IET KOEK-1 M1ET-MKRIRIJ, HUISLIJKE mm DER GEMEENTE TEXEL ADVERTENTIE N. EEN WINKELHUIS Die artikelen worden bewerkt door den arbeider, die daar door toont, tc bezitten, dat wat anderen missen, eene juiste kennis van de behaudcling der hem, ten dienste staande materialen. "Waaraan ligt bet dan, dat de Nederlander ten achter schijnt te staan en den vreemdeling vooruit gaat? Zijn de Nederlanders dan ook niet modern, en zijn zij dan ook niet getreden in de voetstappen van hen, die de Gods dienst hunner vaderen verloochenen Wil het kieken, ook hier, niet wijzer wezen dan de hen Iu de zamenlcving ontmoet men vreemde karakters, waarvan mogelijk schrij ver dezes er cén is. Men ziet arrogante heeren, beleefde menschen, boeren diemeenen in bonus te zijn, werklieden die gaarne het woord „ik verd .het" zouden willen gebruiken. Maar wie nu zal het wel het verste brengen De beleefde heer, de beschaafde meusch, de verstandige werkman, of de onbe- beleefde en verwaande kinkel, in wiens hoofd voor gecue andere gedachten plaats is dan, dat hij de spil is waarom zich de geheele wereld draait? Nu zijn wij tot liet punt gekomen waar wij wenschen te zijn. Waarom staat somtijds of veelal de Nederlander achter; of laat ons liever zeggen, wat is de reden, en wel eeue der grootste redenen dat hij als ar beider of werkman klaagt en reden heeft tot klagen Het moge onwelvoege- lijk geacht worden de naakte waarheid te vertoonen; doch op het gevaar af dat zij ook hier weder geen herberg zal vinden, bet hooge woord moet er uit: Be vreemdeling als werkman is meer beleefd. Met verwondering ziet men hier te lande veelal de jongens en meisjes der werklieden, die dan toch ook hun brood moeten verdienen, zich zeer en immers ten eigen kosten, aan onbeleefdheid schuldig maken. Wanneer men bij uitzon dering, eens een beleefdeu jongen ziet, is liet al een zeer vreemd en opvallend verschijnsel, dat ons ontegenzeggelijk aantrekt. Beleefdheid moest onderwezen worden, niet die vormelijke beleefdheid, of die beleefdheid die tot slaafsche onderdanigheid leidt, maar eene beleefdheid die toch voor het gevoel van eigenwaarde niet doodelijk is. Laat ons zien hoe de groote heeren zich gedragen aan de hoven, de mi- nisterien en andere hooge collcgien des lands; raen is er beleefd.en voorkomend. Kom lager en gij zult halve betaalbare beleefdheid vinden. Dit is niet denk beeldig, maar eene waarheid die door velen bevestigd kan worden. Gaat nu maar een weinig verder. De meeste directeuren, werkbazen, meesters, pa troons, of hoe men ze noemen wil, zijn niet onbeleefd, wel eens karig, maar toch immers altijd eerlijk eu opregt? De arbeider of werkman is niet altijd zoo beleefd, ofschoon hij even eerlijk eu opregt is. De werkman heeft zich dikwijls in het hoofd gesteld, dat de Nederlander onafhankelijk is, en de Duitscher „eiu schmeiler" is; dwaasheid, wij zijn toch immers in alles afhankelijk, de een van den ander. De baas is afhankelijk van den werkman, en de werkman van den baas, maar daar komt het punt, de baas wil het werk gedaan hebben eu betaalt er voor. De werkman laat de zaak wel eens een weinig uitstel ondergaan. De baas die hierdoor schade lijdt, vindt daarin toch ook wel eens aanleiding om te knorren en som tijds iets te zeggen, dat niet in den haak is. Wat doet de 'werkman: hij gaat met zijne medearbeiders praten (kletsen) en het einde is, dat zij allen on voldaan zijn en den baas fluisterend vervl Nu komt een ander hoofdpunt. De heer redacteur zal