die catagorie vallenonder anderen merken wij er op twee schepen met 67 palmen, een met 69 en een met 70 palmen diepgang binnengekomen tijdens de waterstand was onder volzeehet weder winderig en de zee golvend. De hier bedoelde vier schepen en trouwens ook de meeste der op die lijst voorkomende zijn in het Schulpengat binnen gekomen echter merken wij er een op met eene diepgang van 61 palmen, die het Westgat is binnengekomen terwijl de wa terstand wasÖ.65 el onder volzee en de zee golvend. Waaruit de bruikbaarheid van het Westgat ook voor groote schepen wel eenigzins kan blijken. Z. M. heeft benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Alkmaar mr. C. R. H. van Lelyveld, pres. van de arrond.-regtb. aldaar. Bij Koninklijk besluit van 3 dezer is beslist, dat al leen dan aan éénige zoons vrijstelling van de militaire dienst kan worden verleend, wanneer zij de eenige zoons zijn, zoowel van vaders- als moeders-zijde en geen halve broe ders hebben. Dingsdag middag jl. werd door het bestuur der Amster- damsche kanaalmaatschappij, aan het bureau te Amsterdam, in het openbaar aanbesteed het maken van den put voor de draaibrug over het Noordzeekanaal, buiten Velzen, in de rigting van den spoorweg tusschen Haarlem en Uitgeest Aannemer de heer J. C. Slebe, te Haarlem, voor f 28,500^ De werklieden van de Utrechtsche ijzergieterij zijn door de directie in de gelegenheid gesteld, de internationale tentoonstelling te Amsterdam te bezigtigenaan hem, die hiervan het beste verslag uitbrengt is een belooning toege dacht. In den avond van den 16 dezer ontstond er brand in eene'boerderij onder Ileilo nabij Alkmaar, men vermoedt door broeijing van het hooi. Het huis brandde tot den grond af, zonder dat men iets van den inboedel kon redden. De be woners zijn met moeite aan de vlammen ontkomenhuis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Yan goederhand vernemen wij, dat een zich in Am sterdam bevindend Oostenrijksch geregts-beambte, wiens va- cantietijd even als van zijne collega's eerst met 1 Oc- tober was verstreken, thans van den minister van justitie aldaar te lande een telegram heeft ontvangen, om met 1 September a. s. zijne functie weder te aanvaarden. Men verdiept zich in gissingen betreffende de reden hier van volgens sommigen zou dit in verband staan met de beruchte klooster geschiedenis, en de voorzorgsmaatregelen tegen een eventueel daaruit voortvloeijend oproer. Wij vernemen dat door mr. Jac. van Gigch, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden ten behoeve van de negen eerste veroordeelden in de Rotterdamsche regtsge- dingen bij Z. M. den Koning een requesfc om gratie is ingediend. Benoemd tot ridder van het Legioen van Eer, bij gelegenheid van de te Parijs plaats gehad hebbende uitdeeling der bekrooningen aan de inzenders ter Parijsche tentoonstel ling van schoone kunsten, de heer J. W. Kaiser, directeur der graveerschool bij de Koninklijke academie vau beeldende kunsten te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft het Ministerie van Koloniën eene aanzienlijke partij vleesch-extract gekocht, bereid in de fabrieken te Eray-Bentos (Zuid-Amerika), van de Liebig's Extract of Meat-Company, limited, te- Londen, waarvan het 1 algemeen depot te Antwerpen is gevestigd. Dit vleesch- 1 extract is bestemd voor Java en wordt daarheen gezonden door tusscheukomst der Ned. Handel-Maatschappij. De berigten omtrent den turf luiden, naar men aan het Handelsblad mededeelt, zeer ongunstig. Het koude weer in het voorjaar, en de vele regen, die sedert eenige weken valt, benadeelt de bewerking zeer, zoodat het te vreezen is, dat er weinig drooge turf zal te krijgen zijnde prijzen zijn dan ook belangrijk gestegen, te meer daar de oude voorraad (die bovendien door de te groote droogte vau verleden jaar slecht was) zoo goed als geheel is opgeruimd. Men schrijft uit Amsterdam, 18 Augustus: Met medewerking van de Kon. Ned. Tuinbouw-maatschap- pij linnaeuszal van 9 tot 17 Oct. a. s. door de directie van het Paleis voor Volksvlijt eene tentoonstelling worden gehouden van vruchten, bloemen en planten. De Hollandsehe maatschappij van landbouw zal in de maand September e. k. een algemeene tentoonstelling te Pur- merende houden. De aangiften van inzending moeten voor den laatsten Augustus plaats hebben bij de secretarissen der afdeelingen. De NRott. ct. bespreekt ook het plan om een journalisten-congres tot staud te brengen waaraan redacteurs, medewerkers en correspondenten van dagbladen zouden moe ten deelnemen. Ook zij acht het denkbeeld in beginsel goed, al ware er alleen dat het gevolg vandat de toon der po lemiek tusschen de bladen beter werd. Er zijn echter be zwaren en wel in de eerste plaats dat het getal journalisten te beperkt isde uitgaaf der dagbladen zou moeten stil staan op de congresdagenom het geheele redactie-personeel der dagbladen in de gelegenheid te stellende vergaderingen bij te wonenen kwamen van de dagelijks verschijnende bladen slechts een of twee der redacteuren bijeen dan.zou het een miniatuur congresje worden. Daarbij is het de vraag of er tusschen de dagbladschrijvers van verschillende rigting wel voldoende zamenwerking zou te wachten zijn. De N. R. ct. meentdat zij die het