijner kinderen hij laat maar al te dikwijls de handen slap han gen en wenseht verbetering in zijn lotzonder daartoe zelf zijne krachten te willen inspannenen in dat geval wij herhalen het heeft hij de gevolgen zichzelven te wijten. De ondernemer echter, die door meerdere kennis en be schaving die gebreken ongetwijfeld beter inziet dan de werk man zelf, is zeer zeker verpligtin het belang der maat schappij en der menschelijkheid, en tevens in zijn eigen belang, waar hij kanden werkman te ondersteunen, om zich uit dien toestand op te heffen. Maar doet hij dat Wij willen niet ontkennen dat vele bazen of patroons in het lot der werklieden belang stellenen het zoeken te ver beteren zooveel in hun vermogen ismaar evenzeer zijn wij overtuigddat dit verre van algemeen is. Bij de meesten staat alleen eigen voordeel op den voorgrond de behandeling die zij den werkman doen ondergaan is vaak hoogst on vriendelijk alsof hij indien hij al mensch is, dan toch zeker tot eene mindere soort van wezens behoorthet loon dat hij ontvangt, staat vaak niet in verhouding met de productie, die zijn arbeid opleverten door den ondernemer wordt ge- nooten het is dikwijls niet geëvenredigd aan het getal werk uren en nog minder aan de sedert de laatste jaren toege nomen duurte der levensmiddelen kortom zijne ligchaams- krachten worden geëxploiteerddoch op zijne stoffelijke belangen wordt weinigop zijne zedelijke doorgaans in het geheel niet gelet. Wij behoeven slechts op zoovele fabrieken te wijzen waar de arbeider naauwelijks f5 's weeks ver dient en dus wel verpligt isook zijne kinderen vroeg aan het werk te zettenin plaats van hen naar de school te zendenwil hij geen gebrek lijden. Zoolang er nog vaste arbeiders worden gehouden tegen f3.50 's weeks in den zomer, en f 2.90 in den winterkan men nog niet bewerendat de oorzaken alleen bij den werkman moeten worden gezocht, maar moeten wij bekennen dat, behoudens de uitzonderingen, van beide zijden de schuld zal gevonden worden. Indien nu werkelijk de oorzaken gezocht moeten worden zoowel bij de ondernemers als bij de werklieden, is het dan niet vreemd, dat zij niet van beide zijden worden weggeno men? Dat de zaak toch voor de maatschappij van het al lergrootste belang is, zal niemand ontkennen. Dit bewijzen de talrijke brochures en dagblad artikelen, welke de arbeiders kwestie behandelen. Het komt ons voor, dat de reden hiervan gelegen is in ovei'dreven vrees voor de toekomst bij de patroons, en in gebrek aan ontwikkeling bij de wex-ldieden. De eersten ge voelen wel, dat bet spreekwoox-d»de arbeider is zijn loon waardig" in vele gevallen op hoogst bekrompen wijze wordt toegepast, maar toegeven durven zij niet, uit vrees voor de

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1