NIEUWSTIJDINGEN. toekomst. Wanneer toch de werkman de wet gaat voorschrij ven, wat dan wat moet er in dat geval van de maatschappij worden? Indien de ruwe onbeschaafde kracht zegepraalt, gaat de orde in de maatschappij onvermijdelijk te gronde. De gevolgen zouden dan nog oneindig nadeeliger zijn dan de kwaal thans is. De laatsten gevoelen, dat zij in vele gevallen in hun regt worden verkort, maar daar zij te weinig ontwikkeld zijn, om de regte middelen te kiezen, schrijven zij het toe aan onder drukking, slavernij. Dit wekt hunne verbittering op, maakt hen vatbaar om gehoor te verleenen aan verleiders en opruijers en nu zoeken zij door dwang te verkrijgen, wat zij verlangen vergetende dat, indien gij het regt hebben zich aan den ar beid te onttrekken, de patroons evenzeer het regt hebben hen te ontslaan. De hoofdbron is dus naar ons oordeelde gebrekkige ont wikkeling van den werkman, waarvan de oorzaken te zoeken zijn in het onvoldoende onderwijs, dat zij in hunne jeugd hebben genoten. Het kwaad dient echter tegengegaan te worden en ieder burger, die daartoe kan medewerken, is dit ten duurste aan zijn vaderland verpligt. De dagbladpers kan daaraan ongetwijfeld veel toebren gen maar niet door (gelijk het Handelsblad) den toestand van den werkman gunstiger voor te stellen, dan hij is, maar door de zaak onpartijdig te beschouwen, en de gebreken te bestrijden, waar zij bestaan. De werkman is in Nederland ongetwijfeld niet wat hij konde en moest zijn; maar zijn streven, zoowel hier als elders, het moge soms uit eene onzuivere bron voortvloeijen, getuigt toch van eene zekere mate van vooruitgang, en dat moet ons verheugen, Zijne zedelijke en verstandelijke ontwikkeling staat in een naauw verband met de welvaart van Nederland. Veroordeelen wij hem dus niet zonder een billijk en onpartijdig onderzoek: Waar hij regt heeft' moet hem dat verleend worden waar hij dwaalt, moeten wij hem voorlichtenwaar hij tot uitersten overslaat, moet hij met vereende krachten binnen de grenzen worden terug-* gebragt. Maar hoe moet dat geschieden? In een volgend artikel zullen wij over de middelen, die daartoe kunnen worden aangewend, ons oordeel mededeelen. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Sedert 1 Augustus zijn de carlistische benden in Spanje weder toegenomen. Savariego heeft zijn hoofdkwartier geves tigd in den omtrek van Pietra Buena, van waar hij elk oogen- blik in het gebergte van Toledo kan vallen. Reizigers die den 30sten Julij van Estramadura kwamen, hebben in den omtrek van Alcudïa heftig geweervuur gehoord anderen, die den volgenden morgen aankwamen, hebben in de provincie Toledo eene goed gewapende ruiterbende ontmoet van vijftig man, onder bevel van den pastoor van Alcalon. Vier a vijfhonderd goed gewapende Carlisten doorkruisen de provincie Leon op de grens van Asturie. Zij zijn verdeeld in kleine benden, waarvan de sterkste, 250 man tellende, een kanunnik van de kathedraal tot aanvoerder heeft. Men vreesde den lsten of 2den Augustus eene uitbarsting van den opstand in verscheidene grootere steden, namelijk te Tudela, in Navarra en te Calatayud. Al de leden van den gemeenteraad van Pajares zijn gearresteerd, omdat zij wei gerden den gouverneur te gehoorzamen, Zij beweerden, dat don Carlos alleen te bevelen had in Leon. Troepen zijn gezonden naar Toledo en anderen provinciën, waar de bewe ging toenam. Weldra zullen te Madrid alleen nog de vrij willigers der vrijheid zijn. De provinciale bestui'en organiseren voor eigen rekening vrijkorpsen tegen de Carlisten. In de dorpen van Katalonie worden openlijk manifesten gelezen, waarbij de bevolking wordt aangespoord de wapens te grijpen voor don Carlos. De maire van Esplugo, die het wilde beletten, is bijna een slagtoffer van het gepeupel geworden. Een der medepligtigen aan het verraad van Pampeluna, kapitein Aguado, is naar Frankrijk ontsnapt. Den 2den zou voor genoemde zaak de krijgsraad bijeenkomen. De republikeinen zijn reeds sedert een dag of tien te Madrid vergaderd en hebben thans een hoofdbestuur benoemd, dat aldaar zich vestigen zal. De organisatie is nu voltooidmen heeft gemeentebesturen, prefecturen en een algemeen bestuur. In navolging van de republikeinen te Madrid hebben ook die van Barcelona geweigerd het gouvernement te steunen in zijn strijd tegen de Carlisten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Aug. 1869. Het op Zondag 1 Augustus, wegens ongunstig weder, uit gestelde concours van het Artillerie-Vrijkorps alhier, heeft Zondag jl. plaats gehad. Hoewel in den voormiddag het weder zich op nieuw zeer ongunstig liet aanzien, en nog bij bet aantreden de wapenen met een railden regen werden in gezegend, besloot de majoor-kommandant, aangemoedigd door de regen en wind trotserende houding zijner officieren en de schietlust zijner manschappen, om de marsch naar Kijk duin te aanvaarden. Niettegenstaande de lucht betrokken en het gevaar alzoo den ganschen dag steeds dreigende bleef, werd het einddoel gelukkig bereikt. Wij noemen