wel zeggen hier zijn dus twee hoofdpunten ergo een dubbel hoofdpuntdoch het .is zoo als schrijver dezes meent: de waarheid. Er ontbreekt sympathie tusschen de werk bazen en de werklieden. I3 die sympathie aanwezig, dan zal noch baas noch werkman klagen. Het is vreemd, dat de antipathie terstond bestaat en de sympathie bij den werkman, eerst dan ontkiemt, nadat zij met de meeste zorg is aangekweekt. Juist nu komen drie sujetten tot ons, als het woord niet bevalt, zegt dan maar sollicitanten. De eerste is een bedeesd jong mensch, van Hollandsche ouders, hij ver zocht werk en zegt niets meer, hij houdt natuurlijk de pet op het hoofd, en de haas zegt hij zal informeren. De tweede is een Franscbman of Belg. Hij maakt vele complimenten en zegt alles te weten wat vereiseht wordt. De derde is een Duitscher, die zich zoo goed niet voor doet als zijne voorgangers, maar toch beleefd, en tot alle werk bereid. Wie zal de baas nu aannemen. Dat laat ik aan u over om te beslissen. Dit is slechts om aan to toonen, hoe beleefdheid en welwillendheid de overhand zullen behalen. Waarom toch neemt men de moeite niet, om aan de kinderen beleefdheid aan te bevelen. Mag dit ook geen vrucht zijn der beschaafde en moderne eeuw? Waar toch zouden wij het ons durven veroorloven, iemand onbeleefd te be- haudelen, zoo laDg als wij in zijn dienst waren. Er schiet ons juist eene anecdote te binnen (geschiedkundig) De gouverneur van Pensylvanie liep eens met den Engelschen Ambassa deur te wandelen. Eene arme neger nam zijn hoed af en de gouverneur beantwoordde die groete. Wat zegt de Engelschman? Groet gij dien neger? Ja was het antwoord, zoudt gij willen dat hij meer beleefd ware dan ik. Zoo is het mijnheer de redacteur, beleefdheid ontbreekt, tenzij er bijzon der, dat wil zeggen, er van tijd tot tijd extra voor betaald wordt; de sym pathie ontbreekt bijua overal; dwaasheid zou het dan immers zijn te verlan gen, dat baas en knecht het eens zijn. T. B. H. A. P. Van 12 12 Augustus. ONDERTROUWDJacobus Wielix, te Heldor en Aaltje Roeper. GETROUWDJonas Keijzer en Albcrtina Charlotte Larsson. Jan Dijker, weduwnaar van Jannetje Dijt en Neeltje Dijt. GEBOREN Cornelia, dochter van Covnelia Wiegel. Willem, zoon van Jacob Bakker Arisz. en Neeltje dc Boer. Antje, dochter van Jacob Boon en Antje de Wijn. Fijtje, dochter van Cornelis List en Elizabeth van Lenten. Jacob Arie, zoon van Anuaatje Kuiper. Marrijtje, doch ter van Pieter Kuiper en Martje Mulder. Jan en Dirk, zoons van Jan Leen (overleden) en Cornelia Lagerveld. OVERLEDEN: Marijtje Schouten, 65 jaren, gehuwd met Albert Mulder AIAKKTBERIGTEN. PURMERENDE, 17 Aug. Aangevoerd 240 stapels kleine kaas, 1 middelbare. Boter. Van f 0.85 tot 0.95 per Ned. pd. Gemiddeld f 0.90 per Ncd. pd. Aangevoerd 327 runderen. Vette koeijen ruim aangevoerd en midder vlug als de vorige week. Melk-, Geld- en Kalfvec ook zeer ruim ter markt; de prijs is hoog, de handel evenwel iets Üaauwer, vooral iu dikke Brabautsche koeijcu is door den wei nigen uitvoer de handel minder; er schijnt buitenlands onder het vee nog al ziekte te zij, waardoor aldaar de geest lusteloos is. 13 Paarden, 157 vette Kalveren. Prijs: van 50 tot 75 ct. per NP. Handel stug. 47 nuchtere kalve ren. Prijs van i' S tot 20 per stuk. Handel stug. 32 vette Varkeus, van 52 tot 58 Cents per N. (g, bandel vlug. 51 magere varkens van f 16tot2S, en 225 biggen van f9 tot 13. Handel vlug. 1311 schapen en lammeren. Vette schapen iets flaanwer op het eerste der mnrkt. Lammeren duur. 100 mud Peren f3 per mud. Kipeijeren f2.85, per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 247 stapels Kaas, wegende 69674 ned. ponden. De hoogste markt was voor kleine kaas f29.