denkbeeld hebben geopperd, de zaak nader zouden moeten toelichten. In de afgeloopen week bevond zich te Zwolle de zoogenaamde wonderdoctereen voormalig matroos die den lijdersna hen slechts te hebben aangezien hunne kwaal noemten daartegen geneesmiddelen geeft. In den laatsten tijd heeft hijte Apeldoorn verschillende genezingen ver- rigtter zake waarvan er thans een regtsgedingwegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, te Arnhem tegen hem aanhangig is. Bij eene familie aldaar ontbodenweigerde hij met den lijderanders dan zonder getuigen te spreken. Toen hem dat niet dadelijk werd toegestaan vertrok hij zonder een woord te spreken. Men schrijft uit Noord broek 17 Aug. Gisterenmorgen zagen de ingezetenen van ons dorp een voorbeeld van werk staking bij het graven van de trekvaart. Hoopen van ar beiders wandelden de straat op en neer. Behalve enkele kreten van //Eriesland boven" en het aanbellen van straatliederen, hoorde men evenwel weinig rumoer. Tegen den middag werd het alarm langzamerhand grooter en werden er enkele glas ruiten in winkels gebroken. Eindelijk brak er een hevige twist tusschen de Eriesche arbeiders uit, en ware de politie niet tegenwoordig geweest, de afloop zou waarschijnlijk erg zijn geworden. Wegens het groot aantal Eriezen moesten de anderen, vooral uit Muntendam, het veld ruimen en naar hunne woonplaats terugkeeren. Ook dezen morgen ziet men nog vele arbeiders ledig loopen. Naar men zegt, is er wel over verhooging van dagloonen onderhandeld, maar schijnt men het tot nog toe daarover niet eens te kunnen worden^ In het Alg. Handelsblad leest men onder het opschrift: «vragen van den dag," over de arbeiders-vereenigingen in Engeland het volgende Stuart Mill heeft wel gelijk gehad, toen hij reeds voor vele jaren profeteerde, dat voortaan de sociale vraagstukken veel meer dan die van zuiver politieken aard, de aandacht van het publiek en van den wetgever zouden vorderen. Inderdaad, de kwestie van den toestand der werklieden of van de verhou ding tusschen kapitaal en arbeid; de emancipatie der vrouw, of, om juister te spreken, de vraag, welke stelling de vrouw in de hedendaagsche maatschappij behoort in te nemen het vraagstuk der legers, in verband met den geheelen socialen toestand; ziedaar, om slechts van de voornaamste kwes- tiën te gewagen, zoovele hoofdvragen, die zich heden ten dage met onwederstaanbare kracht aan de overwegingen van ge leerden en staatslieden opdringen. Maar elk dier vraagpunten is zoo ingewikkeld, staat met zoovele belangen in verband, vordert een zoo breed en scherp onderzoek, ook om ware en en valsche theoriën van elkander te scheiden, dat het niet wel mogelijk is, in een dagblad meer te doen dan vlugtig op de hoofdverschijnselen te wijzen, die strekken kunnen om den. aard te bepalen der sociale beweging, te midden van welke wij ons bevindenVoor 't oogenblik schijnt de arbeiders-be weging, die zich alom zoo krachtig manifesteert en ook reeds tot ons land is overgeslagen, wel de meest belangrijke, en Engeland, het land waar zij haren oorspx'ODg nam, biedt ook de meeste gegevens tot een volledig onderzoek aan. De en quête, die daar, in het begin van 1868, is ingesteld en waar van de rapporten, maandelijks uitgegeven, reeds voor een groot deel verschenen zijn, heeft over de arbeiders-vei-eenigingen het helderste licht verspreid en stelt ons in de gelegenheid, over de ox-ganisatie, de bedoelingen, de handelingen en de toekomst dier vereenigingen met eenige juistheid te oordeelen. Eene zekere dame te Parijs heeft een zonderling middel uitgedacht om hare vrienden tijdverdrijf te verschaffen, wan neer zij haar op ongelegen uren komen bezoeken. Vlak naast haar voorkamer heeft zij eene enorme marmeren schaal op een bronzen voetstuk laten plaatsen, waarin eene groote me nigte vischjes van allerlei soort dartel rondspringen. Dezer dagen werd iemand bij mevrouw B. aangediend. Mevrouw is aan haar toilet, zeide de bediende, maar zoo mijnheer mid delerwijl eenige oogenblikken met visschen wil doorbrengen, tot mevrouw gereed is u te ontvangen, zal mijnheer daar hengels en wormen vinden. Aan visch geen gebrek, want de schaal is pas gevuld. De verwonderde houding van den bezoeker moet zeer ver makelijk geweest zijn. 3[ngt5ïxnöcn. Re Redactie onderschrijft niet altoos degevoelens der inzenders. Mijnbeer-de Redacteur! Ik sprak iu mijn vorig artikel over de Ilannckemaaijers, met inzigt om daarop terug te komen. Wat is de reden dau tocb dat Duitschers, Franscben en andere vreemde lingen in ons laud fortuin maken en de Hollanders bij velen moet achter staan. Het is niet dat gene meer kracht bezit; liet is niet dat hij meer be- kwaamhedeu heeft, niets van dat alles. De Nederlander is in dat opzigt nooit ten achter geweest en kan ook nu nog met alle natiën wedijveren. Do vol harding en spaarzaamheid, en wat het meeste zegtdo eerlijkheid van het oude Ncdcrlandsche volk is over de wereld zeer gunstig bekend geworden. De Nederlundsche handelaar heeft zich immers het vertrouwen weten Waar dig te maken, beter dan eenige andere natie; de Ncdcrlandsche koopwaar wordt nog altijd geprezen als soliede en van superieure kwaliteit.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2