het gelukkig, omreden thans reeds voor de tweede maal de preperatieven waren gemaakt en bij een herhaald uitstel, het niet kon plaats hebben dan na drie weken, wegens de in de volgende week te houden algemeene schietwedstrijd aan de Bilt te Utrecht, waaraan de uitnemendste schutters van Heldersch Artillerie-Vrijkorps zonder twijfel toch zullen deelnemen. In den namiddag, ruim 6 ure, retourneerde het korps en deed als het ware zijn zegevierenden intogt weder binnen de gemeente. Aan de woning van den fourier J. van Herwer den gekomen, werd een oogenblik halt gehouden en door het muziekkorps eene aubade gebragt. Deze eere had ge noemde heer van Herwerden en zijne familie daaraan te daukeu, dat hij als overwinnaar uit het strijdperk trad, als winner van den konings-prijs, als held van den dag. Des avonds had de uitreiking der prijzen plaats in het lokaal Tivoli. De heer mr. D. P. H. Aberson opende, als vice-president, de vergadering, uithoofde van het buiten'slands zijn van den president den heer mr. Ch. Bosch Reitzhij deed eenige mededeelingen aangaande de deelneming aan de schietoefe ningen, waaruit bleek, dat sedert het korps in het bezit is van betere geweren, de oefeningen beter bezocht worden en er veel juister wordt geschoten. Na nog een woord van opwekking tot de leden van het korps, wordt tot de uitreiking der prijzen overgegaan. Prijzen op 100 passen. 1 Prijs Cederhouten Poiie-sigares met antiek zilver gemonteerdgeschenk vau Z. M. den KONING; aan den fourrier J. van HERWERDEN. 2 Prijs: Zilveren Liktkoker met zilveren Penaange boden door het Gemeente-Bestuur van den Helderaan den ln luit.-adjudant J. H. DE MEIJER. 3 Prijs Kristallen Beijersch Bierglas met zilver ge- monteerdaangeboden door Z. Exc. den Vice-Admiraal O. A. Uhlenbeckaan den 2n luit. C. A. J. van ROSENDAEL. 4 Prijs: Twee kristallen Schenkkannenaangeboden door den President Mr. Ch. Bosch Reitzaan het lid van het muziekkorps P. L. LAMMEIiS Jr. 4a PrijsKamer-pistoolaangeboden door den heer W. C. M. van Bruggen; aan den sergeant G. A. TAYLOR. 5 Prijs Vergulden Penduleaangeboden door het eere lid Jhr. T. J. Kraijenhoff; aan den 1b luit C. J. van SPALL. 6 Prijs Sigarenkoker en Portemonnaieaangeboden door den Penningmeester B. R. de Breukaan den 2n luit. J. SCHUIJT. 7 Prijs Barnsteen Sigarenpijpjeaangeboden door den sergeant G. A. Taylor aan den korporaal J. B. A. MEIJER. Rozenprijs Boekwerkenaangeboden door het eerelid C. A. Jeekel; aan den fourrier J. van HERWERDEN. Prijs op 150 passen Beistasch aangekocht door het Bestuur yan het Artillerie- Vrijkorps aan den sergeant J. S. BAKKER. Prijs op 200 passen Nieuw zilveren Peper- en Zoutstelaangeboden door den Majoor-Kommandaut Mr. D. P. H. Aberson; aan den kor poraal D. V. van HOOLWERFP. Prijs voor heer en Officieren van alle wape?ien Ivoren Binocleaangeboden door het Artillerie-Vrijkorps; aan den ln luit. der infanterie J. L. A. C. DE BOCK. De prijzen werden allen uitgereikt vergezeld van een getuigschrift; terwijl door den vice-president tot ieder overwinnaar eene gepaste toespraak werd gehouden die door het publiek luide werden toegejuicht inzonderheid bij het uitreiken van den Koningsprijs, waarbij het muziekkorps het Volkslied" liet hooreu en de wachtdoeude sergeant met zijne manschappen het geweer presenteerden. Na afloop der plegtige uitreiking der prijzen, bragt de vice-president een woord van dank aan allen die steeds bereid willig zijn geweest, oin mede te werken aan den bloei en in standhouding van het korps en sloot daarna het officiële gedeelte der vergadering. Weinige oogenblikken daarna voerde het muziekkorps, dat reeds zoo herhaaldelijk op marsch, aan het schietterreiu en in de zaal zich had doen hooren, weder eenige muziekstukken uit in de daartoe verlichte muziektent in den tuin, hetgeen bij prachtig avondweder tot eene aangename wandeling uit lokte. De verlichting van den tuin, door Bengaalsch vuur, bij die gelegenheid, maakte een zeer schoon effect. Later lokte de dansmuziek de menigte weder naar de zaal en werd nog menig uurtje in de beste harmonie genoegelijk doorgebragt. De hoogen raad van het collegie Sine Nomine heeft besloten, dat de vergadering, in stede van op Maandag den 16 Aug. aanst., zal plaats vinden op Maandag den 23 daar aanvolgende, des avonds ten 8 ure; alsdan zal het nieuw benoemde lid, de heer J. Keijser, plegtig worden geïnstal leerd. Bij deze gelegenheid zal eene lezing worden gehouden door den heer P. A. van Aken, //over den oorsprong en aard //van het collegie, alsmede de betrekking en den gehoopten //invloed van dit collegie, op de grootere en kleinere wereld." De Engelsche stoomboot Severnin het laatst der vorige week weder afgebragt van de Haaks en het Noordergat, is thans liggende in de Binnenhaven alhier, het vaartuig is on derzocht en bevonden zeer weinig geleden te hebben. Dit ijzeren vaartuig moet van een zeer sterke constructie zijn. De machine heeft steeds uitmuntende diensten kunnen be-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2