(Middel bare f25.50. Aangevoerd 1723 ponden Boter. SCHA GEN, 12 Aug. 2 Paarden f 50 a. 70, 2 Stieren f 60 a 80, 5 Magere Gelde Koeijen f90 a 110, 14 Vette Gelde Koeijen f180 h 230, 6 Kalfkoeijen f150 a 200, S Nuchtere Kalveren f 12 a IS, 500 Magere Schapen f 12 a 20, 300 Vette Schapen f22 a 28, 100 Lammeren f8 a 14, 3 Bokken en Geiten f 1 a 5, 30 Magere Varkens f 16 a 25, Biggen fll a 14, Konijnen 15 u 75 cis. Kippen 40 a 100 ets., Boter 70 a 80 ct. per kop of f 0.93k a I.O65 per NP. Kaas, 15 a 20 ets. per NP., Kipeijeren f2.60, Eend-Eijeren f3.00 a 3.50 per 100 st. ENKHUIZEN, 18 Aug. Kaas aangevoerd 59 stapels, wegende 16172 NP. Hoogste prijs f31. Laagste prijs f2S.Mosterd per mud f20.a 22.Karweij per 50 kilo f 25. BELFAST, 16 Aug. Vlas. Dc aanvoer bedroeg deze week op do verschillende markten 30 ton, waarvan 28 machinaal en 2 uit de hand gezwingeld. Voor de eerste werd 8 a 13/- fper steen naar kwaliteit betaald en voor de 2e 7 a 8/9. Met Garens bleef hot eveu lusteloos als de vorige week, en de markt onder ging weiuig verandering. Ofschoon de orders van het continent niet groot waren, ging er nog al veel om in ord. No. 60 a 100. De betere Nos. zijn meer in voorraad, en over het geheel is er eene neiging tot vermeerdering. De prijzen waren eer iets flauwer, maar alleen in enkele gevallen. RIGA, 13 Aug. Van nieuw Vlas op leveriug in Nov. werden 1500 berk. verkocht, en conige partijtjes oud dito. De aanvoer is zeer gering, en men noteert in loco F. P. K. rs. 52, oplevering in Nov. K. rs. 46 P. K. 40. STAAT der brieven, geadresseerd aau onbekenden, verzonden door het postkantoor te den Helder, gedurende dc le helft der maand Julij 1869. W. Steffoling, Alkmaar, K. II. BuschenkerkeG. Wolbers, W. Kramer, H. Kogelman, mej. P. M. van Veen, mej. M. C. Kooper, J. II. Wolvers, J. Soeteman, W. van Kappen, te Arasterdam; G. Boèsuach, Bussum; A. An- dresen, Frederikstad; E. G. van Emdem, St. Helena; J. de Best, W. Vogt, R. de Vries, Helvoetsluis; mcv. Wichcrs, wed. do Leeuw, Ramaker, Rotter dam; C. Voerman, Utrecht; vau Anna Paulowna Polder L. v. Veen, Helder. Dc Directeur D E K E T H. Dingsdag 24 Augustus vertrekt van hier de Oostiudisehe landmail via Triëst. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ge legenheid van ons huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijdsche familiènonzen hartelijken dank. Allernaar19 Augustus 1869. GIJSBERT BOSSERT Jonz". CORNELIA EMMARENSIA BOSSERT—Sciiuijt. staande op een der beste standen van het Nieuwediep aan de Hoofdgracht K, N°. 49. Te bevragen bij de Weduwe S. WINTER, Kanaalweg aldaar. De naar voorschrift van den Koninkl. Ge- lieimen Hofraad en Universiteits-Professor Dr.* HARLESS te Bonn gefabriceerde STOLLWERCK>he BORST-BONBONSzijn tegen 30 Cent per pakje echt te verkrijgen bii de Apothekers J. van BERK en L. JELGËRSMa" te Helder; a. E. PETERSEN, aan den Burg op Texel en bij P. de JONG tc Schagen. 50 Jarige Eclttvereeiiigiiig- van JACOB BLOK en TEODORA GOEDHART. Helder, 19 Augustus 1869. Ilunne dankbare KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. 35Jarige Eelitvereeiiiging- van A. PENNIK en A. van DIEST. Helder21 Augustus 1869. UIT naam hunner dankbare kinderen en behuwd-kinderen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3